Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 stycznia 2023 r.
11:59

Świdnik czeka na pieniądze na drogi i pyta, które wyremontować

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Piotr Michalski/archiwum)

Zanim będzie wniosek o dofinansowanie, jest dyskusja co najbardziej potrzebuje remontu. Mieszkańcy mogą wskazać czy ich zdaniem pilniejsza jest naprawa ul. Niepodległości, Wyszyńskiego, Racławickiej czy Partyzantów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Świdnik chce się starać o dotacje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023. Ponieważ może zgłosić dwie drogi wymagające remontu mieszkańcy mogą się wypowiedzieć na ten temat głosując w internetowej sondzie, wysyłając opinię do Urzędu Miasta (urzad@e-swidnik.pl) lub w Biurze Obsługi Klienta.

Do wyboru są remonty:

  • Niepodległości (na całej długości z chodnikami i ścieżką rowerową)
  • Wyszyńskiego (od ronda z Solidarności)
  • Racławicka (od Lotników do Świerkowej) 
  • Partyzantów

Serduszka i kciuki

– Z reakcji internautów wynika, że remonty ulic Niepodległości i Wyszyńskiego są ich zdaniem najbardziej potrzebne. Też tak typowaliśmy, ale warto zapytać i poznać opinie mieszkańców, zwłaszcza, że w takich przypadkach ludzie piszą też o innych problemach. Sporo osób wskazywało też ul. Partyzantów i Racławicką ale tam da się wprowadzić zmiany niskim nakładem kosztów i zrobimy to sami – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, który dwa dni temu, na swoim profilu na Facebooku zaproponował wybór miejsca remontu.

Choć już jest blisko dwieście komentarzy i niemal pół tysiąca reakcji, chce, żeby dyskusja o tym jakie są remontowe priorytety potrwała jeszcze w przyszłym tygodniu. Koło 20 stycznia musi zapaść decyzja, żeby urzędnicy zdążyli przygotować wnioski.

Zapomniane najstarsze

Proponuję Adampol, bo mam wrażenie, że o tej najstarszej części Świdnika miasto zapomina. Proponuję pomyśleć o wyznaczeniu pasa do odbioru dzieci, bez możliwości zatrzymania się na dłużej niż wyjście z auta – napisał Łukasz Mączka pod postem burmistrza.

Bardzo często jeżdżę ulicą Partyzantów, mieszkam w tej części Świdnika, stąd moja opinia. Tu jest duży ruch a ulica pamięta lata 90. ubiegłego wieku, była jedną z pierwszych, które dostały nawierzchnię z kostki. Postały doły, zwłaszcza przy studzienkach kanalizacyjnych, stoi woda. Dlatego głosuję na nią – dodaje pan Łukasz, który mieszka w Świdniku od trzynastu lat. – Całe życie mieszkałem na Wieniawie w Lublinie, ale już bym się ze Świdnika nie chciał wyprowadzać. Co nie znaczy, że nie można czegoś tu poprawić. Na przykład uważam, że bez sensu jest robienie chodników po obu stronach ulicy, kiedy i tak mieszkańcy zastawiają drogę pieszym autami. Lepiej pomyśleć o chodniku z jednej strony a z drugiej o pasie do parkowania – dodaje mieszkaniec.

Pocałuj i jedź

Podobnie liczy na to, że koło szkoły gdzie uczą się jego dzieci da się wyznaczyć pas dla osób odwożących.

– Córka ma 9 lat więc nie muszę jej zaprowadzać i pomagać w szatni. Ale mam problemy, że znaleźć miejsce do parkowania. Gdyby była możliwość jedynie zatrzymania auta by było wygodniej. Takie rozwiązania się sprawdzają, gdy kierowcy się nauczą by z nich korzystać – tłumaczy Łukasz Mączka.

Jego spostrzeżenia dotyczą podstawówki nr 4.

Jak zauważyli internauci takie udogodnienie jest przy świdnickiej „siódemce” ale kierowcy jeszcze się nie przyzwyczaili i potrafią zaparkować samochód blokując miejsce innym.

Burmistrz przyznaje, że dużym problemem na który zawracają uwagę mieszkańcy jest też kłopot z parkowaniem.

Przy statystycznie dwóch autach przypadających na mieszkanie, starsze rejony Świdnika nie są w stanie pomieścić tylu samochodów. Zwłaszcza, że organizacja nowych miejsc parkingowych musi pogodzić oczekiwania by była zieleń.

Parking jest obiektem o którym myślą władze miasta, planując zagospodarowanie fragmentu ul. Racławickiej. Chodzi o biorący udział w sondzie odcinek między helikopterem a osiedlem.

Latem się dowiemy

– Tam jest duża, niewykorzystana przestrzeń. Oprócz remontu drogi można pomyśleć o zmianie planu zagospodarowania, żeby wykorzystać ten teren na plac zabaw, infrastrukturę czy właśnie miejsca parkingowe. Wszystko jest do uzgodnienia i przedyskutowania – zapowiada Marcin Dmowski, który uważa, że ten fragment ul. Racławickiej może się w przyszłości zupełnie zmienić.

Jak oceniają władze Świdnika, pomysł, by o pieniądze w Urzędzie Wojewódzkim walczyły remonty ulic Niepodległości i Wyszyńskiego jest dobry pod względem finansowym. Dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023 stanowi połowę potrzebnych funduszy, a te dwa projekty są droższe od pozostałych.

Efekty naboru powinny być znane przed wakacjami, biorąc pod uwagę przetargi i wykonanie prac, mieszkańcy odczują zmiany na przełomie 2023 i 2024 roku.

Co tu jeszcze zmienić

* Pani Ela: A może jakby wystarczyło funduszy to ul. Hotelowa. Ciężko jest z maluszkami pomiędzy jadącymi samochodami iść do przedszkola i z przedszkola, trzeba manewrować. Ale i nie tylko... Zwykły pieszy też ma problem gdy na plecach czuje jadący samochód

* Pan Witold: Armii Krajowej 35. Droga przy bloku łącznie z parkingami obraz nędzy i rozpaczy, dziury jak leje po bombie.

* Pan Krzysztof: ul. Turystyczna, całkiem zapomniana

* Pani Elwira: Wiejska. Tak wiem, że był przetarg, że już za chwileczkę, a bagno i dziury, było i jest

* Pan Paweł: Krańcowa wymaga poszerzenia i naprawienia zapadniętych studzienek. Jak Mełgiew odda wyremontowaną Skośną to będzie wstyd dla Świdnika

(za komentarzami na FB Marcina Dmowskiego, zastępcy burmistrza)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium