Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

12 czerwca 2023 r.
10:18

Świdnik: wzywają na zgromadzenie żeby obalić carycę

Autor: Zdjęcie autora agdy
Jeden z billboardów w Świdniku mobilizujący spółdzielców
Jeden z billboardów w Świdniku mobilizujący spółdzielców (fot. FB Świdnik Wspólna Sprawa )

- Czas przywrócić tu spokój i transparentność – uważają autorzy rozlepionych w mieście plakatów. Tak zachęcają członków spółdzielni mieszkaniowej do wzięcia udziału w walnym zgromadzeniu. - Apeluję o spieranie się w oparciu o argumenty merytoryczne, nie zaś manipulowanie faktami i formułowanie emocjonalnych postulatów – komentuje prezeska Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, którą autorzy haseł nazywają carycą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli na 37 tysięcy mieszkańców dobrze ponad 16 tysięcy żyje w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, znaczy, że każdy w tym mieście albo jest spółdzielcą, albo zna taką osobę. Nic dziwnego, że zbliżające się wybory w tak istotnym dla miasta organizmie, budzą emocje. Zwłaszcza, że na ulicach pojawiły się billboardy.

Trzeba ludziom wytłumaczyć

- Chcieliśmy pokazać spółdzielcom, że są wybory, gdyż większość ludzi nie ma pojęcia, że coś takiego istnieje, bądź nie biorą w tym udziału. Tym bardziej, że było kilka zebrań podczas których nie zostało przyjęte sprawozdanie finansowe spółdzielni, co pokazało, że mieszkańcy są  źli na działania aktualnych władz i sposób zarządzania . Teraz przyszedł czas na wybory nowej rady nadzorczej. Trzeba ludziom wytłumaczyć, że mogą to zrobić i kiedy. Bo jeśli nie pójdą, oddadzą głos, dalej będą mieli tę samą władzę – mówi Mariusz Wilk, miejski radny, przewodniczący opozycyjnego klubu Świdnik Wspólna Sprawa, który zajmuje się informowaniem spółdzielców o zbliżających się wyborach.

- W rozmowach z mieszkańcami słyszę często: no tak, jest jakieś walne ale ja tam nigdy nie chodziłam, bo po co ? Potwierdzają, że dostają duże rachunki, są źli z tego powodu ale dziwią się, że idąc na zebranie mogą wybrać członków rady nadzorczej, która potem wybiera prezesa. Dopytują, czy faktycznie mogą głosować? I przyznają, że nigdy tego nie wiedzieli. Nie rozumieją, że ich głos jest bardzo ważny i naprawdę mogą decydować kto zarządza spółdzielnią, a w zasadzie częścią ich majątku – dodaje.

Rozumiem zaniepokojenie i rozżalenie

To Świdnik Wspólna Sprawa stoi za powieszeniem w mieście charakterystycznych, ciemnoniebieskich plakatów na których między innymi widnieje hasło: Wyrzuć „dobrą zmianę” ze Spółdzielni Mieszkaniowej.  

- Doceniam zaangażowanie grupy spółdzielców, która od kilku miesięcy dyskutuje i wymienia się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania spółdzielni. Odbieram to, jako przejaw troski o sprawy, które wpływają na codzienność bardzo dużej części mieszkańców Świdnika. Walne zgromadzenie, które odbędzie się 19-21 czerwca, to okazja do kolejnego przedstawienia faktycznego stanu w jakim znajduje się spółdzielnia. W ostatnich miesiącach wobec naszych wspólnych spraw pojawiło się dużo negatywnych emocji, których adresatem jest spółdzielnia i ja osobiście. W pełni rozumiem zaniepokojenie i rozżalenie wielu spółdzielców w związku z podwyżkami opłat czynszowych, jednak są one spowodowane w znacznej mierze niezależnymi od nas czynnikami. W odpowiedzi na liczne zapytania w lutowym wydaniu Informatora Spółdzielni Mieszkaniowej Świdnik zostało dokładnie wytłumaczone z czego wynikały ostatnie podwyżki czynszów oraz z jakich opłat składa się czynsz – mówi Katarzyna Denis, prezeska Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, miejska radna.

W czerwcu 2017 roku została członkiem rady nadzorczej a trzynaście miesięcy później prezesem zarządu spółdzielni. Radną jest drugą kadencję, dwa razy startowała z list Komitetu Wyborczego Wyborców Waldemara Jaksona.

- Nie jestem członkiem partii politycznej. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że inicjatorami akcji jest środowisko będące politycznym przeciwnikiem władz miasta – dodaje pani prezes, która przyłącza się do apelu jej adwersarzy i zaprasza na walne zgromadzenie.

(fot. FB Świdnik Wspólna Sprawa)

Bezproblemowo i spokojnie

Zwolennicy zmian w spółdzielni punktują: fatalne rozliczenia za wodę, wzrost czynszu. Przypominają o podwójnym głosowaniu na walnym zebraniu i sprawy kadrowe. Skargi pracowników na sposób ich traktowania oraz sprawy sądowe.

Życie spółdzielców jest szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Wystarczy by ktoś napisał post: Spółdzielnia Mieszkaniowa rozliczyła media. Jak wrażenia? I pojawia się ponad dwieście komentarzy. Wiele dosadnych. A jeśli chodzi o przytaczane przez lokatorów cyfry – dość szokujących.

- W odniesieniu do rozliczeń za wodę pragnę zauważyć, że przykłady wystąpienia niedopłaty za zużycie wody miały miejsce w przypadku niedostosowania zaliczek na wodę do faktycznego jej zużycia. Częstym przypadkiem jest niezgłaszanie lub utajenie faktycznej liczby zamieszkujących osób w lokalu czego następstwem jest powstanie niedopłaty za zużytą wodę. Pragnę raz jeszcze powtórzyć, że doceniam i szanuję zaangażowanie grupy spółdzielców we wspólną sprawę, jaką jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Świdnik. Pojawiające się często w retoryce emocjonalne argumenty nie mogą jednak przeczyć faktom. Dzięki staraniom pracowników, rady nadzorczej i zarządu spółdzielni w ostatnich latach, spółdzielnia jest zarządzana profesjonalnie i transparentnie. Zaraz po objęciu funkcji prezesa poprawiliśmy standardy zatrudnienia pracowników. Wszyscy zatrudniani są zgodnie z układem zbiorowym, przechodzą wszelkie niezbędne szkolenia. Wydaje się to oczywiste, jednak w czasach przed objęciem przeze mnie funkcji prezesa nie było to standardem. Po drugie, dzięki wdrożeniu nowych rozwiązań informatycznych na bieżąco możemy monitorować postęp „załatwiania” spraw zgłaszanych przez spółdzielców, przez co proces kontaktu z mieszkańcami jest zdecydowanie bardziej transparentny, a odpowiedzi udzielane w terminie. Zaraz po rozpoczęciu pracy w spółdzielni znajdowaliśmy sprawy, które zalegały od kilku lat. Niech te przykłady będą odpowiedzią na postulaty przywrócenia „bezproblemowych i spokojnych" czasów w spółdzielni – wyjaśnia prezeska Katarzyna Denis.

A to było tak

Poprzednie wybory odbyły się w spółdzielni w 2018 roku. W efekcie radę nadzorczą zdominowali kandydaci kojarzeni z władzą w Świdniku i powiecie. Jak wspominają spółdzielcy, zmobilizowano wówczas elektorat PiS i na zebrania wyborcze, na których wcześniej bywało po kilkadziesiąt osób, przyszło kilkaset. Wielu z głosujących miało mieć kartki z wypisanymi nazwiskami tych, których trzeba poprzeć. Oddać głos i wyjść z sali nie wykazując zainteresowania ani prezentacją kandydatów, którzy opowiadają o sobie i o tym co zrobią dla spółdzielni, ani dyskusją.

O tym, że zwolennicy i sympatycy PiS wybierają się na wybory by forsować swoich kandydatów było wówczas w spółdzielni wiadomo. Już wtedy Świdnik Wspólna Sprawa prowadził akcję informacyjną i zachęcał spółdzielców do udziału w wyborach by zrównoważyć tamtą liczną grupę. Teraz ponawia próbę widząc, że mieszkańcy są zainteresowani zmianą.

Nie tylko mówić

Organizatorzy akcji plakatowej wskazują osoby, na które ich zdaniem można głosować w nadchodzących wyborach.

- Zdecydowałam się kandydować dlatego, że jako mieszkanka Świdnika, od urodzenia, chciałabym wziąć sprawy w swoje ręce, a nie tylko jak większość ludzi mówić, że im się obecne zarządzanie nie podoba. Chcę się dowiedzieć przede wszystkim dlaczego czynsze w naszej spółdzielni są tak bardzo wysokie w ostatnim czasie, w porównaniu z innymi miastami oraz czy związane są z tym jakieś nieprawidłowości – mówi Małgorzata Kondziak-Łobejko, jedna z tego grona.

Członkiem spółdzielni jest od 15. lat. W poprzednich kadencjach nie zasiadała w radzie nadzorczej ani we władzach.

- Są młodzi ludzie zaangażowani od dawna w we wspólne sprawy spółdzielców, są także osoby starsze, które w poprzedniej kadencji lub dawniej zasiadały już w radzie nadzorczej. Cały czas aktywnie działają, jeśli chodzi o część społeczną w spółdzielni. Przychodzą na spotkania, są bardzo aktywni. Ale nam nie chodzi o wymianę władzy. Chcemy, żeby spółdzielnia w końcu działała dobrze i demokratycznie, bo na razie to co się w niej dzieje nie ma z tym nic wspólnego. Przez wiele lat  była neutralna, nie bardzo się angażowała w politykę. W pewnym momencie doszło do całkowitego przejęcia Świdnika - wiadomo czyj jest urząd miasta, czyj powiat  i spółdzielnia wiadomo czyja jest. Mieszkańcy są niezadowoleni. Dostają dziwne rachunki, raz dopłaty, raz niedopłaty, raz im się zgadza, raz nie. Wcześniej czegoś takiego nie było – ocenia Mariusz Wilk, który także korzysta z zasobów spółdzielni. 

***

Przez 65 lat istnienia SM zajęła ponad 70 hektarów. To więcej niż jedna czwarta wszystkich terenów mieszkalnych w całym Świdniku. Stoi na nich 212 budynków. Ich mieszkańcy mogą 19, 20 i 21 czerwca przyjść do restauracji Favilla na walne zgromadzenie.

Dane wykorzystane w tekście pochodzą z inf. ze strony SM w Świdniku i Raportu o stanie miasta za 2022 rok

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium