Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 stycznia 2023 r.
18:13

Książnica Zamojska podsumowała rok. „Budzimy się po pandemii”

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Kiedy już przychodzę do biblioteki, wypożyczam kilka książek, najczęściej takich grubych, żebym miała co czytać przez miesiąc – mówi Krystyna Siemko
Kiedy już przychodzę do biblioteki, wypożyczam kilka książek, najczęściej takich grubych, żebym miała co czytać przez miesiąc – mówi Krystyna Siemko (fot. Anna Szewc)

Gorzej niż w czasie pandemii być nie może, ale do stanu sprzed koronawirusa jeszcze trochę brakuje. Na szczęście w zeszłym roku po okresie lockdownu czytelnicy dość licznie wrócili do Książnicy Zamojskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo lubię czytać książki, od dziecka lubiłem. Kiedyś miałem własną dużą bibliotekę w domu, liczyła na pewno ponad 1000 książek. Wszystkie przeczytałem, niektóre nawet kilka razy. Zdecydowaną większość ostatecznie rozdałem. Teraz mam może z 200 pozycji, ale regularnie korzystam ze zbiorów biblioteki – mówi Stanisław Górski z Zamościa, którego w główniej wypożyczalni Książnicy Zamojskiej spotkaliśmy w poniedziałek.

Zamościanin odwiedza to miejsce raz, dwa razy w miesiącu, z reguły wypożycza wtedy kilka książek. – Gustuję w dobrych kryminałach, ale też literaturze historycznej – zdradza pan Stanisław.

– Ja lubię czytać książki wojenne, o wysiedleniach, ale także romanse, no i wydawnictwa religijne – mówi z kolei Krystyna Siemko, która również tydzień rozpoczęła od wizyty w bibliotece. Przychodzi tutaj raz na miesiąc i wtedy bierze książki na zapas, najczęściej 4-5 pozycji. Z oferty jest bardzo zadowolona. Zawsze znajdzie do czytania coś, co ją interesuje.

Ta dwójka zamościan to tylko ułamek spośród 11 tys. 258 osób, które w ubiegłym roku w Książnicy Zamojskiej zarejestrowano jako czytelników przychodzących i wypożyczających książki do domu. Przygotowane przez placówkę podsumowanie minionych 12 miesięcy wskazuje, że ten wynik nie jest szczytem marzeń, bo przed pandemią było lepiej.

„Czytelnicy w 2022 roku stanowili 18,1 proc. wszystkich mieszkańców Zamościa i jest to więcej niż w dwóch poprzednich latach, ale mniej niż w 2019 roku, kiedy wskaźnik rozczytania wynosił 19 proc.” – czytamy w przesłanym do naszej redakcji raporcie.

W zeszłym roku wzrosła również liczba osób korzystających ze zbiorów udostępnianych w czytelniach, poszukujących informacji w internecie albo w bazach udostępnianych przez książnicę. Biblioteka rejestruje wówczas liczbę odwiedzających i w 2022 dało to wynik 80 310 odwiedzin czytelniczych, czyli skok w porównaniu z 2020 i 2021 o ponad 13 procent.

„Jeśli chodzi o liczbę udostępnionych zbiorów, czyli tzw. wypożyczeń w całej sieci zarejestrowano ich 219 428, co oczywiście robi pewne wrażenie. Tutaj utrzymują się jeszcze niewielkie tendencje spadkowe (na poziomie 2,8 proc.), ale nie są one tak wysokie, jak w czasie pandemii, kiedy sięgały 16 proc. w 2020 i 7 proc. w 2021 r” – czytamy w podsumowaniu.

Z przeprowadzonych w Książnicy Zamojskiej analiz wynika, że wskaźniki wypożyczeń do stanu sprzed pandemii nie wróciły z kilku powodów. Po pierwsze w Zamościu ubywa mieszkańców, również tych czytających. Po drugie stale doposażane są biblioteki szkolne, a więc młodzież nie szuka już np. lektur w książnicy. Poza tym coraz popularniejsze stają się kody LEGIMI, czyli kody dostępu do e-booków, ale też inne zdalne, płatne usługi dostępu do książek.

Za tym trendem Książnica Zamojska stara się nadążać, zwiększając liczbę oferowanych czytelnikom kodów w abonamencie. W tym roku jest ich już 90 w skali miesiąca, podczas gdy w 2021 było 60, a w 2022 – 70.

Niezależnie od tego zasoby są też regularnie uzupełniane o książki tradycyjne. To jednak jest w znacznym stopniu uzależnione od środków pozyskanych z zewnątrz, np. dotacji ministerialnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na wysokość tego wsparcia wpływ ma zaś liczba zarejestrowanych w bibliotece czytelników i wypożyczeń. Stąd apel Książnicy Zamojskiej do mieszkańców miasta i powiatu: zapisujmy się do bibliotek, wypożyczajmy książki, bo wówczas w księgozbiorze będzie więcej nowości. 

Teraz głównie wypożyczam książki w bibliotece, bo własne zbiory przeczytałem i rozdałem, np. dzieciom – opowiada Stanisław Górski. (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium