Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 maja 2023 r.
13:02

Skandal. Na podróż do Niemiec radni dostali... zepsuty samochód

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
(fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum)

Hańba, porażka, wstyd – tak radni Zamościa oceniają organizację wyjazdu ich reprezentantów do partnerskiego Schwäbisch Hall. Samochód, którym czteroosobowa delegacja miała dojechać do Niemiec, odmówił posłuszeństwa, zanim jeszcze opuścił miasto. Są oczekiwania wyciągnięcia konsekwencji. Niektórzy wprost wskazują na prezesa MZK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten temat był jednym z dominujących podczas poniedziałkowej sesji. Wypłynął w punkcie przewidzianym na wolne wnioski, gdy wiceprezydent Piotr Orzechowski przepraszał za sytuację, do której doszło w ostatni czwartek. Do Schwäbisch Hall na organizowane tam uroczystości miały pojechać radne Maria Stręciwilk-Gościcka i Agnieszka Klimczuk oraz radni Tadeusz Lizut i Zdzisław Wojtak. Spakowali się, kierowca z MZK podjechał pod ratusz volkswagenem, przekazał im kluczyki i... wtedy zaczęły się problemy.

Bo nowe auto, z zaledwie 16 tys. kilometrów na liczniku miało problemy z odpaleniem. Ruszyło co prawda, ale zdołało dojechać ledwie na osiedle Karolówka. I tam niestety podróż się zakończyła. Zaczęły się natomiast wielogodzinne, ostatecznie nieudane, próby zorganizowania samochodu zastępczego.

Opowiadał o tym na sesji Krzysztof Szmit, prezes MZK, nazywając całą sytuację „przykrym incydentem”. Mówił, że trwa ustalanie przyczyn usterki, ale możliwe jest, że to po prostu wada sprzęgła. Winę za zamieszanie i nieudany wyjazd zrzucił zaś na brokera ubezpieczeniowego.

– Nie tylko nie wywiązał się ze swoich obowiązków, ale co grosza, do końca utrzymywał nas w niepewności i wprowadzał mnie konkretnie w błąd – stwierdził Szmit. Mówił, że dostał zapewnienie, że samochód zastępczy do Zamościa dotrze, dlatego nie organizował innego, choć podobno nawet prezydent Wnuk deklarował, że może oddać ten, którym jeździ na co dzień.

Problem w tym, że wszystko to trwało... 10 godzin. A członków oficjalnej delegacji kosztowało nie tylko czas, ale też mnóstwo nerwów.

– Chwała, że pan działał. Szkoda, że pan nas o tym nie informował, że nie mieliśmy z panem kontaktu. To ja wydzwaniałem po brokerach i ubezpieczycielach, przez 10 godzin czekając na walizkach. Czy prezydent i ekipa prezydenta tyle godzin by czekała? – dopytywał podczas sesji wyraźnie poirytowany radny Lizut, a działania miejskich służb nazwał „totalną porażką”.

Krytycznie i z wyraźnym żalem o zachowaniu szefa MZK mówiła również radna Stręciwilk-Gościcka.

Suchej nitki na Szmicie i organizacji wyjazdu nie zostawili też inni radni.

– To była ignorancja dla całej rady. To byli nasi przedstawiciele. To godzi w nas, jako w całą radę – skomentował Grzegorz Podgórski.

– Taki bajer, jak wciska prezes MZK, to już dawno nie słyszałem. Pan zgania wszystko na brokera, a ja myślę, że pan powinien powiedzieć: składam kwity, dziękuję za współpracę. Pan zhańbił radę miasta i zhańbił radnych. W stosunku do pana powinny być wyciągnięte konsekwencje służbowe – dorzucił Marek Walewander.

– Co za kierowca przyprowadził samochód uszkodzony? Skoro radny miał problem z ruszeniem, to tamten się nie zorientował? Kto odpowiada za ten sprzęt? A przecież to majątek jest jakieś wartości. To jest niedopuszczalne – ocenił Wiesław Nowakowski. Podkreślał przy tym, że przekazywanie radnym zepsutego samochodu na podróż liczącą ok. 2,5 tys. kilometrów było narażaniem ich życia i zdrowia.

Z usta wielu radnych padły też stwierdzenia, że same przeprosiny sprawy nie kończą, że oczekują wyjaśnień i wyciągnięcia konsekwencji wobec winnych. – Rozumiem państwa zdenerwowanie. To nie powinno mieć miejsca, ale się zdarzyło. I nie jesteśmy w stanie odwrócić czasu. Wyciągniemy wnioski z tej sytuacji – stwierdził na koniec wiceprezydent Orzechowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium