Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

15 maja 2022 r.
13:44

Dlaczego warto być krwiodawcą? Zniżki na przejazdy, ulgi podatkowe i program lojalnościowy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Dr n. med. Anną Mika pracuje w centrum krwiodawstwa i sama też oddaje krew.
Dr n. med. Anną Mika pracuje w centrum krwiodawstwa i sama też oddaje krew. (fot. Anna Szewc)

Rozmowa z dr n. med. Anną Mika, kierownik Terenowego Oddziału w Zamościu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Pani doktor, czy krwi rzeczywiście jest zawsze „jak na lekarstwo”?

– Z reguły tak. Sporadycznie zdarzają się okresy, kiedy mamy nadmiar składników krwi przeznaczonych do lecznictwa. Tak było w kwietniu tego roku, a także w okresie epidemicznym.

• Z czego te nadmiary wynikały?

– W czasie walki z koronawirusem niektóre oddziały były zamknięte, nie przyjmowały pacjentów. Wiele z nich przekształcono na oddziały covidowe. Nie były więc wykonywane zabiegi planowe. A krwiodawcy nadal się zgłaszali i to dość licznie. To z kolei wynikało z faktu, że wiele osób po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV 2 chciało pomóc chorym na covid, oddając np. osocze.

• Czy w takim razie jakaś część oddanej krwi się w tym czasie marnowała?

– Racjonalnie prowadzona gospodarka składnikami krwi ogranicza do minimum zniszczenia składników krwi. Koncentrat Krwinek Czerwonych, który jest wytwarzany z krwi pełnej pobranej od dawcy, zachowuje ważność 42 dni. Więc rozważne gospodarowanie zapasami sprawiło, że pobrana krew była w całości wykorzystywana. Jeśli to Zamość dysponował nadwyżkami KKC z danej grupy i nie spływały do nas zamówienia ze szpitali na naszym terenie, wysyłaliśmy ją do RCKiK do Lublina, skąd była przekazywana potrzebującym pacjentom.

• Krew jest w medycynie naprawdę niezbędna? Niczym się jej zastąpić nie da?

– Nie. Na obecnym etapie nie ma możliwości otrzymania komórek krwi żadną metodą syntezy chemicznej, a nie można ich niczym zastąpić. Bez Koncentratu Krwinek Czerwonych, Koncentratu Krwinek Płytkowych i Osocza Świeżo Mrożonego nie da się przeprowadzić żadnego zabiegu chirurgicznego. Krew jest potrzebna przy przeszczepach narządów, dla pacjentów z chorobami hematologicznymi, niedokrwistością, dla ofiar wypadków, dla pacjentów leczonych przeciwnowotworowo, a także np. przy powikłaniach porodowych. Wielu chorobom towarzyszy niedobór składników krwi lub nie spełniają one swoich funkcji prawidłowo.

• A krwi jest wystarczająco dużo czy może jej brakuje?

– Od początku maja borykamy się z problemem ciągłości zabezpieczenia pacjentów w składniki krwi. Zwolniony do użycia Koncentrat Krwinek Czerwonych jest od razu przekazywany do szpitali, nie mamy zapasów tego składnika. To dotyczy wszystkich grup krwi, szczególnie RH (-) ujemnych, poza AB Rh+ i AB Rh -. Osobom z tymi grupami krwi proponujemy oddanie osocza metodą plazmaferezy oraz Koncentratu Krwinek Płytkowych metodą automatyczną lub też prosimy o zgłoszenie się do oddania krwi pełnej w późniejszym terminie. Informacje o stanach i brakujących składnikach krwi w danej grupie można znaleźć na stronie internetowej RCKiK Lublin.

• Gdzie i kiedy można oddać krew?

– Terenowy Oddział w Zamościu zaprasza krwiodawców od poniedziałku do piątku w godzinach 7-13. Średnio sześć razy w miesiącu bierzemy też udział w akcjach terenowych. W każdy pierwszy wtorek miesiąca jesteśmy w Hrubieszowie, w każdy pierwszy czwartek w Krasnymstawie, a w każdy trzeci czwartek w Biłgoraju. Często też organizowane są akcje w niedziele, jak np. ta ostatnia w Żdanowie.

• Kto może być krwiodawcą?

– Każdy pełnoletni, zdrowy człowiek, który nie chorował na wirusowe zapalenie wątroby, nie choruje na żadną chorobę przewlekłą, nowotworową, który nie przechodził zawału, udaru czy cukrzycy, który nie cierpi na nadciśnienie, nie przechodzi aktualnie żadnej infekcji, nie przyjmuje żadnych leków, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano u niego zabiegów chirurgicznych, akupunktury, tatuaży itp., nigdy nie przyjmował narkotyków itd. Tyle na temat swojego stanu zdrowia wie właściwie każdy. Ale już w momencie zgłoszenia, po wstępnej analizie krwi, wywiadzie lekarskim, badaniu przedmiotowym może się okazać, że dana osoba w tym momencie nie zostanie zakwalifikowana do donacji. Taki dawca nie jest jednak pozostawiany sam sobie. Uzyskuje informacje i wskazania od lekarza kwalifikującego. Jeśli jest potrzeba, pobieramy próbki krwi na kontrolne badania, a jeśli one nadal wskazują na nieprawidłowości - lekarz kwalifikujący kieruje taką osobę do lekarza POZ lub lekarza specjalisty.

• A jakie są korzyści wynikające z krwiodawstwa?

– Oddawanie krwi jest bezpieczne, nie powodując żadnego negatywnego wpływu na organizm dawcy, który szybko uzupełnia oddaną krew. Całkowita regeneracja krwinek czerwonych następuje po miesiącu. Natomiast są inne „bonusy”. Np. po trzech donacjach krwiodawca może otrzymać zaświadczenie, które daje mu 33-procentową zniżkę na przejazdy koleją. Za oddanie krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. No i są też ulgi podatkowe. Poza tym okresowo RCKiK przygotowuje dla krwiodawców różne upominki, a 23 maja rusza kolejna edycja programu lojalnościowego pod hasłem „Każda kropla jest cenna”. Za każdą donację krwiodawca otrzyma punkty, może je potem sumować i w zależności od ich liczby wybrać sobie nagrodę. To będą różne gadżety, np. zestawy gry, T-shirty, torby, plecaki, parasole czy kubki, opatrzone odpowiednim logo. Dodam też, że od 20 maja br. osoby zgłaszające się do oddania krwi i jej składników do oddziału w Zamościu będą zwolnione z opłat parkingowych przy Szpitalu im. Papieża Jana Pawła II.

• Warto oddawać krew?

– Tak, ja sama to robię. I pamiętam dokładnie moją pierwszą donację. Naprawdę czułam radość wynikającą ze świadomości, że być może już niedługo moja krew uratuje komuś życie. Nie jednej osobie lecz trzem pacjentom, ponieważ z krwi pełnej pobranej od dawcy wytwarzamy trzy różne składniki krwi. Naprawdę warto i trzeba pomagać. Zapraszam do grona honorowych dawców krwi.

Harmonogram najbliższych terenowych akcji poboru krwi

2022.05.16

LUBLIN, pod Chatką Żaka

godziny rejestracji: 09:00 - 13:00

2022.05.17

LUBLIN, ul. Łopacińskiego, Parking pożarowy KUL

godziny rejestracji: 09:00 - 13:00

2022.05.17

OPOLE LUBELSKIE, ul.Lubelska 4, pod Urzędem Miasta

godziny rejestracji: 09:00 - 13:00

2022.05.19

BIŁGORAJ, ul. Kościuszki 94, Starostwo Powiatowe

godziny rejestracji: 08:30 - 12:00

2022.05.20

LUBLIN, ul. Diamentowa 2, ROPS

godziny rejestracji: 09:00 - 13:00

2022.05.21

HORYNIEC ZDRÓJ, ul. Zdrojowa 14A, Amfiteatr

godziny rejestracji: 09:00 - 13:00

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium