Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

1 października 2021 r.
19:06

Minister zdrowia w Lublinie: Sytuacja epidemiczna w woj. lubelskim wyraźnie się pogarsza

(fot. Maciej Kaczanowski)

– Jeśli ktoś będzie przechodził COVID-19 ciężko, to szansa na jego zgon jest bardzo wysoka – alarmują lekarze. Sytuacja epidemiczna w naszym regionie jest nadal najgorsza w kraju. Minister zdrowia, który był dzisiaj w Lublinie, decyzji o wprowadzeniu obostrzeń jednak nie przywiózł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest źle, a będzie gorzej. Nie można mieć nadziei, że będziemy mogli skutecznie leczyć pacjentów, którzy będą chorować na najcięższe postacie covidu. Wyniki tego leczenia, mimo postępu nauki i wprowadzania nowych metod, są po prostu złe – przyznaje prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Podkreśla: – Oznacza to, że jeżeli ktoś będzie chorował ciężko, to szansa na zgon takiego pacjenta jest bardzo wysoka.

Dodał, że nie dotyczy to tylko starszych pacjentów czy z chorobami towarzyszącymi. – To także często młodzi ludzie, bez żadnych obciążeń, którzy do końca wierzyli, że nic im nie jest, odmawiali testów, szczepienia się i jak trafiają do szpitala, nie jesteśmy w stanie im pomóc, to jest najgorsze – zwraca uwagę prof. Czuczwar. Apeluje: – Każdy zgon osoby niezaszczepionej był do uniknięcia. Ratujmy życie swoje i swoich bliskich.

Minister zdrowia spotkał się dzisiaj w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie z wojewodą i kierownikami klinik chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii. – Sytuacja epidemiczna w lubelskim wyraźnie się pogarsza, dynamika zakażeń jest coraz większa – przyznał Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia. Dodał, że sytuacja w naszym regionie „odstaje od innych części kraju pod względem różnych parametrów”. Chodzi m.in. o wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców, ale też odsetka pozytywnych testów. – W województwie lubelskim to 8 proc., podczas gdy w całym kraju jest przeciętnie na poziomie 3 proc. – zaznaczył Niedzielski.

Zwrócił uwagę na trzy główne przyczyny pogarszającej się sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Chodzi o łagodny przebieg trzeciej fali, przez co wiele osób, które nie chorowały, nie uzyskały naturalnej odporności. Do tego niski wskaźnik szczepień przeciwko COVID-19 oraz coraz słabsze przestrzeganie podstawowych restrykcji jak noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, zachowywanie dystansu czy dezynfekcja.

– Czwarta fala się rozwija. Co charakterystyczne, postęp choroby jest znacznie szybszy. Wcześniej następowało to w ciągu dwóch tygodni od początku infekcji, teraz ten okres skraca się o połowę. Jest więc mniej przestrzeni na stosowanie leków np. remdesiviru. Optymalnie stosuje się go, kiedy nie ma natężenia choroby, kiedy nie jest konieczny respirator czy inne środki wspomagające – zaznaczył Niedzielski. Dodał: – Najbardziej martwi fakt, że osoby, które trafiają do szpitali, nie są zdiagnozowane, nie mają testów. Pierwszy test jest wykonywany dopiero w karetce. Są to osoby w bardzo zaawansowanym stanie, z bardzo niską saturacja, zdarza się, że nawet na poziomie 30.

– Pacjenci w ciężkim stanie to jest charakterystyczna cecha początku czwartej fali. Trafiają do nas pacjenci w ciężkim, często krytycznym stanie – potwierdza prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. – Przeszliśmy z tej fazy, kiedy były punktowe ogniska, do fazy, kiedy pacjenci trafiają do nas z różnych rejonów województwa lubelskiego. Więc zasady powinny być przestrzegane wszędzie.

– Nadal nie jest za późno na szczepienia, bo ta fala nie skończy się w październiku, ani w listopadzie. Niestety, na razie nie zmierzamy w kierunku tego modelu, który widzimy w innych krajach, gdzie wyszczepialność jest na poziomie 80 czy 85 proc.

Jak poinformował wojewoda lubelski, w szpitalach w naszym regionie jest 250 pacjentów, 20 pod respiratorem. – Pamiętajmy, że te 274 nowe zakażenia z dzisiaj to są tylko potwierdzone przypadki, w wyniku tego, ze pojawiły się objawy. A ile osób jest zakażonych, ale nie mają objawów i nie są zidentyfikowani – zwrócił uwagę Lech Sprawka.

Mimo to obostrzeń w naszym województwie na razie nie będzie. – Zastanawialiśmy się, na ile te trzy powiaty, które są najbardziej dotknięte, rzeczywiście wymagają podjęcia działań. Na razie będziemy uważnie monitorować sytuację i wracamy do ścisłego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych – zapowiedział Niedzielski. Wyjaśnił, że służby, które za to odpowiadają będą działać bardziej intensywnie (np. więcej patroli), szczególnie w miejscach, gdzie zakażeń jest najwięcej.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że restrykcji ogólnokrajowych na pewno nie będzie, bo poziom zakażeń w kraju nie daje powodu do takich działań. – Natomiast lokalnie, jeśli będziemy widzieli jakieś sygnały, że sytuacja jest krytyczna, to wtedy na poziomie powiatu będziemy rozważać pewne działania, ale najpierw będą działania dotyczące egzekwowania restrykcji – wyjaśnił minister zdrowia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium