Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

28 czerwca 2023 r.
8:20

Robot skradł ślubne show. Kasia i Mateusz musieli przekonać do siebie restauratorów

Najpierw były godziny spędzone na projektowaniu w domach, w garażach, u znajomych. Był też pomysł oparty na znajomości gastronomii i problemów, z jakimi się ona boryka. Tak powstała… para robo-kurierów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ojców założycieli było kilku. Część z nich miało doświadczenia w branży gastronomicznej i zachodzących w niej procesach. Inni byli członkami zespołów robotycznych. Wspólną mieli tylko wizję.

– Pomysł wypracowano tworząc oprogramowanie dla restauracji oraz lokalną platformę do zamówień jedzenia online. Współpracowano przy tym z firmami kurierskimi – opowiada Beata Falińska z Delivery Coupe. – Prace projektowe to miesiące spędzone nie tylko na budowie robotów, ale także na analizie rynku, konfrontacji cech produktu z jego przeznaczeniem oraz na symulacjach wytrzymałościowych. Tak powstała para robotów: Kasia i Mateusz. Dlaczego dwójka?

– Żeby podkreślić, jak ważna jest współpraca. Tylko działając razem możemy zdziałać naprawdę wiele. Para to nasz przekaz, w którym zalecamy wspólne działanie i komunikujemy, że właśnie ta zasada leży u podstaw naszej organizacji – podkreśla Falińska.

Coś, co brzmi w sposób niezwykle prosty, było jednak skomplikowane. Największym problemem, z którym musieli sobie poradzić innowatorzy, było zachowanie motywacji i wiary w projekt niezależnie od okoliczności, odpływającego wsparcia i braku zewnętrznej motywacji. Nie łatwo było też przekonać pierwszych restauratorów do wzięcia udziału w testach, dopracować technologię do etapu umożliwiającego uruchomienie usługi oraz wypracować model biznesowy zapewniający balans między zyskownością, a interesem klienta. Dziś to próba uruchomienia usługi za granicą.

 – Na szczęście nie brakowało też zabawnych sytuacji, zwłaszcza na początku testów. Na pewno było ich znacznie więcej, niż widzieliśmy. Niektórzy się zatrzymywali, żeby przetrzeć oczy ze zdziwienia, inni za robotem biegli. Dzieci szybko zaprzyjaźniały się z nim, próbując go głaskać. Starsze osoby kiwały znacząco, a zwierzakom zapach i kształt maszyn wydawał się nader podejrzany – wyliczają pracownicy firmy. – Na pewno zapamiętamy moment, kiedy robot zawitał na ślubnej sesji zdjęciowej. Stało się to niechcący, bo po prostu przejeżdżał przez ulicę, na której robione były zdjęcia. Z tego miejsca przepraszamy państwa młodych, którym skradliśmy jeden kadr.

Pierwsze pieniądze na Delivery Coupe zarobiono we wrześniu 2021 roku.

– Początkowo komercjalizacja była swego rodzaju kontynuacją wcześniej prowadzonych testów w lokalnych restauracjach. W przypadku partnerów spoza zaprzyjaźnionego rynku początkowa sprzedaż wykorzystywała potencjał marketingowy robota. Strzałem w dziesiątkę okazało się umieszczanie na nim reklam. Te były pierwsze, a dopiero za nimi doszło przewożenie przez roboty dostaw – zdradza Beata Falińska. – Dziś nie skupiamy się już na rozwoju oferty reklamowej. Nie musimy już reklamować robo-kurierów, bo mają one już pełną aprobatę społeczeństwa. Żeby zdobyć zaufanie małych firm, chętnie podejmujemy współpracę z dużymi graczami, takimi jak Pasibus, Fit Cake czy Pyszne.pl. Mniejsi gracze chętniej decydują się na zatrudnienie robota-dostawcy, gdy widzą, że rozwiązanie takie wykorzystują już duże przedsiębiorstwa. Jednocześnie duża liczba umów z mniejszymi restauracjami przekłada się na zwiększone zainteresowanie stosowaniem tego rozwiązania przez szefów aplikacji do zamawiania jedzenia.

Kto może zatrudnić robota Delivery Coupe? Restauracje lub sieci restauracji mające wymaganą minimalną ilość dostaw w odległości do trzech kilometrów od ich siedzib, firmy gastro-kurierskie oraz aplikacje z minimalną liczbą zatrudnionych kierowców.

– Przeważającą ilość klientów stanowią oczywiście restauracje – przyznaje Falińska. – Jesteśmy w trakcie pilotażu przeprowadzanego z aplikacją Pyszne.pl. Mamy też doświadczenie we współpracy z firmą gastro-kurierską. Robot kurier został stworzony dla firm zajmujących się logistyką i realizacją dostaw jedzenia na odcinku ostatniej mili z restauracji oraz dla samych restauracji mieszczących się w wyżej opisanych ramach. Rozwiązanie może zostać wykorzystane zarówno podczas całego procesu dostawy, jak i w formie pośredniczenia między restauracją, a kurierem mającym dostarczyć zamówienie poza obszar strefy obsługiwanej przez robota. Na tym polega nasz plan na przyszłość. Jest on równie prosty, co skomplikowany. Chodzi nam o prze- skalowanie rozwiązania do etapu możliwości nawiązania stałej współpracy z aplikacją do zamawiania jedzenia w Polsce, a następnie przeniesienie skalowania na rynek Unii Europejskiej.

– Czy pochodzenie z Lublina pomaga, czy przeszkadza w realizacji takich planów? – pytam. – Lublin dla Delivery Couple był najlepszym i najbardziej naturalnym początkiem z punktu widzenia możliwości testowania robotów w środowisku produkcyjnym. Na plus zaliczyć trzeba też możliwość tworzenia oprogramowania i lokalnej aplikacji do zamawiania jedzenia oraz możliwość konsultowania od wczesnych etapów rozwiązania wśród przedsiębiorców, dla których zostało ono stworzone – słyszymy. – Z punktu widzenia finansowania biznesu, niekoniecznie lubelska, ale po prostu polska firma ma utrudnione zadanie na rynku międzynarodowym czy globalnym. Istniejące przepisy i inne okoliczności nie sprzyjają decyzyjności inwestorów na korzyść polskich przedsiębiorców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium