Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

14 czerwca 2024 r.
9:56

Najciekawsze miejsca i atrakcje w Pieninach

0 A A
Pieniny i słynna sosna
Pieniny i słynna sosna

Jakie miejsca odwiedzić będąc w Pieninach? Czy to dobry pomysł na spędzenie wakacji? Które zabytki szczególnie warto zobaczyć? Sprawdź koniecznie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pieniny - Najciekawsze Atrakcje. Miejsce idealne na wakacje?

Uroki Pienin sprawiają, że turyści z przyjemnością powracają tutaj w każdej wolnej chwili. Pieniny to zarówno malownicze, zapierające dech w piersiach krajobrazy, szlaki turystyczne, jak i niezwykle ciekawe miejsca oraz zabytki, które koniecznie powinny znaleźć się na naszej liście podczas zwiedzania tych zachwycających terenów. Co więc szczególnie warto zobaczyć, będąc w Pieninach? Sprawdź!

Pieniny... czyli jedne z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce!

Pieniny (a zwłaszcza ich środkowa część) to bez wątpienia jedne z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce, słynące z niezwykłych, malowniczych pasm górskich. Leżą na granicy polsko-słowackiej i rozciągają się około 30 kilometrów na wschód od przełomu Białki. Przełom Dunajca dzieli je na:

  • Pieniny Środkowe/Pieniny Właściwe - znaczna ich część leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego, ich najwyższym szczytem są Trzy Korony.
  • Pieniny Spiskie - obszar Pienin położony między doliną rzeki Białki a przełomem rzeki Dunajec pod Niedzicą. Najwyższy szczyt tej części to Żar, inaczej Branisko.
  • Małe Pieniny - sięgają aż do doliny Popratu. Od Beskidu Sądeckiego oddzielone są doliną Grajcarka oraz Białej Wody.

Wiek skał budujących Pieniny sięga m.in. okresu kredy oraz jury i do dzisiaj są one jednym z najbardziej fascynujących zjawisk. Które miejsca w Pieninach powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności?

Szczawnica - dlaczego warto tam pojechać?

Szczawnica to miejsce idealne zarówno na wakacje, jak i na spędzenie wolnego czasu o każdej innej porze roku. Jakie atrakcje w Szczawnicy powinniśmy odwiedzić w szczególności? Z całą pewnością warto zobaczyć Plac Dietla i Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego. Koniecznie na naszej liście musi się znaleźć też Pijalnia Wód Mineralnych.

Dużym zainteresowaniem turystów z rodzinami cieszy się Promenada nad Grajcarkiem, która liczy niemal 2 km długości. Po przejściu deptaka dotrzemy do miejsca, w którym Grajcarek wpada do Dunajca. Niezapomnianych widoków dostarczy nam również Wodospad Zaskalnik (z centrum miasta ok. 3 km drogą asfaltową), który tworzy pięciometrowy próg na Potoku Sopotnickim. Taka wysokość sprawiła, że u dołu wodospadu wyżłobiła się duża niecka. Aby tam dotrzeć, najlepiej wybrać szlak niebieski (Szczawnica-Przehyba) lub widokowy szlak rowerowy biegnący od Szczawnicy przez Sopotnicki Potok, aż do Jarzębiego Potoka. Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek, koniecznie skorzystaj z bogactwa szlaków, jakie występują w tym regionie.

Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, niezapomnianą atrakcją w Szczawnicy będzie spływ Dunajcem. To największa atrakcja Pienin. Rafting Dunajcem jest sportem wodnym, który może uprawiać każdy, nawet dzieci, niezależnie od umiejętności. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów wszyscy otrzymują niezbędny podczas spływu sprzęt.

 

rafting i kajaki (fot. )

Zdjęcie pochodzi ze strony https://portpienin.pl/ (fot. )

Rafting jest alternatywą do tradycyjnych spływów tratwami flisackimi. To idealny pomysł na aktywny wypoczynek i świetna rozrywka dla całych rodzin. Podróż dostarcza nam mnóstwa wrażeń i niezapomnianych widoków. Z pewnością spełni oczekiwania wszystkich miłośników wody i nie tylko! Wycieczka zaczyna się od spotkania w Sromowcach Niżnych, a kończy w Szczawnicy. Możemy jednak wybrać kilka tras, liczących od 14 do aż 30 km. Rafting to świetna okazja, żeby z bliska zobaczyć przełom Dunajca i podziwiać wysokie, sięgające nawet 300 metrów ściany skalne. Na taki spływ możemy wybrać się całą rodziną, z przyjaciółmi lub znajomymi z pracy. Pontony pomieszczą od dwóch do nawet dwunastu osób.

Drugą ciekawą opcją jest spływ kajakowy Dunajcem. Do wyboru mamy jednoosobowe i dwuosobowe kajaki. Dla początkujących polecane są modele pneumatyczne, czyli nadmuchiwane i bardziej stabilne. Doświadczone osoby mogą wybrać kajaki polietylenowe. Spływ cieszy się największą popularnością w porze letniej, jednak opcja ta dostępna jest również dla miłośników zimowych atrakcji. Oferta i cennik raftingu dostępne są na stronie Port Pienin Szczawnica.

Zamek w Czorsztynie i rejs po jeziorze

Zamek w Czorsztynie powstał około XIV wieku. Zachowane ruiny od 1996 roku są objęte opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Dla turystów udostępnia się zachowane częściowo ruiny zamku górnego oraz średniego, a także Zieleniec i basztę Baranowskiego. Tarasy zamku górnego to świetny punkt widokowy! Możemy stamtąd zaobserwować panoramę roztaczającą się nie tylko na Jezioro Czorsztyńskie, ale także na Pieniny Spiskie i Tatry. Z kolei z okien baszty Baranowskiego będziemy mogli zobaczyć m.in. panoramę Podhala. Z ruin dostrzeżemy również zamek w Niedzicy. 

Budowla ta miała chronić handlowy szlak biegnący z Krakowa na Węgry. Miejsce to jest co roku odwiedzane przez wielu turystów. W zamku górnym znajduje się wystawa dotycząca historii ruin.

Niezwykłą atrakcją jest też rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, nazywanym Morzem Pienińskim. Ten zaporowy zbiornik powstał w celu ochrony doliny Dunajca przed powodziami. Jego ważną funkcją jest także produkcja energii elektrycznej. Popularność zyskuje również jako miejsce wypoczynku z możliwością nurkowania, wędkowania, a także kąpieli i żeglugi.

Po zwiedzeniu zamku w Czorsztynie i wypoczynku na brzegu warto skorzystać z rejsu i przeprawy na drugą stronę, gdzie możemy zwiedzić z kolei zamek Dunajec w Niedzicy.

Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy prawdopodobnie również wzniesiono w XIV wieku. Obecnie podzielony jest na dwie części - muzealną oraz gościnną. W zachowanej historycznie części znajdziemy m.in. więzienie z izbą tortur, izby straży, żupana i sypialnie ostatnich właścicieli budynku. Z kolei z tarasów widokowych zobaczymy całą okolicę. Oprócz warowni warto zobaczyć także Spichlerz i Wozownię.



zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim

Co ciekawe, dawniej budowla ta służyła jako fortalicja, która miała bronić północnej granicy Węgier. W rękach węgierskich rodów pozostawała do końca II Wojny Światowej, ale już po I Wojnie Światowej włączono ją w polskie granice. Zamek wielokrotnie modyfikowano, a ostatnim jego właścicielem była węgierska rodzina Salamonów. Niestety, po II Wojnie Światowej całkowicie go zdewastowano. W 1950 roku został przekazany w użytkowanie Stowarzyszeniu Historyków Sztuki.

Muzeum Pienińskie i Cerkiew w Szlachtowej

Każdy turysta pragnący poznać kulturę tego malowniczego regionu powinien odwiedzić Muzeum Pienińskie oraz Cerkiew w Szlachtowej, która wzniesiona została w latach 1895 - 1920. To piękna, dawna greckokatolicka cerkiew łemkowska.

Z kolei w Muzeum Pienińskim zobaczymy eksponaty związane z życiem górali pienińskich oraz historią Szczawnicy. Znajdziemy także ekspozycje etnograficzne oraz zbiory bibliograficzne. Podążając szlakiem przeszłości, dowiemy się również, dlaczego mieszkańcy byli zmuszeni opuścić swoje ziemie.

Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego

Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego prezentuje niezwykłe walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe oraz historyczne tego obszaru. Miejsce to umożliwia nam zapoznanie się z Pieninami, ich otoczeniem, a także fauną oraz florą m.in. regionu gorlickiego, nowosądeckiego, tatrzańskiego i nowotarskiego. Turyści mają możliwość również poznać w tym miejscu zasady ochrony PPN.

Pieniński Park Narodowy - co warto wiedzieć?

Na obszarze najbardziej malowniczych pasm górskich środkowej części Pienin zostały stworzone dwa parki, Pieniński Park Narodowy oraz Pieninský Národný Park w północnej Słowacji. Z kolei na terenie Małych Pienin znajdziemy kilka rezerwatów przyrody oraz rzadkie rodzaje bezkręgowców i owadów.

Pieniński Park Narodowy cechuje się niezwykle interesującą fauną i florą. Co ciekawe, w okresie plejstocenu nie powstało tutaj zlodowacenie, co spowodowało, że obszar ten do dzisiaj jest bardzo zróżnicowany. Część najbardziej interesującej roślinności występuje na obszarze najwyższego szczytu Pienin Środkowych, czyli Trzech Koron oraz na obszarze Wąwozu Szopczańskiego. Ze względu na bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu występują tu różnice w mikroklimacie poszczególnych części pasma.

Pod względem klimatu, region ten nieco różni się od sąsiadujących z nim pasm górskich. Łagodny klimat i niejednorodne ukształtowanie terenu sprawiło, że zauważyć można duże różnice w mikrobiomie poszczególnych pasm, a to odzwierciedla się też we florze i faunie występującej na tym terenie. Mimo że to niezbyt wysokie góry, spotkać możemy tutaj aż 167 gatunków roślin górskich. Specyficzny klimat, bliska odległość tart, stromy teren, który uniemożliwił rozrastanie się lasów oraz brak lodowca w czasie trzeciorzędnych zlodowaceń zdecydował o przetrwaniu reliktów flory trzeciorzędowej. Możemy tutaj spotkać mniszka pienińskiego, jałowiec Sawina, chryzantemę Zawadzkiego oraz wiele roślin wysokogórskich i innych.

 

Dunajec

Z różnorodnością siedlisk związana jest także różnorodność zwierzyny. Jaskinie pozwalają na schronienie nietoperzom, dlatego znajdziemy tutaj aż 15 gatunków tych ssaków. Dodatkowo na terenie Pienin możemy spotkać wiele gatunków różnych płazów oraz gady. Pośród większych ssaków z kolei wyróżnić możemy sarnę, kunę leśną, żbika, rysia, jelenia, borsuka oraz dzika, a w dolinie Dunajca - wydry. Na tym obszarze zaobserwowano także ślady niedźwiedzi i wilków, które najprawdopodobniej migrują w Pieniny ze Słowacji. Jednak ze względu na zabudowę utrudniającą migrację z innych pasm górskich, duże ssaki występują rzadziej.

Różnorodność siedlisk oraz obecność zbiorników wodnych decydują także o tym, że w okolicy żyje dużo gatunków ptaków. Występuje tutaj m.in. bocian czarny oraz puchacz. Warto wiedzieć, iż w Pieninach znajdziemy aż połowę żyjących i znanych w Polsce gatunków zwierząt. Podejrzewa się jednak, że wybudowana zapora wodna w Niedzicy może wywrzeć negatywne skutki na niezwykle wrażliwy ekosystem Pienin.

Wąwóz Homole w Jaworkach

Jednym z najpiękniejszych wąwozów, jakie zobaczymy w Polsce, jest wąwóz Homole. Zwiedzając Małe Pieniny, koniecznie warto odwiedzić to miejsce. Długość wąwozu Homole to niecały kilometr. Znajdziemy tu piękne, malownicze kaskady oraz wysokie ściany z wapieni sięgające 120 metrów. Koryto wąwozu Homole zostało ukształtowane m.in. dzięki płynącemu dnem potokowi Krzemionka. Piękno tego malowniczego wąwozu sprawia, że wielu turystów z chęcią wraca w Pieniny.

Warto odwiedzić także Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki i Rezerwat przyrody Biała Woda. Ten drugi utworzono w 1963 roku i znajduje się on w dolinie potoku Biała Woda. Zaobserwujemy tam niezwykle oryginalne skały i turnie. Z Doliny Białej Wody możemy dotrzeć na Przełęcz Rozdziela, a będąc już w tym miejscu, wybierzmy się na Wysoką (skręcając w prawo). Szczyt Wysoka (znany jako Wysokie Skałki) to najwyższy szczyt Pienin, który osiąga 1050 m n.p.m. Jest wyższy od Trzech Koron o 68 m n.p.m. Ze szczytu roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki!

Trzy Korony

Trzy korony leżą na wysokości 982 m n.p.m. Na szczyt można dotrzeć m.in. od strony Szczawnicy (idąc niebieskim szlakiem), Sromowiec Niżnych (przez Wąwóz Szopczański. To jeden z najpiękniejszych szlaków) oraz od strony Czorsztyna (przez przełęcz Osice). U południowych podnóży Trzech Koron zlokalizowane jest również schronisko PTTK. Ze szczytu, z platformy widokowej na Okrąglicy możemy podziwiać całe Pieniny, przełom Dunajca, doliny potoków, obszar PPN, a także Tatry, Beskid Sądecki i Żywiecki, Gorce oraz Magurę Spiską.

 

Trzy Korony

Poniżej Trzech Koron przy niebieskim szlaku znajduje się też Zamek Pieniński. To również ciekawy punkt wycieczki.

Gotycki kościół św. Michała Archanioła

Kościół znajduje się w Dębnie. To budynek, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzi z XV wieku i jest odwiedzany zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów.

To jeden z najbardziej znanych polskich zabytków. W środku znajdziemy m.in. drewniane gotyckie tabernakulum, tryptyk, który jest cennym zabytkiem malarstwa tablicowego, zabytkowe rzeźby świętych, ołtarze w barokowym stylu oraz unikatową polichromię.

Czerwony Klasztor na Słowacji

Na naszej liście koniecznie powinno znaleźć się również zwiedzanie Czerwonego Klasztoru, miejsca, które ma niezwykle burzliwą historię. W historii klasztoru było dwóch mnichów:

  • Romuald Hadbavneg, autor słownika łacińsko-słowackiego,
  • Brat Cyprian, który był autorem najstarszego zachowanego zielnika.

Na terenie klasztoru znajdziemy zegary słoneczne z XVIII wieku, dom mnicha, salę kapituły, kaplicę oraz dziecińce ze studniami i krużganki.

 

Czerwony Klasztor

Budowla ta znajduje się w miejscowości o takiej samej nazwie - Czerwony Klasztor. Trasa do klasztoru prowadzi przez kładkę w Sromowcach Niżnych. Można wybrać również np. żółty szlak turystyczny, który przemierzymy Drogą Pienińską i przełęczą Limierz.

Podsumowanie

Aby zaznać najpiękniejszych pienińskich widoków, warto wybrać się do rezerwatu przyrody Wysokie Skałki, zwiedzić Wąwóz Homole, przespacerować się po terenie Pienińskiego Parku Narodowego, odwiedzić Rezerwat Zielone Skałki, a także zobaczyć Czerwony Klasztor, średniowieczny zamek i zaporę wodną w Niedzicy i wdrapać się na najwyższy szczyt Pienin Środkowych - Trzy Korony. Na naszej liście koniecznie powinna znaleźć się również urokliwa miejscowość uzdrowiskowa Szczawnica.

Nie zapomnijmy także o spływie kajakowym i pontonowym przełomem Dunajca. To jedna z najciekawszych atrakcji w regionie, która dostarcza niezapomnianych wrażeń i daje nam możliwość podziwiania pięknych widoków z perspektywy przełomu Dunajca.

Piękno Pienin doceniane jest przez turystów z całej Polski i nie tylko!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium