Z doświadczeń firm zajmujących się odzyskiwaniem danych wynika, że nadal, jako użytkownicy komputerów, mamy problem z definicją kopii zapasowej i ochroną naszych danych przez utratą.
W świecie, gdzie coraz więcej naszej codziennej aktywności przenosi się do przestrzeni cyfrowej, dbałość o bezpieczeństwo danych staje się kluczowym elementem zarówno dla użytkowników indywidualnych, ale przede wszystkim dla firm, korporacji i urzędów. Niestety, wszyscy jesteśmy narażeni na utratę danych z powodu awarii sprzętu, ataków cybernetycznych czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Jednak kluczowym środkiem zaradczym jest regularne tworzenie kopii zapasowych. W tym artykule, dzięki Centrum Odzyskiwania Danych oraz Raid Recovery Lab z Warszawy omówimy, jak skutecznie robić kopie zapasowe, aby uniknąć utraty danych.
- Rozpocznij od planu
Zanim zaczniesz tworzyć kopie zapasowe, warto stworzyć plan, który określi, jakie dane są najważniejsze, jak często powinny być kopiowane, i gdzie będą przechowywane. Warto również przemyśleć, czy chcesz korzystać z lokalnych nośników, serwerów NAS (np. QNAP czy Synology) chmury czy może połączenia wielu opcji.
- Regularność to klucz do bezpieczeństwa
Tworzenie kopii zapasowych nie powinno być jednorazowym wydarzeniem. Jeśli wytwarzasz dużo danych, regularność jest kluczowa. Ustaw plan, który obejmuje cykliczne kopie zapasowe, aby mieć pewność, że zawsze dysponujesz najnowszymi wersjami plików. To szczególnie ważne, jeśli pracujesz nad projektami, które ulegają częstym zmianom.
- Zautomatyzuj proces
Ręczne tworzenie kopii zapasowych może być czasochłonne i łatwo o nim zapomnieć. Sprawdza się dobrze jeśli chcemy skopiować zdjęcia z wakacji jednak w przypadku większych ilości danych może być kłopotliwe. Zautomatyzowanie tego procesu sprawi, że będziesz mieć spokój, wiedząc, że twoje dane są stale chronione. Istnieje wiele narzędzi i programów, które umożliwiają stworzenie harmonogramu automatycznych kopii zapasowych.
- Serwery NAS i macierze RAID jako zabezpieczenie danych
Serwery NAS oraz macierze RAID są powszechnie stosowane w firmach i instytucjach jako miejsca przechowywania i dystrybucji dużych ilości danych. Zależnie od ich konfiguracji są one bardziej lub mniej odporne na awarie pojedynczych dysków, ale nie gwarantują 100% bezpieczeństwa o czym można poczytać na blogu firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych z macierzy raid https://www.rrl.com.pl/blog .
- Chmura jako bezpieczne schronienie
Korzystanie z usług chmurowych, takich jak Google Drive, Dropbox czy OneDrive, a także dedykowanych rozwiązań może być doskonałym pomysłem. Zapewniają one bezpieczne przechowywanie danych na zdalnych serwerach, eliminując ryzyko utraty danych w przypadku awarii lokalnych nośników. Nie zabezpieczają jednak w 100% przed atakami hakerskimi i szyfrowaniem
- Zabezpiecz dostęp
Ochrona kopii zapasowych to nie tylko ich tworzenie, ale także odpowiednia ochrona przed nieuprawnionym dostępem. Zastosuj silne hasła, a w przypadku kopii zapasowych w chmurze skorzystaj z opcji uwierzytelniania dwuskładnikowego.
- Testuj swoje kopie zapasowe
Nie zakładaj, że wszystko działa tak, jak powinno, tylko dlatego, że korzystasz z automatycznych kopi zapasowych. Regularnie testuj swoje kopie zapasowe, aby mieć pewność, że są w pełni funkcjonalne i możesz przywrócić dane w razie potrzeby.
- Pamiętaj, że trzymanie danych na zewnętrznym dysku USB, Pendrive czy serwerze NAS lub macierzy RAID to nie jest kopia zapasowa. O kopi zapasowej możemy mówić tylko wtedy, gdy mamy zduplikowane dane na dodatkowym nośniku lub kilku nośnikach, które nie są na stałe podłączone do systemu informatycznego. Jest to bardzo częsty błąd, którego skutki to kosztowne odzyskiwanie danych w specjalistycznych firmach o czym można poczytać na blogu https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/blog
Obecnie, gdy dane są jednym z najcenniejszych zasobów, a wiele przedsiębiorstw czy instytucji nie może funkcjonować bez zasobów informatycznych, skuteczne tworzenie kopii zapasowych staje się niezbędnym elementem dbałości o bezpieczeństwo cyfrowe. Pamiętaj o regularności, zautomatyzuj proces, korzystaj z chmury, zabezpiecz dostęp i regularnie testuj swoje kopie zapasowe. Dzięki tym praktykom unikniesz potencjalnej utraty danych i zyskasz spokój ducha, wiedząc, że Twoje informacje są bezpieczne.