Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

7 lutego 2024 r.
15:26

Historia ziaren arabica: skąd pochodzą i jakie są ich korzenie

0 0 A A

Kawa arabica to jeden z najpopularniejszych kofeinowych napojów. Dziś krzewy arabiki uprawiane są na całym świecie: w strefie równikowej i podrównikowej, stanowiąc 60% światowej produkcji kawy. Nie oznacza to jednak, że rośliny pierwotnie występowały w Brazylii, Peru czy Wietnamie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd pochodzi kawa arabica?

Ojczyzną arabiki są tereny współczesnej Etiopii – to właśnie tam odkryto walory smakowe i właściwości pobudzające owoców kawowców.

Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako, zależnie od interpretacji. Jeśli masz na myśli historię kawy – arabika pochodzi z Etiopii. Jeżeli jednak pytasz o paczkę kawy, którą masz w swojej szafce kuchennej, to plantacje arabiki występują na całym świecie, choć nie bez ograniczeń

  • Drogocenne krzewy mają szczególne wymagania dotyczące uprawy.
  • Wzrastają na wysokości 1700-2200 m n.p.m.
  • Potrzebują jasnego, jednak rozproszonego światła słonecznego.
  • Kawowce arabiki dojrzewają wolniej niż robusty, ale dzięki temu ich smak jest bardziej zniuansowany. Najdorodniejsze rośliny rosną na żyznej, przepuszczalnej glebie.

Stąd też w niektórych regionach geograficznych (na przykład w Indonezji) uprawia się w głównej mierze robustę, czyli mniej wymagający gatunek kawy. Co więcej, ze względu na zmiany klimatyczne maleje liczebność regionów, w których możliwa jest prawidłowa uprawa arabiki.

Historia ziaren arabica z Etiopii – legendy

Warto poświęcić chwilę historii arabiki, ponieważ jest ona fascynująca: nieco niejasna i z całą pewnością skomplikowana. Etiopia to kraj Afryki Wschodniej, na którego terenie odkryto owoce kawy już około tysiąca lat p.n.e. Legenda głosi, że pierwszą osobą, która spróbowała kawy, był pasterz imieniem Kaldi. Podczas wypasu kóz zauważył, że zwierzęta, które zjadły owoce z jednego krzewu, zyskały nagłe pokłady energii. Zaintrygowany mężczyzna postanowił sam spróbować charakterystycznych, czerwonych jagód. Szybko podzielił się odczuwanymi efektami z innymi osobami w swoim otoczeniu.

Druga legenda dotyczy pierwszego wypalania ziaren kawy. Uważa się, że po ugotowaniu owoców kawowca zbyt gorzki napar wylano, a owoce wrzucono do ogniska. Ze względu na kontakt z żarem ziarna zaczęły wydzielać atrakcyjny, aromatyczny zapach. Dlatego ponownie wybrano je z ogniska, zmielono i rozpuszczono w gorącej wodzie. Prawdopodobnie w taki sposób powstał napar najbliższy temu, który znamy współcześnie. Nic dziwnego, że kawę zaczęto pić znacznie częściej. Arabice przypisywano nie tylko właściwości pobudzające, ale również medyczne i rytualne.

Historia ziaren arabica z Etiopii – fakty

 

 

Odnalezione zapiski dostarczają nam informacji, że w XV wieku kawę pili etiopscy mnisi. Wśród lokalnej ludności popularnością cieszył się przepis na kawę gotowaną z masłem i solą. Wiemy również, że pierwszy eksport kawy odbył się z Etiopii do Jemenu. To właśnie jemeńscy kupcy rozprowadzili kawę na szerszym obszarze geograficznym. W XVI wieku kawa arabica pojawiła się także w Egipcie, Persji, Syrii oraz Turcji. Do Europy kawowe ziarna przetransportowano dopiero wiek później. W Wenecji zawitała w 1615 roku i szybko została potępiona przez Kościół jako niemoralna używka. Stopniowo kawa jako napój zyskiwała jednak coraz większą popularność. Jej spożycie wzrastało w miarę zakładania plantacji kawy przez kraje kolonialne.

Ciekawostka: pierwsza europejska plantacja kawy powstała w 1616 roku na Sri Lance i należała do Holendrów. Niestety, kolonializm, niewolnictwo oraz wyzysk na zawsze zapisały się w historii arabiki. Realne zmiany w sposobie produkcji kawy i warunkach pracy osób zatrudnionych na plantacjach zaczęto wprowadzać dopiero od XX wieku.

Czy w Etiopii nadal uprawia się kawę?

Jak najbardziej, Etiopia słynie z plantacji kawy. Występują one w regionach takich jak Sidamo, Harrar, Jimma czy Yirgacheffe. Ziarna kawy pochodzące z Etiopii docenia się zwłaszcza ze względu na fakt, że w kraju tym produkcja kawy odbywa się często w ekologiczny sposób. Małe gospodarstwa prowadzą zbiory ręczne. Pierwotnie zebrane owoce poddawano obróbce suchej (naturalnie), aktualnie większą popularnością cieszy się metoda na mokro, tzw. washed.

Jak smakuje kawa arabica?

Kawa arabica, choć bardziej wymagająca w uprawie, jest najbardziej ceniona przez konsumentów. To zasługa jej złożonego, głębokiego profilu smakowego. Podłużne ziarna arabiki z charakterystyczną bruzdą w kształcie litery „S” zawierają ponad 800 związków aromatycznych. Po zaparzeniu prezentują zbalansowany smak o subtelnej goryczce i kwasowości. Specjaliści wiedzą, że w kwestii takiej jak kawa pochodzenie ma szczególne znaczenie dla smaku i zapachu ziaren. Tak też jest i w przypadku arabiki, która zależnie od miejsca uprawy może prezentować nuty owocowe, cytrusowe, czekoladowe, orzechowe czy karmelowe.

Do jakich metod zaparzania nadaje się kawa arabica?

W przypadku kawy arabica szczególnie warto eksperymentować z różnymi metodami zaparzania, odkrywając smak i aromat ziaren w odmiennych odsłonach. Średnio palone ziarna są wyjątkowo uniwersalne. Nadają się do zaparzania w:

  • ekspresach ciśnieniowych,
  • ekspresach przelewowych,
  • kawiarkach,
  • french pressach,
  • metodach alternatywnych, na przykład w aeropressie, chemiexie czy dripie.

Kawa arabica dobrze komponuje się również z mleczną pianką.

Zamów kawę arabica wysokiej jakości

Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości kawa 100% arabica, która nadaje się do wielu metod zaparzania, polecamy kawę ziarnistą Segafredo Selezione Arabica RFA. Ziarna pochodzącej z najlepszych plantacji w Ameryce Środkowej i Południowej posiadają czekoladowy smak i owocowo-kwiatowy aromat. W przypadku zaparzania kawy w ekspresie ciśnieniowym uzyskasz aksamitną cremę. Kawa ma certyfikat Rainforest Alliance.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mateusz Stolarski podpisał nowy, roczny kontrakt z Motorem

Trener Motoru Lublin z nowym kontraktem, dzisiaj pierwszy sparing

W czwartek prezes i większościowy udziałowiec Motoru Lublin zapowiadał, że nowy kontrakt dla Mateusza Stolarskiego, to tylko formalność. I dzień później beniaminek PKO BP Ekstraklasy poinformował, że szkoleniowiec podpisał umowę do 30 czerwca 2025 roku.

Reprezentant Polski zagra w Padwie Zamość

Reprezentant Polski zagra w Padwie Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość dołączył 18-letni obrotowy Jan Florkiewicz. To zawodnik MKS Brodnica, który od 2021 roku gra w SMS Płock. Szczypiornista mierzy 189 cm wzrostu, waży 102 kg. W minionych rozgrywkach zawodnik wystąpił w 21 spotkaniach I ligi i zdobył w nich 42 bramki. Nowy nabytek zamościan to utalentowany szczypiornista, reprezentant Polski juniorów.

Kolarstwo BMX będzie jedną z dyscyplin wchodzących w skład Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Rozpoczęła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Jej gospodarzem jest województwo lubelskie

Ponad 4 tys. zawodników, blisko 1800 medali w 21 dyscyplinach sportowych – to są najważniejsze liczby tegorocznej XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich. Jej gospodarzem jest województwo lubelskie, które gości te zawody po raz czwarty w swojej historii. Wcześniej najlepsi młodzi sportowcy do naszego regionu przyjechali w 1999 r., 2005 r. i 2020 r., ale za każdym razem rywalizowali tu w sportach halowych.

Holandia i Francja po dwóch meczach mają na koncie po 4 punkty
film

Euro 2024: Holandia - Francja 0:0, czyli pierwszy bezbramkowy remis, który wyeliminował Polskę z turnieju

O takich meczach mówi się: z dużej chmury mały deszcz. Jedno z ciekawszych spotkań fazy grupowej pomiędzy Holandią, a Francją zakończyło się bezbramkowym remisem. Co ciekawe, to pierwszy wynik 0:0 podczas mistrzostw Europy w Niemczech. Niestety, ten rezultat oznacza też, że Polska jako pierwsza reprezentacja na Euro 2024 straciła szanse awans do fazy pucharowej.

Nissan 350z - Japoński Dream Car - Do Wozu! odc.3
film

Nissan 350z - Japoński Dream Car - Do Wozu! odc.3

Kolejny odcinek z serii "Do Wozu!". Dziś japoński samochód i właściciel z pasją. Nissan 350z - samochód co prawda sportowy ale też praktyczny. Samochód z charakterem, pięknie brzmiąca V6, napęd na tył i manualna skrzynia biegów.

Euro 2024. Michał Probierz po meczu z Austrią: Trzeba umieć realnie patrzeć na to spotkanie

Euro 2024. Michał Probierz po meczu z Austrią: Trzeba umieć realnie patrzeć na to spotkanie

Reprezentacja Polski po dwóch meczach na Euro 2024 pozostaje z zerowym dorobkiem punktowym. Po niezłym meczu z Holandią kibice liczyli na wygraną Biało-Czerwonych z Austrią. Niestety, mecz zakończył się porażką Polski 1:3. Co powiedział selekcjoner i piłkarze po spotkaniu?

Euro 2024: Polska słabsza od Austrii, ostatni mecz znowu o honor
ZDJĘCIA ZE STREFY KIBICA
galeria

Euro 2024: Polska słabsza od Austrii, ostatni mecz znowu o honor

Reprezentacja Polski w „meczu o wszystko” przegrała w Berlinie z Austrią 1:3 i jej szanse na wyjście z grupy zmalały niemalże do zera

Czekała najdłużej. Podlaska galeria wypięknieje

Czekała najdłużej. Podlaska galeria wypięknieje

Po wielu remontach zabytkowych budynków na terenie parku Radziwiłłowskiego, czas na Galerię Podlaską. To na razie pierwszy etap inwestycji.

PiS: Zerwać pakt migracyjny, podwoić liczbę żołnierzy na granicy

PiS: Zerwać pakt migracyjny, podwoić liczbę żołnierzy na granicy

Na zorganizowanej dzisiaj w południe konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Sylwester Tułajew przedstawił pomysł największej partii opozycyjnej na zmianę obecnej sytuacji na granicy - więcej wojska.

Dziś Festiwal Smaku. Lublin - plac Teatralny
NASZ PATRONAT

Dziś Festiwal Smaku. Lublin - plac Teatralny

Ten weekend będzie znakomitą okazją dla mieszkańców naszego województwa do zapoznania się z szeroką ofertą produktów charakterystycznych dla naszego regionu. 22 - 23 czerwca (sobota-niedziela) na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych.

Czarnek: Radny jakiejś gminy nie będzie decydował kto będzie marszałkiem
galeria

Czarnek: Radny jakiejś gminy nie będzie decydował kto będzie marszałkiem

Nie ma żadnego konfliktu w PiS na Lubelszczyźnie. Są ambicje, jest konkurencja - to wszystko działa na rzecz partii, na rzecz środowiska. Natomiast nie ma buntu, nie ma żadnej woli zmian zarządu województwa lubelskiego - zapewnił poseł Przemysław Czarnek, szef struktur PiS na Lubelszczyźnie na dzisiejszej konferencji.

Wszystko kręci się wokół cebularza! Lubelski placek doczekał się swojego święta
ZDJĘCIA
galeria

Wszystko kręci się wokół cebularza! Lubelski placek doczekał się swojego święta

Złocisty placek z cebulą i makiem znany jest każdemu lubelakowi. Chluba Lublina ma swoje święto.

Euro 2024: Polska - Austria czyli mecz o wszystko dla obu drużyn [zapis relacji na żywo]

Euro 2024: Polska - Austria czyli mecz o wszystko dla obu drużyn [zapis relacji na żywo]

O godzinie 18 w Berlinie reprezentacja Polski w swoim drugim meczu na Euro 2024 zmierzy się z Austrią. Obie drużyny w pierwszej kolejce przegrały swoje spotkania dlatego dzisiaj grają o "być albo nie być" na niemieckim turnieju

Górnik Łęczna ma nowego bramkarza

Górnik Łęczna ma nowego bramkarza

Górnik Łęczna pozyskał nowego bramkarza. Lukę po odejściu z kluby byłego kapitana Macieja Gostomskiego postara się zapełnić Branislav Pindroch

Stary pomost nad jeziorem Łukcze - według nadzoru budowlanego zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Zakazu nikt jednak tutaj nie respektuje, a do rozbiórki lub naprawy chętnych brak

Stary pomost straszy nad Łukczem. "Tragedia wisi w powietrzu"

Pomost nad jeziorem Łukcze w powiecie łęczyńskim od lat nadaje się do rozbiórki. Jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu użytowników, ale ci zakazu wstępu na obiekt nie respektują. - Zróbcie coś z tym, zanim komuś znowu stanie się krzywda - apelują mieszkańcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium