Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

7 lutego 2024 r.
15:26

Historia ziaren arabica: skąd pochodzą i jakie są ich korzenie

0 0 A A

Kawa arabica to jeden z najpopularniejszych kofeinowych napojów. Dziś krzewy arabiki uprawiane są na całym świecie: w strefie równikowej i podrównikowej, stanowiąc 60% światowej produkcji kawy. Nie oznacza to jednak, że rośliny pierwotnie występowały w Brazylii, Peru czy Wietnamie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd pochodzi kawa arabica?

Ojczyzną arabiki są tereny współczesnej Etiopii – to właśnie tam odkryto walory smakowe i właściwości pobudzające owoców kawowców.

Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako, zależnie od interpretacji. Jeśli masz na myśli historię kawy – arabika pochodzi z Etiopii. Jeżeli jednak pytasz o paczkę kawy, którą masz w swojej szafce kuchennej, to plantacje arabiki występują na całym świecie, choć nie bez ograniczeń

  • Drogocenne krzewy mają szczególne wymagania dotyczące uprawy.
  • Wzrastają na wysokości 1700-2200 m n.p.m.
  • Potrzebują jasnego, jednak rozproszonego światła słonecznego.
  • Kawowce arabiki dojrzewają wolniej niż robusty, ale dzięki temu ich smak jest bardziej zniuansowany. Najdorodniejsze rośliny rosną na żyznej, przepuszczalnej glebie.

Stąd też w niektórych regionach geograficznych (na przykład w Indonezji) uprawia się w głównej mierze robustę, czyli mniej wymagający gatunek kawy. Co więcej, ze względu na zmiany klimatyczne maleje liczebność regionów, w których możliwa jest prawidłowa uprawa arabiki.

Historia ziaren arabica z Etiopii – legendy

Warto poświęcić chwilę historii arabiki, ponieważ jest ona fascynująca: nieco niejasna i z całą pewnością skomplikowana. Etiopia to kraj Afryki Wschodniej, na którego terenie odkryto owoce kawy już około tysiąca lat p.n.e. Legenda głosi, że pierwszą osobą, która spróbowała kawy, był pasterz imieniem Kaldi. Podczas wypasu kóz zauważył, że zwierzęta, które zjadły owoce z jednego krzewu, zyskały nagłe pokłady energii. Zaintrygowany mężczyzna postanowił sam spróbować charakterystycznych, czerwonych jagód. Szybko podzielił się odczuwanymi efektami z innymi osobami w swoim otoczeniu.

Druga legenda dotyczy pierwszego wypalania ziaren kawy. Uważa się, że po ugotowaniu owoców kawowca zbyt gorzki napar wylano, a owoce wrzucono do ogniska. Ze względu na kontakt z żarem ziarna zaczęły wydzielać atrakcyjny, aromatyczny zapach. Dlatego ponownie wybrano je z ogniska, zmielono i rozpuszczono w gorącej wodzie. Prawdopodobnie w taki sposób powstał napar najbliższy temu, który znamy współcześnie. Nic dziwnego, że kawę zaczęto pić znacznie częściej. Arabice przypisywano nie tylko właściwości pobudzające, ale również medyczne i rytualne.

Historia ziaren arabica z Etiopii – fakty

 

 

Odnalezione zapiski dostarczają nam informacji, że w XV wieku kawę pili etiopscy mnisi. Wśród lokalnej ludności popularnością cieszył się przepis na kawę gotowaną z masłem i solą. Wiemy również, że pierwszy eksport kawy odbył się z Etiopii do Jemenu. To właśnie jemeńscy kupcy rozprowadzili kawę na szerszym obszarze geograficznym. W XVI wieku kawa arabica pojawiła się także w Egipcie, Persji, Syrii oraz Turcji. Do Europy kawowe ziarna przetransportowano dopiero wiek później. W Wenecji zawitała w 1615 roku i szybko została potępiona przez Kościół jako niemoralna używka. Stopniowo kawa jako napój zyskiwała jednak coraz większą popularność. Jej spożycie wzrastało w miarę zakładania plantacji kawy przez kraje kolonialne.

Ciekawostka: pierwsza europejska plantacja kawy powstała w 1616 roku na Sri Lance i należała do Holendrów. Niestety, kolonializm, niewolnictwo oraz wyzysk na zawsze zapisały się w historii arabiki. Realne zmiany w sposobie produkcji kawy i warunkach pracy osób zatrudnionych na plantacjach zaczęto wprowadzać dopiero od XX wieku.

Czy w Etiopii nadal uprawia się kawę?

Jak najbardziej, Etiopia słynie z plantacji kawy. Występują one w regionach takich jak Sidamo, Harrar, Jimma czy Yirgacheffe. Ziarna kawy pochodzące z Etiopii docenia się zwłaszcza ze względu na fakt, że w kraju tym produkcja kawy odbywa się często w ekologiczny sposób. Małe gospodarstwa prowadzą zbiory ręczne. Pierwotnie zebrane owoce poddawano obróbce suchej (naturalnie), aktualnie większą popularnością cieszy się metoda na mokro, tzw. washed.

Jak smakuje kawa arabica?

Kawa arabica, choć bardziej wymagająca w uprawie, jest najbardziej ceniona przez konsumentów. To zasługa jej złożonego, głębokiego profilu smakowego. Podłużne ziarna arabiki z charakterystyczną bruzdą w kształcie litery „S” zawierają ponad 800 związków aromatycznych. Po zaparzeniu prezentują zbalansowany smak o subtelnej goryczce i kwasowości. Specjaliści wiedzą, że w kwestii takiej jak kawa pochodzenie ma szczególne znaczenie dla smaku i zapachu ziaren. Tak też jest i w przypadku arabiki, która zależnie od miejsca uprawy może prezentować nuty owocowe, cytrusowe, czekoladowe, orzechowe czy karmelowe.

Do jakich metod zaparzania nadaje się kawa arabica?

W przypadku kawy arabica szczególnie warto eksperymentować z różnymi metodami zaparzania, odkrywając smak i aromat ziaren w odmiennych odsłonach. Średnio palone ziarna są wyjątkowo uniwersalne. Nadają się do zaparzania w:

  • ekspresach ciśnieniowych,
  • ekspresach przelewowych,
  • kawiarkach,
  • french pressach,
  • metodach alternatywnych, na przykład w aeropressie, chemiexie czy dripie.

Kawa arabica dobrze komponuje się również z mleczną pianką.

Zamów kawę arabica wysokiej jakości

Jeśli interesuje Cię wysokiej jakości kawa 100% arabica, która nadaje się do wielu metod zaparzania, polecamy kawę ziarnistą Segafredo Selezione Arabica RFA. Ziarna pochodzącej z najlepszych plantacji w Ameryce Środkowej i Południowej posiadają czekoladowy smak i owocowo-kwiatowy aromat. W przypadku zaparzania kawy w ekspresie ciśnieniowym uzyskasz aksamitną cremę. Kawa ma certyfikat Rainforest Alliance.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót legendy. Corruption w Zgrzycie
metal
13 grudnia 2024, 19:00

Powrót legendy. Corruption w Zgrzycie

Po dłuższej przerwie Corruption wraca do koncertowania! W najbliższy piątek (13 grudnia) zobaczymy ich w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Osiedle Słowackiego: na alkohol i chuligaństwo przydałoby się więcej patroli
Czy tu jest bezpiecznie

Osiedle Słowackiego: na alkohol i chuligaństwo przydałoby się więcej patroli

Dzielnicowy na pewno jest, ale aż 95 proc. mieszkańców osiedla Słowackiego go nie zna. A ponad połowa uważa, że największym problemem jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Takie dane otrzymał Lubelski Lider Bezpieczeństwa, Arkadiusz Szczepański.

Ślubowali i wytrwali. Aż 47 par świętowało złote gody
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Ślubowali i wytrwali. Aż 47 par świętowało złote gody

Ponad pół wieku temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Nie zawsze ich życie było idealne, ale zdołali ze sobą wytrwać. I dostali za to medale. W sobotę 47 par z Krasnegostawu świętowało złote gody.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią: To działa, więc będzie dłużej
WOJNA HYBRYDOWA

Strefa buforowa na granicy z Białorusią: To działa, więc będzie dłużej

Czasowy zakaz przebywania w strefie przyległej do granicy polsko-białoruskiej zdaje egzamin – tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I dlatego został przedłużony o kolejne 90 dni; od 10 grudnia.

Refleksje na temat Tomasza Stańki. Koncert EABS w Teatrze Starym
koncert
22 stycznia 2025, 19:00

Refleksje na temat Tomasza Stańki. Koncert EABS w Teatrze Starym

EABS w styczniu wraca do Lublina na jedyny koncert z nowym materiałem reinterpretującym legendarną płytę „Purple Sun” Tomasza Stańki. Koncert odbędzie się 22 stycznia w lubelskim Teatrze Starym.

Dużo zdrowia, dużo wiedzy. Bezpłatne prelekcje
MEDYCYNA

Dużo zdrowia, dużo wiedzy. Bezpłatne prelekcje

Profilaktyka zagrożeń zdrowia w wieku senioralnym, nowoczesne metody leczenia w kardiologii inwazyjnej czy rozwój zdro-wych nawyków – to część prelekcji z cyklu „Nowiny ze świata medycyny”. Są one bezpłatne i przeznaczone dla seniorów.

Aleksandra Rosiak: Mam nadzieję, że pokażemy nasze silne strony
WIDEO
film

Aleksandra Rosiak: Mam nadzieję, że pokażemy nasze silne strony

We wtorek o godz. 15.30 Polska rozegra ostatni mecz na mistrzostwach Europy piłkarek ręcznych. Biało-Czerwone zmierzą się z Rumunią. O to, jakie nastroje panują w naszej kadrze pytamy Aleksandrę Rosiak.

Jabłka małżeństwa Ilczuków chętnie jadą do tłoczni
Rolnik Roku 2024

Do naszych soków nie dodajemy nic oprócz jabłek

Bartosz Ilczuk przejął po rodzicach 7 hektarów sadu jabłoniowego. Od 2000 roku wraz z żoną Beatą Katarzyną prowadzą gospodarstwo w Milanowie. W naszym plebiscycie Rolnik Roku 2024 zajęli III miejsce w kategorii Sadownik Roku.

Sąd zdecydował: poseł Romanowski trafi do aresztu
FUNDUSZ SPRAWIEDLIWOŚCI

Sąd zdecydował: poseł Romanowski trafi do aresztu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości jest podejrzany w śledztwie do. Funduszu Sprawiedliwości i już raz w tym roku został zatrzymany.

Farmakoterapia w leczeniu otyłości: kiedy leki na odchudzanie są skutecznym rozwiązaniem?

Farmakoterapia w leczeniu otyłości: kiedy leki na odchudzanie są skutecznym rozwiązaniem?

Coraz więcej osób zmaga się z nadmierną masą ciała, mimo stosowania diet i aktywności fizycznej. Dla niektórych pacjentów sama modyfikacja stylu życia nie wystarcza - wtedy lekarze rozważają wprowadzenie farmakoterapii. Kiedy faktycznie warto sięgnąć po leki na odchudzanie i czego możemy się po nich spodziewać?

Most czeka na patrona. Jest kompromis w sprawie doktora i świętego
BIAŁA PODLASKA

Most czeka na patrona. Jest kompromis w sprawie doktora i świętego

Jeszcze w grudniu nowy most w Białej Podlaskiej ma zostać oddany do użytku. Wszystko wskazuje na to, że zyska imię Riada Haidara, zmarłego w maju 2023 roku znanego lekarza i polityka.

Jak działa technologia spawania robotem? Przegląd krok po kroku

Jak działa technologia spawania robotem? Przegląd krok po kroku

Wprowadzenie do technologii spawania robotem

Patrick Gibson i Christian Slater w serialu Dexter: Grzech pierworodny
DO ZOBACZENIA
film

Dexter: Grzech pierworodny. Jak to wszystko się zaczęło (wideo)

Sequele, prequle, reboty, remaki... Czasy mamy takie, że trudno o coś nowego. Także platformy streamingowe stawiają na znane już tytuły. Takie jak Dexter. Nietypowy pracownik policji jest bohaterem serialu Dexter: Grzech pierworodny.

Grozi im pięć lat więzienia. Za pięć patelni
RODZINNE GOTOWANIE

Grozi im pięć lat więzienia. Za pięć patelni

Ojciec i syn trafili do policyjnego aresztu. Za co? Za 5 patelni o wartości prawie 1 300 złotych. Problem w tym, że to nie były ich patelnie. Karą może być nawet 5 lat więzienia.

Koncert pełen magii i talentu dla lubelskich seniorów
IDĄ ŚWIETA

Koncert pełen magii i talentu dla lubelskich seniorów

Lublin przygotowuje dla seniorów świąteczną niespodziankę. Tuż przed świętami zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu młodych i uzdolnionych artystów ze szkoły muzycznej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium