Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

27 września 2023 r.
16:51

Jak przygotować się do przeprowadzki? Porady

Przeprowadzka, pakowanie rzeczy do kartonów”
Przeprowadzka, pakowanie rzeczy do kartonów”

Dla każdego czas przeprowadzki zawsze oznacza sporą zmianę w życiu, nawet jeśli przenosimy się tuż obok. Silne emocje i ekscytacja mieszają się ze stresem związanym ze zmianą. Nie pomaga więc, że już sam proces przeprowadzki wiąże się z dużą nerwowością i zabiera wiele czasu oraz energii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problemy zazwyczaj pojawiają się jeszcze kilka dni przed, a potem w dzień przeprowadzki następuje kulminacja chaosu, który jakoś trzeba opanować. Choć czas zawsze biegnie zbyt szybko, a w ostatniej chwili nagle okazuje się, że czegoś nie przewidzieliśmy, to jednak dobry plan i wcześniejsze przygotowania pozwolą uniknąć wielu komplikacji i problemów, zmniejszając nerwowość w dniu przeprowadzki. Jak więc zorganizować przeprowadzkę? Poniżej przedstawimy kilka przydatnych porad, które powinny ułatwić przeprowadzkę.

Jak zaplanować przeprowadzkę?

Przygotowanie nowego mieszkania i poinformowanie o zmianie miejsca zamieszkania nie są jedynymi czynnościami, jakie należy wykonać przed przeprowadzką. W rzeczywistości przeprowadzka rozpoczyna się na długo, zanim zacznie się pakowanie rzeczy. W pierwszej kolejności powinniśmy wszystko dokładnie zaplanować krok po kroku, dzięki czemu unikniemy poczucia przytłoczenia ilością spraw, jakich trzeba dopilnować. Pozwoli to również znacznie lepiej zarządzać czasem i zgrać się np. z firmą przeprowadzkową czy osobami, które poprosimy o pomoc.

Warto więc wcześnie określić ile czasu będzie potrzebne na transport wszystkich rzeczy, co najlepiej jest zorganizować tak, żeby zajęło jeden dzień, oraz ile czasu zajmie nam przygotowanie i pakowanie rzeczy do transportu.

Pomocne będzie również stworzenie listy zadań, których trzeba dopilnować. Taką listę najlepiej umieść w widocznym miejscu i na bieżąco odznaczaj, co zostało zrobione, a co jeszcze trzeba zrobić. Lista pozwoli, byś spokojnie przygotowywał się codziennie po trochę, np. zużywając zalegające w lodówce produkty. Zaplanuj posiłki w taki sposób, aby zużyć żywność, która szybko się psuje lub może się rozmrozić podczas transportu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdzie tuż przed dniem przeprowadzki pozostaniesz z ogromem czynności do wykonania i z pełną lodówką jedzenia, które się zmarnuje.

 

Przeprowadzka krok po kroku, zaznaczanie punktów na liście

Przygotowanie do przeprowadzki

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie się do przeprowadzki i zebranie rzeczy oraz akcesoriów do pakowania. Niezbędne będą oczywiście kartony o różnych rozmiarach oraz worki próżniowe, do których będziemy pakowali rzeczy.

Wypełnienie kartonów po brzegi pozwala na zabezpieczenie przedmiotów w środku, co jest szczególnie istotne w przypadku naczyń czy kruchych i delikatnych rzeczy, które mogą ulec zniszczeniu podczas transportu. W tym celu przydadzą się różnego rodzaju wypełniacze w postaci styropianu, papieru, pianki czy folii bąbelkowej. Na drobne rzeczy najlepiej przygotować mniejsze pojemniki.

Nie możemy też zapomnieć o taśmie zabezpieczającej oraz etykietach lub chociażby pisaku, aby opisać poszczególne kartony, dzięki czemu będzie można je przenieść od razu do konkretnego pomieszczenia, ułatwiając późniejsze rozpakowywanie. Warto też ustalić kolejność przewozu kartonów, która to będzie zależeć przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.

Przed pakowaniem pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Podczas przeprowadzki bardzo często można znaleźć przedmioty, o których zapomnieliśmy lub nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z ich posiadania. Jest to więc idealna okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Nie tylko ułatwi to transport i oszczędzi czas na pakowanie, ale również pozwoli na przeniesienie się do nowego mieszkania, które nie będzie zagracone zaraz po wypakowywaniu rzeczy.

Warto więc byś już na etapie planowania zastanowił się, co będzie potrzebne, a co można sprzedać lub oddać. Taka segregacja i pozbycie się zbędnych przedmiotów sprawi, że przeprowadzka będzie dużo łatwiejsza i szybsza.

Od czego zacząć pakowanie?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby nie zostawiać pakowania na ostatnią chwilę, ponieważ nie uda się spakować wszystkiego w parę dni. Im wcześniej więc zaczniemy przygotowywać rzeczy do transportu, tym lepiej. Zanim jednak do tego przystąpisz, zastanów się, co będzie niezbędne i przydatne w czasie całej przeprowadzki i zapakuj to w taki sposób, aby mieć swobodny dostęp.

Utwórz też system pakowania kategorii podobnych przedmiotów ze sobą, aby w nowym mieszkaniu nie było problemu ze znalezieniem rzeczy. Kartony najlepiej też opisać, żeby było od razu wiadomo, co się w nich znajduje bez konieczności zaglądania do środka. Nie tylko ułatwi to odnalezienie przedmiotów w chwili nagłej potrzeby, ale również późniejsze odkładanie pudeł, dzięki czemu nowe mieszkanie nie będzie od razu pełne bałaganu.

Dobrym pomysłem jest robienie tematycznych kartonów, kierując się przeznaczonym pomieszczeniem, a następnie grupą przedmiotów. W ten sposób w jednym pudle będą znajdować się książki, w innym naczynia, czy ubrania. Podpisując kartony według sposobu „pomieszczenie – przedmioty” w znacznym stopniu przyspieszymy nie tylko samo przenoszenie pudeł, ale również późniejsze rozpakowywanie, które obędzie się bez zbędnych wędrówek z jednego miejsca do drugiego, bo karton z pościelą został odłożony w kuchni.

Dobrze jest zacząć od pakowania rzeczy, których obecnie nie będzie się używało lub nie istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą potrzebne. Zacznij więc od spakowania pościeli, koców, ubrań sezonowych, sprzętu sportowego, ozdób, części zastawy stołowej czy książek. Na pakowanie ubrań czy pościeli najlepiej nadadzą się worki próżniowe, dzięki którym możliwe będzie zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w kartonie.

W dniu przeprowadzki dokończ pakowanie rzeczy, które były niezbędne do codziennego funkcjonowania.

 

Pakowanie rzeczy do kartonów przy przeprowadzce

Pakowanie do kartonów

Przy pakowaniu kartonów warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim pakuj rzeczy cięższe na dnie kartonu, a lżejsze na nich, na górze. Unikniesz w ten sposób przygniecenia i uszkodzenia przedmiotów.

Przedmioty o dużej masie najlepiej pakować w mniejsze kartony, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia tektury oraz ograniczyć wagę pudła, co ułatwi późniejsze dźwiganie. Wypełnij też puste przestrzenie w kartonie. Uniemożliwi to obijanie się przedmiotów wewnątrz oraz zamortyzuje wstrząsy, dzięki czemu rzeczy dotrą do nowego mieszkania w dobrym stanie.

Małe rzeczy, czyli różnego rodzaju ozdoby, kosmetyki czy biżuterię schowaj do mniejszych pojemników. Zapobiegnie to gubieniu się ich w trakcie wypakowywania.

Pakowanie mebli

Przy transporcie mebli można skorzystać z firmy przeprowadzkowej, co w znacznym stopniu ułatwi ich przeniesienie i oszczędzi czas, ponieważ mebli nie będzie trzeba tak bardzo rozkręcać. Jeśli jednak rozkręcamy meble przed przeprowadzką, to wówczas konieczne będzie zapakowanie wszystkich części do woreczków strunowych lub innych wraz z podpisaniem ich, a następnie zgrupowanie tych części w jednym kartonie, aby nic się nie zgubiło. Oszczędzi to dużo czasu podczas ponownego montażu mebli.

Dodatkowo warto wykorzystać folię stretch w celu zabezpieczania mebli podczas transportu.

Transport

Zorganizowanie odpowiedniego pojazdu do załadowania wszystkich rzeczy może stanowić wyzwanie. W większości przypadków będziemy musieli zrobić kilka kursów, aby być w stanie przewieźć wszystkie przedmioty. Warto więc zdać się na pracę firmy przeprowadzkowej, która cały ten proces ułatwi w znaczący sposób. Załadowanie wszystkiego do samochodu jest tym ważniejsze, im większą trasę musimy pokonać do nowego miejsca zamieszkania.

 

Transport rzeczy podczas przeprowadzki

Podsumowanie

Przeprowadzka to bardzo stresujące i czasochłonne przedsięwzięcie, podczas którego wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Sprawa staje się jeszcze trudniejsza do zorganizowania, gdy nowe miejsce jest oddalone o wiele kilometrów. Przeprowadzki w obrębie tej samej miejscowości są już narażone na wiele nieprzewidzianych sytuacji i komplikacji, a co dopiero przeniesienie się do innego miasta. Szczególnie trudne do zorganizowania samemu są przeprowadzki międzynarodowe, gdyż tutaj oprócz znacznego zwiększenia odległości i czasu podróży, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju nieprzewidzianych wydarzeń w przejeżdżanych krajach.

Najważniejsze więc będzie dobre zaplanowanie przeprowadzki z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to na rozpoczęcie przygotowań i zmniejszy ryzyko zapomnienia o czymś lub opóźnień, na które zazwyczaj nie można sobie pozwolić. W przypadku trudnych i skomplikowanych przeprowadzek warto zatrudnić profesjonalną firmę przeprowadzkową, aby ułatwić organizację, zapewnić sobie odpowiedni środek transportu, w którym swobodnie i bezpiecznie zmieszczą się wszystkie rzeczy, oraz oszczędzić czas i nerwy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium