Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 sierpnia 2023 r.
10:39

Na światłowody do Niemiec?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozbudowa infrastruktury światłowodowej może okazać się szansą dla polskich fachowców, twierdzi Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

W ostatnim wydaniu rozmawialiśmy o sposobach przygotowywania wykopów pod instalacje podziemne, które mają stosunkowo niewielki negatywny wpływ na środowisko. Tym razem chciałbym zgłębić temat rozwoju sieci światłowodowej w Niemczech, bowiem tamtejszy rząd zaczął mocno inwestować w ten sektor gospodarki.

Co to jest światłowód i dlaczego jest ostatnio o nim tak głośno?

Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, który umożliwia przesyłanie danych nawet do kilku Tb/s. W przeciwieństwie do kabla miedzianego, sygnał jest tu przesyłany za pomocą fal świetlnych, a nie elektrycznych. Co więcej, technologia ta pozwala nie tylko na przesłanie danych internetowych, ale także sygnałów telefonicznych i telewizyjnych, dzięki czemu operatorzy telekomunikacyjni oferują w swoich usługach wszystkie te trzy elementy.

Wiele osób może zadać sobie pytanie: po co mi światłowód skoro mam szybki Internet i strony
w przeglądarce ładują mi się szybko?

Owszem, nikt gołym okiem nie zauważy różnicy w ładowaniu stron internetowych czy podczas przeglądania serwisów społecznościowych. Ale gdy chcemy obejrzeć film z serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy YouTube, zwykle w standardzie Full HD lub 4K, to wtedy zwykła sieć już nie wystarczy. Żeby swobodnie i bez zakłóceń oglądać film, wskazane jest posiadanie szybkiego i stabilnego przesyłu danych, który gwarantuje właśnie technologia światłowodowa.

Jak wyglądają Niemcy z dostępem do sieci światłowodowej na tle innych krajów Europy?

Zaskakujące jest to, iż Niemcy w tej konkurencji plasują się na szarym końcu. Według danych z FTTH Council Europe z 2019 roku Niemcy zajmowały 4 miejsce od końca, zapewniając dostęp światłowodowy tylko dla ok. 3% mieszkańców. Jeszcze większym zaskoczeniem może być drugie miejsce Białorusi, gdzie ten wskaźnik przebił już wtedy 62%!

Rząd niemiecki dostrzegł problem i postanowił to zmienić.  W konsekwencji udało mu się w zeszłym roku zwiększyć ten wskaźnik do 26%. Tempo to jednak wciąż było zdaniem rządu zbyt wolne, dlatego nakreślono cele rozwoju na najbliższą dekadę: do 2025 roku połowa niemieckich gospodarstw domowych ma mieć dostęp do światłowodu, zaś do 2030 roku już wszystkie.

Brzmi ambitnie ale jakie to może mieć znaczenie dla nas?

Przy tak szybkim tempie rozbudowy sieci będzie ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. I nie chodzi tu tylko o fachowców potrafiących spawać światłowody, bądź wdmuchiwać je do kanałów, ale również o „zwykłe” specjalności budowlane takie jak: obsługa koparki, kładzenie kostki lub asfaltu. Już dziś zaczyna ich brakować, a tempo prac będzie się sukcesywnie zwiększało, zatem warto już dziś zwrócić szczególną uwagę na te kierunki rozwoju zawodowego.

To są raczej dość popularne umiejętności, więc kandydatów nie powinno brakować…

Zgadza się, mamy wielu takich fachowców w Polsce. Jednak nie każdy z nich będzie w stanie załapać się na takie zlecenia. Z racji tego, iż pracować oni mają przeważnie w niewielkich zespołach, to konieczna jest umiejętność komunikowania się w języku niemieckim. W zamian za to można liczyć na wysokie wynagrodzenia.

Czyli?

Oferty zatrudnienia na niemieckich warunkach o których tutaj myślę zaczynają się od 2.500 euro netto na miesiąc. I to za podstawowe godziny pracy. Dla pracowników z Polski dodatkowo przewidziane jest bezpłatne zakwaterowanie oraz samochód na przejazdy do domu, bądź zwrot kosztów podróży.

Warto wspomnieć, iż światłowody często prowadzi się w miejscach gęsto zabudowanych, gdzie wszelkie wykopy są bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Zatem ci którzy potrafią pracować szybko i czysto mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenia.

A gdy ktoś jest zainteresowany taką pracą, jest dobrym fachowcem ale jednak niemieckiego nie zna?

Takie osoby też mogą szukać u nas swojej szansy. Staramy się tak budować niewielkie zespoły, by zawsze była w nich co najmniej jedna osoba sprawnie komunikująca się w języku niemieckim. Dodatkowo uruchamiamy też projekty, gdzie liderem jest niemieckojęzyczna osoba z doświadczeniem w nadzorze budowlanym. Wiemy jak rzadkie są to umiejętności i jak trudno jest takie osoby pozyskać, dlatego nie powinno dziwić ich wyjątkowo wysokie wynagrodzenie. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

To będziemy teraz kłaść w Niemczech światłowody? 

Rynek budowlany w Niemczech w ostatnich latach nieco przyhamował, szczególnie w mieszkaniówce, dlatego rozbudowa infrastruktury światłowodowej może okazać się szansą dla polskich fachowców. Szczególnie, że nie chodzi tu o chwilowy trend ale o wieloletni plan, rozpisany na całą dekadę.

Jakie czynniki, według Pana, mogły wpłynąć na to cyfrowe przebudzenie Niemiec? 

Myślę, że głównym czynnikiem była pandemia Covid-19, która zmusiła wiele osób do pracy zdalnej. Aby zachować stały kontakt z innymi pracownikami, trzeba było korzystać z komunikatorów online, takich jak Zoom czy Teams, pozwalających na przeprowadzanie wideokonferencji. Do takich przesyłów danych i obrazów w czasie rzeczywistym niezbędna była szybka sieć internetowa. Szybko okazało się, że obecna infrastruktura nie nadaje się aby można było swobodnie pracować z domu. Do takich wniosków doszło wielu Niemców, stąd pewnie ta decyzja aby rozbudować sieci światłowodowe, które umożliwiają między innymi pracę zdalną i wiele innych przyszłych usług na odpowiednim poziomie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium