Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

28 lipca 2023 r.
10:30

Badanie mikrobiologiczne wody w lokalach gastronomicznych

0 0 A A

Woda w lokalach gastronomicznych przeznaczona jest do różnych czynności. Służy ona nie tylko jako wsparcie do przygotowania potraw, ale także do wykonania czynności porządkowych. Obowiązkiem właścicieli lokali gastronomicznych jest regularnie badanie wody. Tak, aby mieć pewność, że we własnej restauracji można utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Badanie wody komu należy je zlecić?

Próbki wody przeznaczonej do spożycia, jak również dedykowanej do innych czynności, powinny być pobrane przez specjalistyczne jednostki, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest utrzymanie odpowiednich standardów higieny. Znalezienie takich jednostek nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Wpisując "badanie wody", "mikrobiologiczne badanie wody Warszawa", "badanie wody sanepid" lub "badanie wody cena", będzie można uzyskać namiar na jednostki, które opracowały specjalne procedury, dzięki czemu można zyskać pewność, że ma się do czynienia z bardzo dokładnymi wynikami.

Badania wody - co mówią na ten temat przepisy?

Aby zrozumieć dlaczego profesjonalne badanie wody jest tak ważne, należy odwołać się do obowiązujących przepisów. Dokładnie należy wskazać na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz na Ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jest to ważne z tego względu, że woda może stanowić punktowy charakter zagrożenia mikrobiologicznego. Obowiązujące przepisy wskazują, że to właśnie woda może stanowić takie centrum, które może doprowadzić do przenoszenia wielu chorób, jakie stanowić mogą zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także życia człowieka.

Badanie mikrobiologiczne wody - jak często należy je wykonywać?

Na pewno nie można doprowadzić do samodzielnego pobierania próbek wody. Takie zadanie realizowane jest przez osoby, jakie mają specjalny sprzęt, który pomaga pobrać wodę m.in. ze studni głębinowej.

Badania wykonywane muszą być zawsze wtedy, kiedy dochodzi do zmiany na sieci wodnej. Może ona być spowodowana pracą na sieciach wodno-kanalizacyjnych. Niekiedy ma się także do czynienia z awarią systemu rur. Takie zmiany mogą być spowodowane różnymi czynnikami. W Warszawie badanie wody oraz w innych miastach, można zamówić naprawdę szybko. Kwestią jest tylko to, żeby nie zapomnieć o jego zamówieniu. Tym bardziej że osoby, jakie nie będą pilnowały takich kwestii, mogą zostać obciążone kosztami finansowymi.

Jeżeli nie doszło do takich sytuacji, jakie opisane były powyżej, należy dowiedzieć się, jaka jest częstotliwość wykonania badania wody na ewentualną obecność bakterii. Na ogół mówi się o tym, że wykonuje się je raz do roku. Warto jednak porozmawiać na ten temat z Inspekcją Sanitarną, aby mieć pewność, że żaden termin nie został zbagatelizowany.

Badania mikrobiologiczne wody - na czym one polegają?

Nie każdy jest nawet ocenić to, czy bakterie grupy coli lub inne są w stanie zagnieździć się w wodzie. Jednak lepiej zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że woda przeznaczona do gotowania oraz do sprzątania, jest wolna od takich szkodliwych patogenów.

Warto omówić w kilku słowach, jak wygląda takie badanie wody, aby mieć świadomość tego, co będzie się działo:

  1. Przygotowanie próbek - do przyjęcia próbek dochodzi przez wyspecjalizowane laboratorium, które zdaje sobie sprawę z tego, że niekiedy trzeba będzie doprowadzić do filtracji wody, dzięki czemu będzie można m.in. usunąć niepożądane substancje, jakie mogą znajdować się jeszcze w środku znajdować.
  2. Analiza fizyczna i chemiczna - pracownicy laboratoriów zdają sobie doskonale sprawę z tego, że muszą wykonać szereg badań, dzięki czemu możliwa będzie ocena podstawowych parametrów: zawartość chloru, fluoru, pH, twardość, zasolenie, zawartość innych substancji chemicznych.
  3. Analiza mikrobiologiczna - dzięki tym testom można ocenić, czy w wodzie ma się do czynienia z bakteriami lub innymi, podejrzanymi mikroorganizmami, jakie mogą powodować wystąpienie chorób u człowieka, a nawet u zwierząt.
  4. Wyniki badań wody - po wykonaniu wszystkich badań, laboratorium dokonuje interpretacji , aby móc ocenić, czy wynik badania wody pozwala na jej dopuszczenie do użytkowania, czy też nie. Niekiedy może się okazać, że podczas badań, wykazane zostały pewne nieprawidłowości. Można spodziewać się tego, że zostaną wykonane dodatkowe testy, ale wykluczyć je lub też je potwierdzić. Żadne laboratorium nie pozwoli sobie na podjęcie finalnej decyzji, bez wykonania ponownych badań.
  5. Raport - właściciel lokalu gastronomicznego otrzyma kompletny raport, dzięki czemu dowie się, czy jego woda spełnia odpowiednie standardy, czy też zostały w niej wykryte np. metale ciężkie lub inne nieprawidłowości.

Jeżeli okazuje się, że woda nie spełnia odpowiednich wymagań, należy jak najszybciej zamknąć lokal gastronomiczny. Potem należy powiadomić odpowiednie służby inspekcji. Tak, takie działania ciągną za sobą koszta, jednak trzeba robić wszystko, aby nie doprowadzić do użytkowania tej wody. Na szczęście, po przeprowadzeniu odpowiednich czynności, jeżeli woda zostanie oczyszczona, będzie można dalej prowadzić działalność gastronomiczną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam to liderka MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin gra na wyjeździe z Zagłębiem. Nie ma miejsca na porażkę

MKS FunFloor jedzie do Lubina, aby w środę rywalizować z KGHM MKS Zagłębie. Mecz z mistrzem Polski zadecyduje o losach srebrnego medalu.

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Zdjęcie ilustracyjne

Burze z gradem nadciągają. Jest ostrzeżenie

Może nie tylko zagrzmieć, ale i mocno popadać. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w kilku powiatach województwa lubelskiego.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium