Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

3 lipca 2019 r.
16:53

500 zł mandatu za sprzedaż żarówki bez paragonu. Po tym przypadku był pierwszy wniosek o ukaranie urzędnika, są kolejne

0 12 A A

Rozmowa z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, byłym posłem z Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jedną z pierwszych spraw, w której Pan interweniował, była prowokacja urzędniczek skarbowych w warsztacie samochodowym w Bartoszycach. Na ich prośbę naprawy świateł – tuż po godzinach pracy – dokonał pracownik, montując w aucie urzędniczek prywatną, używaną żarówkę. Za usługę wziął oferowane mu 10 zł. Ponieważ kasa była już zamknięta, nie mógł wydrukować paragonu. Dokonujące prowokacji urzędniczki ukarały go 500 zł mandatem. Po pana interwencji sąd umorzył sprawę. Dużo jest takich absurdów?

– To był mój pierwszy wniosek o ukaranie urzędnika karą dyscyplinarną. Jako rzecznik, w przypadku łamania konstytucji biznesu, mam takie uprawnienia. Kolejne trzy wnioski w sprawie urzędników, którzy wszczynali sprawy z kodeksu karno-skarbowego wyłącznie po to, aby zawiesić bieg przedawnienia, też już zostały złożone. Urząd ciągnie sprawę przez kilka lat, a kiedy zbliża się przedawnienie, stawia zarzuty karno-skarbowe, aby dalej prowadzić postępowanie. Najbardziej bulwersujące jest to, że Ministerstwo Finansów zaleca, aby tego typu praktyki nie stosować. Minister swoje, a urzędnik w terenie swoje.

• Jakie kary grożą urzędnikom?

– To są kary dyscyplinarne nakładane przez przełożonego. Ale tu nawet nie chodzi o to, żeby ta kara była jakaś szczególnie dolegliwa, by się na tych urzędnikach odegrać, tylko o to, by poszedł do nich wyraźny sygnał, że konstytucja biznesu jest poważnym aktem prawnym i należy jej bezwzględnie przestrzegać.

• Karanie ma pełnić funkcję edukacyjną?

– Jak najbardziej. I mamy już sygnały od przedsiębiorców, że od wejścia konstytucji biznesu zmienia się postawa urzędników, oczywiście na lepsze, że bardziej przyjaźnie traktują właścicieli firm. Ale niestety są jeszcze tacy, którzy jakby nie dostrzegli, że ten dokument wszedł w życie i myślą, że będzie jak było. A nie będzie. Zawsze mogą się spodziewać mojej stanowczej reakcji. Wygraliśmy już cztery sprawy, gdzie rzecznik przystępował do procesu w imieniu przedsiębiorcy na prawach prokuratora i mógł go reprezentować np. przed sądem administracyjnym. A kolejnych 60 spraw już na nas czeka

• Na co najczęściej skarżą się przedsiębiorcy?

– Na ZUS. Niestety, system ryczałtowych składek, liczony od przychodu, jest bardzo dolegliwy i wielu mikro i małych przedsiębiorców wpada w pułapkę, trudno im wycofać się z działalności, a składki trzeba płacić. Druga sprawa, na którą użalają się właściciele firm, to skomplikowane przepisy. Oni mówią wprost, że chcą się skoncentrować na prowadzeniu biznesu, a nie na rozwiązywaniu formalno-prawnych łamigłówek. Jako rzecznik również w tym przypadku mam możliwość interwencji, gdyż mogę występować o objaśnienia prawne do ministerstw. A takie objaśnienia są wiążące. Wystąpiliśmy w kilku sprawach, m.in. dotyczącej interpretacji przepisów o ochronie danych osobowych.

Złota Setka 2018: Pełny ranking firm

• 70 proc. przedsiębiorców w badaniu dla Polskiej Rady Biznesu uznało, że koszty ubezpieczeń społecznych są zbyt wysokie. Zgłosił pan pomysł, by składki na ZUS, poza ubezpieczeniem zdrowotnym, były dobrowolne. Jak ocenia Pan szanse wprowadzenia tych regulacji?

– Nie będzie to proste. Bardzo długo trwało przekonanie polityków, żeby wprowadzić tzw. mały ZUS, czyli składki dla tych, którym niskie obroty nie pozwalają płacić składki w pełnej wysokości. Z kolei w przypadku dobrowolności ZUS jest to zanegowanie dogmatu, który tkwił w świadomości od czasu transformacji, że ZUS musi być płacony ryczałtowo i koniec. Jest to system wyjątkowo szkodliwy, niemoralny wręcz…

• Z jakich powodów?

– Z takich, że wyrzuca Polaków, którzy chcą pracować na własny rachunek, do szarej strefy. Wręcz ich zmusza do tego. Bo jeśli ktoś prowadzi firmę, a jego dochody są równe lub niższe niż składka na ZUS, to wiadomo, że pójdzie do szarej strefy. Po drugie ten system jest niesprawiedliwy: tyle samo na ZUS płaci przedsiębiorca, którego dochód jest mały i tyle samo, dla którego 1300 zł miesięcznie nie stanowi żadnego problemu.

• Ale po wprowadzeniu dobrowolności w płaceniu składek ZUS w budżecie państwa momentalnie pojawi się olbrzymia dziura.

– My to sprawdziliśmy. Instytut Emerytalny wyliczył, że gdyby wszyscy przedsiębiorcy zrezygnowali z ZUS, to dziura wyniosłaby 12 mld zł. Ale równolegle zrobiliśmy badania, z których wynika, że 55 proc. przedsiębiorców nie wyszłoby z ZUS, co oznacza, że ta dziura byłaby już o połowę mniejsza. Podobne proporcje są w Niemczech. A nasz system jest wzorowany na niemieckim. Tam to już zostało przetestowane i działa.

• Liczy pan na to, że po wprowadzeniu dobrowolności składek ujawnią się przedsiębiorcy z szarej strefy?

– Tak, jak najbardziej. Ale istotne z mojego punktu widzenia jest to, że państwo w stosunku do swoich obywateli przestałoby być opresyjne. Bo jeśli ktoś wpada w spiralę zadłużenia wobec ZUS, bo gorzej mu idzie w biznesie, to państwo może go nawet eksmitować za długi z mieszkania. Wysoki urzędnik ZUS wyjaśnił mi , że państwo nie zabiera tych pieniędzy dla siebie, ale wpłaca je na konto eksmitowanego i wrócą one do niego w postaci emerytury. I to jest chore. Musimy to zmienić. W dużej mierze zależeć będzie to od stopnia zorganizowania się przedsiębiorców. Dzisiaj są rozdrobnieni i nie stanowią dla polityków środowiska, z którym warto się liczyć. Dlatego powołałem przy instytucji rzecznika Radę Przedsiębiorców, w której jest już 140 organizacji. W wielu sprawach zaczynają mówić jednym głosem. Mam nadzieję, że może przed wyborami politycy dostrzegą, że problemy przedsiębiorców to ważne tematy społeczne i się nad nimi pochylą.

• Od ponad roku mamy konstytucję biznesu: jest ulga w ZUS na start, domniemanie niewinności itp. A co w niej iskrzy?

– W samej konstytucji nic bym nie zmieniał, bo to jest bardzo dobry dokument. Natomiast życzyłbym sobie, by ona szybko wchodziła w życie, a wtedy sytuacja przedsiębiorców zmieniłaby się diametralnie na lepsze.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
K / 3 lipca 2019 o 18:49
+3
Ale w czym jest problem? Wziął pieniądze? Wziął. Dał pokwitowanie? nie dał i o czym dyskutować?
Problem jest w tym, że to była jego prywatna żarówka (o ile taka rzeczywiście była). A niby dlaczego za prywatną miał dać paragon? To by dopiero było oszustwo - wprowadzenia do obrotu towaru nieewidencjonowanego w zakupach warsztatu.
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 04:02
+1
Malowany urząd, podobnie jak ta konstytucja biznesu. Klasyczny piarowy trik rządu. Gdy wprowadzano obowiązek wysyłania plików JPK VAT rząd obiecywał, że od lipca 2019 zostanie zniesiony obowiązek składania deklaracji VAT 7. I co? Nic, cisza! Do niedawna przedsiębiorca wypełniał ok 10 ankiet dla GUS, teraz ok 40 rocznie, pomimo że te same dane wysyła w plikach JPK! Tysiące przedsiębiorcòw traci czas i pieniądze na dublowaniu kwitów a ten gość o żarówce. A ile firm w tym czasie upadło z powodu błędów fiskusa? Statystyki są nieubłaganie. Od kilku lat ilość upadłości firm się zwiększa.
Malowany urząd, podobnie jak ta konstytucja biznesu. Klasyczny piarowy trik rządu. Gdy wprowadzano obowiązek wysyłania plików JPK VAT rząd obiecywał, że od lipca 2019 zostanie zniesiony obowiązek składania deklaracji VAT 7. I co? Nic, cisza! Do niedawna przedsiębiorca wypełniał ok 10 ankiet dla GUS, teraz ok 40 rocznie, pomimo że te same dane wysyła w plikach JPK! Tysiące przedsiębiorcòw traci czas i pieniądze na dublowaniu kwitów a ten gość o żarówce. A ile firm w tym czasie upadło z powodu błędów fiskusa? Statystyki są nieubłaganie. Od k... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 19:44
+1
tych co kradną miliony to nie karzą. To tak samo jak księży pedofilii się prawo nie ima
Avatar
Z. / 6 dni temu o 14:22
0
Ale w czym jest problem? Wziął pieniądze? Wziął. Dał pokwitowanie? nie dał i o czym dyskutować?
Problem jest w tym, że to była jego prywatna żarówka (o ile taka rzeczywiście była). A niby dlaczego za prywatną miał dać paragon? To by dopiero było oszustwo - wprowadzenia do obrotu towaru nieewidencjonowanego w zakupach warsztatu.
 Panie, żarówka może i prywatna, ale urzędniczki chciały pewnie paragon za usługę, naprawę (czy jakby tam on sobie to opisał).
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 07:22
0
nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, wywalić z pracy takich pracowników to się nauczą normalnie pracować
Avatar
gosc / 4 lipca 2019 o 07:03
0
ale ty gosciu jestes pusty, dolej oleju....
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 01:55
0
ja to się dziwię że urzędnicy izby skarbowej tj budżetówki sa opłacani najniższą krajową a tak glupio oddają sie dla kraju
Avatar
/ 3 lipca 2019 o 19:51
0
Setki przypadków dziennie łamania prawa przez urzedasów z US. A tu mówimy o kilkudziesiąciu działaniach rzecznika. To jest całe G. Tu trzeba urzedasów na zbity pysk wywalić, niech sami za siebie zus płacą.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 18:24
0
zwolnić z pracy takich ...... pracowników
Avatar
obserwator / 3 lipca 2019 o 18:24
-2
To jak z pewną babcią która wyrwała sadzonka kwiatka za niecałe 2 zł z gazonu miejskiego i została ukarana sporym mandatem, w pierwszym chwili wielkie oburzenie jak można tak kobietę ukarać ale po przemyśleniu i fakcje że od tamtej pory nie znikały kwiaty z gazonów mieszkańcy pochwalili mundurowych za działanie. Podobnie jest w tej sytuacji niema znaczenia co i za ile skoro prawo mówi że za wykonana usługę czy zakup musowo wystawić paragon to niema znaczenia w jakich warunkach to się odbyło a każde odstępstwo od tej zasady jest przyzwoleniem na łamanie prawa i każdy może się odwołać od niej podając ten przykład że tak można postępować.
To jak z pewną babcią która wyrwała sadzonka kwiatka za niecałe 2 zł z gazonu miejskiego i została ukarana sporym mandatem, w pierwszym chwili wielkie oburzenie jak można tak kobietę ukarać ale po przemyśleniu i fakcje że od tamtej pory nie znikały kwiaty z gazonów mieszkańcy pochwalili mundurowych za działanie. Podobnie jest w tej sytuacji niema znaczenia co i za ile skoro prawo mówi że za wykonana usługę czy zakup musowo wystawić paragon to niema znaczenia w jakich warunkach to się odbyło a każde odstępstwo od tej zasady jest przyzwoleni... rozwiń
Avatar
Z. / 6 dni temu o 14:22
0
Ale w czym jest problem? Wziął pieniądze? Wziął. Dał pokwitowanie? nie dał i o czym dyskutować?
Problem jest w tym, że to była jego prywatna żarówka (o ile taka rzeczywiście była). A niby dlaczego za prywatną miał dać paragon? To by dopiero było oszustwo - wprowadzenia do obrotu towaru nieewidencjonowanego w zakupach warsztatu.
 Panie, żarówka może i prywatna, ale urzędniczki chciały pewnie paragon za usługę, naprawę (czy jakby tam on sobie to opisał).
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 07:22
0
nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, wywalić z pracy takich pracowników to się nauczą normalnie pracować
Avatar
gosc / 4 lipca 2019 o 07:03
0
ale ty gosciu jestes pusty, dolej oleju....
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 04:02
+1
Malowany urząd, podobnie jak ta konstytucja biznesu. Klasyczny piarowy trik rządu. Gdy wprowadzano obowiązek wysyłania plików JPK VAT rząd obiecywał, że od lipca 2019 zostanie zniesiony obowiązek składania deklaracji VAT 7. I co? Nic, cisza! Do niedawna przedsiębiorca wypełniał ok 10 ankiet dla GUS, teraz ok 40 rocznie, pomimo że te same dane wysyła w plikach JPK! Tysiące przedsiębiorcòw traci czas i pieniądze na dublowaniu kwitów a ten gość o żarówce. A ile firm w tym czasie upadło z powodu błędów fiskusa? Statystyki są nieubłaganie. Od kilku lat ilość upadłości firm się zwiększa.
Malowany urząd, podobnie jak ta konstytucja biznesu. Klasyczny piarowy trik rządu. Gdy wprowadzano obowiązek wysyłania plików JPK VAT rząd obiecywał, że od lipca 2019 zostanie zniesiony obowiązek składania deklaracji VAT 7. I co? Nic, cisza! Do niedawna przedsiębiorca wypełniał ok 10 ankiet dla GUS, teraz ok 40 rocznie, pomimo że te same dane wysyła w plikach JPK! Tysiące przedsiębiorcòw traci czas i pieniądze na dublowaniu kwitów a ten gość o żarówce. A ile firm w tym czasie upadło z powodu błędów fiskusa? Statystyki są nieubłaganie. Od k... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 01:55
0
ja to się dziwię że urzędnicy izby skarbowej tj budżetówki sa opłacani najniższą krajową a tak glupio oddają sie dla kraju
Avatar
/ 3 lipca 2019 o 19:51
0
Setki przypadków dziennie łamania prawa przez urzedasów z US. A tu mówimy o kilkudziesiąciu działaniach rzecznika. To jest całe G. Tu trzeba urzedasów na zbity pysk wywalić, niech sami za siebie zus płacą.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 19:44
+1
tych co kradną miliony to nie karzą. To tak samo jak księży pedofilii się prawo nie ima
Avatar
K / 3 lipca 2019 o 18:49
+3
Ale w czym jest problem? Wziął pieniądze? Wziął. Dał pokwitowanie? nie dał i o czym dyskutować?
Problem jest w tym, że to była jego prywatna żarówka (o ile taka rzeczywiście była). A niby dlaczego za prywatną miał dać paragon? To by dopiero było oszustwo - wprowadzenia do obrotu towaru nieewidencjonowanego w zakupach warsztatu.
Avatar
obserwator / 3 lipca 2019 o 18:24
-2
To jak z pewną babcią która wyrwała sadzonka kwiatka za niecałe 2 zł z gazonu miejskiego i została ukarana sporym mandatem, w pierwszym chwili wielkie oburzenie jak można tak kobietę ukarać ale po przemyśleniu i fakcje że od tamtej pory nie znikały kwiaty z gazonów mieszkańcy pochwalili mundurowych za działanie. Podobnie jest w tej sytuacji niema znaczenia co i za ile skoro prawo mówi że za wykonana usługę czy zakup musowo wystawić paragon to niema znaczenia w jakich warunkach to się odbyło a każde odstępstwo od tej zasady jest przyzwoleniem na łamanie prawa i każdy może się odwołać od niej podając ten przykład że tak można postępować.
To jak z pewną babcią która wyrwała sadzonka kwiatka za niecałe 2 zł z gazonu miejskiego i została ukarana sporym mandatem, w pierwszym chwili wielkie oburzenie jak można tak kobietę ukarać ale po przemyśleniu i fakcje że od tamtej pory nie znikały kwiaty z gazonów mieszkańcy pochwalili mundurowych za działanie. Podobnie jest w tej sytuacji niema znaczenia co i za ile skoro prawo mówi że za wykonana usługę czy zakup musowo wystawić paragon to niema znaczenia w jakich warunkach to się odbyło a każde odstępstwo od tej zasady jest przyzwoleni... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 o 18:24
0
zwolnić z pracy takich ...... pracowników
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 2

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 52 38

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 1

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 103 5

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 0

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 4 8

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu 0 0

Samochód ciężarowy i rower zderzyły się w Turce na drodze krajowej nr 82.

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 10 1

Sześć ofert wpłynęło w konkursie na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Radzyń Podlaski: Droga krajowa nr 19 zablokowana po wypadku

Radzyń Podlaski: Droga krajowa nr 19 zablokowana po wypadku 0 0

Do wypadku doszło około godz. 15.25 na drodze krajowej nr 19 w Radzyniu Podlaskim.

Lublin: Ulica Rycerska będzie równa

Lublin: Ulica Rycerska będzie równa 0 3

Nie dłużej niż do końca października powinna potrwać przebudowa ul. Rycerskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!