Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

9 października 2023 r.
15:11

Wojna w Izraelu. Młodzież z Chełma cała i zdrowa wróciła do domu

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Młodzież z Chełma koncertowała w Izraelu w ramach podpisanej umowy o współpracy
Młodzież z Chełma koncertowała w Izraelu w ramach podpisanej umowy o współpracy (fot. Facebook Szkoła Muzyczna w Chełmie )

Młodzież z Chełma jest już w domu. W poniedziałek rano z objętego wojną Izraela ewakuował ich rządowy samolot. Rodzice nastolatków odetchnęli z ulgą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

8 uczniów i 2 opiekunów z chełmskiej szkoły muzycznej 30 września wyleciało do Beit Sahour w środkowej części Palestyny w ramach podpisanej umowy o współpracy. Najzdolniejsi młodzi muzycy w wieku od 15 do 18 lat koncertowali na prestiżowym uniwersytecie The Edward Said.

Akurat, gdy mieli zaplanowany wylot, w sobotę nastąpił atak Hamasu na Izrael. Grupa utknęła wtedy na lotnisku w Tel Awiwie.

– To oczekiwanie jest najgorsze – mówiła nam wtedy pani Małgorzata, mama jednego z uczniów. Ale już w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że Polacy ewakuowani będą stamtąd rządowymi samolotami, w tym dwoma Herculesami.

Tak się rzeczywiście stało. W poniedziałek rano, uczniowie i ich opiekunowie wylądowali w Warszawie, a kilka godzin później dotarli do Chełma. – Mój syn był w tej grupie. Cieszę się, że Mateusz jest już bezpieczny. Dziękuję wszystkim, którzy zaopiekowali się całą grupą na lotnisku i zorganizowali sprawną ewakuację – podkreśla pan Jacek. – Mieliśmy kontakt przez Messengera– dodaje.

Chociaż zmęczeni i głodni, ale najważniejsze, że są już w domu. – Do soboty nic się nie działo. Przyjechaliśmy na lotnisko akurat, gdy premier Izraela oficjalnie ogłosił, że nastąpił atak. Ale my dopiero wieczorem wiedzieliśmy o tym, bo usłyszeliśmy rakiety i wtedy wszyscy uciekaliśmy do schronów. W Izraelu jest ich bardzo dużo. Pod samym lotniskiem jest ogromny, pomieści kilka tysięcy osób- mówi nam Andrzej Wojtaszek, dyrektor szkoły muzycznej z Chełma. 

– Byliśmy uziemieni tam. Później nastąpił kolejny atak i znowu do schronu. Nasz planowany samolot nie doleciał, lądował na Cyprze- tłumaczy. – Na szczęście, Izrael ma dobre systemy ostrzegania. Na lotnisku trzy razy musieliśmy uciekać do schronów. To na pewno nie jest budujący widok dla młodzieży, bo pierwszy raz przeżyli alarm przeciwrakietowy, widzieli roztrzęsionych i histeryzujących ludzi z całego świata. Ale znieśli to dzielnie. Nikt nie ma traumy- zapewnia dyrektor.

Przyznaje, że pomoc z ambasady przyszła dopiero po dobie. – I to po moich interwencjach m.in. u prezydenta Chełma, który uruchomił kontakty w MSZ. Dostaliśmy wtedy kanapki. A w niedzielę dowiedzieliśmy, że będziemy ewakuowani samolotami rządowymi, ale nie mieliśmy informacji, kiedy dokładnie to nastąpi- zaznacza Wojtaszek. Już w Polsce zobaczył w Internecie, że gdy trwała ich ewakuacja z Izraela Hamas wystrzelił w stronę lotniska 130 rakiet. – Ale Izrael ma kopułę antyrakietową i to nas uchroniło-podkreśla. Wojtaszek już wcześniej jeździł do Izraela. -  Jadąc na Bliski Wschód ma się świadomość, że  w każdej chwili może się coś zdarzyć. Ale to samo dotyczy każdego miejsca na świecie. Myśląc w ten sposób, nie nawiązywalibyśmy żadnych kontaktów. A dla mnie ważne jest, by uczniów uczyć otwartości na świat. Myślę, że ani oni, ani rodzice nie mają mi za złe, że przeżyli trochę przygód- stwierdza dyrektor.

Od początku grupie pomagał prezydent Chełma, Jakub Banaszek. – Miasto współorganizowało transport busem z lotniska. Wszyscy są cali i zdrowi. Cieszymy się, że wszystko zakończyło się szczęśliwie. Teraz zarówno dzieci, jak i opiekunowie potrzebują jak najwięcej spokoju i odpoczynku– podkreśla Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

– Miasto pomogło też zorganizować transport busem z lotniska. Wszyscy są cali i zdrowi. Cieszymy się, że wszystko zakończyło się szczęśliwie. Teraz zarówno dzieci, jak i opiekunowie potrzebują jak najwięcej spokoju i odpoczynku– podkreśla Damian Zieliński z gabinetu prezydenta.

W poniedziałek rano rządowe samoloty przywiozły ponad 200 Polaków z Izraela. Ale na ewakuację czeka jeszcze 2 tys. osób. – Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Atak rakietowy Hamasu na Izrael rozpoczął się w sobotę rano. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami lotniczymi na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. Jest ponad 700 ofiar śmiertelnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego
QUIZ
film

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego

Matura coraz bliżej i do egzaminu z języka angielskiego pozostał już niecały tydzień.

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin pokonał POM Iskra Piotrowice i umocnił się na prowadzeniu. Podopieczni Przemysława Drabika są już bardzo blisko zapewnienia sobie awansu do IV ligi

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Na otwarcie 31. kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna podejmie u siebie Odrę Opole, która w minionej serii gier przegrała u siebie z Motorem Lublin

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach

Pierwszy dzień koncertów za nami. Lublinianie na terenach zielonych perły bawili się do późnego wieczora.

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach
foto
galeria

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach

Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 r. i ponownie w 1990 r. na cześć Konstytucji 3 Maja. Obchody tego Święta miały niezwykle uroczysty charakter. Zobaczmy, jak wyglądały obchody tego Święta przed wojną, jak i w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty