Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

19 stycznia 2025 r.
14:20

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Celem I Forum Ośrodków Subregionalnych było przede wszystkim poruszenie tematu przyszłości miast, ich problemów oraz wyzwań, przed którymi stoją. Podczas wydarzenia, które odbyło się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, miały miejsce panele dyskusyjne oraz warsztaty poświęcone niniejszej tematyce.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy prezydenta Chełma Jakuba Banaszka, który podkreśla cel i znaczenie jego organizacji:

- Rozmowa na temat przyszłości ośrodków subregionalnych jest bardzo ważna i ma ogromne znaczenie z perspektywy ich dalszego funkcjonowania w obliczu zmieniającej się rzeczywistości. Stąd pomysł zorganizowania Forum poświęconego wyzwaniom, przed którymi stają zaliczane do tego grona miasta. Największym problemem jest rzecz jasna stopniowa utrata funkcji społeczno-gospodarczych, dlatego dyskusja, szukanie rozwiązań, formułowanie wniosków i propozycji, są niezwykle istotne.

Wydarzenie rozplanowane na 16 i 17 stycznia zostało podzielone na panele dyskusyjne oraz warsztaty. Pierwszego dnia (16 stycznia) odbyły się m.in. dyskusje na temat takich zagadnień jak finanse samorządów w obliczu nowej ustawy o dochodach JST, mieszkalnictwa i depopulacji oraz Strategii Rozwoju Kraju. Z kolei drugego dnia (17 stycznia) zostały poruszone takie kwestie jak formy wsparcia rządowego dla ośrodków subregionalnych, rozproszenia instytucji centralnych poza główne ośrodki władzy oraz temat Funduszy Europejskich.

Finanse samorządów w obliczu nowej ustawy o dochodach JST

Pierwszy dzień przyniósł ożywioną dyskusję na temat finansów oraz ich rozdysponowania przez Rząd pomiędzy miasta z uwzględnieniem ich wielkości i znaczenia gospodarczego. W panelu tym udział wzięli: dr Jan M. Czajkowski, dr Daniel Budzeń, Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów, Jarosław Margielski – Prezydent Miasta Otwock, Honorata Krupka - Skarbnik Miasta Gdynia.

Jednym z problemów poruszanych podczas tej części był wzrost inflacji na rynku inwestycyjnym i jej znaczący wzrost w przeciągu ostatnich lat.

- Wykonując inwestycję drogową w roku 2016 zapłaciłem za nią 350 tyś. złotych. Ta sama inwestycja w roku 2024 kosztuje już 1 mln 400 tyś. złotych - oznajmił prezydent Otwocka Jarosław Margielski

Samorządowcy podkreślali konieczność stworzenia koszyka inflacji samorządowych, nad którego utworzeniem prace już trwają i w tej chwili są na etapie negocjacji z SGH. Warto podkreślić, iż w ich przekonaniu, będzie on wyższy niż w przypadku inflacji konsumenckiej.

Kolejnym z wielu zagadnień poruszanych na forum był problem wysokich cen energii i ich wpływu na rozwój byłych miast wojewódzkich.

- Nie trzeba kończyć doktoratu z ekonomii, żeby wiedzieć, że najbardziej istotny wpływ na gospodarkę ma poziom cen energii. Jeżeli one będą rosły, a my nie będziemy mieli na to lekarstwa, to głownie będą traciły polskie firmy, ale nie tylko, bo również inwestorzy zagraniczni będą rezygnować z lokowania swojego kapitału w Polsce - stwierdził prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Samorządowcy omawiali także, złożony w grudniu, projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu oświaty - do końca stycznia mają pojawić się jego założenia, a do końca lutego bardziej dokładne propozycje. Mówiono również o mapie drogowej racjonalizacji wydatków bieżących m.in. w oświacie. A także powołaniu niewielkiej grupy, wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, jako pomysł zwiększenia efektywności planowania wydatkowania pieniędzy przez samorządy. Poruszany był też temat nowej ustawy o obronie cywilnej, która zakłada możliwość pokrywania wydatków ponoszonych przez samorządy z rezerwy na zarządzanie kryzysowe

Mieszkalnictwo a wyludnianie średnich miast

Nie tylko finanse zaprzątały głowy tego dnia gościom przybyłym do Chełma. Problem mieszkalnictwa oraz wyludniania się byłych miast wojewódzkich okazał się równie istotny, dając po raz kolejny powód do ożywionej dyskusji.

- Trzeba uświadomić naszym koleżankom i kolegom w Warszawie, że 60 procent młodych Polek i Polaków mówi, że barierą do tego aby starać się o dzieci, czyli barierą wzrostu demograficznego, jest zła sytuacja mieszkaniowa - stwierdził prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.

Trochę światła na temat trudnej sytuacji, a przede wszystkim odpływu mieszkańców oraz braku wzrostu demograficznego rzucił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- GUS podał, że spodziewana liczba mieszkańców Polski w 2035 roku będzie wynosiła nieco ponad 36 mln. To jest zjawisko o znacznie poważniejszym charakterze niż zjawiska depopulacyjne w ośrodkach subregionalnych – jest to zjawisko cywilizacyjne – skomentował prezydent Wałbrzycha.

Nie obyło się też bez tematów dotyczących rewitalizacji miast, mieszkalnictwa komunalnego oraz dopłat do mieszkań dla średnich miast.

Nowa średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju.

Lobbing i grupowanie się miast, identyfikowanie potrzeb w subregionach w zakresie proinwestycyjnym oraz określenie na ile rynek pracy jest atrakcyjny to tylko niektóre propozycje programowe, które można było usłyszeć z ust włodarzy.

Dość istotnym elementem dyskusji stała się kwestia wzmacniania pozycji miast poprzez poszerzanie swoich granic terytorialnych.

Jesteśmy ośrodkiem, który walczy o likwidację tak zwanych gmin obwarzankowych, hamujących rozwój miast. Rozmowy z mieszkańcami tych sołectw okalających miasto są trudne, nacechowane dużą dawką ładunku emocjonalnego. To jest troszkę jak obrona niepodległości - stwierdził Wojciech Bakun prezydent Przemyśla.

- Cała Europa Zachodnia, czy to przy okazji kryzysu w 2008 roku, czy nakazem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czy z innych przyczyn – reformuje swoją organizację terytorialną kraju. A my w zasadzie od 1999 roku nie zrobiliśmy nic – wskazując istotę problemu w szczeblu wyżej, sprawę skomentował także prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny.

Impas w sprawie przyłączania gmin ościennych do miast podsumował trafnie w kilku słowach prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny:

- My nawet nie mamy co zaoferować tym mieszkańcom gmin obwarzankowych. Bo my mamy w mieście dziurawe błotniste drogi a oni mają piękne chodniki.

Drogi dialogu próbował bronić prezydent Elbląga, który jako winne całej sytuacji wskazywał niewłaściwe podejście do negocjacji, a raczej jej brak.

-Jak Wy wszyscy zaczynacie od tego, aby obwarzanki ludziom zabierać a nie z nimi rozmawiać, to w życiu nie będzie subregionów. Nie zaczynam od tego, że komuś zabieram kawałek ziemi, tylko z nim rozmawiam - ripostował prezydent Elbląga Michał Missan.

Prócz dyskusji o rozszerzaniu granic miast poruszone zostały tematy przeciwdziałania demografii, wzmocnienie polityki mieszkaniowej, wyznaczenie części usług nie tylko dla miasta, ale i dla otoczenia oraz poprawa komunikacji do dużych miast.

Warsztaty i posiedzenie Zarządu ZMP

Drugi dzień I Forum Ośrodków Subregionalnych skoncentrował się na warsztatach, podczas których uczestnicy mogli przedyskutować takie kwestie jak rządowe formy wsparcia dla ośrodków subregionalnych, decentralizacja instytucji centralnych i możliwości pozyskania Funduszy Europejskich na rozwój miast.

Tego dnia, również w Chełmie, w budynku Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza, miało miejsce posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich oraz spotkanie z przedstawicielami miast Lubelszczyzny i Podkarpacia.

I Forum Ośrodków Subregionalnych już za nami, lecz kolejne zostały już zapowiedziane przez ich prezydentów w kolejności w Tarnowie, Włocławku i Elblągu. Czas pokaże jakie owoce przyniesie i czy nimi będą konkretne działania i parcie do przodu w rozwoju byłych miast wojewódzkich.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty