Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 czerwca 2024 r.
16:25

Budowa pompy ciepła — poznaj najważniejsze elementy pompy ciepła

Aby zrozumieć, jak działa tak innowacyjne urządzenie jak pompa ciepła, warto bliżej przyjrzeć się jego budowie. Poznając poszczególne elementy pompy ciepła i zasady jej instalacji, podejmiesz świadomą decyzję podczas zakupu tego energooszczędnego urządzenia do ogrzewania i schładzania wnętrz oraz podgrzewania wody użytkowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z czego składa się pompa ciepła? Jakie elementy pomp ciepła powodują, że są to urządzenia pracujące sprawnie, zarówno w niższej, jak i wyższej temperaturze? Czy serce pompy ciepła to sprężarka, wentylator, a może elementy sterujące? Sprawdź!

Pompa ciepła — budowa

Budowa pompy ciepła zależy przede wszystkim od jej sposobu działania. Na rynku energooszczędnych urządzeń grzewczych przodują:

  • pompy ciepła powietrze — woda ogrzewające domy i wodę użytkową,
  • pompy ciepła powietrze — powietrze wykorzystywane głównie do chłodzenia, ten typ pomp nazywamy zamiennie klimatyzatorami.
  • gruntowe pompy ciepła.

Chociaż efekt korzystania z nich jest podobny, to jednak elementy zamontowane w obudowie mogą się różnić w zależności od typu i modelu.

Pompa ciepła nie ma natomiast podajnika paliwa stałego czy płynnego. Żadna pompa ciepła nie ma bezpośredniego źródła energii, lecz wykorzystuje dostępną energię z zewnętrznego źródła, takiego jak powietrze czy grunt, aby przekształcić ją na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła działają na zasadzie przenoszenia ciepła z obszarów o niższej temperaturze do obszarów o wyższej temperaturze. Nie generują energii cieplnej same z siebie, dlatego trzeba zapewnić im dostępu do odpowiedniego źródła ciepła, aby działały efektywnie.

Pompy ciepła są zasilane elektrycznie. Oznacza to, że do ich działania potrzebna jest energia elektryczna napędzająca różne jej komponenty, takie jak sprężarka, wentylatory i elementy sterujące. Jednak są bardzo efektywne w przekształcaniu energii elektrycznej na cieplną i to dzięki temu są bardziej ekonomiczne niż tradycyjne systemy grzewcze. Mogą też być znacznie tańsze w eksploatacji, jeśli korzystają z odnawialnych źródeł energii elektrycznej, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa. Niektóre pompy ciepła są również wyposażone w systemy monitorowania zużycia energii. Pozwala to użytkownikom na śledzenie zużycia i optymalne wykorzystanie dostarczanej energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności.

Budowa pompy ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje energię z otoczenia do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, ale również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Najczęstszy podział pomp ciepła używanych w domach jednorodzinnych do ogrzewania to Split i Monoblok.

Pompa ciepła — elementy modelu Split

Pierwszym elementem pompy ciepła typu Split jest jednostka zewnętrzna. W jej skład wchodzą: sprężarka odpowiedzialna za sprężanie czynnika chłodniczego oraz wymiennik, w którym odbywa się proces odbierania ciepła od otoczenia. Dodatkowo jednostka zewnętrzna wyposażona jest w wentylator wymuszający przepływ powietrza przez wymiennik, który pomaga efektywniej pozyskiwać ciepło z powietrza.

Drugim istotnym elementem jest jednostka wewnętrzna znajdująca się wewnątrz budynku. Tu za pomocą rur freonowych transportowane jest pozyskane na zewnątrz ciepło i za pomocą drugiego wymiennika przekazywane jest do instalacji grzewczej budynku, skąd transportowane jest już do instalacji grzejnikowej czy podłogowej. W jednostce wewnętrznej znajduje się też sterownik, który jest sercem sterującym całym urządzeniem.

Budowa i zasada działania pompy ciepła Monoblok

W przypadku pompy ciepła Monoblok wszystkie komponenty znajdują się w jednej obudowie, a ta ustawiona jest poza budynkiem, nie zaś w jego wnętrzu.  Pompa ciepła typu monoblok to praktycznie to samo urządzenie co split z tą różnicą, że elementy hydrauliczne ma dobudowane do obudowy na zewnątrz, zamiast stosowania osobnej jednostki wewnątrz budynku. Zaletą tego rozwiązania jest kompaktowy wygląd urządzenia, a także łatwa instalacja. Montaż tej pompy grzewczej i przygotowującej ciepłą wodę użytkową nie wymaga od montera posiadania specjalistycznych uprawnień, jednak dla użytkownika tworzy konieczność mądrego zabezpieczenia pompy ciepła przed zamarzaniem w ujemnych temperaturach ze względu na to, że w pompach ciepła typu monoblok na zewnątrz wychodzi woda, która krąży w naszej instalacji grzewczej (pompy ciepła typu split są pozbawione tego ryzyka zamarznięcia ze względu na wykorzystanie transportu ciepła z zewnątrz do wewnątrz rurami freonowymi z czynnikiem chłodniczym.

Najważniejsze elementy pompy ciepła

Skupmy się teraz na poszczególnych elementach pompy ciepła. To dosyć skomplikowane urządzenie, składające się z urządzeń, bez których nie mogłoby one korzystać z energii cieplnej do ogrzania budynku.

Pompy ciepła zawierają:

  • Zawór rozprężny, którego najważniejszą funkcją jest kontrolowanie przepływu czynnika chłodniczego z wysokiego ciśnienia do niskiego ciśnienia. W momencie, gdy czynnik chłodniczy opuszcza sprężarkę, znajduje się pod wysokim ciśnieniem i ma wysoką temperaturę. Zawór rozprężny reguluje to ciśnienie, umożliwiając czynnikowi chłodniczemu zmianę stanu skupienia z ciekłego na gazowy. To z kolei powoduje ochłodzenie czynnika i umożliwia jego dalsze wykorzystanie do chłodzenia lub ogrzewania. Zawory rozprężne są projektowane tak, aby zapewnić kontrolę przepływu czynnika chłodniczego w zależności od aktualnych warunków pracy pompy ciepła lub klimatyzatora, tym samym zwiększają efektywność i wydajność całego systemu.
  • Sprężarka rotacyjna odpowiedzialna jest za cyrkulację czynnika chłodniczego i jego sprężanie. To właśnie dzięki pracy sprężarki możliwe jest podwyższenie temperatury czynnika, co pozwala na przekazywanie ciepła do wnętrza budynku.
  • Przepływomierz wirowy monitoruje i reguluje przepływ czynnika chłodniczego w układzie, zapewniając optymalne warunki pracy pompy ciepła oraz efektywne wykorzystanie energii.
  • Dodatkowo niektóre pompy ciepła wyposażone są w grzałkę elektryczną, która wspomaga system w sytuacjach, gdy temperatura zewnętrznego powietrza jest bardzo niska. Umożliwia w ten sposób efektywne korzystanie z pompy ciepła także przy ekstremalnie niskich temperaturach. Grzałka elektryczna aktywuje się, aby zapewnić niezbędne ogrzewanie pomieszczenia.

Bez zaworu rozprężonego, sprężarki rotacyjnej, przepływomierza wirowego oraz ewentualnie grzałki elektrycznej, i to współpracujących w kompleksowym układzie, wydajne i ekonomiczne działanie pompy ciepła nie byłoby możliwe.

Budowa gruntowej pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła jest systemem bardziej skomplikowanym niż pompy powietrzne. W tym przypadku zamiast pozyskiwać ciepło z powietrza, odbieramy je z gruntu. Jednak samo wykonanie głębokich odwiertów w ziemi zwiększa koszty montażu takiej pompy ciepła, dlatego są rzadziej wybierane przez klientów chcących pompą ciepła ogrzewać swoje domy i wodę do codziennego użytku.

Głównym elementem znajdującym się w gruntowej pompie ciepła jest gruntowy wymiennik ciepła umożliwiający pobieranie ciepła z gruntu i przekazywanie go do układu grzewczego budynku. Wymiennik ciepła może mieć postać pętli poziomej, gdzie rury są układane na płaskiej powierzchni gruntu, lub pętli pionowej. W tym drugim przypadku rury są wbijane w pionie i sięgają w głąb ziemi.

Gruntowa pompa ciepła także wyposażona jest w sprężarkę odpowiadającą za cyrkulację czynnika chłodniczego w układzie pompy ciepła. Sprężarka spręża czynnik chłodniczy, podnosząc jego temperaturę i ciśnienie i tym samym umożliwia przekazywanie ciepła do układu grzewczego. Później za oddawanie ciepła do układu grzewczego jest odpowiedzialny wymiennik. Ciepło pobrane z gruntu przez wymiennik zostaje przekazane do czynnika chłodniczego, który następnie jest sprężany przez sprężarkę.

Podobnie jak pompa ciepła typu powietrze-woda, gruntowy odpowiednik wyposażony jest w systemy regulacji i sterowania. Monitoruje on i kontroluje działanie pompy ciepła, pozwalając na dopasowanie jej pracy do zmiennych warunków zewnętrznych i na skuteczne ogrzewanie wnętrz za pomocą systemu dystrybucji ciepła w budynku. System ten, tak samo jak w przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda, może obejmować klasyczne grzejniki rurki układane pod podłogą. Przez współpracujący system ciepło przekazywane przez pompę ciepła jest rozprowadzane i wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej — jaka część pompy odpowiada za tę funkcję?

Funkcja przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) jest realizowana za pomocą zaworu trójdrogowego. Oznacza to, że  w momencie gdy pompa ciepła wykryje, że potrzeba dogrzać zbiornik z Ciepłą Wodą Użytkową to przełączy się z trybu grzania budynku na tryb podgrzewu CWU, po czym jak nagrzeje w zbiorniku wodę do zadanej temperatury wróci do ogrzewania budynku.

W zależności od konkretnego modelu pompy ciepła funkcja przygotowania ciepłej wody użytkowej może być zrealizowana na różne sposoby. Niektóre pompy ciepła mają wbudowany bojler zintegrowany z urządzeniem, podczas gdy inne podłączone są do zewnętrznego zasobnika wody użytkowej. W każdym przypadku pompa ciepła zapewnia wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej do zmywania naczyń, kąpieli czy wzięcia prysznica.

Podsumowanie

Zwracając się do specjalistów takich jak firma Pelsun, których oferta dostępna jest na stronie https://www.pelsun.pl/, dobierzesz pompę ciepła, która zaspokoi wszystkie potrzeby Twojego gospodarstwa domowego lub innej nieruchomości. Różnorodność ekonomicznych i ekologicznych urządzeń grzewczych umożliwi podgrzewanie wody i zapewnienie stabilnej temperatury w każdym wnętrzu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium