Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

11 lutego 2020 r.
19:25

Młody aktywista manifestował podczas spotkania z Andrzejem Dudą. "Kropla drąży skałę"

61 35 A A
Bartosz Marzec z transparentem „Chroń klimat, chroń ludzi” na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą
Bartosz Marzec z transparentem „Chroń klimat, chroń ludzi” na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą (fot. Jacek Szydłowski)

Rozmowa z Bartoszem Marcem – młodym aktywistą na rzecz klimatu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Lubartowa 16-letni Bartosz Marzec zamanifestował swoje niezadowolenie wobec polityki klimatycznej polskiego rządu, pokazując transparent „Chroń klimat, chroń ludzi”. Uczeń lubelskiego VI LO jest radnym Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, od roku działa na rzecz klimatu.

• Pomysł manifestu ekologicznego podczas spotkania z prezydentem był spontaniczny czy dużo wcześniej zaplanowałeś swoją akcję?

– Kilka dni wcześniej dowiedziałem się z prasy, że prezydent ma być w Lubartowie. Nie spodziewałem się, że w swojej kampanii przyjedzie akurat do miasta, w którym mieszkam. Wtedy zrobiłem baner i po prostu poszedłem na spotkanie. 

• Na banerze napisałeś „Chroń klimat, chroń ludzi”. Co chciałeś przekazać tym hasłem?

– To, aby wreszcie polski rząd zaczął działać na rzecz ochrony klimatu – realnie działać, a nie tylko mówić, że tak robi. Dziś działania naszych polityków albo nie są skuteczne, albo ich brakuje. Przykładem jest chociażby to, że premier dwukrotnie odrzucił porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej do 2050 r. Zrobił to tylko jeden kraj w Unii Europejskiej – Polska. Właśnie ta bezczynność rządu zmotywowała mnie do tego, żeby pojawić się na spotkaniu.

• Dlaczego ochrona klimatu to także ochrona ludzi?

– Nasze działania tu i teraz przyczyniają się do tego, jak będą żyły przyszłe pokolenia. To, że dzisiaj emitujemy tyle dwutlenku węgla, oddziałuje na temperaturę, jaka będzie za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Już teraz doskwiera nam zjawisko suszy. Eksperci mówią, że w tym roku w Polsce będziemy mieli taką suszę, jakiej nie było od 50 lat. 

• Jakie działania powinien podejmować polski rząd na rzecz klimatu?

– Przede wszystkim rząd oraz prezydent, który jest głową państwa, powinni zacząć rozmawiać z nami – młodymi ludźmi, ekspertami, naukowcami, ale również górnikami czy ekologami. Po tych wszystkich konsultacjach, kiedy nie będą opierać się na własnych domysłach, lecz opiniach różnych środowisk, powinni przeprowadzać sprawiedliwą transformację.

• Myślisz, że ta akcja może coś zmienić?

– Kropla drąży skałę. Im więcej osób zauważy to, że miałem odwagę tam wyjść, tym więcej może zainspirować się do aktywizmu, bo chodzi w nim o to, by dążyć do zmiany systemowej. To było spotkanie, na którym prezydent ogłosił, że będzie walczył o reelekcję. Myślę, że gdyby nie ja, na tamtym spotkaniu nie pojawiłby się temat klimatu, a podczas takich spotkań nie powinno go zabraknąć. 

• Dlaczego kwestie klimatu są dla ciebie istotne?

– Rok temu, na szczycie klimatycznym w Katowicach COP 24, prezydent powiedział, że mamy zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z niego całkowicie zrezygnowali. To zmotywowało mnie do działań. Myślę, że to przychodzi z wiekiem. Patrzymy na to, co dzieje się wokół i zdajemy sobie sprawę, że chronienie klimatu to inwestycja w przyszłość. Jeżeli teraz zadbamy o klimat, to przyszłe pokolenia będą miały lżej.

e-Wydanie

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
młody LEWAKU / 11 lutego 2020 o 21:40
+17
Czy wiesz, że: Niemcy – to największy globalny konsument węgla brunatnego, największy europejski emitent dwutlenku węgla ?!
Avatar
M / 12 lutego 2020 o 07:53
+16
Jakie miasto taka Greta.
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 00:03
+16
Teraz ci "młodzi gniewni" są w stanie zrobić wszystko, żeby zaistnieć, myślą, że zaraz zrobią się sławni jak Greta, której nie chce się uczyć tylko jeździ po świecie i wygaduje bzdury. Chłopak wziół kawałek szmaty coś tam nabazgrał, przerwał spotkanie Prezydentowi i już ma artykuł w gazecie.
Avatar
chcąc nie chcąc / 11 lutego 2020 o 20:04
+15
Rozumiem, że pod bramą Bogdanki już był i wytłumaczył górniczej braci, żeby się rozbiegli na cztery strony świata bo węgiel już nieaktualny jest.
Avatar
zdrowomyślący / 12 lutego 2020 o 07:24
+14
Młody niedoświadczony a sterowany człowieczek zapewne nie pamięta jak od tego dobrego zachodniego powietrza uschły Lasy Izerskie gdzie nasz przemysł nie był w stanie zatruwać tych lasów. Nasz kraj już wygasił prawie cały swój przemysł a klimat jest coraz gorszy - dlaczego? Dlaczego nie było go razem z kozami pijącymi ścieki warszawskie. Kto został ukarany lub choćby upomniany za przekręt całej inwestycji Czajka. Nikt nie zostanie ukarany bo mamy wolne sądy choć większości prawdziwych sędziów nie wolno obrażać- winien jest cały system który systematycznie trzeba poprawiać.
Młody niedoświadczony a sterowany człowieczek zapewne nie pamięta jak od tego dobrego zachodniego powietrza uschły Lasy Izerskie gdzie nasz przemysł nie był w stanie zatruwać tych lasów. Nasz kraj już wygasił prawie cały swój przemysł a klimat jest coraz gorszy - dlaczego? Dlaczego nie było go razem z kozami pijącymi ścieki warszawskie. Kto został ukarany lub choćby upomniany za przekręt całej inwestycji Czajka. Nikt nie zostanie ukarany bo mamy wolne sądy choć większości prawdziwych sędziów nie wolno obrażać- winien jest cały system który s... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lutego 2020 o 21:36
+14
lewacki" pożyteczny" idiota
Avatar
PYTANIE DO LEWAKÓW / 11 lutego 2020 o 21:49
+12
Chłopczyku od pseudo ekologii - gdzie są utylizowane łopaty zużytych elektrowni wiatrowych?
Avatar
mlody LEWAKU - hałderju ? / 11 lutego 2020 o 21:45
+11
Czy wiesz, że: Ponad 25 %co2 w Europie emitują Niemcy !!! Z 9 najbardziej trujących elektrowni węglowych w Europie - 7 to niemieckie, które stoją przy granicy z Polską (a wiatr najczęściej wieje z Zachodu...) Wycięta puszcza pod kopalnię węgla - w Niemczech właśnie. Nowa elektrownia węglowa już niebawem w Niemczech - Datteln To teraz bieg pod ambasadę niemiecką- a nie do Prezydenta DUDY !
Avatar
Papko / 12 lutego 2020 o 02:39
+8
Wszystko git jak nasi wyskoczy jak Filip z konopii. Zły Prezydent bo nie robi PO nasiemu. A co robiła POkraczna brać z Kmiotami jak rzundzili od 2007 r do 2015 r. Bardzo dużo czy nic w temacie klimat?
Avatar
a REPARACJE za ZNISZCZENIE POLSKI ? / 11 lutego 2020 o 21:39
+8
NIemcy sP0nsorują sobie instalację za 3 mld euro (czyli jakieś 56 mld zł) - staną się europejskim hubem gazowym i głównym dystrybutorem rosyjskiego Gazpromu
Avatar
abc / 12 lutego 2020 o 08:47
-1
Chłopiec naoglądał się tefałenów, a tam mówią, że polski rząd nic nie robi, bo odrzucił porozumienie klimatyczne. Ale nie wyjaśniają, że polski rząd zobowiązał się do dążenia do tej neutralności, jednak bez narzucania terminu 2050 roku ze względu na strukturę polskiej energetyki. Jednocześnie "przez niedopatrzenie" nie wspominają tam, że to właśnie rząd PiS wprowadził program czyste powietrze (dofinansowanie m. in wymianę starych pieców czy na ogrzewanie domów np. energią pozyskiwaną za pomocą pomp ciepła) czy dofinansowanie na fotowoltanikę. Można się spierać, czy w stopniu wystarczającym, jednak w porównaniu do poprzednich rządów i tak poszedł lata świetlne dalej. Ponadto irytujące są te akcje wzorowane na "hałderju" Grecie. Promuje się ją na siłę (nawet do jobla ją zgłoszono!), mimo, że jej podróże to produkcja ilości CO2 taka, jakiej nie wyprodukuje przeciętny człowiek przez całe życie, a pomija się zupełnym milczeniem bodaj chorwackiego młodziaka, który opracował plan oczyszczenia oceanów za stosunkowo nieduże pieniądze z ok. 50% pływającego w nich plastiku. Bo chłopak nie prezentuje wzorca "zróbcie coś, a ja popatrzę w swoim smartfonie" - tylko sam coś zrobił. Bo wówczas za pośrednictwem tego smartfona nie będzie takie łatwe pranie mózgów młodzieży. A na koniec wszystkim zatroskanym o klimat proponuję, aby zaczęli od siebie, a dopiero innych pouczali
Chłopiec naoglądał się tefałenów, a tam mówią, że polski rząd nic nie robi, bo odrzucił porozumienie klimatyczne. Ale nie wyjaśniają, że polski rząd zobowiązał się do dążenia do tej neutralności, jednak bez narzucania terminu 2050 roku ze względu na strukturę polskiej energetyki. Jednocześnie "przez niedopatrzenie" nie wspominają tam, że to właśnie rząd PiS wprowadził program czyste powietrze (dofinansowanie m. in wymianę starych pieców czy na ogrzewanie domów np. energią pozyskiwaną za pomocą pomp ciepła) czy dofinansowanie na fot... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 08:36
-1
Współczesny komsomolec, skutecznie sformatowany na bojowca
Avatar
matciak / 12 lutego 2020 o 08:34
-4
Dzień dobry wszystkim, którzy czytają tę wiadomość jeśli przeżywasz ciężkie czasy lub biedę jeśli jesteś winien długi i potrzebujesz pilnej pomocy, aby je spłacić jeśli potrzebujesz pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na jakąkolwiek ważną sytuację Następnie radzę ubiegać się o już załadowaną kartę główną / bankomat, dzięki tej karcie / bankomatowi możesz codziennie wypłacać do 5000 zł codziennie przez 6 miesięcy. Użyłem tej karty głównej / bankomatu i lubię, abyście również z niej korzystali i byli szczęśliwi. Aby uzyskać tę kartę główną / kontakt z bankomatem: greenfinance247@gmail.com lub whatsapp +17243828037 Dzięki
Dzień dobry wszystkim, którzy czytają tę wiadomość jeśli przeżywasz ciężkie czasy lub biedę jeśli jesteś winien długi i potrzebujesz pilnej pomocy, aby je spłacić jeśli potrzebujesz pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na jakąkolwiek ważną sytuację Następnie radzę ubiegać się o już załadowaną kartę główną / bankomat, dzięki tej karcie / bankomatowi możesz codziennie wypłacać do 5000 zł codziennie przez 6 miesięcy. Użyłem tej karty głównej / bankomatu i lubię, abyście również z niej korzystali i byli szczęśliwi. Aby uzys... rozwiń
Avatar
anty redpic / 12 lutego 2020 o 08:24
+6
Czas najwyższy. Zamiast brać się do roboty, tylko przeszkadzają i sami zatruwają POwietrze. taki green pic na wodę fotomontaż POd publiczkę by zaistniec, nie mając nic do zaoferowania wszystkim oprócz siebie samego.
Avatar
M / 12 lutego 2020 o 07:53
+16
Jakie miasto taka Greta.
Avatar
_K_ / 12 lutego 2020 o 07:50
-3
NIemcy sP0nsorują sobie instalację za 3 mld euro (czyli jakieś 56 mld zł) - staną się europejskim hubem gazowym i głównym dystrybutorem rosyjskiego Gazpromu
Albo liczyć nie umiesz, albo zapowiadasz nadchodzący kurs złotówki wobec euro przy takich "rządach" PiS-u...
Avatar
zdrowomyślący / 12 lutego 2020 o 07:24
+14
Młody niedoświadczony a sterowany człowieczek zapewne nie pamięta jak od tego dobrego zachodniego powietrza uschły Lasy Izerskie gdzie nasz przemysł nie był w stanie zatruwać tych lasów. Nasz kraj już wygasił prawie cały swój przemysł a klimat jest coraz gorszy - dlaczego? Dlaczego nie było go razem z kozami pijącymi ścieki warszawskie. Kto został ukarany lub choćby upomniany za przekręt całej inwestycji Czajka. Nikt nie zostanie ukarany bo mamy wolne sądy choć większości prawdziwych sędziów nie wolno obrażać- winien jest cały system który systematycznie trzeba poprawiać.
Młody niedoświadczony a sterowany człowieczek zapewne nie pamięta jak od tego dobrego zachodniego powietrza uschły Lasy Izerskie gdzie nasz przemysł nie był w stanie zatruwać tych lasów. Nasz kraj już wygasił prawie cały swój przemysł a klimat jest coraz gorszy - dlaczego? Dlaczego nie było go razem z kozami pijącymi ścieki warszawskie. Kto został ukarany lub choćby upomniany za przekręt całej inwestycji Czajka. Nikt nie zostanie ukarany bo mamy wolne sądy choć większości prawdziwych sędziów nie wolno obrażać- winien jest cały system który s... rozwiń
Avatar
Papko / 12 lutego 2020 o 02:39
+8
Wszystko git jak nasi wyskoczy jak Filip z konopii. Zły Prezydent bo nie robi PO nasiemu. A co robiła POkraczna brać z Kmiotami jak rzundzili od 2007 r do 2015 r. Bardzo dużo czy nic w temacie klimat?
Avatar
Gość / 12 lutego 2020 o 00:03
+16
Teraz ci "młodzi gniewni" są w stanie zrobić wszystko, żeby zaistnieć, myślą, że zaraz zrobią się sławni jak Greta, której nie chce się uczyć tylko jeździ po świecie i wygaduje bzdury. Chłopak wziół kawałek szmaty coś tam nabazgrał, przerwał spotkanie Prezydentowi i już ma artykuł w gazecie.
Avatar
mac / 11 lutego 2020 o 23:02
-13
Brawo Młody Człowieku! To społeczeństwo jeszcze w dużej wiekszości nie wie o czym Ty mówisz ale wkrótce się przekona na włąsnej skórze. Głupota rzadzi, przykre.... A argument o sadzeniu drzew jest śmieszny, to hipokryzja prezydenta
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw 0 1

Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę 0 0

W zaległym meczu 13. kolejki rezerwy Azotów Puławy przegrały z AZS UJK Kielce 27:35

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W.
film

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W. 6 1

Nowy Targ (woj. małopolskie). Rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jak mówi pełnomocnik części pokrzywdzonych, to jak dotąd największy tego typu proces.

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 4 11

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 3 19

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 60 6

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 2

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 14

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 11

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego 31 3

Losy wojny przyrody z kalendarzem są raczej przesądzone – zima się skończyła, zanim się zaczęła i wszystko wskazuje, że pojęcie przedwiośnia będzie już znane z literatury. Jest ciepło, dni są coraz dłuższe. Szybciej od człowieka zareagowała przyroda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.