Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

20 grudnia 2021 r.
6:39

Czytelnicy wyliczają, ile więcej zapłacą w 2022 roku. Ale drożyzna dopiero nadejdzie

57 10 A A
Najmniejszą podwyżkę odczują ci, którzy gazu używają do przygotowania posiłków. Ale właściciele domów ogrzewanych tym paliwem powinni mocno złapać się za portfele
Najmniejszą podwyżkę odczują ci, którzy gazu używają do przygotowania posiłków. Ale właściciele domów ogrzewanych tym paliwem powinni mocno złapać się za portfele (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Od nowego roku będziemy płacić o prawie 21 zł miesięcznie więcej za prąd, a jak grzejemy dom gazem to nasz rachunek skoczy aż o 174 zł. Czytelnicy wyliczają, że to oznacza przeznaczenie jednej wypłaty tylko na podwyżki. – Skąd brać na to pieniądze?! – pytają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już pewne: nowy rok przywita nas dalszym gigantycznym wzrostem cen. Oprócz ponad siedmioprocentowej inflacji, której skutki widzimy podczas codziennych zakupów i coraz wyższych cen na stacjach benzynowych, znacznie więcej zapłacimy też za media.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 procent. Ale to nic w porównaniu z cenami gazu. Średnio rachunki pójdą w górę aż o 54 procent.

– Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego za prąd wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł miesięcznie (wszystkie kwoty netto – red.) – podsumowuje URE. – Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł więcej (wzrost płatności o 58 proc.).

Tyle komunikat. Więcej można się dowiedzieć z wyliczeń portalu wysokienapięcie.pl Czytamy w nim, że miesięczny rachunek rodziny 2+2 mieszkającej w domu 120 mkw. w styczniu tego roku wynosił 122 zł. Przez pierwsze trzy miesiące po podwyżce, kiedy obowiązywać będą rządowe tarcze osłonowe, ma to być 123 zł. W kwietniu rachunek zwiększy się do 144 zł.

W przypadku gazu: 12 miesięcy temu było to 331 zł, w styczniu będzie – 395 zł, a w kwietniu 481 zł. – Policzyłam wszystkie faktury za gaz. W 2021 r. zapłaciłam łącznie 3983,25 zł – mówi pani Agnieszka, mieszkanka powiatu lubelskiego. Ogrzewa 120-metrowy dom.

Gaz wykorzystuje też do gotowania i podgrzewania wody. – Rzeczywiście miesięcznie wychodzi to średnio niespełna 332 zł. Zakładam więc, że wyliczenia są prawidłowe. Najbardziej denerwuje mnie jednak sposób ich przedstawiania. Nie rozumiem, dlaczego liczymy podwyżki w stosunku miesięcznym. Policzmy ich rozmiar w skali roku.

W 2022 r. tylko za gaz zapłacę więcej o 2150,95 zł. To gigantyczna kwota! Na samą podwyżkę gazu pójdzie jedna wypłata. Skąd brać na to pieniądze!? – pyta nasza czytelniczka.

Będzie bardzo drogo

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że styczniowe podwyżki będą dla nas bardzo dotkliwe. – Z pewnością będzie to podwyżka mocno odczuwalna. GUS, aby policzyć inflację, konstruuje koszyk wydatków przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego. Wynika z niego, że blisko co piątą złotówkę z naszych domowych budżetów przeznaczamy na wydatki z kategorii „użytkowanie mieszkania i nośniki energii” – zauważa dr Jakub Czerniak z Katedry Mikroekonomii i Ekonomii Stosowanej UMCS. – Bardzo wysoki wzrost cen prądu i gazu w tak ważnej grupie wydatków będzie bez wątpienia dotkliwy dla polskich konsumentów. To jednak nie koniec, bo z prądu i gazu korzystają także przedsiębiorstwa. W ich przypadku wzrost kosztów energii doprowadzi do wyższych kosztów produkcji ogółem, a te zostaną najprawdopodobniej przerzucone na ceny dóbr i usług. To z kolei znów odbije się negatywnie na konsumentach, tym razem w sposób pośredni.

Czerniak uważa, że obniżka akcyzy na prąd i paliwa oraz dodatek osłonowy będą niewielką tylko pomocą dla budżetów domowych. – Skala tych zmian będzie niewspółmiernie niska w stosunku do rosnących cen energii elektrycznej, gazu czy benzyny – podkreśla. – A przecież nie są to jedyne dobra, których ceny w Polsce rosną.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:25
‘’Pokora, praca, umiar – mówiła 15 listopada 2015 roku podczas swojego godzinnego exposé Beata Szydło. - Roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przed wszystkim słuchanie obywateli. To są zasady, którymi będziemy się kierować; koniec z arogancją władzy i koniec z pychą’’ – zapowiadała, beata sz.
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:24
,,Proszę państwa, ceny rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną. Ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to niestety rosną też i ceny’’ - mówił p.rezydent andrzej d.
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:12
Całe szczęście stać nas !! Wstaliśmy z kolan !! Dobra zmiana !!
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:23
,,Oczekiwania ludzi zostały zbyt mocno rozbudzone, a najlepszym lekiem na zmniejszenie tych oczekiwań zawsze była... wojna.'' Pinokio u Sowy
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:24
,,Jest program Prawa i Sprawiedliwości. Przyjdą koleżanki i koledzy, którzy są kompetentni - dodał. - Jest to rząd partyjny. To nie jest rząd bezpartyjnych fachowców, więc znaczenie personalne ma o tyle, żeby to byli ludzie, którzy wiedzą, jaki jest program Prawa i Sprawiedliwości i żeby byli kompetentni - zaznaczył marek suski.''
Avatar
Tuco_Ramirez / 29 grudnia 2021 r. o 07:11
01.07.2020 PGNiG SA otrzymało od Gazpromu zwrot środków z tytułu nadpłaty za dostawy gazu w latach 2014-2020. Wartość rozliczenia na rzecz PGNiG to 1,5 mld dolarów. Zwrot jest konsekwencją wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który zmienił sposób ustalania ceny w kontrakcie jamalskim. GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE ?????????? Czy zostały zwrócone ludziom, którzy w tamtych latach płacili jak, jak się okazało, wyższą cenę za gaz ??? GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE ??????????
Avatar
crazyszaolin / 20 grudnia 2021 r. o 10:37
Niech się Pani nie tak nie spina bo żyłka Pani pęknie. Wesołych Świąt 
Avatar
Fantom / 20 grudnia 2021 r. o 10:57
Na szczęście dzielny rząd z pierwszym sekretarzem Morawieckim na czele (czy tam małym jeźdźcem apokalipsy MCKwaczem) poradzi sobie wspaniale z problemem który sam z premedytacją wywołał (inflacja to zawoalowany skok na kasę uczciwie pracujących i oszczędzających polaków..)...! Jak to na komunę przystało wprowadzi bony i kartki na towary i usługi...! Kuchwale Łoj czyzny! Towarzysze! Ekonomiczy majstersztyk podnieść stopy procentowe i nie zatrzymać inflacji... nobel z ekonomii!!!!
Avatar
mgrM / 20 grudnia 2021 r. o 12:06
No przeca pensje rosnął szybciej niż inflacja to o co kaman?
Avatar
azja / 20 grudnia 2021 r. o 07:50
Te wyliczenia to tak podali,że to tylko prawie kosmetyka ,zresztą kompletnie idiotyczna bo inaczej gaz zużywa jedna osoba a inaczej rodzina. Zresztą podawanie w cenach netto ale na stronie PGNIG już widzimy inne wyliczenia Nowa taryfa oznacza, że średnia zmiana rachunku miesięcznie netto w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wyniesie: przygotowanie posiłków (W-1) – wzrost średnio o 9,84 zł, tj. o 42 % podgrzewanie wody (W-2) – wzrost średnio o 66,66 zł, tj. o 56% ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) – wzrost średnio o 171,00 zł, tj. 58% Nowa taryfa oznacza także, że łączne całkowite, uśrednione wzrosty cen gazu na rachunkach od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r., przy założeniu obniżenia stawki podatku VAT do 8% wyniosą: przygotowanie posiłków (W-1) - wzrost średnio o 10,26 zł/miesiąc podgrzewanie wody (W-2) - wzrost średnio o 80,68 zł/miesiąc ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) - wzrost średnio o 274,69 zł/miesiąc I w 3 ze 170 zł plus vat 8 % mamy 100 zł więcej
Te wyliczenia to tak podali,że to tylko prawie kosmetyka ,zresztą kompletnie idiotyczna bo inaczej gaz zużywa jedna osoba a inaczej rodzina. Zresztą podawanie w cenach netto ale na stronie PGNIG już widzimy inne wyliczenia Nowa taryfa oznacza, że średnia zmiana rachunku miesięcznie netto w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wyniesie: przygotowanie posiłków (W-1) – wzrost średnio o 9,84 zł, tj. o 42 % podgrzewanie wody (W-2) – wzrost średnio o 66,66 zł, tj. o 56% ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) – wzrost średnio... rozwiń
Avatar
Tuco_Ramirez / 29 grudnia 2021 r. o 07:11
01.07.2020 PGNiG SA otrzymało od Gazpromu zwrot środków z tytułu nadpłaty za dostawy gazu w latach 2014-2020. Wartość rozliczenia na rzecz PGNiG to 1,5 mld dolarów. Zwrot jest konsekwencją wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, który zmienił sposób ustalania ceny w kontrakcie jamalskim. GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE ?????????? Czy zostały zwrócone ludziom, którzy w tamtych latach płacili jak, jak się okazało, wyższą cenę za gaz ??? GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE ??????????
Avatar
mgrM / 20 grudnia 2021 r. o 12:06
No przeca pensje rosnął szybciej niż inflacja to o co kaman?
Avatar
Fantom / 20 grudnia 2021 r. o 10:57
Na szczęście dzielny rząd z pierwszym sekretarzem Morawieckim na czele (czy tam małym jeźdźcem apokalipsy MCKwaczem) poradzi sobie wspaniale z problemem który sam z premedytacją wywołał (inflacja to zawoalowany skok na kasę uczciwie pracujących i oszczędzających polaków..)...! Jak to na komunę przystało wprowadzi bony i kartki na towary i usługi...! Kuchwale Łoj czyzny! Towarzysze! Ekonomiczy majstersztyk podnieść stopy procentowe i nie zatrzymać inflacji... nobel z ekonomii!!!!
Avatar
crazyszaolin / 20 grudnia 2021 r. o 10:37
Niech się Pani nie tak nie spina bo żyłka Pani pęknie. Wesołych Świąt 
Avatar
azja / 20 grudnia 2021 r. o 07:50
Te wyliczenia to tak podali,że to tylko prawie kosmetyka ,zresztą kompletnie idiotyczna bo inaczej gaz zużywa jedna osoba a inaczej rodzina. Zresztą podawanie w cenach netto ale na stronie PGNIG już widzimy inne wyliczenia Nowa taryfa oznacza, że średnia zmiana rachunku miesięcznie netto w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wyniesie: przygotowanie posiłków (W-1) – wzrost średnio o 9,84 zł, tj. o 42 % podgrzewanie wody (W-2) – wzrost średnio o 66,66 zł, tj. o 56% ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) – wzrost średnio o 171,00 zł, tj. 58% Nowa taryfa oznacza także, że łączne całkowite, uśrednione wzrosty cen gazu na rachunkach od 1 stycznia 2022 r. do 31 marca 2022 r., przy założeniu obniżenia stawki podatku VAT do 8% wyniosą: przygotowanie posiłków (W-1) - wzrost średnio o 10,26 zł/miesiąc podgrzewanie wody (W-2) - wzrost średnio o 80,68 zł/miesiąc ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) - wzrost średnio o 274,69 zł/miesiąc I w 3 ze 170 zł plus vat 8 % mamy 100 zł więcej
Te wyliczenia to tak podali,że to tylko prawie kosmetyka ,zresztą kompletnie idiotyczna bo inaczej gaz zużywa jedna osoba a inaczej rodzina. Zresztą podawanie w cenach netto ale na stronie PGNIG już widzimy inne wyliczenia Nowa taryfa oznacza, że średnia zmiana rachunku miesięcznie netto w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku wyniesie: przygotowanie posiłków (W-1) – wzrost średnio o 9,84 zł, tj. o 42 % podgrzewanie wody (W-2) – wzrost średnio o 66,66 zł, tj. o 56% ogrzewanie małych i średnich domów (W-3) – wzrost średnio... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:25
‘’Pokora, praca, umiar – mówiła 15 listopada 2015 roku podczas swojego godzinnego exposé Beata Szydło. - Roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przed wszystkim słuchanie obywateli. To są zasady, którymi będziemy się kierować; koniec z arogancją władzy i koniec z pychą’’ – zapowiadała, beata sz.
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:24
,,Jest program Prawa i Sprawiedliwości. Przyjdą koleżanki i koledzy, którzy są kompetentni - dodał. - Jest to rząd partyjny. To nie jest rząd bezpartyjnych fachowców, więc znaczenie personalne ma o tyle, żeby to byli ludzie, którzy wiedzą, jaki jest program Prawa i Sprawiedliwości i żeby byli kompetentni - zaznaczył marek suski.''
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:24
,,Proszę państwa, ceny rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną. Ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to niestety rosną też i ceny’’ - mówił p.rezydent andrzej d.
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:23
,,Oczekiwania ludzi zostały zbyt mocno rozbudzone, a najlepszym lekiem na zmniejszenie tych oczekiwań zawsze była... wojna.'' Pinokio u Sowy
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 grudnia 2021 r. o 07:12
Całe szczęście stać nas !! Wstaliśmy z kolan !! Dobra zmiana !!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelska młodzież pamiętała o rozstrzelanych dzieciach i opiekunkach z żydowskiej ochronki
FOTO
galeria

Lubelska młodzież pamiętała o rozstrzelanych dzieciach i opiekunkach z żydowskiej ochronki

O godzinie 13 sprzed budynku, w którym swoją siedzibę ma dziś Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją”, wyruszyli uczestnicy Marszu Pamięci. Uczestnicy dotarli do miejsca, gdzie w marcu 1942 roku rozstrzelano dzieci i ich opiekunki z żydowskiego sierocińca.

Lublin. „Dla mnie teatr jest marzeniem". Jak zwykli amatorzy zostali wielkimi aktorami
magazyn

Lublin. „Dla mnie teatr jest marzeniem". Jak zwykli amatorzy zostali wielkimi aktorami

Dziś dają 249. przedstawienie: „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Komplet widzów już dawno zapewniony. Obsypany wieloma nagrodami Amatorski Teatr Towarzyski z Lublina tworzą z pozoru zwykli ludzie: nauczycielka, fryzjerka, menadżerka w dużej korporacji, policjant, księgowa, informatyk, urzędnicy, pracownicy administracji, studenci, ale przede wszystkim Dariusz Boruch, antreprener.

Polski Cukier AZS UMCS jedzie do Gorzowa. Walkę o finał czas zacząć

Polski Cukier AZS UMCS jedzie do Gorzowa. Walkę o finał czas zacząć

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczyna walkę o finał. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka na początek zmagań dwa razy wystąpią w Gorzowie Wielkopolskim.

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Symbol tej części miasta wymaga kompleksowej renowacji

Znajdująca się w nienajlepszym stanie kładka piesza nad ul. Głęboką wymaga remontu. Problem w tym, że oferenci chcą za niego więcej pieniędzy, niż przygotował zarządca drogi. Po pierwszym przetargu różnica przekraczała 100 tys. zł. Po drugim zmniejszyła się do 64 tys. złotych.

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu
galeria

Ratował Żydów, pomagał najsłabszym. Stefan Sendłak ma swoją tablicę w Zamościu

W piątek, 24 marca w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w Zamościu oficjalnie odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Sendłakowi.

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Będzie można oddać krew na poczcie. Pierwsza taka sytuacja w Polsce

Krwiodawcy z Łukowa będą mogli oddać krew na poczcie. Poszukiwania stałej siedziby trwały 3 lata.

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie są brejdaki, ale będą też bratki

W Lublinie popularnym określeniem jest „brejdak”, czyli brat. Lubelską gwarę można również zobaczyć na kamienicy przy ul. Zamojskiej, gdzie widnieje neon autorstwa Tomasza Pieńczaka pt. „Brejdaki". Ale w stolicy województwa pojawią się też… bratki. Od dwóch tygodni trwają wiosenne prace porządkowe i zielarskie, a to wszystko za sprawą wiosny, którą już widać w lubelskiej przestrzeni miejskiej.

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Mateusz Dziemba (Polski Cukier Start Lublin): Trzeba zakończyć sezon z twarzą

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, kapitanem Polskiego Cukru Start Lublin

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny
galeria

Dwa busy darów na Ukrainę. To już 12 misja od wybuchu wojny

To był już 12 taki wyjazd od początku wojny. Jeden z kilku, który Rotary Club Zamość zorganizował wspólnie z RC Zamość ordynacki, a tym razem również z rotarianami z Chełma. Dwoma busami zawieźli do Kołomyi i Stanisławowa pomoc humanitarną.

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie
24 marca 2023, 20:00

Startuje projekt "Z frazą". W planach poetyckie slamy, festiwal i spotkania autorskie

Fundacja Heuresis niedawno zakończyła projekt Lubelskiej Sceny Poetyckiej, a już rusza z nową inicjatywą. Mowa o projekcie "Z frazą", który zostanie zainaugurowany już 24 marca o godz. 20 w lokalu Qulturalna (ul. Grodzka 26).

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe?

Czym charakteryzują się tkaniny gobelinowe? Tkaniny gobelinowe są na pierwszy rzut oka dość ciężkie, ale mimo to cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Powstają na skutek krzyżowego tkanina nitek. Zachwycają wyjątkowymi ornamentami i zdobieniami. To materiały, obok których nie da się przejść obojętnie. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

Lubelskie. Co się wydarzyło w tym fordzie? Przekroczenie prędkości to w takiej sytuacji nic

32-letni kierowca forda od razu został zabrany do więzienia. To, że przekroczył prędkość było chyba jego najdrobniejszym przewinieniem.

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

Edach Budowlani - Arka Gdynia. To nie będzie spacerek

W drugiej kolejce rundy rewanżowej Edach Budowlani zmierzą się w sobotę z Arką Gdynia. Spotkanie na obiekcie przy ul. Magnoliowej rozpocznie się o godz. 14

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Jeszcze rok nauka na dwie zmiany. Potem miejsce w nowej szkole w Prawiednikach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prawiednikach jeszcze przez ponad rok będą się uczyć w systemie dwuzmianowym. 1 września 2024 przyjdą na inaugurację roku szkolnego do rozbudowanej, nowej szkoły.

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Lubelska brygada liderem współpracy. Zaimponowali szwedzkiej generał

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej gościło u siebie delegację szwedzkiej Gwardii Krajowej. Celem spotkania miała być wymiana doświadczeń między formacjami oraz wypracowanie koncepcji współpracy między ośrodkami szkoleniowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium