Muszę przyznać, że tablet Sweex mnie zaskoczył. Kiedy wyjąłem go z pudełka, pomyślałem że nic miłego mnie nie spotka ze strony tego urządzenia. Testujemy Sweex Graphics Tablet Widescreen.
Ale po instalacji sterowników i uruchomieniu, na początek Illustratora, miłe zaskoczenie. Dobra precyzja zarówno odwzorowania kształtu jak i przeniesienia siły nacisku. Działające przyciski. Korekta zdjęć w photoshopie: zupełnie dobrze. A i rozpoznawanie pisma w Windowsie 7 całkiem sprawne.
Słowem urządzenie które robi to, do czego zostało przeznaczone. Rozdzielczość 4000 linii przy tej powierzchni daje naprawdę dobry efekt.
Na tym rynku niepodzielnie rządzi Wacom z opatentowaną technologią bezbateryjnego piórka, detekcją obrotów, nacisku i pochylenia pisaka, eleganckim wykonaniem i ceną porównywalną z... przyzwoitym pecetem. Rynek tanich tabletów kusi producentów od lat, próbowali tu, z różnym skutkiem, swoich sił Pentagram, Thrust i kilku innych.
Pierwszą barierą jest sama waga piórka wyposażonego w baterię (najczęściej AAA) i tu Sweexowi się udało, piórko jest lekkie i naprawdę dobrze leży w dłoni, sam kształt sprawia wrażenie mocno inspirowanego rozwiązaniami Wacoma. Spełnia swoją funkcję bez zastrzeżeń.
Tabliczka zdradza że ten tablet jest pomyślany bardziej dla osób poruszających się po aplikacjach Office niż dla grafików, skróty umieszczone w obrębie obszaru roboczego skierowane są właśnie pod Windows i Office. Część z nich obsługiwana jest piórkiem, kilka umieszczono po lewej stronie wzdłuż obszaru roboczego. To one sprawiają wrażenie tandetnych, ale działają. Jeśli masz już dość ograniczeń myszy, a nie przeszkadza Ci, że nie jest to ładne urządzenie to warto się Sweex'em zainteresować.
Ale uwaga, osoby leworęczne będą miały nie lada kłopot, na samym końcu listy przycisków znajduje się "exit” który, inicjowany nadgarstkiem, będzie irytujący. Podsumowując: dobra precyzja, wygodne piórko, nieszczególna ergonomia i wykonanie. No i podstawka która jest zaprzeczeniem swojej funkcji.
Cena? Sweex Graphics Tablet Widescreen USB kosztuje 279 zł.
Dane techniczne:
Złącze: USB
Diody sygnalizacyjne: zasilanie, aktywność
Maksymalna wysokość odczytu: 16 mm
Rozdzielczość: 4000 lpi
Maksymalna szybkość raportowania odczytów: 200 punktów na sekundę
Liczba odczytywanych stopni nacisku: 1024
Dokładność rysika: 0.25 mm
Wymiary: 313 x 228 x 8 mm
Aktywne pole pracy: 203 x 127 mm
Waga: 568 g
Waga rysika: 12 g
Dołączone oprogramowanie: Annotate for Word v 2.12, PenCommander v1.04, PainMail v2.22, PenSigner v2.25 i PenNotice v1.12