Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

7 grudnia 2021 r.
17:51

Obostrzenia na sylwestra, nauka zdalna i obowiązkowy test dla domownika osoby chorej na COVID-19

Autor: Zdjęcie autora sko
151 7 A A
Na sylwestrowych balach może się bawić nie więcej niż po sto osób. Zaszczepieni do limitu się nie wliczają
Na sylwestrowych balach może się bawić nie więcej niż po sto osób. Zaszczepieni do limitu się nie wliczają (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Od 15 grudnia będą zamknięte dyskoteki, kluby i inne lokale, w których się tańczy. Do 30 proc. rząd zmniejszył limity osób w restauracjach, kościołach oraz na widowniach kin, teatrów i obiektów sportowych. Nowe wytyczne dotyczą też sylwestrowych bali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowe statystyki to 19 366 nowych zakażeń koronawirusem i 504 zgony.

– Zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – oznajmił na wczorajszej konferencji prasowej Adam Niedzielski. Jego zdaniem sytuacja się stabilizuje, choć dzienna liczba zakażeń jest nadal wysoka.

Niedzielski zapewniał, że rząd jest na finalnym etapie prac nad ustawą dotyczącą weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Przepisy mają też zagwarantować darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników.

Obowiązkowe mają być szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Ale dopiero od 1 marca. Jest to „termin orientacyjny”.

Rząd wprowadza także naukę zdalną – na kilka dni przed i po feriach świątecznych. Od 20 grudnia do 9 stycznia w domach będą się uczyli uczniowie szkół podstawowych i średnich. Żłobki i przedszkola będą pracowały normalnie.

Co jeszcze znalazło się na liście nowych obostrzeń?

* Z 50 proc. do 30 proc. zmienia się limit gości w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i kościołach. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione (ma to weryfikować organizator wydarzenia).

* Zakaz konsumpcji w kinach.

* Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki i kluby.

* Limit 75 proc. miejsc w komunikacji publicznej.

* Obowiązkowe testy dla domowników osoby zakażonej.

* Obowiązkowy test przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen.

A co z Sylwestrem?

Menagerka jednej z lubelskich restauracji o nowych obostrzeniach dowiedziała się od nas.

– Co pan mówi? – nie może uwierzyć w nowe rządowe zakazy. Jak przyznaje, na sylwestrowy bal ma już zarezerwowane i wstępnie opłacone ponad 20 miejsc. Żeby impreza dała na sobie zarobić, musi mieć 100 gości.

– Jeżeli do limitu nie wliczają się zaszczepieni, to tylko takich klientów będę przyjmowała. Będą musieli zadeklarować, że mają paszport covidowy, bo innego sposobu na weryfikację nie ma – tłumaczy.

Przedsiębiorca, który organizuje zabawę sylwestrową pod Lublinem, nie ukrywa zaskoczenia.

– Nie sądziłem, że do tego dojdzie. Myślałem, że wymyślą coś innego. Coś co nie dobije branży – mówi nam. I deklaruje: – Niczego nie odwołuję. Mamy już ponad 50 zamówień i nadal będę przyjmował kolejne. Zacznę tylko o szczepienie.

Nowe ministerialne wytyczne na ostatnią noc w roku to ograniczenie liczby klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób. Zaszczepieni do limitu się nie wliczają.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fantom / 8 grudnia 2021 r. o 03:20
+4
Z okazji spadku liczby pozytywnych testów wprowadzamy nowe "obostrzenia"... czego nie rozumiesz..? Cyrk covidowy trwa... a na "darmowe" testy Polska wydała ponad 10 miliardów pln... "pandemio trwaj"...
Avatar
PISFAN / 7 grudnia 2021 r. o 18:05
+3
Irak znowu restauratorzy dostają po *** przecież sami zdecydowali się na sprawdzanie paszportów Covidovych więc po jaką cholerę jeszcze ogranicza im liczbę klientów Ale z drugiej strony czego można się spodziewać po tym rządzie
Avatar
Geno66 / 8 grudnia 2021 r. o 06:51
+2
Huraaaa!! Odkryto szczepionkę przeciwko głupocie ludzkiej. Nawet można coś wygrać!! np. Gorzkie żale na organkach. SĄ CHĘTNI???
Avatar
LLUbelak / 8 grudnia 2021 r. o 13:36
0
Konfiarskie szury nie potańczo - niech łapią wirusy na domówkach może ktoś nawet omicron przywiezie
Avatar
swiat.wg.bankstera / 7 grudnia 2021 r. o 18:23
-1
Właśnie skończyło się zydowskie święto Chanuka to ruszają BEZPRAWNE obostrzenia i straszenia? Święta dla Chrześcijan już mogą "blokować"?! Tymczasem, właściciel dyskoteki Muzyczna Wyspa w Zawadzkiem wygrał w sądzie z sanepidem. "Zamknięcie klubu było nielegalne". To kolejny podobny wyrok uchylające sanepidowskie *****.
Avatar
LLUbelak / 7 grudnia 2021 r. o 18:57
-3
Bangsterze ale żydzi ciebie bolą może Polsce tak nie idzie w polityce i gospodarczo/ naukowo bo tych Żydów tutaj nie ma??? Bangster czyżbyś mieszkał w pożydowskiej kamienicy albo placu i boisz się że ci odbiorą nazioku ?
Avatar
Sir_Fred / 7 grudnia 2021 r. o 18:15
-7
Pojazdy MPK tylko dla zaszczepionych ! Z jakiej racji my, zdrowo myślący, zaszczepieni mamy dodatkowo ponosić ryzyko z tytułu prymitywnej tępoty płaskoziemców-antyszczepów? 
Avatar
LLUbelak / 8 grudnia 2021 r. o 13:36
0
Konfiarskie szury nie potańczo - niech łapią wirusy na domówkach może ktoś nawet omicron przywiezie
Avatar
Geno66 / 8 grudnia 2021 r. o 06:51
+2
Huraaaa!! Odkryto szczepionkę przeciwko głupocie ludzkiej. Nawet można coś wygrać!! np. Gorzkie żale na organkach. SĄ CHĘTNI???
Avatar
Fantom / 8 grudnia 2021 r. o 03:20
+4
Z okazji spadku liczby pozytywnych testów wprowadzamy nowe "obostrzenia"... czego nie rozumiesz..? Cyrk covidowy trwa... a na "darmowe" testy Polska wydała ponad 10 miliardów pln... "pandemio trwaj"...
Avatar
LLUbelak / 7 grudnia 2021 r. o 18:57
-3
Bangsterze ale żydzi ciebie bolą może Polsce tak nie idzie w polityce i gospodarczo/ naukowo bo tych Żydów tutaj nie ma??? Bangster czyżbyś mieszkał w pożydowskiej kamienicy albo placu i boisz się że ci odbiorą nazioku ?
Avatar
swiat.wg.bankstera / 7 grudnia 2021 r. o 18:23
-1
Właśnie skończyło się zydowskie święto Chanuka to ruszają BEZPRAWNE obostrzenia i straszenia? Święta dla Chrześcijan już mogą "blokować"?! Tymczasem, właściciel dyskoteki Muzyczna Wyspa w Zawadzkiem wygrał w sądzie z sanepidem. "Zamknięcie klubu było nielegalne". To kolejny podobny wyrok uchylające sanepidowskie *****.
Avatar
Sir_Fred / 7 grudnia 2021 r. o 18:15
-7
Pojazdy MPK tylko dla zaszczepionych ! Z jakiej racji my, zdrowo myślący, zaszczepieni mamy dodatkowo ponosić ryzyko z tytułu prymitywnej tępoty płaskoziemców-antyszczepów? 
Avatar
PISFAN / 7 grudnia 2021 r. o 18:05
+3
Irak znowu restauratorzy dostają po *** przecież sami zdecydowali się na sprawdzanie paszportów Covidovych więc po jaką cholerę jeszcze ogranicza im liczbę klientów Ale z drugiej strony czego można się spodziewać po tym rządzie
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Popiła, zabrała dzieci do samochodu i ruszyła. Tak to się skończyło

Popiła, zabrała dzieci do samochodu i ruszyła. Tak to się skończyło

W Wilkowie kierująca citroenem wjechała do rowu. Kobieta siadła za kółko po pijanemu, mimo że podróżowała z dziećmi.

Kluczowy dwumecz we Francji. Pszczółka Polski Cukier zagra z Villeneuve d'Ascq LM w 1/8 finału EuroCup

Kluczowy dwumecz we Francji. Pszczółka Polski Cukier zagra z Villeneuve d'Ascq LM w 1/8 finału EuroCup

Do najlepszej "ósemki" europejskich rozgrywek wiedzie wyboista droga. Przekonały się o tym w ostatnich dniach koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka są już we Francji i odliczają godziny do dwumeczu z miejscowym Villeneuve d'Ascq LM w 1/8 finału

Lublin. Zmora parkowania. Co na to Straż Miejska?
Alarm 24

Lublin. Zmora parkowania. Co na to Straż Miejska?

Nasz Czytelnik skarży się na samochody parkujące na części ul. Rowerowej. Straż Miejska tłumaczy, że nie ma podstaw do tego, by kogokolwiek za to ukarać.

Koncert "Od serca do ucha vol.2" w Chatce Żaka
28 stycznia 2022, 18:00

Koncert "Od serca do ucha vol.2" w Chatce Żaka

Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie wystąpią 28 stycznia o godz. 18 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) z koncertem "Od serca do ucha".

Konsultacja z lekarzem online - co warto o niej wiedzieć?

Konsultacja z lekarzem online - co warto o niej wiedzieć?

Konsultacja lekarska to pierwszy krok do zachowania organizmu w dobrej formie. Bez względu na to, czy dobrze się czujesz i nie dostrzegasz u siebie żadnych niepokojących symptomów - raz na jakiś czas warto umówić się na takie konsultacje online. Dzięki nim bez konieczności wychodzenia z domu dowiesz się jakie badanie powinieneś wykonać. Poniżej kompendium wiedzy na ten temat!

Pozycjonowanie stron w Lublinie - od czego zacząć?

Pozycjonowanie stron w Lublinie - od czego zacząć?

Mówi się – słusznie oczywiście – że większość biznesów przenosi się do internetu, w ten czy inny sposób. I że sukces będzie udziałem tych, którzy będą potrafili odpowiednio wykorzystać możliwości promocji swojej witryny/firmy. W głównej mierze zaś tych, którzy znajdą się na czołowych pozycjach wyników wyszukiwania Google. Aby tego dokonać, należy podjąć działania, które określane są jako pozycjonowanie stron internetowych. Ale co trzeba zrobić, zanim zaczniemy wdrażać strategię pozycjonowania?

Uczniowie przechodzą na zdalną naukę. Nie przez COVID-19, tylko z powodu pożaru
Aktualizacja
galeria

Uczniowie przechodzą na zdalną naukę. Nie przez COVID-19, tylko z powodu pożaru

Na pewno do końca tygodnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach będą uczyć się zdalnie. Zmiana trybu nauki ma związek z pożarem, który wybuchł w budynku szkoły w nocy z poniedziałku na wtorek. Zniszczona została jedna z sal lekcyjnych.

Niemal 37 tysięcy nowych chorych. Bardzo dużo zakażeń w Lubelskiem

Niemal 37 tysięcy nowych chorych. Bardzo dużo zakażeń w Lubelskiem

Resort zdrowia podał najnowsze dane pandemiczne. Z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że w całym kraju przybyło blisko 37 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Nauka zdalna. Nieoficjalnie: w dużych miastach

Nauka zdalna. Nieoficjalnie: w dużych miastach

Dzieci i młodzież uczące się w dużych miastach mogą zostać skierowane na naukę zdalną. To jeden z rozważanych przez rząd scenariuszy.

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Przedstawiciele inwestora, władze miasta, ekolodzy, radni a także mieszkańcy wezmą udział w dzisiejszym spotkaniu na temat planowanej budowy spalarni śmieci w Kraśniku. Konsultacje rozpoczną się o godz. 17 w Centrum Kultury i Promocji. Spotkanie będzie transmitowane w internecie.

Miejscówka widmo. Kibic otrzymał bilet z miejscem, którego nie ma

Miejscówka widmo. Kibic otrzymał bilet z miejscem, którego nie ma

Nasz czytelnik, pan Paweł, zakupił bilet na mecz LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na miejsce, którego nie było w hali Globus. Kibic interweniował u pośrednika, który sprzedał mu trefny bilet, u zarządcy hali, jak też w lubelskim klubie

Jest nowy szef lubelskiego więziennictwa

Jest nowy szef lubelskiego więziennictwa

Ppłk Cyprian Bas został dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Lublinie. Do tej pory pracował w Opolu Lubelskim.

Puławy. Mediateka coraz droższa. Potrzeba 3 miliony więcej

Puławy. Mediateka coraz droższa. Potrzeba 3 miliony więcej

Nowa siedziba miejskiej biblioteki będzie kosztowała więcej niż pierwotnie zakładano. W tym roku budżet prac wzrośnie o co najmniej 3 mln zł.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd w Puławach
30 stycznia 2022, 16:00

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd w Puławach

Ponad 450 zgłoszeń z całego kraju napłynęło na XXVII Ogólnopolski Koncert Kolęd w Puławach. Najpiękniejsze wykonania będzie można usłyszeć na żywo podczas koncertu laureatów 30 stycznia o godz. 16 Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

Nocny pożar w szkole. Paliło się w jednej z klas
zdjęcia
galeria

Nocny pożar w szkole. Paliło się w jednej z klas

Ogień pojawił się około północy z poniedziałku na wtorek. Na miejsce wezwano strażaków z Lublina i kilku jednostek OSP.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!