Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

7 grudnia 2021 r.
17:51

Obostrzenia na sylwestra, nauka zdalna i obowiązkowy test dla domownika osoby chorej na COVID-19

Autor: Zdjęcie autora sko
151 7 A A
Na sylwestrowych balach może się bawić nie więcej niż po sto osób. Zaszczepieni do limitu się nie wliczają
Na sylwestrowych balach może się bawić nie więcej niż po sto osób. Zaszczepieni do limitu się nie wliczają (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Od 15 grudnia będą zamknięte dyskoteki, kluby i inne lokale, w których się tańczy. Do 30 proc. rząd zmniejszył limity osób w restauracjach, kościołach oraz na widowniach kin, teatrów i obiektów sportowych. Nowe wytyczne dotyczą też sylwestrowych bali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowe statystyki to 19 366 nowych zakażeń koronawirusem i 504 zgony.

– Zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa – oznajmił na wczorajszej konferencji prasowej Adam Niedzielski. Jego zdaniem sytuacja się stabilizuje, choć dzienna liczba zakażeń jest nadal wysoka.

Niedzielski zapewniał, że rząd jest na finalnym etapie prac nad ustawą dotyczącą weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców. Przepisy mają też zagwarantować darmowe testy antygenowe na obecność koronawirusa dla wszystkich pracowników.

Obowiązkowe mają być szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Ale dopiero od 1 marca. Jest to „termin orientacyjny”.

Rząd wprowadza także naukę zdalną – na kilka dni przed i po feriach świątecznych. Od 20 grudnia do 9 stycznia w domach będą się uczyli uczniowie szkół podstawowych i średnich. Żłobki i przedszkola będą pracowały normalnie.

Co jeszcze znalazło się na liście nowych obostrzeń?

* Z 50 proc. do 30 proc. zmienia się limit gości w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i kościołach. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione (ma to weryfikować organizator wydarzenia).

* Zakaz konsumpcji w kinach.

* Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki i kluby.

* Limit 75 proc. miejsc w komunikacji publicznej.

* Obowiązkowe testy dla domowników osoby zakażonej.

* Obowiązkowy test przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen.

A co z Sylwestrem?

Menagerka jednej z lubelskich restauracji o nowych obostrzeniach dowiedziała się od nas.

– Co pan mówi? – nie może uwierzyć w nowe rządowe zakazy. Jak przyznaje, na sylwestrowy bal ma już zarezerwowane i wstępnie opłacone ponad 20 miejsc. Żeby impreza dała na sobie zarobić, musi mieć 100 gości.

– Jeżeli do limitu nie wliczają się zaszczepieni, to tylko takich klientów będę przyjmowała. Będą musieli zadeklarować, że mają paszport covidowy, bo innego sposobu na weryfikację nie ma – tłumaczy.

Przedsiębiorca, który organizuje zabawę sylwestrową pod Lublinem, nie ukrywa zaskoczenia.

– Nie sądziłem, że do tego dojdzie. Myślałem, że wymyślą coś innego. Coś co nie dobije branży – mówi nam. I deklaruje: – Niczego nie odwołuję. Mamy już ponad 50 zamówień i nadal będę przyjmował kolejne. Zacznę tylko o szczepienie.

Nowe ministerialne wytyczne na ostatnią noc w roku to ograniczenie liczby klientów w lokalach zamkniętych do 100 osób. Zaszczepieni do limitu się nie wliczają.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fantom / 8 grudnia 2021 r. o 03:20
Z okazji spadku liczby pozytywnych testów wprowadzamy nowe "obostrzenia"... czego nie rozumiesz..? Cyrk covidowy trwa... a na "darmowe" testy Polska wydała ponad 10 miliardów pln... "pandemio trwaj"...
Avatar
PISFAN / 7 grudnia 2021 r. o 18:05
Irak znowu restauratorzy dostają po *** przecież sami zdecydowali się na sprawdzanie paszportów Covidovych więc po jaką cholerę jeszcze ogranicza im liczbę klientów Ale z drugiej strony czego można się spodziewać po tym rządzie
Avatar
Geno66 / 8 grudnia 2021 r. o 06:51
Huraaaa!! Odkryto szczepionkę przeciwko głupocie ludzkiej. Nawet można coś wygrać!! np. Gorzkie żale na organkach. SĄ CHĘTNI???
Avatar
LLUbelak / 8 grudnia 2021 r. o 13:36
Konfiarskie szury nie potańczo - niech łapią wirusy na domówkach może ktoś nawet omicron przywiezie
Avatar
swiat.wg.bankstera / 7 grudnia 2021 r. o 18:23
Właśnie skończyło się zydowskie święto Chanuka to ruszają BEZPRAWNE obostrzenia i straszenia? Święta dla Chrześcijan już mogą "blokować"?! Tymczasem, właściciel dyskoteki Muzyczna Wyspa w Zawadzkiem wygrał w sądzie z sanepidem. "Zamknięcie klubu było nielegalne". To kolejny podobny wyrok uchylające sanepidowskie *****.
Avatar
LLUbelak / 7 grudnia 2021 r. o 18:57
Bangsterze ale żydzi ciebie bolą może Polsce tak nie idzie w polityce i gospodarczo/ naukowo bo tych Żydów tutaj nie ma??? Bangster czyżbyś mieszkał w pożydowskiej kamienicy albo placu i boisz się że ci odbiorą nazioku ?
Avatar
Sir_Fred / 7 grudnia 2021 r. o 18:15
Pojazdy MPK tylko dla zaszczepionych ! Z jakiej racji my, zdrowo myślący, zaszczepieni mamy dodatkowo ponosić ryzyko z tytułu prymitywnej tępoty płaskoziemców-antyszczepów? 
Avatar
LLUbelak / 8 grudnia 2021 r. o 13:36
Konfiarskie szury nie potańczo - niech łapią wirusy na domówkach może ktoś nawet omicron przywiezie
Avatar
Geno66 / 8 grudnia 2021 r. o 06:51
Huraaaa!! Odkryto szczepionkę przeciwko głupocie ludzkiej. Nawet można coś wygrać!! np. Gorzkie żale na organkach. SĄ CHĘTNI???
Avatar
Fantom / 8 grudnia 2021 r. o 03:20
Z okazji spadku liczby pozytywnych testów wprowadzamy nowe "obostrzenia"... czego nie rozumiesz..? Cyrk covidowy trwa... a na "darmowe" testy Polska wydała ponad 10 miliardów pln... "pandemio trwaj"...
Avatar
LLUbelak / 7 grudnia 2021 r. o 18:57
Bangsterze ale żydzi ciebie bolą może Polsce tak nie idzie w polityce i gospodarczo/ naukowo bo tych Żydów tutaj nie ma??? Bangster czyżbyś mieszkał w pożydowskiej kamienicy albo placu i boisz się że ci odbiorą nazioku ?
Avatar
swiat.wg.bankstera / 7 grudnia 2021 r. o 18:23
Właśnie skończyło się zydowskie święto Chanuka to ruszają BEZPRAWNE obostrzenia i straszenia? Święta dla Chrześcijan już mogą "blokować"?! Tymczasem, właściciel dyskoteki Muzyczna Wyspa w Zawadzkiem wygrał w sądzie z sanepidem. "Zamknięcie klubu było nielegalne". To kolejny podobny wyrok uchylające sanepidowskie *****.
Avatar
Sir_Fred / 7 grudnia 2021 r. o 18:15
Pojazdy MPK tylko dla zaszczepionych ! Z jakiej racji my, zdrowo myślący, zaszczepieni mamy dodatkowo ponosić ryzyko z tytułu prymitywnej tępoty płaskoziemców-antyszczepów? 
Avatar
PISFAN / 7 grudnia 2021 r. o 18:05
Irak znowu restauratorzy dostają po *** przecież sami zdecydowali się na sprawdzanie paszportów Covidovych więc po jaką cholerę jeszcze ogranicza im liczbę klientów Ale z drugiej strony czego można się spodziewać po tym rządzie
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Młodzieżowa Rada Miasta twardo przeciwko akcjom ludzi Kai Godek

Lublin. Młodzieżowa Rada Miasta twardo przeciwko akcjom ludzi Kai Godek

Młodzieżowa Rada Miasta stanowczo potępia pikiety Fundacji Życie i Rodzina – tak brzmi oświadczenie młodych radnych z Lublina. Jest to ich odpowiedź na niedawne działania ludzi Kai Godek.

Naukowczyni z UMCS alarmuje: Po Covid wzrasta ryzyko poważnych schorzeń

Naukowczyni z UMCS alarmuje: Po Covid wzrasta ryzyko poważnych schorzeń

Po przejściu COVID-19 około trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia takich chorób autoimmunologicznych, jak reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczyca, celiaklia czy cukrzyca typu 1 – mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do najnowszych badań.

Studenci z Lublina stawiają na Zbigniewa Wodeckiego. Będzie też piknik i badania
zdjęcia
galeria

Studenci z Lublina stawiają na Zbigniewa Wodeckiego. Będzie też piknik i badania

Wkrótce rozpocznie się realizacja pierwszej edycji akademickiego budżetu obywatelskiego. Studenci wybrali pięć najciekawszych ich zdaniem projektów zgłoszonych przez środowisko akademickie. A władze czterech zaangażowanych w przedsięwzięcie uczelni zapowiadają jego kontynuację.

25 lat sakry biskupiej Mieczysława Cisło. Uroczystość w lubelskiej archikatedrze. Zdjęcia
galeria

25 lat sakry biskupiej Mieczysława Cisło. Uroczystość w lubelskiej archikatedrze. Zdjęcia

Ksiądz biskup Mieczysław Cisło obchodził w czwartek 25. rocznicę sakry biskupiej. Uroczystości odbywały się w katedrze lubelskiej.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej z nowym dyrektorem

Caritas Archidiecezji Lubelskiej z nowym dyrektorem

Dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej został ks. dr Łukasz Mudrak. Zastąpił na stanowisku ks. Pawła Tomaszewskiego

Radni Lublina wyrzucili do kosza projekt mieszkańców

Radni Lublina wyrzucili do kosza projekt mieszkańców

Rada Miasta nie zgodziła się na wprowadzenie zmian w statucie, które zwiększyłyby uprawnienia rad dzielnic. Projekt uchwały osobiście zachwalał senator Jacek Bury, który stwierdził, że Lublin boryka się z "poważnym kryzysem demokracji". Słowa polityka Polski 2050 spotkały się ze stanowczą reakcją samorządowców.

Automatyczna, kontenerowa i na kwadrans

Automatyczna, kontenerowa i na kwadrans

W Białej Podlaskiej brakuje miejskiego szaletu. To się miało zmienić w ubiegłym roku, ale przetarg unieważniono. Miasto po raz kolejny szuka wykonawcy „automatycznej toalety kontenerowej”.

Lublin zbiera świece dla Ukrainy

Lublin zbiera świece dla Ukrainy

ŚwiatłoZLublina – pod takim hasłem trwa zbiórka świec dla mieszkańców Ukrainy. Trafią one do ukraińskich miast i miejscowości z regionów, gdzie w wyniku rosyjskich ataków infrastruktura energetyczna uległa największym uszkodzeniom.

Lublin. Co za wpadka. Podejrzanego taksówkarza zauważyło policyjne małżeństwo

Lublin. Co za wpadka. Podejrzanego taksówkarza zauważyło policyjne małżeństwo

Ogromnego pecha miał mężczyzna, który na dachu swojego samochodu miał koguta taksówki.

Wielki protest rolników w Dorohusku. „W stodole mam tony zboża z ubiegłorocznych zbiorów”
dużo zdjęć
galeria

Wielki protest rolników w Dorohusku. „W stodole mam tony zboża z ubiegłorocznych zbiorów”

Do Dorohuska–Okopy, bazy protestu, zmierza kolumna ciągników rolniczych i oflagowanych samochodów osobowych. Czuć jest atmosferę protestu zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”. Tak zaczyna się czwartkowy poranek przed przejściem granicznym w Dorohusku.

Straż Miejska pokazuje mistrzów parkowania. Miejsce 1. w pełni zasłużone. Zdjęcia
galeria

Straż Miejska pokazuje mistrzów parkowania. Miejsce 1. w pełni zasłużone. Zdjęcia

Strażnicy zapowiadają, że takie zdjęcia będą przedstawiali cyklicznie. Na razie jest trzech mistrzów.

Kierowca volkswagena śmiertelnie potrącił kobietę. Przechodziła przez jezdnię poza pasami

Kierowca volkswagena śmiertelnie potrącił kobietę. Przechodziła przez jezdnię poza pasami

Piesza była reanimowana, ale nie udało się jej uratować. Przechodziła przez jezdnię w dobrze oświetlonym miejscu.

Dęblin. Ruszają zmiany przy dworcu. Najpierw chodnik i zatoka

Dęblin. Ruszają zmiany przy dworcu. Najpierw chodnik i zatoka

Jeszcze tej zimy mieszkańcy doczekają się remontu zatoki autobusowej oraz nowego chodnika wzdłuż ul. Dworcowej. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. To pierwszy etap zmian w tej części miasta. W planach są już kolejne zadania, w tym remont dworca.

W "Orfeuszu" na Czechowie działa nowa firma. To ukraińska poczta

W "Orfeuszu" na Czechowie działa nowa firma. To ukraińska poczta

Nie wyjeżdżając z Lublina można pójść na ukraińską pocztę. Kurierska firma ze wschodu ma u nas dwa oddziały. Kadra i klienci: z obu stron granicy.

"One RoMan Show" w Centrum Kongresowym UP
10 lutego 2023, 20:00

"One RoMan Show" w Centrum Kongresowym UP

W piątek, 10 lutego o godz. 20 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) wystąpi Roman Żurek z programem "Tapioka".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!