Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

1 października 2022 r.
18:06

Inwestycją za 5 mld zł lubelskich polityków uwiódł twórca fałszywej kryptowaluty

20 9 A A
Uroczyste podpisanie listu intencyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w sprawie inwestycji w powiecie kraśnickim. Dana Settgasta na zdjęciu z podpisania listu intencyjnego nie ma
Uroczyste podpisanie listu intencyjnego w Urzędzie Marszałkowskim w sprawie inwestycji w powiecie kraśnickim. Dana Settgasta na zdjęciu z podpisania listu intencyjnego nie ma (fot. UMWL/Screen dansettgast.com/)

Jeśli przyszedłby miś Yogi i chciałby podpisać list intencyjny, to czy też burmistrz by podpisał? – pytał radny Paweł Kurek (Polska 2050) na sesji w Kraśniku. Okazuje się również, że amerykańską fundację GreenZero, która obiecała zainwestować pod Kraśnikiem 5 mld. zł, w Lublinie reprezentował twórca podejrzanej kryptowaluty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mam pewne obawy, czy ta inwestycja dojdzie do skutku – przyznał na sesji burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. Wywołany do tablicy przez kilku opozycyjnych radnych cytował te same ustępy z listu intencyjnego, co tydzień wcześniej Jarosław StawiarskiW przeciwieństwie do marszałka był jednak spokojny. Nie podnosił głosu, nie denerwował się. – Do podpisania tego listu dołożono wszelkiej staranności. Interesy naszego miasta są w 100 proc. zabezpieczone – zapewniał.

Zanim panowie spotkali się na sali obrad, burmistrz zdążył zarzucić Kurkowi „celowe i rzucone z pełną premedytacją kłamstwo”. Nie wykluczył też podjęcia kroków prawnych. Burmistrza najbardziej ubodły słowa radnego, że „pod strefę GreenZero, ma zostać wyciętych ponad 70 ha lasu”. Ich autor się jednak z nich nie wycofuje. Wręcz przeciwnie – na sesję przyszedł przygotowany.

– Na sesji 26 maja, gdy pan burmistrz namawiał nas, byśmy zagłosowali nad studium, mówił o amerykańsko-niemieckich inwestorach – przypomina Kurek i puszcza nagraną wypowiedź burmistrza.

„..byli u wójta Chapskiego, byli u nas, mieliśmy popołudniowe spotkanie u pana marszałka w Urzędzie Marszałkowskim. Oni mogą od 50 do 500 hektarów. Inwestor - nie chce ujawniać profilu swojej działalności - mówi, że chciałby otworzyć zakład w całości lub w części zasilany energią odnawialną”.

O fundację nie zapytał nikt

To właśnie imponujący rozmiar planowanej inwestycji pod Kraśnikiem, jej gigantyczny koszt (w informacji prasowej rozesłanej przez Urząd Marszałkowski jest mowa o 5 mld zł) kilka tygodni temu zwrócił uwagę naszą i polityków partii Szymona Hołowni.

>>Fundacja widmo i obietnica miliardów<<

Żaden z sygnatariuszy listu intencyjnego podpisanego w blasku fleszy pod koniec sierpnia nie potrafił odpowiedzieć nam na żadne pytanie o polsko-amerykańską fundację. Na pytania nie odpowiadała też sama fundacja.

Szybko okazało się, że „działająca na arenie międzynarodowej organizacja pozarządowa” to podmiot zarejestrowany dosłownie przed chwilą, o wirtualnym adresie, bez żadnego doświadczenia w realizacji jakichkolwiek inwestycji. Na swojej stronie chwali się nie tylko Parkiem GreenZero w Kraśniku. „W fazie rozwoju” ma być też GreenZero Wind Park na Litwie, GreenZero Vacation Park we Francji czy GreenZero Farming Park w Ugandzie.

Jak Fundacja GreenZero znalazła się Polsce? Za sprawą Polish Wind Power, która chce zbudować pod Kraśnikiem 60-hektarową farmę fotowoltaiczną. 

>>GreenZero. Ma być wniosek do ABW<<

Panowie z fundacji (jeszcze wówczas nie zarejestrowanej) kilka razy pojawili się w Kraśniku wiosną. Byli też w Lublinie.

– Spotkań było trzy: w maju, w czerwcu i w sierpniu na podpisanie listu. W międzyczasie była korespondencja mailowa i telefoniczna – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

 

 

List intencyjny ws. GreenZero

List podpisał też twórca podejrzanej kryptowaluty

Na zdjęciach z podpisania dokumentu jest sześć osób: marszałek, wicemarszałek, wójt gminy Kraśnik, burmistrz Kraśnika i prezes GreenZero. Ale na liście intencyjnym, który kilka dni temu na swoim Facebooku udostępnił burmistrz Wilk, podpisów jest siedem.

– GreenZero Foundation była reprezentowana przez prezesa fundacji Bruno KoschoreckDaniela Settgast’a Członka Rady Nadzorczej Fundacji – precyzuje pytany o to rzecznik marszałka.

– Zastanawiające, że Settgast nie ustawił się do fotografii – komentuje Łukasz Sieduszewski z Instytutu Strategie 2050.

Sieduszewski jest autorem obszernego raportu, w którym prześwietla trzydziestu partnerów Fundacji GreenZero. To w większości to organizacje, które powstały w tym lub ubiegłym roku, zrzeszające „międzynarodowych ekspertów” czy „przedsiębiorców i instytucje, których działalność jest ważna do lokalnych gospodarek”. Na swoich stronach internetowych chwalą się sukcesami w leczeniu raka, inwestycjami w luksusowe ośrodki wczasowe i w „zielony przemysł hutniczy”.

>>Dan Settgast - nie ma mnie na Facebooku<<

- Zdecydowana większość z nich nie ma ani danych kontaktowych ani identyfikacyjnych. Nie wiadomo czy w ogóle istnieją – mówi Łukasz Sieduszewski.

Tam, gdzie rejestrację podmiotów udało się potwierdzić, przewija się kilka tych samych nazwisk. Najczęściej – Dana Settgasta. Rocznik '64, urodzony w Niemczech, obecnie mieszka w USA. Na swojej stronie chwali się, że jego autorska sieć społecznościowa (SafeZone) ma już ponad 3 miliony członków na czterech kontynentach. 

- SafeZone jest też portfelem walutowym do obrotu i przechowywania kryptowaluty YEM – dodaje Sieduszewski.

O YEM i jej twórcy można ostatnio przeczytać w kilku anglojęzycznych portalach internetowych. Dziennikarze ostrzegają, że może to być wielomilionowy przekręt„oszustwo na wielką skalę”.

Dziennikarze Eastern Herald ustalili, że kryptowaluty YEM (Your Everyday Money) nie ma w żadnej legalnej sieci blockchain. Nie ma też żadnego Banku Merenti, który promował tę kryptowalute podczas imprezy w Dubaju.  

Jacek Bury, senator Polski 2050, w zeszłym tygodniu poinformował o sprawie Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Prezes fundacji Bruno Koschoreck nadal nie odpowiada na żadne pytania. W "oficjalnej informacji prasowej", którą w zeszłym tygodniu rozesłał do mediów, zapowiada: - "Już wkrótce na naszej stronie internetowej uruchomimy portal prasowy, gdzie w każdej chwili będzie można dowiedzieć się o aktualnym stanie naszych projektów. Na naszej kolejnej konferencji prasowej, która planowana jest na drugą połowę października."

Fundacja GreenZero

Została zarejestrowana 22 lipca 2022 r. w Newadzie. List intencyjny z marszałkiem, w którym jest mowa o inwestycjach rzędu 5 miliardów złotych w GreenZero Park w Kraśniku, został podpisany 24 sierpnia.

Domena fundacji została utworzona w maju. Na stronie internetowej fundacji oprócz ogólnikowych znajdziemy listę 30 partnerów — firm i innych organizacji, które wspierają Green Zero Foundation. To m.in. YEM Foundation, Digital Farming, Sustec Institute, SafeZone, Green Steel Technology, Unicorn Foundation, Polish Wind Power, UAC International, BUE, Tiny Resort i European Board of Trade.

We władzach GreenZero zasiadają: Bruno Koschoreck (prezes), Maxwell R. Damboise i Sascha Reckert.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maria-antonina / 3 października 2022 r. o 12:20
Uwieść  to można panienkę z liceum. A nie straych cwanych wyjadaczy .
Avatar
poker / 2 października 2022 r. o 19:54
Trzeba gdzieś upychać pieniądze z kryptogiełd najlepiej w infrastrukturę i nieruchomości. Złotówka ma ranking śmieciowy. Każda waluta i gospodarka, nawet pogrążonej w sankcjach i wojnie Rosji radzi sobie lepiej niż waluta kraju rządzonego przez PIS i Kaczyńskiego. Te 5mld złotych, to niebawem mogą być niewielkie pieniądze po kursie wymiany powiedzmy 8-10 zł/dolara.
 Więc opozycja nie powinna się martwić i taktycznie wycofać. Niech PiS się tym martwi.
Avatar
MINISTERSTWO / 2 października 2022 r. o 00:41
Trzeba gdzieś upychać pieniądze z kryptogiełd najlepiej w infrastrukturę i nieruchomości. Złotówka ma ranking śmieciowy. Każda waluta i gospodarka, nawet pogrążonej w sankcjach i wojnie Rosji radzi sobie lepiej niż waluta kraju rządzonego przez PIS i Kaczyńskiego. Te 5mld złotych, to niebawem mogą być niewielkie pieniądze po kursie wymiany powiedzmy 8-10 zł/dolara.
Avatar
poker / 1 października 2022 r. o 21:31
Ale o co chodzi? Fundacja tak samo wiarygodna jak Greta Tunberg, czy jak jej tam było? Cały świat przed nią klęczał i co? Gdzie ona jest?
Greta nie chciała wydymać PiS na 5 000 000 000 zł. I gdyby nie dociekliwość wolnych mediów to pewnie by tak było.... Profesjonalizm pisowskich zarządzających (np. respiratory)  widocznie obiegł już świat i można zakładać że to nie ostatnia "inwestycja".
 Ojojojjjj...jaka troska... Tak samo można zakładać fachowość i dyplomację Radka Sikorskiego. A teraz raptem ekologia nie podoba się tym, którzy mówili o konieczności natychmiastowego zamkniecia Turowa, podczas gdy Niemcy u siebie ponownie odpalają węgiel brunatny. I tradycyjnie zapytam o cenę wody w Kraśniku?
 Ojojojjjj...jaka troska... Tak samo można zakładać fachowość i dyplomację Radka Sikorskiego. A teraz raptem ekologia nie podoba się tym, którzy mówili o konieczności natychmiastowego zamkniecia Turowa, podczas gdy Niemcy u siebie ponownie odpalają węgiel brunatny. I tradycyjnie zapytam o cenę wody w Kraśniku? rozwiń
Avatar
Kroll / 1 października 2022 r. o 21:22
Ale o co chodzi? Fundacja tak samo wiarygodna jak Greta Tunberg, czy jak jej tam było? Cały świat przed nią klęczał i co? Gdzie ona jest?
 Greta nie chciała wydymać PiS na 5 000 000 000 zł. I gdyby nie dociekliwość wolnych mediów to pewnie by tak było.... Profesjonalizm pisowskich zarządzających (np. respiratory)  widocznie obiegł już świat i można zakładać że to nie ostatnia "inwestycja". 
Avatar
kees22 / 1 października 2022 r. o 20:33
Przeszedł numer z wyborami Sasina, jak i numer z respiratorami, to myśleli, że i ten również zostanie pod opiekuńczymi skrzydłami służb, aby później kogoś spopielić celem zatarcia śladów! Chyba tym razem będzie skucha!
 Klamca zawsze ma w naturze  kłamstwo nawet jak oficjalnie wdowa po handlarzu przyznala,że samodzielnie podjęła  decyzję  o kremacji.
Avatar
poker / 1 października 2022 r. o 19:58
Ale o co chodzi? Fundacja tak samo wiarygodna jak Greta Tunberg, czy jak jej tam było? Cały świat przed nią klęczał i co? Gdzie ona jest?
Avatar
Max... / 1 października 2022 r. o 19:32
Przeszedł numer z wyborami Sasina, jak i numer z respiratorami, to myśleli, że i ten również zostanie pod opiekuńczymi skrzydłami służb, aby później kogoś spopielić celem zatarcia śladów! Chyba tym razem będzie skucha!
Avatar
zibi_123 / 1 października 2022 r. o 19:25
wlasnie nikt nic nie wie i kazdy spycha na drugiego GRATULACVJE DLA RADY ZA KOSTKE NA RYNKU polozona zima juz sie rozlatuje
Avatar
maria-antonina / 3 października 2022 r. o 12:20
Uwieść  to można panienkę z liceum. A nie straych cwanych wyjadaczy .
Avatar
poker / 2 października 2022 r. o 19:54
Trzeba gdzieś upychać pieniądze z kryptogiełd najlepiej w infrastrukturę i nieruchomości. Złotówka ma ranking śmieciowy. Każda waluta i gospodarka, nawet pogrążonej w sankcjach i wojnie Rosji radzi sobie lepiej niż waluta kraju rządzonego przez PIS i Kaczyńskiego. Te 5mld złotych, to niebawem mogą być niewielkie pieniądze po kursie wymiany powiedzmy 8-10 zł/dolara.
 Więc opozycja nie powinna się martwić i taktycznie wycofać. Niech PiS się tym martwi.
Avatar
MINISTERSTWO / 2 października 2022 r. o 00:41
Trzeba gdzieś upychać pieniądze z kryptogiełd najlepiej w infrastrukturę i nieruchomości. Złotówka ma ranking śmieciowy. Każda waluta i gospodarka, nawet pogrążonej w sankcjach i wojnie Rosji radzi sobie lepiej niż waluta kraju rządzonego przez PIS i Kaczyńskiego. Te 5mld złotych, to niebawem mogą być niewielkie pieniądze po kursie wymiany powiedzmy 8-10 zł/dolara.
Avatar
poker / 1 października 2022 r. o 21:31
Ale o co chodzi? Fundacja tak samo wiarygodna jak Greta Tunberg, czy jak jej tam było? Cały świat przed nią klęczał i co? Gdzie ona jest?
Greta nie chciała wydymać PiS na 5 000 000 000 zł. I gdyby nie dociekliwość wolnych mediów to pewnie by tak było.... Profesjonalizm pisowskich zarządzających (np. respiratory)  widocznie obiegł już świat i można zakładać że to nie ostatnia "inwestycja".
 Ojojojjjj...jaka troska... Tak samo można zakładać fachowość i dyplomację Radka Sikorskiego. A teraz raptem ekologia nie podoba się tym, którzy mówili o konieczności natychmiastowego zamkniecia Turowa, podczas gdy Niemcy u siebie ponownie odpalają węgiel brunatny. I tradycyjnie zapytam o cenę wody w Kraśniku?
 Ojojojjjj...jaka troska... Tak samo można zakładać fachowość i dyplomację Radka Sikorskiego. A teraz raptem ekologia nie podoba się tym, którzy mówili o konieczności natychmiastowego zamkniecia Turowa, podczas gdy Niemcy u siebie ponownie odpalają węgiel brunatny. I tradycyjnie zapytam o cenę wody w Kraśniku? rozwiń
Avatar
Kroll / 1 października 2022 r. o 21:22
Ale o co chodzi? Fundacja tak samo wiarygodna jak Greta Tunberg, czy jak jej tam było? Cały świat przed nią klęczał i co? Gdzie ona jest?
 Greta nie chciała wydymać PiS na 5 000 000 000 zł. I gdyby nie dociekliwość wolnych mediów to pewnie by tak było.... Profesjonalizm pisowskich zarządzających (np. respiratory)  widocznie obiegł już świat i można zakładać że to nie ostatnia "inwestycja". 
Avatar
kees22 / 1 października 2022 r. o 20:33
Przeszedł numer z wyborami Sasina, jak i numer z respiratorami, to myśleli, że i ten również zostanie pod opiekuńczymi skrzydłami służb, aby później kogoś spopielić celem zatarcia śladów! Chyba tym razem będzie skucha!
 Klamca zawsze ma w naturze  kłamstwo nawet jak oficjalnie wdowa po handlarzu przyznala,że samodzielnie podjęła  decyzję  o kremacji.
Avatar
poker / 1 października 2022 r. o 19:58
Ale o co chodzi? Fundacja tak samo wiarygodna jak Greta Tunberg, czy jak jej tam było? Cały świat przed nią klęczał i co? Gdzie ona jest?
Avatar
Max... / 1 października 2022 r. o 19:32
Przeszedł numer z wyborami Sasina, jak i numer z respiratorami, to myśleli, że i ten również zostanie pod opiekuńczymi skrzydłami służb, aby później kogoś spopielić celem zatarcia śladów! Chyba tym razem będzie skucha!
Avatar
zibi_123 / 1 października 2022 r. o 19:25
wlasnie nikt nic nie wie i kazdy spycha na drugiego GRATULACVJE DLA RADY ZA KOSTKE NA RYNKU polozona zima juz sie rozlatuje
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

11 tys. zł zapłacą władze Lublina za montaż barierek wokół tzw. okna czasu, które jest wbudowane w nawierzchnię deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Ma ono zapobiec mętnieniu szyby przykrywającej podziemną wystawę.

Mundial 2022: Brazylia – Szwajcaria 1:0, awans już pewny

Mundial 2022: Brazylia – Szwajcaria 1:0, awans już pewny

Drugi mecz fazy grupowej długo nie układał się po myśli jednego z faworytów do tytułu. Brazylia w końcówce spotkania ze Szwajcarią jednak zdobyła zwycięskiego gola. I już w poniedziałek kibice mogli świętować awans swoich ulubieńców do fazy pucharowej mundialu w Katarze.

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda lubelski zdecydował o swojej politycznej przyszłości. Otrzymał propozycję zostania posłem.

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Uroczyście otwarto nowy dworzec kolejowy w Świdniku zbudowany za 5 mln zł. Tyle kosztował obiekt z poczekalnią mającą osiem krzesełek, dwa wyświetlacze i toalety. Kasy biletowej nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Jerzy Bielecki (Prawo i Sprawiedliwość) zrzekł się poselskiego mandatu. Formalnie jego miejsce w Sejmie powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Rozmowa z Łukaszem Gizą, trenerem KS Cisowianka Drzewce

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Miasto szykuje się do przetargu na przebudowę obiektów sportowych obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego. Prace zostały już wpisane do miejskiego planu tegorocznych zamówień publicznych.

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Reprezentacja Ghany po pasjonującym meczu pokonała 3:2 Koreę Południową, a jej bohaterem okazał się zdobywca dwóch goli Mohammed Kudus grający na co dzień w Ajaksie Amsterdam

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

36-latek z gminy Janowiec, który w sobotę pod wpływem alkoholu doprowadził tragicznego w skutkach wypadku, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Na miejscu zginęła mieszkanka Puław, a jej mąż trafił do szpitala.

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Wielkie emocje, sześć bramek i podział punktów. Reprezentacja Kamerunu przegrywała z Serbią 1:3, ale zdołała odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium