Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2021 r.
12:16

List otwarty do Krzysztofa Żuka. Górki czechowskie – czas odpuścić

13 2 A A
Górki czechowskie latem
Górki czechowskie latem (fot. Archiwum)

Czy chce Pan przejść do historii jako kontynuator światłej tradycji urbanistycznej, uosabianej przez Romualda Dylewskiego, która od 60 lat wskazywała poligon jako rozległy, chroniony przed zabudową obszar płuc miasta czy jako postać z panteonu wandali ojczystej przyrody tuż obok ministra Szyszki?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szanowny Panie Prezydencie

Kilka dni temu Sąd po raz kolejny orzekł, że uchwalając Studium zezwalające na blokowiska na Górkach, radni postąpili wbrew prawu, gdyż zignorowali obowiązek uwzględnienia ochrony przyrody.

To doskonały moment na refleksję i okazja, żeby z tej szkodliwej decyzji się wycofać.

Sprawa jest tak naprawdę banalnie prosta: wiadomo doskonale gdzie na Górkach występują chronione, rzadkie i zagrożone gatunki oraz gdzie są cenne siedliska przyrodnicze. Mamy wiedzę o tym jakie znaczenie dla przetrwania populacji ptaków i innych zwierząt ma zachowanie rozległego, nieposzatkowanego środowiska. Radni z pańskiego Klubu tę wiedzę zignorowali lokując bloki tam, gdzie nie powinno ich być.

Wiedza ta jest naukowo ugruntowana od lat. Najnowszym i najpełniejszym źródłem jest zlecona przez miasto inwentaryzacja z lat 2018-19, autorstwa zespołu utytułowanych specjalistów z lubelskich uczelni. Lektura ich raportu nie pozostawia złudzeń: zarówno budowa osiedli w zaplanowanych miejscach, jak i infrastruktura parkowa w centralnej dolinie oznacza zniszczenie bogatego świata zagrożonych roślin, bezkręgowców, ptaków i ssaków.

Podsumowaliśmy to w kilkunastu obrazkach tutaj.

Nie da się ukryć, że wnioski naukowców nie pasowały do planów dewelopera. Władze miasta, próbując najwidoczniej zdezawuować jednoznaczną wymowę raportu, zamówiły jego recenzję, tzw. koreferat, zlecając go ...bliskim współpracownikom tegoż dewelopera. Ale nawet kumplom TBV nie udało się zdyskredytować pracy lubelskich naukowców.

W dniu ogłoszenia wyroku Pańska rzeczniczka oceniła, że sądowy zakaz zabudowy Górek… „pogarsza możliwości ochrony przyrodniczej tego terenu” i dlatego właśnie musicie wyrok zaskarżyć.

Przekonujące to, prawda?

Po pierwszym wyroku WSA dalszą walkę o zgodę na bloki uzasadnialiście interesem bezpośrednich sąsiadów Górek, czyli ludzi najbardziej zaangażowanych przeciwko budowie tych bloków. Czy tym razem będziecie walczyć o zgodę na niszczenie przyrody twierdząc, że chcecie chronić przyrodę?

Już przyzwyczailiśmy się do takich logicznych fikołków. Kiedy wśród rekomendacji Panelu Obywatelskiego znalazła się „pełna ochrona Górek Czechowskich przed zabudową” usłyszeliśmy, że – wbrew wcześniejszym deklaracjom – rekomendacja nie może zostać zrealizowana, gdyż na skraju Górek stoi już trochę domków, więc „pełna ochrona” nie była by pełna… Dlatego pozwolimy na ogromną skalę zabudowy blokami. Bohater „Misia” Stanisława Barei skwitowałby to słynnym stwierdzeniem „Czego nie rozumiesz?”

Czy tym razem mieszkańcy dowiedzą się co władze miasta napiszą w ich imieniu w skardze do NSA? Poprzednim razem Ratusz usiłował schować przed nami treść wystosowanej w naszym imieniu kasacji, twierdząc, że nie podlega ona ujawnieniu (podobnie jak przed referendum UM odmówił pokazania materiałów o walorach przyrodniczych Górek). Inne instytucje tak nie twierdziły i bez problemu ujawniły. Czy Urząd wstydził się tego dzieła, na które wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy? Nic dziwnego, lektura wprawia w mocne zażenowanie...

Panie Prezydencie!

Nie wiem co pana motywuje do tak silnego zaangażowania w zabudowę Górek, ale te 100 hektarów otwartej zieleni jest po prostu piękne, cholernie cenne i ważne dla miasta. A ich wartość dla jakości życia będzie rosła, wraz ze zmieniającym się klimatem. Klarownie wyjaśnia to choćby uchwalony przez Radę Miasta Miejski Plan Adaptacji przewidujący ochronę takich terenów…

Mimo wielkich szkód jakie poczyniono już przy budowie „naturalistycznego” deptaka otoczonego trawą z rolki i stalowymi płotkami oraz sztucznego oświetlenia demolującego życie zwierząt – tę przyrodę warto i trzeba chronić.

Pytaliśmy naukowców, pytaliśmy mieszkańców w referendum, pytaliśmy sądu… Wszyscy mówią: chrońmy Górki Czechowskie!
Może zamiast znów wydawać kolejne dziesiątki tysięcy złotych na zewnętrznych prawników, warto wysupłać zaledwie kilka tysięcy na rzetelną, niezależną wycenę wartości tych gruntów wykonaną przez licencjonowanych rzeczoznawców? Wtedy zapewne okaże się, że wykupienie największej w mieście enklawy dzikiej przyrody to jedynie mały ułamek kosztów potrzebnych na budowę stadionu żużlowego.

Sąd dał władzom miasta kolejną szansę wykazania się odpowiedzialną postawą.

Czy chce Pan przejść do historii jako jako kontynuator światłej tradycji urbanistycznej, uosabianej przez Romualda Dylewskiego, która od 60 lat wskazywała poligon jako rozległy, chroniony przed zabudową obszar płuc miasta czy jako postać z panteonu wandali ojczystej przyrody tuż obok ministra Szyszki?

Ps. A może zrobimy referendum w sprawie składania kasacji

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.