Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2021 r.
11:03

Sąd wydał wyroki w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
187 182 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Piotr Michalski)

Niezgodna z prawem jest uchwała wyznaczająca na górkach czechowskich tereny pod osiedla bloków mieszkalnych. Tak orzekł dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który stwierdził, że samorząd miasta naruszył zasady dotyczące ochrony środowiska. Oznacza to, że studium w tym zakresie powinno stracić ważność

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sąd nie mógł dziś wydać wyroku stwierdzającego nieważność zaskarżonej uchwały, bo od jej przyjęcia (1 lipca 2019 r.) minęło już więcej czasu niż rok. W tej sytuacji sąd mógł jednak orzec, że uchwała jest niezgodna z prawem, co powinno skutkować tym, że studium traci moc prawną z dniem sądowego orzeczenia (bez skutku wstecznego).

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaistniały powody do stwierdzenia niezgodności studium z prawem, chociaż nie takie, które wskazywał wojewoda Przemysław Czarnek w swojej skardze z 2019 r.

Czarnek przekonywał sąd, że Rada Miasta niewłaściwie wyważyła interes prywatny dewelopera dążącego do budowy bloków i interes publiczny, stawiając na pierwszym miejscu interes dewelopera.

 – Nie doszło do naruszenia zasady proporcjonalności, czy nadużycia władztwa planistycznego – mówił sędzia Grzegorz Grymuza. Stwierdził, że uchwała w części dotyczącej górek czechowskich jest niezgodna z prawem, bo naruszono zasady sporządzania studium.

– W studium uwzględnia się m.in. uwarunkowania wynikające ze stanu środowiska, przyrody i krajobrazu – przypomniał sędzia Grymuza, powołując się na Ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podkreślił też, że opracowując studium trzeba zwracać uwagę na przyrodę. I że nie sposób tego zrobić, nie znając uwarunkowań przyrodniczych, konieczna jest więc inwentaryzacja przyrodnicza terenu.

Zdaniem sądu samorząd Lublina nie dopełnił tych wymogów. – Przy uchwalaniu studium poprzestał na wykorzystaniu nieaktualnych opracowań ekofizjograficznych – mówił sędzia Grymuza. Wskazał też na to, jakie dokumenty przyrodnicze wymienia bibliografia studium. – Inwentaryzacja przyrodnicza miasta Lublin z 1998 roku oraz ekofizjografia do studium w 2009 r.

– Te dokumenty nie zachowały swojej aktualności. Na nieaktualność ekofizjografii z 2009 r. wskazywano już w aneksie z 2015 r. – zauważył sąd w ustnym uzasadnieniu swojego wyroku. Przyznał, że nie sama upływ czasu przesądza o nieaktualności dokumentów. Wskazał na to, że w ekofizjografii z 2009 r. kwestie ochrony środowiska rozpatrywano w kontekście projektowanego rezerwatu przyrody. A skoro później zrezygnowano z tego rezerwatu, należało zamówić nowe badanie przyrodnicze.

Przyrodnicy stwierdzili tu obecność wielu cennych gatunków, w tym chronionych, jak np. chomik europejski. Wskazali też obszar proponowany do ochrony, obejmujący także część obszarów, na których zabudowę blokami zgodzili się miejscy radni. 

Zdaniem sądu użycie nieaktualnych badań przyrodniczych bez czekania na nowe należy uznać za istotne naruszenie zasad tworzenia studium przestrzennego. Z tego powodu należało orzec o jego nieważności w części dotyczącej górek czechowskich.

Łącznie ze skargą wojewody sąd rozpatrywał też drugą, złożoną przez mieszkankę jednego z bloków stojących tuż obok górek czechowskich. O ile wojewoda podważał legalność uchwały wyłącznie w zakresie górek, o tyle Magdalena Wolanowska twierdziła, że należy unieważnić całe studium. Sąd oddalił jej skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wziął pod uwagę również to, że kobieta mieszkająca 20 metrów od górek czechowskich, a żąda unieważnienia studium dla całego miasta. – W ocenie sądu skarga nie zasługiwała na uwzględnienie – stwierdziła sędzia Joanna Cylc-Malec.

Dzisiejsze wyroki nie są prawomocne. Przegrani mogą złożyć skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wolanowska zapowiada, że to zrobi. – Zapewne tak – stwierdza mieszkanka Czechowa. Zadowolona jest za to z drugiego wyroku, tego po skardze wojewody. Zadowoleni są również społecznicy przeciwni zabudowie górek.

– Nas ten wyrok cieszy – mówi Magdalena Nosek z grupy Górki Czechowskie Wietrznie Zielone. – Ale najważniejsze byłoby, gdyby pan prezydent zrezygnował z dalszej walki z mieszkańcami i zrezygnował z niszczenia środowiska na górkach czechowskich – dodaje Nosek. Jej zdaniem miasto powinno odkupić od obecnego właściciela wysoczyzny wskazane w studium pod budowę bloków i zachować ten teren jako zielony. – Odszkodowanie za wykup tego terenu wcale nie byłoby wysokie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Radny Osina wyjaśnia oszukanym wyborcom miłość niedoszłych koalicjantów do PiS

Nie milkną echa personalnych decyzji, do których odeszło w Świdniku po ostatnich wyborach samorządowych. PiS zarówno w mieście, jak i powiecie dogadało się z Platformą Obywatelską i Polskim Stronnictwem Ludowym. Tym razem głos w sprawie zabrał Jakub Osina, radny powiatu, który startował z listy Koalicji 15 Października. Ta miała odsunąć w Świdniku prawicę od władzy, a dzięki porozumieniu ponad podziałam pomiędzy PiS, PO i PSL plan spalił na panewce.

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

Wypadek motocyklisty w Sitańcu. Wjechał wprost pod ciężarówkę

34-letni motocyklista i jego pasażerka trafili do szpitala po wypadku, jaki wydarzył się w weekend w Sitańcu.

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

Skwer na Węglinie. Pora na nowy parking

W ramach Budżetu Obywatelskiego pomiędzy al. Kraśnicką, a ulicami Judyma i Zagłoby powstaje strefa wypoczynkowo-rekreacyjna. Są już ławki, a wkrótce będą nowe miejsca parkingowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty