Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 lutego 2024 r.
13:36

Michał Kołodziejczak bierze się za granicę z Ukrainą. "Zero tolerancji dla nieprawidłowości"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Taki rzepak, prawdopodobnie z pleśnią, wjeżdża do Polski – stwierdził wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak wyjmując z kieszeni garść nasionek. Podczas konferencji prasowej w Lublinie lider Agrounii zapowiedział też m.in. wzmocnienie nadzoru sanitarnego, weterynaryjnego i fiskalnego nad importowanymi produktami rolnymi i spożywczymi z Ukrainy oraz VAT na ukraiński olej. Wiceminister Kołodziejczak po konferencji pojechał na przejście w Dorohusku. Wideo i galeria zdjęć po tekstem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, wiceminister Michał Kołodziejczak nie uciekał od polityki.

– Komisarz Janusz Wojciechowskiego naopowiadał bzdur w Komisji Europejskiej. Przekonywał wszystkich urzędników w UE, łącznie z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem, że import z Ukrainy nie zagraża Polsce. Dzisiaj odkręceni tego wszystkiego nie jest proste – grzmiał wiceminister Kołodziejczak w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Chodziło mu o brak reakcji rządu Mateusz Morawieckiego na niekontrolowany import zboża, owoców miękkich, cukru i innych produktów spożywczych z Ukrainy oraz unijną politykę „Zielonego Łady”, która była popierana przez PiS.

Wiceminister drugi dzień prowadzi kontrole na wschodniej granicy, w Dorohusku i Hrebennym.

Zastałem totalny bałagan. Między służbami kontrolnymi nie ma komunikacji. Musimy to zmienić, nawet sterując ręcznie. Będą stał na straży polskiej produkcji rolnej, polskiego rolnictwa. Zapowiadam zero tolerancji dla jakichkolwiek nieprawidłowości – dodał.

– Obiecuję dzisiaj wszystkim polskim rolnikom, że polska granica będzie przypilnowana, tak bardzo, jak nigdy dotąd. Przez dwa lata, od początku wojny Rosji z Ukrainą, nikt nie zgłaszał odpowiednich potrzeb, które powinny być brane pod uwagę na granicy – ocenił polityk.

Zadeklarował też koordynację działań wszystkich służb i zaostrzenie kontroli sanitarnych produktów rolno-spożywczych importowanych z Ukrainy. Podał przykład cukru.

– Dzisiaj cukier nie podlega żadnej kontroli sanitarnej. Jego import opiera się wyłącznie na dokumentach ukraińskich służb sanitarnych. Wczoraj sprawdziłem taki transport. Cukier z Ukrainy źle pachniał – opowiadał wiceminister.

– Podliczamy ilość cukru, która wjechała do Polski od 1 stycznia. Zwrócę się do premiera Donalda Tuska i ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, aby ograniczyć napływ cukru do Polski. Dziś widzimy bardzo duże zaburzenie na rynku cukru, co już odczuwają polscy plantatorzy buraków cukrowych – grzmiał Michał Kołodziejczak.

 

Wiceminister Michał Kołodziejczak o owocach miękkich

Kołodziejczak zapowiedział też, że podejmie działania, aby olej spożywczy importowany z Ukrainy objąć 8-proc. podatkiem VAT, który dzisiaj jest zerowy.

– Będę rozmawiał z ministrem finansów, aby wprowadzić taki podatek na olej importowany z Ukrainy. Nie mam żadnej empatii do biznesmenów, którzy dzisiaj zarabiają na tym, że VAT jest zero-procentowy – dodał Kołodziejczak.

Nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy, niespełniających wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa, uważa wiceszef resortu rolnictwa. Kołodziejczak wyraził zaniepokojenie tym, że końcowymi odbiorcami wielu transportów z Ukrainy są kraje bałtyckie, Litwa i Łotwa. Można przypuszczać, zdaniem wiceministra, że towary do nich przewożone trafiają z powrotem do Polski.

Nie jest tajemnicą, że artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy mogą być złej jakości.

– Na polskiej granice powinna odbywać się kontrola jakości wszystkich produktów. Nawet tych, które jadą tranzytem na zachód Europy. Tu jest granica Unii Europejskiej i nie powinniśmy wpuszczać towarów wątpliwej jakości, wręcz szkodliwych. Mam tutaj w kieszeni rzepak z wczorajszej kontroli granicy. Jest bardzo duże podejrzenie, że ten rzepak jest z pleśnią. Jak towar nie spełnia norm jakości, będzie zawracany do nadawcy w Ukrainie – dodał Kołodziejczak.

Wiceminister odniósł się ponadto do zapowiadanych na 9 lutego rolniczych blokad, organizowanych przez NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. W proteście zapowiedzieli swój udział także rolnicy z Agrounii.

– Ludzie Agrounii mają pełne prawo do tego, aby wyjść na drogę i protestować. Od niektórych słyszę, że "pogonimy ten rząd w ciągu dwóch tygodni". Rozumiem, że mogą chcieć wymagać więcej po 40 dniach mojego urzędowania, niż od niektórych po 8 latach. Agrounia może mówić o tym, że „Zielony ład” jest do wywalenia – stwierdził wiceminister.

Apelował do rolników, aby nie dali się podzielić. – Tylko wspólnie, my jako rolnicy, będziemy potrafili załatwić sprawę. Rolnicy nie są przybudówką jakichkolwiek partii politycznych. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Na przykład protesty w województwie łódzkim są organizowane często przez ludzi związanych blisko z Prawem i Sprawiedliwością – zakończył.

Wiceminister Michał Kołodziejczak na przejściu w Dorohusku

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium