Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 maja 2024 r.
19:27

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

Autor: Zdjęcie autora KN
(fot. Katarzyna Nastaj)

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Bycie kadetem wiąże się z odpowiedzialnością i odpowiednią postawą ponieważ uczymy sie w trochę innej szkole. Mamy obowiązki, zasady których musimy przestrzegać. Wojsko zawsze było mi bliskie - mówi Oliwia Frankiewicz, kadetka z Zespołu Szkół w Sobieszynie i dodaje, że  marzy o studiach wojskowych. 

Podczas piątkowych uroczystości do kadetów zwrócił się ppłk Ireneusz Olender z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Lublinie.

- Spotykamy się na Wojewódzkich Obchodach Dnia Kadeta w znakomitym gronie uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego, którzy podjęli decyzję o nauce w klasie mundurowej o profilu wojskowym. Drodzy Kadeci i Kadetki dzisiejsze święto jest dla was, i to wy jesteście jego głównymi bohaterami. Jesteśmy z was dumni i chcemy wam podziękować. Za to, że chcecie łączyć edukację ogólną z kształtowaniem postaw obywatelskich, w oparciu o szacunek do tradycji i historii Polski- mówił ppłk. Olender i zaznaczył, że żyjemy w państwie niepodległym, bezpiecznym i demokratycznym, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza wolność naszej Ojczyzny jest zakorzeniona w polskich tradycjach i wartościach.

- Jesteście następcami kadetów Szkoły Rycerskiej. Dlatego naśladujcie ich odwagę i niezłomność, pracowitość i uczciwość, odpowiedzialność i zaangażowanie, a poprzez to dawajcie świadectwo patriotyzmu innym młodym Polakom - podsumował ppłk. Olender.

Płk. Jerzy Flis, inspirator wojewódzkich obchodów "Dnia Kadeta" dodał: - Wiek młodzieńczy jest najodpowiedniejszym okresem kształtowania pojęć moralnych, czci dla pięknych tradycji oręża i miłości dla kraju rodzinnego. A wykorzystując zapał lat młodzieńczych można kształtować pierwiastki, które uważano za męskie takie jak: ambicja, silna wola, gotowość do czynu, odwaga, wytrwałość, stanowczość i poczucie odpowiedzialności.

Od 1765 roku, kiedy rozpoczęła działalność Akademia Szlacheckiego Korpusu Kadetów, zwana potocznie Szkołą Rycerską, utworzona w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mianem kadetów określano uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Szkoła Rycerska była jedną z najlepszych szkół w ówczesnej Polsce, a wśród jej najsłynniejszych absolwentów byli m.in.: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Jakub Jasiński, Karol Kniaziewicz. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego korpus kadetów funkcjonował w Kaliszu, a w okresie międzywojennym – we Lwowie i w Rawiczu. W niepodległej Polsce w 1918 roku korpusy kadetów powstały w Krakowie i Warszawie. W czasach wojny polsko-bolszewickiej kadeci powyżej 17. roku życia mogli zgłosić się na ochotnika do walki. Na wieść o wybuchu III powstania śląskiego kadeci zaczęli samowolnie opuszczać szkoły i przedostawać się na Śląsk. W latach 1920-1922 teren Górnego Śląska podlegał Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej ustanowionej na mocy traktatu wersalskiego, Polska oficjalnie nie mogła angażować się w działalność powstańczą na Śląsku. Ucieczka kadetów poruszyła polską opinię publiczną. Początkowo władze wojskowe chciały ukarać zbiegłych kadetów wydaleniem z korpusu i takie represje dotknęły 33. kadetów. Pod wpływem opinii publicznej, rozkaz został odwołany.

W III powstaniu śląskim wzięło udział 120. kadetów, poległo siedmiu, a czterech odniosło ciężkie rany. 21 maja 1921 roku, w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, w bitwie pod Oleszką poniósł śmierć kadet Korpusu Kadetów nr 1 w Łabzowie – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz jako podziękowanie młodym Polakom za postawę patriotyczną i gotowość do poniesienia najwyższej ceny, w 1930 roku Marszałek Józef Piłsudski ustanowił 21 maja „Dniem Kadeta”.
Współcześnie, etos kadecki pielęgnują uczennice i uczniowie klas wojskowych, a „Dzień Kadeta” jest okazją do uhonorowania i promocji działalności szkół realizujących programy edukacyjne MON.

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 24 szkoły biorące udział w programach edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kształci się w nich 1 930 uczniów. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium