Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 lipca 2019 r.
17:28

75 lat temu Niemcy uciekli z Majdanka. "Z obozu widziałam swój dom na Dziesiątej"

Autor: Zdjęcie autora Piotr Jarecki
23 24 A A

- Byłam tu do 1943 roku. Są to bardzo przykre wspomnienia. Było zawsze zimno, panował głód. Pochodzę z dzielnicy Dziesiąta i z obozu widziałam swój dom, to bolało bardzo. Najgorszy jednak był głód i strach o jutro - mówi Helena Marcinkowska, która była więźniem na Majdanku. W poniedziałek zakończyły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:30 od uroczystego przemarszu z budynku muzeum pod mauzoleum pomordowanych. Wzięli w nich byli więźniowie Majdanka, rodziny pomordowanych, przedstawiciele duchowni czterech religii, władze miasta, ambasador Republiki Federalnej Niemiec oraz przedstawiciele rządu z wicepremierem Piotrem Glińskim.

W lipcu w 1944 roku, w wyniku zmasowanej ofensywy wojsk Pierwszego Frontu Białoruskiego, oddziałów AK, AL, Batalionów Chłopskich, więźniowie obozu zostali uwolnieni.

Walki uliczne trwały dwa dni - 22 i 23 lipca. Zapisały się w historii miasta bardzo tragicznie. Zanim to jednak nastąpiło, wiosną 1944 roku, na wieść o zbliżającej się ofensywie wojsk radzieckich, Niemcy przenieśli do innych obozów kilka tysięcy zdolnych do pracy więźniów.

"Miałem 14 lat"

Naziści nie zdążyli jednak wszystkich przetransportować. Dla ocalałych z Majdanka i rodzin pomordowanych kolejna rocznica wyzwolenia obozu jest okazją do spotkań i wspomnień tamtych tragicznych dni. Dzień wyzwolenia wspominał Roman Pogodziński, więzień V pola:

- Miałem wówczas 14 lat. W obozie byłem od trzech miesięcy. W ostatni tydzień przed wszystkim, Niemcy od poniedziałku rano, codziennie przywozili więźniów z Zamku i ich rozstrzeliwali, ciała szły prosto do pieców krematorium. Piece działały dzień i noc, dodatkowo panował przeraźliwy smród. Nie wiem, ilu więźniów wtedy wystrzelano, ale ciężarówki kursowały bez przerwy do soboty.
Mój barak stał po przekątnej, starsi nie chcieli mnie do tego wszystkiego dopuszczać, ale z okna barakowej łazienki widać było wszystko. Przez ostatnie dni, Niemcy zabronili nam w ogóle opuszczać baraku. Po całej akcji, podpalili krematorium. W końcu jednak uciekliśmy z baraku. Było nas łącznie około 1200 osób. Szosą (dzisiejszą Drogą Męczenników Majdanka) uciekali Niemcy z Zamojszczyzny. Panował ogromny strach, a w obozie zostało około 10 wartowników i jeden karabin maszynowy. Jeden z nich, zapytał mnie, czy są tu ludzie umiejący posługiwać się bronią i czy ktoś mówi po niemiecku. My odpowiedzieliśmy, że jest nas o wielu więcej i „Idziemy na bramę”. Zastrzelili tym karabinem może 20, ale po telefonie do sztabu w Lublinie, którego i tak nikt nie odebrał, zdrefili - opowiada. - Wyszliśmy za bramę. Kierowaliśmy się w stronę ulicy Mickiewicza, gdzie cywile podawali nam wodę i jedzenie. Zabronili nam, kierować się do Lublina, bo jak twierdzili, miasto było zaminowane, a okupanci chcieli je wysadzić. (…) Gdy doszliśmy do szosy Kraśnickiej, mijaliśmy wycofujące się wojska niemieckie, potem spotkaliśmy Armię Radziecką.

"Z obozu widziałam swój dom na Dziesiątej"

Obóz Majdanek, jest uznawany za drugi (po Oświęcimiu) najcięższy obóz koncentracyjny na świecie. Wyjątkowo ciężkie warunki, jakie tu panowały, wspomina pani Helena Marcinkowska:

- Byłam tu do 1943 roku. Są to bardzo przykre wspomnienia. Było zawsze zimno, panował głód. Pochodzę z dzielnicy Dziesiąta i z obozu widziałam swój dom, to bolało bardzo. Najgorszy jednak był głód i strach o jutro.

 Niemal do ostatnich chwil na Majdanku trwało zacieranie śladów zbrodni popełnianych tu przez Niemców - palono dokumenty, niszczono infrastrukturę. Ostatni transport ponad 800 więźniów, wyruszył z obozu jeszcze 22 lipca. Wówczas na Majdanku pozostali już tylko niezdolni do marszu, wycieńczeni więźniowie, ranni jeńcy radzieccy i chłopi ze spacyfikowanych lubelskich wsi. Pani Stanisława Kruszewska, którą spotkałem w poniedziałek, opowiadała mi o 22 lipca 1944 roku:

- To nie jest do opisania nawet w kilku zdaniach. Z tego dnia zapamiętałam przeraźliwy świst samolotów. Wszyscy więźniowie, zostali przez Niemców zapędzeni do baraku. Drzwi do niego, zostały zaryglowane. Nie pamiętam dokładnie, ile czasu tam spędziliśmy. Chyba jeden dzień. Po pewnym czasie, zapanowała cisza. Każdy zadawał sobie pytanie: „Co się stało z Niemcami?” Wtedy, więźniowie wydostali się przez okienko baraku i otworzyli główne drzwi. Niemców nie było. Mój ojciec natomiast, kazał nam się mocno trzymać, żeby przetrzymać jeszcze jeden dzień. Wszyscy byliśmy na coś chorzy. Na drugi dzień, wzdłuż szosy, pojawiły się samochody P.C.K. w których byli lekarze i pielęgniarki. Czerwony Krzyż, zainteresował się nami. Patrzyli nam w oczy i rozdzielali, kto pojedzie samochodem do szpitala, a kto pod inną opiekę. Trafiłam do baraku przy dzisiejszej ulic Wyszyńskiego, gdzie dostaliśmy skromny posiłek. Pamiętam to jak dzisiaj - wspomina pani Stanisława. - Jajko, kromkę chleba i kubek napoju. "Nie jedzcie dużo, bo wasze żołądki tego nie wytrzymają", wskazywały siostry, które się nami opiekowały. Zaś stamtąd przewieziono nas do Spiczyna, gdzie mogliśmy opuszczać budynek tylko za pozwoleniem lub pod opieką mieszkańców, którzy mogli zabierać nas do siebie. Pod opiekę wzięła mnie córka miejscowego młynarza. Umyła mnie, uczesała, nakarmiła - nie kryje wzruszenia kobieta.

Podczas poniedziałkowych uroczystości na Majdanku delegacje złożyły wieńce pod kopułą mauzoleum. Skromne kwiaty, w postaci różowego trójkąta (tak bowiem oznaczano w obozach koncentracyjnych, osoby o innej orientacji seksualnej) złożyła także delegacja środowisk LGBT.

- Pamiętajmy o ofiarach, tej kaźni. Rzeczpospolita Polska, dba w szczególny sposób o miejsca kaźni i pamięci o ich ofiarach (…) Jesteśmy w kwestii pamięci i dbania o tę pamięć, przykładem dla świata - powiedział minister Piotr Gliński

- Naszą rolą jest pamiętać i przenieść pamięć o bohaterach, i męczeństwie tych ludzi na przyszłe pokolenia. To obowiązek, ale i ważna dla nas lekcja – apelował z kolei prezydent Lublina  Krzysztof Żuk.

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 19:19
+20
Byli więźniowie powinni siedzieć w pierwszych rzędach. Ale wiadomo. Lans najważniejszy
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 17:51
+17
Po pierwsze siedli nie w tej kolejności CI CO TO PRZEŻYLI POWINNI ZAJĄĆ MIEJSCA Z PRZODU a politycy i samorządowcy oraz reszta gości cichutko z tyłu za nimi i nie przeszkadzać w zdumie A po drugie co to za Rabin ? Pytam bo Go nie znam
Avatar
dante / 22 lipca 2019 o 20:38
+16
no nie nie mówcie ze z ambasady Rosji nikogo nie zaprosiliscie ?
przecież Polskę wyzwolił niejaki "pierwszy front Białoruski" z AK na czele... więc po co ktokolwiek z Rosji...? Tak jak polscy politycy pokazali szacunek do ostatnich więźniów tego obozu sadzając ich z tyłu tak też pokazali szacunek dla setek tysięcy poległych żołnierzy z połowy Azji stanowiących armię sowieckią...  Nie po to likwidowali ich pomniki żeby teraz o nich wspominać. Naród który nie szanuje takich spraw nie zasługuje na szacunek!
Avatar
tadaaam / 22 lipca 2019 o 18:47
+14
 Śmieszy mnie "dzisiejsza" wersja historii w której używa się wszelkich wykrętów żeby pominąć pewien FAKT!!!  "pierwszy front białoruski" ha... Majdanek jak i większość Polski wyzwoliła ARMIA SOWIECKA oczywiści z pomocą polskich wojsk (AL, AK, BCh)!!! Wbijcie sobie niewdzięcznicy do głów (a miejsca jest więc trudno nie będzie), że jak by nie sowieci to Polski i Polaków by nie było!!! To NIEMCY nie jacyś faszyści, hitlerowcy, NIEMCY realizowali plan eksterminacji kilku nacji w tym Polaków i jak by nie SOWIECI, którzy gineli setkami tysięcy tak by się stało. Oczywiści zdarzały się rabunki, gwałty itp ale wybielanie niemców (dobre chłopaki dające cókierki) a demonizowanie sowietów to gruba przesada! 
 Śmieszy mnie "dzisiejsza" wersja historii w której używa się wszelkich wykrętów żeby pominąć pewien FAKT!!!  "pierwszy front białoruski" ha... Majdanek jak i większość Polski wyzwoliła ARMIA SOWIECKA oczywiści z pomocą polskich wojsk (AL, AK, BCh)!!! Wbijcie sobie niewdzięcznicy do głów (a miejsca jest więc trudno nie będzie), że jak by nie sowieci to Polski i Polaków by nie było!!! To NIEMCY nie jacyś faszyści, hitlerowcy, NIEMCY realizowali plan eksterminacji kilku nacji w tym Polaków i jak by nie SOWIECI, którzy ginel... rozwiń
Avatar
marek / 23 lipca 2019 o 08:32
+11
Sowieci wyzwolili, potem zapełnili wrogami z AK. Podobnie było na lubelskim Zamku. Najgorszy był fakt, że zdarzały się przypadki, że akowcy siedzili w jednej celi z Niemcami. A ci nie kryli zdumienia całą sytuacją. Fakty są też takie, że przed szturmem na jakieś polskie miasto/miasteczko/wieś młodzi sowieccy żołnierze dowiadywali się, że po zdobyciu wszystko, co zastaną będzie ich. I zaczynała się jazda! Grabieże, rabunki,gwałty były na porządku dziennym. Codziennie do ZSRR wyruszały setki wagonów z łupami. Brali wszystko jak leci. Zwykła dzicz. Potem oczywsiście musieliśmy sie w szkole uczyć, jak to Niemcy w Katyniu mordowali polską elitę, jak dzielnym dowódcą był alkoholik Świerczewski, nikt nie wspominał że walka pod jego rozkazami równała się praktycznie pewnej śmierci, uczyli Polaków szacunku do Stalina, Chruszczowa i innych oprawców. Sowieci nas nie tyle wyzwolili, ile natrafili na nasz kraj w drodze na Berlin. A ci im zawdzięczamy? Ano to, że przez kilkadziesiąt lat traktowani byliśmy jak bydło, kiedy urzędnik decydował, czy pozwolić nam wyjechać za granicę czy nie, kiedy ci, którzy niezbyt głośno płakali po śmierci stalina, trafiali do więzienia, kiedy ci, którzy mieli rodiznę za granicą, nie mogli studiować, kiedy nowe władze wypędziły z własnych domów arystokrację i nie mogli się przez lata do nich nawet zbliżać. Sowietom zawdzięczamy też, że wzorem dla mas był Pietka, który donosił na swoich rodziców, dobrze że nie udąło im się wprowadzić do naszej kultury dziadka Mroza. Oczywiście, nie był to czas łapanek, eksterminacji czy obozów koncentracyjnych. To była domena Niemców. Sowieci w swoim okrucieństwie  nie byli często lepsi. Wystarczy poczytać wspomnienia Polaków z ich łagrów czy ubeckich katowni.  Rozkazy przychodziły z Moskwy. Taka to była nasza niepodleglość...
Sowieci wyzwolili, potem zapełnili wrogami z AK. Podobnie było na lubelskim Zamku. Najgorszy był fakt, że zdarzały się przypadki, że akowcy siedzili w jednej celi z Niemcami. A ci nie kryli zdumienia całą sytuacją. Fakty są też takie, że przed szturmem na jakieś polskie miasto/miasteczko/wieś młodzi sowieccy żołnierze dowiadywali się, że po zdobyciu wszystko, co zastaną będzie ich. I zaczynała się jazda! Grabieże, rabunki,gwałty były na porządku dziennym. Codziennie do ZSRR wyruszały setki wagonów z łupami. Brali wszystko jak leci. Zwykła d... rozwiń
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 22:58
+11
Ukrainiec komunista Teodor Duda był kierownikiem Departamentu Więziennictwa (1944–1945) i szefem WUBP w Lublinie w 1944, później w Rzeszowie 1947–1948, Krakowie 1948–1950 i Łodzi 1950-1951. W obozie NKWD na Majdanku rozbrajał żołnierzy 27 Wołyńskiej DP AK.
Avatar
Gość / 22 lipca 2019 o 18:36
+11
Dzisiejsi politycy mogli by się uczyc od ludzi którzy przeżyli potworna zbrodnie i doświadczyli okrucieństwa od innych ludzi. Może znaliby takie słowa jak honor oddanie i służenie drugiemu człowiekowi. Gdy tych ludzi zabraknie świat stanie powtórnie w obliczu wojny bo wojna to zysk dla niektórych a dla wielu śmierć. Część pamięci nieżyjącym a dużo zdrowia i siły tym co żyją.
Avatar
OKUPANT nadal górą? / 23 lipca 2019 o 12:24
+8
Mniejszość Niemiecka w Polsce - ok. 150 tyś. Przywileje, własny poseł w Sejmie RP. ----  Mniejszość Polska w Niemczech - około MILIONA !. Brak przywilejów i reprezentacji w BT.
Avatar
OPISZCIE HISTORIĘ ZAŁOGI NIEMIECKIEGO OBOZU / 22 lipca 2019 o 22:29
+7
Konzentrationslager Lublin ... 180 tyś wiezionych... 80 tyś zamordowanych... również NKWDwskie piekło dla NSZ i AKowców - dzieło szatanów, architektów najgorszych totalitaryzmów XX wieku.
Avatar
KL / 22 lipca 2019 o 21:52
+6
Młodym polecam książkę "Niebo bez ptaków" Danuty Brzosko-Mędryk.
Avatar
ayo / 24 lipca 2019 o 06:50
-2
Sowieci wyzwolili, potem zapełnili wrogami z AK. Podobnie było na lubelskim Zamku. Najgorszy był fakt, że zdarzały się przypadki, że akowcy siedzili w jednej celi z Niemcami. A ci nie kryli zdumienia całą sytuacją. Fakty są też takie, że przed szturmem na jakieś polskie miasto/miasteczko/wieś młodzi sowieccy żołnierze dowiadywali się, że po zdobyciu wszystko, co zastaną będzie ich. I zaczynała się jazda! Grabieże, rabunki,gwałty były na porządku dziennym. Codziennie do ZSRR wyruszały setki wagonów z łupami. Brali wszystko jak leci. Zwykła dzicz. Potem oczywsiście musieliśmy sie w szkole uczyć, jak to Niemcy w Katyniu mordowali polską elitę, jak dzielnym dowódcą był alkoholik Świerczewski, nikt nie wspominał że walka pod jego rozkazami równała się praktycznie pewnej śmierci, uczyli Polaków szacunku do Stalina, Chruszczowa i innych oprawców. Sowieci nas nie tyle wyzwolili, ile natrafili na nasz kraj w drodze na Berlin. A ci im zawdzięczamy? Ano to, że przez kilkadziesiąt lat traktowani byliśmy jak bydło, kiedy urzędnik decydował, czy pozwolić nam wyjechać za granicę czy nie, kiedy ci, którzy niezbyt głośno płakali po śmierci stalina, trafiali do więzienia, kiedy ci, którzy mieli rodiznę za granicą, nie mogli studiować, kiedy nowe władze wypędziły z własnych domów arystokrację i nie mogli się przez lata do nich nawet zbliżać. Sowietom zawdzięczamy też, że wzorem dla mas był Pietka, który donosił na swoich rodziców, dobrze że nie udąło im się wprowadzić do naszej kultury dziadka Mroza. Oczywiście, nie był to czas łapanek, eksterminacji czy obozów koncentracyjnych. To była domena Niemców. Sowieci w swoim okrucieństwie  nie byli często lepsi. Wystarczy poczytać wspomnienia Polaków z ich łagrów czy ubeckich katowni. Rozkazy przychodziły z Moskwy. Taka to była nasza niepodleglość...
to w Moskwie decydowali czy możesz pojechać na zachód ? Rusofobia, choroba nieuleczalna. utrata zdolności do logicznego i obiektywnego myślenia, to podstawowy objaw  
 alboś młody alboś głupi...
 alboś młody alboś głupi... rozwiń
Avatar
Antoni / 23 lipca 2019 o 22:16
-4
Sowieci wyzwolili, potem zapełnili wrogami z AK. Podobnie było na lubelskim Zamku. Najgorszy był fakt, że zdarzały się przypadki, że akowcy siedzili w jednej celi z Niemcami. A ci nie kryli zdumienia całą sytuacją. Fakty są też takie, że przed szturmem na jakieś polskie miasto/miasteczko/wieś młodzi sowieccy żołnierze dowiadywali się, że po zdobyciu wszystko, co zastaną będzie ich. I zaczynała się jazda! Grabieże, rabunki,gwałty były na porządku dziennym. Codziennie do ZSRR wyruszały setki wagonów z łupami. Brali wszystko jak leci. Zwykła dzicz. Potem oczywsiście musieliśmy sie w szkole uczyć, jak to Niemcy w Katyniu mordowali polską elitę, jak dzielnym dowódcą był alkoholik Świerczewski, nikt nie wspominał że walka pod jego rozkazami równała się praktycznie pewnej śmierci, uczyli Polaków szacunku do Stalina, Chruszczowa i innych oprawców. Sowieci nas nie tyle wyzwolili, ile natrafili na nasz kraj w drodze na Berlin. A ci im zawdzięczamy? Ano to, że przez kilkadziesiąt lat traktowani byliśmy jak bydło, kiedy urzędnik decydował, czy pozwolić nam wyjechać za granicę czy nie, kiedy ci, którzy niezbyt głośno płakali po śmierci stalina, trafiali do więzienia, kiedy ci, którzy mieli rodiznę za granicą, nie mogli studiować, kiedy nowe władze wypędziły z własnych domów arystokrację i nie mogli się przez lata do nich nawet zbliżać. Sowietom zawdzięczamy też, że wzorem dla mas był Pietka, który donosił na swoich rodziców, dobrze że nie udąło im się wprowadzić do naszej kultury dziadka Mroza. Oczywiście, nie był to czas łapanek, eksterminacji czy obozów koncentracyjnych. To była domena Niemców. Sowieci w swoim okrucieństwie  nie byli często lepsi. Wystarczy poczytać wspomnienia Polaków z ich łagrów czy ubeckich katowni. Rozkazy przychodziły z Moskwy. Taka to była nasza niepodleglość...
 to w Moskwie decydowali czy możesz pojechać na zachód ? Rusofobia, choroba nieuleczalna. utrata zdolności do logicznego i obiektywnego myślenia, to podstawowy objaw  
 to w Moskwie decydowali czy możesz pojechać na zachód ? Rusofobia, choroba nieuleczalna. utrata zdolności do logicznego i obiektywnego myślenia, to podstawowy objaw   rozwiń
Avatar
OKUPANT nadal górą? / 23 lipca 2019 o 12:24
+8
Mniejszość Niemiecka w Polsce - ok. 150 tyś. Przywileje, własny poseł w Sejmie RP. ----  Mniejszość Polska w Niemczech - około MILIONA !. Brak przywilejów i reprezentacji w BT.
Avatar
Karol / 23 lipca 2019 o 10:07
+2
sami uciekli ?
Avatar
Historyk / 23 lipca 2019 o 09:43
+3
Byli tacy więźniowie. Proszę uzupełnić wiedzę, a nie przekazywać błędne informacje.
Avatar
Jola / 23 lipca 2019 o 09:40
+3
To komentarza na temat lgbt - mała wiedza, proszę gościa. A o różowych trójkątach dla więźniów homoseksualnych gość nie słyszał? Trzeba poczytać...
Avatar
marek / 23 lipca 2019 o 08:32
+11
Sowieci wyzwolili, potem zapełnili wrogami z AK. Podobnie było na lubelskim Zamku. Najgorszy był fakt, że zdarzały się przypadki, że akowcy siedzili w jednej celi z Niemcami. A ci nie kryli zdumienia całą sytuacją. Fakty są też takie, że przed szturmem na jakieś polskie miasto/miasteczko/wieś młodzi sowieccy żołnierze dowiadywali się, że po zdobyciu wszystko, co zastaną będzie ich. I zaczynała się jazda! Grabieże, rabunki,gwałty były na porządku dziennym. Codziennie do ZSRR wyruszały setki wagonów z łupami. Brali wszystko jak leci. Zwykła dzicz. Potem oczywsiście musieliśmy sie w szkole uczyć, jak to Niemcy w Katyniu mordowali polską elitę, jak dzielnym dowódcą był alkoholik Świerczewski, nikt nie wspominał że walka pod jego rozkazami równała się praktycznie pewnej śmierci, uczyli Polaków szacunku do Stalina, Chruszczowa i innych oprawców. Sowieci nas nie tyle wyzwolili, ile natrafili na nasz kraj w drodze na Berlin. A ci im zawdzięczamy? Ano to, że przez kilkadziesiąt lat traktowani byliśmy jak bydło, kiedy urzędnik decydował, czy pozwolić nam wyjechać za granicę czy nie, kiedy ci, którzy niezbyt głośno płakali po śmierci stalina, trafiali do więzienia, kiedy ci, którzy mieli rodiznę za granicą, nie mogli studiować, kiedy nowe władze wypędziły z własnych domów arystokrację i nie mogli się przez lata do nich nawet zbliżać. Sowietom zawdzięczamy też, że wzorem dla mas był Pietka, który donosił na swoich rodziców, dobrze że nie udąło im się wprowadzić do naszej kultury dziadka Mroza. Oczywiście, nie był to czas łapanek, eksterminacji czy obozów koncentracyjnych. To była domena Niemców. Sowieci w swoim okrucieństwie  nie byli często lepsi. Wystarczy poczytać wspomnienia Polaków z ich łagrów czy ubeckich katowni.  Rozkazy przychodziły z Moskwy. Taka to była nasza niepodleglość...
Sowieci wyzwolili, potem zapełnili wrogami z AK. Podobnie było na lubelskim Zamku. Najgorszy był fakt, że zdarzały się przypadki, że akowcy siedzili w jednej celi z Niemcami. A ci nie kryli zdumienia całą sytuacją. Fakty są też takie, że przed szturmem na jakieś polskie miasto/miasteczko/wieś młodzi sowieccy żołnierze dowiadywali się, że po zdobyciu wszystko, co zastaną będzie ich. I zaczynała się jazda! Grabieże, rabunki,gwałty były na porządku dziennym. Codziennie do ZSRR wyruszały setki wagonów z łupami. Brali wszystko jak leci. Zwykła d... rozwiń
Avatar
Prawdziwy Polak / 23 lipca 2019 o 07:47
-5
no nie nie mówcie ze z ambasady Rosji nikogo nie zaprosiliscie ?
przecież Polskę wyzwolił niejaki "pierwszy front Białoruski" z AK na czele... więc po co ktokolwiek z Rosji...? Tak jak polscy politycy pokazali szacunek do ostatnich więźniów tego obozu sadzając ich z tyłu tak też pokazali szacunek dla setek tysięcy poległych żołnierzy z połowy Azji stanowiących armię sowieckią...  Nie po to likwidowali ich pomniki żeby teraz o nich wspominać. Naród który nie szanuje takich spraw nie zasługuje na szacunek!
  Obóz wyzwolili żołnierze wyklęci z Narodowych Sił Zbrojnych. Kto mówi inaczej powinien odpowiedzieć za to kłamstwo przed sądem.
  Obóz wyzwolili żołnierze wyklęci z Narodowych Sił Zbrojnych. Kto mówi inaczej powinien odpowiedzieć za to kłamstwo przed sądem. rozwiń
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 07:16
+5
Rodzice/jako pracownicy MB dep.IV/ Haji Komorowskiej ścigali patriotów polskich!!! A ona dzisiaj opływa w dobrach,.Iei rodzina dostała emerytury jako mieszkańcy Izraela.Czy Glińskiemu przeszło przez gardło ,że to Armia Czerwona wyzwoliła obóz??? Co by z nas na Lubelszczyźnie zostało gdyby nie armia ze wschodu???
Avatar
Gość / 23 lipca 2019 o 02:00
+5
mjr. duda dowódca Polskiego obozu zagłady dla Polaków po II Wojnie Światowej.