Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2022 r.
16:19

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

0 10 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Mam ponad 100 dni zaległego urlopu, a przełożeni nakazują mi zaplanować wypoczynek na przyszły rok. Koledzy mają po 200 dni i dostali takie samo polecenie. Żartują, że może od razu rozpiszą urlop na dwa lata – mówi nam jeden z policjantów, który od kilku lat służy w Lublinie i dodaje: - Nie mamy szans na odebranie tych dni. Także przez to, że po nowym roku będzie dramat. Nie będzie miał kto pracować. To będzie straszne, to będzie tyranie – narzeka.

Ale od początku. Mundurówka walczy o podwyżki. Chce, aby pensje w 2023 r. wzrosły o wysokość realnej inflacji. Związkowcy oczekują także wprowadzenie dodatku progresywnego, który rósłby z każdym rokiem służby.

To zdaniem NSZZ Policjantów zatrzymałoby funkcjonariuszy w pracy. Mundurowi chcą zrzucać mundury, bo bardziej im się opłaca przejść na emerytury. – Na dzień dzisiejszy deklaracje odejścia ze służby złożyło już ponad 8 tysięcy funkcjonariuszy, co w porównaniu z latami poprzednimi stanowi wzrost o 100 proc., i zapewne nie jest to koniec. 50 proc. z tych policjantów to ci ze stażem 15-25 lat służby – podlicza związek.

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie w sprawie podwyżek. Dlatego Andrzej Wójcik, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Lublinie wstrzymuje się z komentarzami, ale przyznaje: - Komenda Wojewódzka ma dane dotyczące odejść ze służby. Przeprowadziła takie badania sprawdzając, ilu funkcjonariuszy zgłasza gotowość do przejścia na emeryturę w 2023 roku – mówi.

Andrzej Fijołek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie wyjaśnia, że funkcjonariusze mają czas na określenie się do 1 grudnia. – Podawane teraz dane byłyby niewiarygodne i nie byłyby pełne. Być może są osoby, które zwlekają z podjęciem decyzji. Na pewno jest też część, która śledzi negocjacje i od ich wyników uzależnia swoje posunięcia – mówi rzecznik.

Na razie porozumienia z MSWiA nie ma. Resort przedstawia kolejne rozwiązania, ale protestujący chcą dokładnych wyliczeń. – Przewodniczący Rafał Jankowski poinformował członków Komitetu Protestacyjnego, że kolejne posiedzenie zwoła niezwłocznie po otrzymaniu kalkulacji z MSWiA. Niezależnie od tego, członkowie Komitetu Protestacyjnego jednogłośnie opowiedzieli się za tym, aby podjąć przygotowania do wdrożenia protestu włoskiego od grudnia, w który włączeni zostaną policjanci innych pionów. Rozważano również inne możliwości wywierania presji na rząd – zapowiada NSZZ Policjantów.

W lubelskim garnizonie policji pracuje 4949 funkcjonariuszy. Cały czas trwa nabór. Pod koniec grudnia mają zostać przyjęci do służby kolejni nowi policjanci.

Na początku, na pół roku, zostaną wysłani do szkoły policji. Zarobi tam około 3,5 tys. zł. Następnie może liczyć na ok. 4 tys. zł. netto. Więcej otrzymują osoby do 26. roku życia. Bo są zwolnione z podatku dochodowego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 29 listopada 2022 r. o 08:20
Śmieszne wycie łajz, które chowają się za plecami wulgarnych bab, a którym nie przeszkadza, że Sikorski w Hobielinie ganiał ochronę po pizzę
Avatar
zibi_123 / 29 listopada 2022 r. o 04:46
to jest chore aby majac 35 lat szli na emeryture Dlaczego nie podaja prawdziwej wysokosci dodatkow WYPLATA TO TYLKO CZESC WYNAGRODZENIA pANOWIE POLICJANCI CZAS JUZ MOWIC PRAWDE
Avatar
TECZOWY--ZSL / 28 listopada 2022 r. o 22:49
ŁATWE WLEPIANIE MANDATÓW ZA BRAK SZMATY/KAGAŃCA NA TWARZY SIĘ SKOŃCZYŁO?
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 listopada 2022 r. o 22:05
I co dalej? Kto będzie stał w budzie pod domkiem na żoliborzu?
Avatar
martinez957 / 28 listopada 2022 r. o 19:44
Czyli co?? Zabraknie ZOMO-owców co pałują Polki???? Ten co pałował pałką teleskopową awansował czy już emerytura mundurowa????
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 28 listopada 2022 r. o 19:24
Już pozamiatane. Jak donoszą zaprzyjaźnione gryzonie - podwyżki są już ustalone na poziomie 7,6% . Nic więcej Nie będzie. Drodzy Związkowcy - nie bijcie piany - to nic Nie Da.
Avatar
maria-antonina / 28 listopada 2022 r. o 17:01
To są tacy sami ludzie jak my. To dlaczego mają bronić łamania prawa? ABW, SOP, CBŚ itd. za wyjątkiem Wywiadu Wojskowego dowódcy odeszli. Dlaczego mają bronić Busia i jego mafii? 
Avatar
Gutek / 28 listopada 2022 r. o 16:49
tak to każdy by chciał -  40 lat i już emeryt. Powinni pracować jak wszyscy  ale na innych stanowiskach
 Pewnie , że każdy by chciał przejść na emeryturę w wieku czterdziestu kilku lat i dorabiać w innym miejscu bez ograniczeń . Jest jeden problem , ponieważ nie każdy ma predyspozycje, aby np. używać pałki teleskopowe wobec kobiet ,czy parazyratora na przesłuchaniach albo być cieciem i pilnować przez piętnaście lat prezia .
Avatar
_andy_ / 28 listopada 2022 r. o 16:39
tak to każdy by chciał - 40 lat i już emeryt. Powinni pracować jak wszyscy ale na innych stanowiskach
Avatar
rybki / 28 listopada 2022 r. o 16:33
A co z rezydencją na Żoliborzu?
Avatar
poker / 29 listopada 2022 r. o 08:20
Śmieszne wycie łajz, które chowają się za plecami wulgarnych bab, a którym nie przeszkadza, że Sikorski w Hobielinie ganiał ochronę po pizzę
Avatar
zibi_123 / 29 listopada 2022 r. o 04:46
to jest chore aby majac 35 lat szli na emeryture Dlaczego nie podaja prawdziwej wysokosci dodatkow WYPLATA TO TYLKO CZESC WYNAGRODZENIA pANOWIE POLICJANCI CZAS JUZ MOWIC PRAWDE
Avatar
TECZOWY--ZSL / 28 listopada 2022 r. o 22:49
ŁATWE WLEPIANIE MANDATÓW ZA BRAK SZMATY/KAGAŃCA NA TWARZY SIĘ SKOŃCZYŁO?
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 listopada 2022 r. o 22:05
I co dalej? Kto będzie stał w budzie pod domkiem na żoliborzu?
Avatar
martinez957 / 28 listopada 2022 r. o 19:44
Czyli co?? Zabraknie ZOMO-owców co pałują Polki???? Ten co pałował pałką teleskopową awansował czy już emerytura mundurowa????
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 28 listopada 2022 r. o 19:24
Już pozamiatane. Jak donoszą zaprzyjaźnione gryzonie - podwyżki są już ustalone na poziomie 7,6% . Nic więcej Nie będzie. Drodzy Związkowcy - nie bijcie piany - to nic Nie Da.
Avatar
maria-antonina / 28 listopada 2022 r. o 17:01
To są tacy sami ludzie jak my. To dlaczego mają bronić łamania prawa? ABW, SOP, CBŚ itd. za wyjątkiem Wywiadu Wojskowego dowódcy odeszli. Dlaczego mają bronić Busia i jego mafii? 
Avatar
Gutek / 28 listopada 2022 r. o 16:49
tak to każdy by chciał -  40 lat i już emeryt. Powinni pracować jak wszyscy  ale na innych stanowiskach
 Pewnie , że każdy by chciał przejść na emeryturę w wieku czterdziestu kilku lat i dorabiać w innym miejscu bez ograniczeń . Jest jeden problem , ponieważ nie każdy ma predyspozycje, aby np. używać pałki teleskopowe wobec kobiet ,czy parazyratora na przesłuchaniach albo być cieciem i pilnować przez piętnaście lat prezia .
Avatar
_andy_ / 28 listopada 2022 r. o 16:39
tak to każdy by chciał - 40 lat i już emeryt. Powinni pracować jak wszyscy ale na innych stanowiskach
Avatar
rybki / 28 listopada 2022 r. o 16:33
A co z rezydencją na Żoliborzu?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii
galeria

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii

W lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach projektu „Regał – spotkania z książką autorską” odbyły się zajęcia „Tajemnice starych fotografii”.

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Hero nie miał łatwego życia. Jego poprzedni właściciel rzadko spuszczał go z łańcucha, nie szczepił i nie dokarmiał. Za znęcanie się nad czworonogiem mężczyzna teraz będzie musiał zapłacić. Puławski sąd uznał go za winnego, skazał na grzywnę i nałożył zakaz posiadania psów.

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii. Umowa została podpisana przez przedstawicieli sponsora i klubu. Od 26 stycznia drużyna występować będzie w rozgrywkach Tauron 1. Ligi pod nazwą PZL Leonardo Avia Świdnik.

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Nadchodzi podwyżka wysokości czynszów w budynkach wielorodzinnych. O nadchodzących zmianach swoich lokatorów poinformowała już Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wskazując na rosnącego koszty utrzymania. Nowe stawki zaczną obowiązywać od maja.

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette odniosła życiowy sukces docierając do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Polka w walce o finał musiała jednak uznać wyższość Aryny Sabalenki, z którą przegrała w dwóch setach 6:7 i 2:6