Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

27 listopada 2022 r.
19:27

Praca w Lublinie i regionie: zaskakujące dane o bezrobociu. Ale to może się zmienić

Codema, lubelska spółka z branży IT, chce do końca roku zatrudnić 15 osób, by w ten sposób „dobić” do setki zatrudnionych
Codema, lubelska spółka z branży IT, chce do końca roku zatrudnić 15 osób, by w ten sposób „dobić” do setki zatrudnionych (fot. Codema)

– Z perspektywy naszego urzędu nie widać oznak kryzysu gospodarczego – przyznaje dr Michał Wójcik z Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie. A rząd chwali się najniższym od 32 lat bezrobociem. Jednak przedstawicielka dużej agencji zatrudnienia mówi, że pracodawcy – dostrzegając nadchodzący kryzys – są ostrożniejsi w zatrudnianiu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z jednej strony nie ma tygodnia, żebyśmy nie informowali o zamykaniu małych biznesów, głównie z branży gastronomicznej, o zwolnieniach grupowych, m.in. w Jobonie ze Zwierzyńca (300 osób), kraśnickiej FŁT (119), czy wręcz likwidacji dużych firm, jak chociażby Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie (60 osób), czy Sulzera z Lublina (ponad 100 osób). Ale z drugiej statystyki pokazują coś wręcz przeciwnego: na koniec października liczba bezrobotnych zarejestrowanych w MUP w Lublinie wynosiła 9 123 osoby i zmalała w stosunku do września o 125 osób. Równie optymistyczne są dane ogólnopolskie: w październiku stopa bezrobocia wyniosła zaledwie 5,1 proc. i – jak podkreśliło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – była najniższa od 32 lat. W Lubelskiem wskaźnik jest jednak dużo wyższy i wynosi 7,8 proc., co oznacza, że bez pracy pozostaje prawie 59 tys. mieszkańców województwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że trend jest spadkowy, bo w porównaniu do września liczba bezrobotnych spadła o 322 osoby.

To mamy ten kryzys?

Jest wręcz odwrotnie, rynek wciąż jest nienasycony i pracodawcy cały czas zgłaszają brak rąk do pracy – komentuje sytuację na rynku zatrudnienia Michał Wójcik, kierownik Referatu Promocji Usług i Analiz MUP w Lublinie. I wylicza, gdzie bez problemu można znaleźć pracę: – Duże zapotrzebowanie jest w hotelarstwie, firmach zajmujących się utrzymaniem zieleni miejskiej, przetwórstwie spożywczym, szczególnie w zakładach mięsnych. Ale przeważają oferty na pojedyncze stanowiska pracy, od małych firm. Jest tego naprawdę dużo i oferty są bardzo zróżnicowane.

O tym, że fachowcy są na rynku bardzo potrzebni, dobitnie pokazuje przykład spółki Sulzer Turbo Services Poland z Lublina, zajmującej się do niedawna, zanim została objęta przez polski rząd sankcjami, m.in. regeneracją turbin gazowych. Gdy okazało się, że pracę ma stracić około 130 osób, lokalne urzędy pracy zaoferowały m.in. wsparcie i szkolenia. Ale – jak przyznaje dr Wójcik z MUP – dotychczas zarejestrowało się niewiele osób z tej firmy. – Pracodawcy bardzo potrzebują pracowników o takim profilu, co wiemy z licznych zapytań płynących z branż pokrewnych. Ten proces wciąż trwa, a osoby, których rynek dotychczas nie wchłonął, mogą liczyć na naszą pomoc – zaznacza kierownik.

Drogie media, ale zatrudniamy

Mimo potężnych, nawet o kilkaset procent, podwyżek cen gazu i prądu – podstawowych mediów przy produkcji – zatrudniać chce m.in. znany wytwórca mrożonek spółka Agram, która ma dwa zakłady: przy Mełgiewskiej w Lublinie i w Motyczu. Sylwester Kozak, dyrektor operacyjny tej firmy, mówi o 20 etatach (przy 200 zatrudnionych). – Oferujemy konkurencyjne stawki w stosunku do innych zakładów i atrakcyjny system premiowy – zachęca dyr. Kozak. – Szukamy operatorów maszyn, wózków widłowych, pracowników do działu technicznego, automatyki, elektromechaników i zarządzania produkcją. Stawiamy mocno na automatyzację, dlatego potrzebujemy specjalistów w tej dziedzinie.

O kryzysie na pewno nie ma mowy także w branży IT, która mocno rozwinęła się w Lublinie (w tym miesiącu obchodzono 10-lecie powstania Lubelskiej Wyżyny IT). Tu można wybierać w ofertach i liczyć na naprawdę wysokie zarobki. Na przykład spółka Codema chce do końca roku pozyskać 15 pracowników, by w ten sposób „dobić” do setki zatrudnionych.

Rekrutacja jest praktycznie prowadzona stale, cały czas pojawia się ktoś nowy – przyznaje Anna Odzimek, kierownik marketingu w Codemie. I przyznaje z uśmiechem: – Czasami nie nadążam z wygłaszaniem formułki „Witamy na pokładzie”.

Zarobki? Od 10 do 23 tys. zł. Pracować można oczywiście zdalnie. – Dodatkowo oferujemy opiekę medyczną, ubezpieczenia grupowe, karty sportowe, imprezy integracyjne i dowolne formy zatrudnienia – wylicza tzw. benefity kierownik Odzimek.

Kryzys przyjdzie z opóźnieniem

Czy rzeczywiście jest aż tak dobrze, jak mówią statystyki i oceniają niektórzy pracodawcy? Kinga Rogala-Gutowska, branch manager lubelskiego oddziału Randstad Professionals, dużej agencji pośrednictwa pracy, nieco studzi ten optymizm. – Lokalny rynek pracy wciąż jest stabilny, ale – podkreślam – jest stabilny na ten moment. Widzimy dużą odporność na zawirowania krajowe i międzynarodowa. Jednakże oceniam, że z pewnym opóźnieniem będzie reagował na spowolnienie gospodarcze.

Skąd to przeświadczenie? – Widzimy dużą ostrożność pracodawców, wręcz zaciskanie pasa, jeśli chodzi o rekrutacje na nowe stanowiska albo przy szukaniu osób na właśnie zwolnione miejsca pracy. Obserwujemy również ostrożność pracowników w podejmowaniu decyzji o ewentualnej zmianie pracodawcy – dodaje Rogala-Gutowska. 

Jak zaznacza, pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna wpływa mocno na nastroje Polaków. To pokazuje m.in. 49. edycja Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, gdzie połowa ankietowanych oceniła, że nie będzie miała szansy na podwyżkę pensji, a 1/5 zdecydowała się na podjęcie dodatkowej pracy w celu zwiększenia swoich dochodów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium