Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 października 2024 r.
6:50

Bobry w centrum miasta? Jest się z czego cieszyć czy to powód do niepokoju?

(fot. KN)

Mieszkańcy lubelskiej Wieniawy od pewnego czasu idąc na zakupy do marketu ze zdumieniem spoglądają na przepływającą w pobliżu Czechówkę. Zadomowiły się tam bobry i nie przeszkadza im hałas i ruch samochodów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do niedawna widok sarny czy lisa w centrum miasta był czymś dziwnym i niespotykanym. Teraz często dzikie zwierzęta wchodzą do miast w poszukiwaniu pożywienia i miejsc do schronienia. Tak samo jest z bobrami. Spotykane są na wszystkich rzekach przepływających przez Lublin – Bystrzycy, Czerniejówce oraz Czechówce. Wszystkie przepływają przez miejski zgiełk i na wszystkich bobrom nie przeszkadza hałas i zanieczyszczenie. Czy mamy się przyzwyczajać do takiego widoku?

Obecność bobrów w mieście to nie jest świeży temat. Kilka lat temu pojawiły się już w Ogrodzie Botanicznym, gdzie dokonywały zniszczeń rzadkich gatunków roślin oraz w lubelskim skansenie. Tam potrzebna była interwencja specjalistów, którzy zajęli się odłowieniem zwierząt.

Od kilku lat ślady bytowania bobrów na Czechówce widoczne są na odcinku od zjazdu z ulicy Smorawińskiego do ulicy Lubomelskiej. Jadąc aleją Solidarności widzimy zniszczone przez zwierzęta drzewa.

– W ubiegłym roku na wysokości stadionu Lublinianki bobry uszkodziły kilkanaście drzew. Uszkodzenia były na tyle znaczące, że drzewa zagrażały bezpośrednio życiu i zdrowiu osób korzystających z ogólnie dostępnych terenów zielonych oraz sportowców trenujących na Stadionie Lublinianki. Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin wydał pozytywną decyzję na usunięcie 15 szt. drzew – informuje Tomasz Makowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Teraz te zwierzęta pojawiły się także w okolicach ulicy Puławskiej, na odcinku na wysokości Lidla. RZGW próbowało już raz pozbyć się lokatorów.

– 14 września tama została rozebrana, jednak zwierzęta zbudowały nową. W najbliższym czasie pracownicy Nadzoru Wodnego ją rozbiorą, podobnie jak zrobili to z tamami przy ulicach Wądolnej i Zdrojowej – dodaje Makowski.

Dlaczego akurat tak głośna okolica?

Bobry, to zwierzęta wodno-lądowe, i na miejsce swojego bytowania starają się wybierać miejsca nieskażone obecnością człowieka. Niestety jest ich tak dużo, że już „nie ma co wybrzydzać” i trzeba akceptować co się ma. Kiedyś te zwierzęta były na wymarciu i prowadzone były programy reintrodukcji, teraz szacuje się, że w Polsce może żyć nawet 200 tys. osobników.

Bobry – pod ochroną. To oznacza, że mogą robić co chcą?

Bóbr Europejski znajduje się pod częściową ochroną gatunkową na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt oraz Dyrektywy Rady 92/43/EWG w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. Oprócz tego znajduje się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNC). Decyzję o jego odłowieniu, zlikwidowania siedlisk lub w skrajnym przypadku odstrzeleniu wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Należy jednak pamiętać, że te zwierzęta są bardzo skryte i trudne do odłowienia, więc pozbycie się ich nie jest takie łatwe.

– Te zwierzęta są bardzo sprytne, więc aby móc je złapać, osoba do tego skierowana musi wykazać się jeszcze większym sprytem. W wydanych przez RDOŚ zgód na odstrzał zwierzęcia, sukcesem kończy się od 10 do 12 proc. Odłowów do pułapki żywołownej zakończonych złapaniem zwierzęcia jest jeszcze mniej – mówi prof. Marian Flis z katedry Etologii Zwierząt i Łowiectwa Uniwersytetu Przyrodniczego.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, te zwierzęta są bardzo skryte, dodatkowo aktywne głównie nocą, więc właściwie nie grozi nam atak ze strony bobra. Większe zagrożenie powodują tamy i nory, które budują.

– Bobry budują tamy, by było spiętrzenie wody, aby mogły zbudować swoją kryjówkę. Wlot do nory znajduje się pod powierzchnią wody, a później pod ziemią jest cały system tych kryjówek – tłumaczy prof. Flis. – Jak wiemy, Czechówka nie należy do głębokich rzek, więc te nory są wykopane dosłownie pod powierzchnią ziemi. W momencie, gdy nastąpimy na taką norę, po prostu możemy do niej wpaść.

Budowanie tam powodujące spiętrzenie wody może prowadzić także do podtopień okolicznych miejsc.

Jak można walczyć z bobrami?

Demontować bobrze tamy oraz zasklepiać wloty do nor. Na oba rodzaje działalności RZGW w Lublinie posiada aktualne zezwolenia wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie. Skuteczne jest także owijanie drzew specjalną siatką, by zwierzęta nie mogły ich obgryzać i czerpać pożywienia.

– Warto zaznaczyć, że najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem zabezpieczenia drzew przed bobrami jest ich owinięcie siatką stalową grubości min. 2 mm. Zwierzęta zwykle zniechęcają się mając do pokonania taką przeszkodę i opuszczają penetrowany teren, przenosząc się tam, gdzie dostęp do drewna jest łatwiejszy. Takie działania zabezpieczające na drzewach rosnących w linii brzegowej – podaje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty