Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 stycznia 2020 r.
12:15

Nazywają się Dzenek i Shrek. Osiołki uciekły z szopki w Lublinie wprost na ruchliwą ulicę [wideo]

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
62 25 A A

– Osiołki są bardzo radosne, dostają świeże witaminy i spokojnie przebywają w szopce – opowiada ksiądz Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie. – Dramat. Zwierzęta nie powinny być pozostawione bez nadzoru, szczególnie w niezabezpieczonym miejscu. Może się wydarzyć ogromne nieszczęście – komentuje Marta Włosek, prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od wielu lat parafia przy ulicy Jana Pawła II decyduje się na to, aby w swojej przykościelnej szopce przetrzymywać żywe zwierzęta.

– To tradycja, którą rozpoczął mój poprzednik, ksiądz Ryszard Jurak. Co roku przywozimy zwierzęta. Kiedyś były koniki, kozy, a od dwóch lat w szopce przebywają osiołki – tłumaczy proboszcz Pajurek. Szopka znajduje się obok Domu Akcji Katolickiej, przy wejściu od ulicy Jana Pawła II. – To bardzo ruchliwa ulica. W przypadku zaniechania opieki może dojść do tragedii. To zagrożenie zarówno dla życia zwierząt, jak i kierujących – podkreśla Włosek

Szopka wykonana jest z drewna. Wewnątrz, po lewej stronie, została przygotowana specjalna zagroda, w której przebywają dwa osiołki – Dzenek i Shrek. – Warunki są bardzo dobre. Na pewno wystarczające, żeby zwierzęta spędziły tam dwa tygodnie – mówi Wojciech Włodarczyk, właściciel.

Każdy chętny może przyjść, nakarmić i dotknąć zwierząt. – Nie wiadomo czym osiołki są dokarmiane. Właściciel nie powinien dopuszczać do takiej sytuacji. Osoby postronne nie powinny dokarmiać zwierząt – podkreśla Marta Włosek. – Nie martwię się o to co ludzie dają im jeść. Osiołków się nie przekarmi. Specjalnie nie zostawiam im owsa, bo wiem że ludzie przynoszą bułki i chleb – komentuje właściciel.

Zwierzęta przebywają za drewnianą bramą, która zabezpieczona jest łańcuchami. Wokół szopki znajdują się dwie kolejne ogradzające teren. Na jednej ze ścian powieszono kartkę informującą o tym, aby dopilnować zamkniętych bram. Mimo to, 30 grudnia zwierzęta uciekły z szopki i pobiegły w stronę ruchliwej ulicy.

– Pracownik na chwilę wyszedł, ja w tym czasie pełniłem służbę – komentuje proboszcz Pajurek. – Ktoś musiał wyrwać kłódki. One same by nie wyszły – dodaje duchowny.

Osiołkom nic się nie stało. Po około 20 minutach mundurowi doprowadzili je do miejsca, z którego uciekły. – Gdyby nie pomoc ludzi do niczego takiego by nie doszło. Najważniejsze, że dobrze się skończyło. Podziękowałem osłom, że dobrze się zachowały. – komentuje Wojciech Włodarczyk, właściciel zwierząt.

Szopka dobrze znana jest Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege. W styczniu 2016 roku interweniowali tam wolontariusze ze względu na liczne skargi mieszkańców. – Chodziło o złe warunki bytowe zwierząt – tłumaczy prezes Fundacji Ex Lege. Zwierzęta zostały wtedy zabrane przez właściciela do miejsca z którego pochodziły. – Wszystko zakończyło się spokojną rozmową. Proboszcz obiecał nam wtedy, że zwierzęta nie wrócą do tej szopki – wspomina Włosek. Dziś wiemy, że tak się nie stało.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 14:37
+14
Hm...źle się stało, że zwierzęta opuściły szopkę. Ktoś tu zawinił. Same zostały narażone na niebezpieczeństwo ale też mogło dojść do wypadku ze szkodą dla ludzi. Być może to jakiś wybryk chuligański? Kim trzeba być żeby tak postąpić? W czym i komu zawiniły te biedne zwierzęta? Tak się nie godzi!
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 17:56
+11
Chleb i bułki to nie jest odpowiedni pokarm dla zwierzat. Dziwny właściciel. Juz lepiej by przyczepili kartke aby dokarmiac marchwią.
Avatar
Wojtek / 1 stycznia 2020 r. o 17:04
+11
Te fundacje to płatni ageci , zastanawiam się czy nie można ujawnić kto ile im płaci za sianie niepewności i kłamstw. Osły to bardzo zrównoważone zwierzęta , żyją w górach w temp. często - 30 stopni C , wszystkie obawy są nie zasadne.Polska wieś staje się pusta nie ma krowy , świni , kury , wszystko sami wyniszczyliśmy zakazami , nakazami , karami , bedzoemy jeść mięso jaja mleko z zachodu , chemiczne , pogłowie zwierząt spadło o 50% i nadal spada , chłopi muszą się twmu przeciwstawić.Jak nie to za kilka lat koncerny nasz wytrują a fundacje i pseudo ekolodzy stracą utrzymanie.  
Te fundacje to płatni ageci , zastanawiam się czy nie można ujawnić kto ile im płaci za sianie niepewności i kłamstw. Osły to bardzo zrównoważone zwierzęta , żyją w górach w temp. często - 30 stopni C , wszystkie obawy są nie zasadne.Polska wieś staje się pusta nie ma krowy , świni , kury , wszystko sami wyniszczyliśmy zakazami , nakazami , karami , bedzoemy jeść mięso jaja mleko z zachodu , chemiczne , pogłowie zwierząt spadło o 50% i nadal spada , chłopi muszą się twmu przeciwstawić.Jak nie to za kilka lat koncerny nasz wytrują a fundacje ... rozwiń
Avatar
KL / 1 stycznia 2020 r. o 13:42
+10
Wolność osiołkom!
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 14:58
+4
A mnie ciekawi, czy obrońcy praw zwierząt z panią prezes na czele z równą mocą kochają i szanują ludzi - bez względu na ich światopogląd. Bo dla mnie to zwykłe bicie piany, by za wszelką cenę zaistnieć. Nikt z krytyków szopki nie udawadnia naruszenia praw zwierząt. Osiołki mają ciepłą zagrodę, jedzenie, są zabezpieczone przed wyjściem na zewnątrz. I coś mi mówi, że prawdziwymi osłami i baranami mogą okazać się ludzie, nie zwierzęta, powodowani fałszywie pojętą troską o naszych małych braci. 
Avatar
Paweł / 1 stycznia 2020 r. o 14:21
+4
Chyba Pani prezes mija się z prawdą o tym że zwierzęta miały nie wrócić. Cytat z Kuriera artykuł z 2016 r: Na miejscu nasi wolontariusze zastali dwie kozy oraz osła. Zwierzęta przebywały w drewnianej szopie, miały zapewnioną głęboką ściółkę oraz stały dostęp do siana – wyjaśnia Marta Włosek, prezes Fundacji. [...] Przedstawiciele Fundacji po rozpatrzeniu wszystkich kwestii zaproponowali, aby zwierzęta jak najszybciej wróciły do właściciela, gdzie mają najlepsze dla siebie warunki. Dlaczego, skoro zwierzętom niczego nie brakowało?" Z tego artykułu nie wynika że miały nie wrócić... Zrodlo: ***s://***.pl/zywa-szopka-na-czubach-po-interwencjach-zwierzeta-wrocily-do-wlasciciela/ar/9256546
Chyba Pani prezes mija się z prawdą o tym że zwierzęta miały nie wrócić. Cytat z Kuriera artykuł z 2016 r: Na miejscu nasi wolontariusze zastali dwie kozy oraz osła. Zwierzęta przebywały w drewnianej szopie, miały zapewnioną głęboką ściółkę oraz stały dostęp do siana – wyjaśnia Marta Włosek, prezes Fundacji. [...] Przedstawiciele Fundacji po rozpatrzeniu wszystkich kwestii zaproponowali, aby zwierzęta jak najszybciej wróciły do właściciela, gdzie mają najlepsze dla siebie warunki. Dlaczego, skoro zwierzętom niczego nie brakowało?" Z teg... rozwiń
Avatar
/ 1 stycznia 2020 r. o 13:08
+4
Księżom już nie wystarczają owieczki i barany?
Avatar
Ściema i obiecanki po śmierci / 1 stycznia 2020 r. o 12:28
+3
– Pracownik na chwilę wyszedł, ja w tym czasie pełniłem służbę – komentuje proboszcz Pajurek. – Ktoś musiał wyrwać kłódki. One same by nie wyszły – dodaje duchowny. CIEKAWE DLACZEGO W TO NIE WIERZĘ ? Szopka dobrze znana jest Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege. W styczniu 2016 roku interweniowali tam wolontariusze ze względu na liczne skargi mieszkańców. – Chodziło o złe warunki bytowe zwierząt – tłumaczy prezes Fundacji Ex Lege. Zwierzęta zostały wtedy zabrane przez właściciela do miejsca z którego pochodziły. – Wszystko zakończyło się spokojną rozmową. Proboszcz obiecał nam wtedy, że zwierzęta nie wrócą do tej szopki – wspomina Włosek. Dziś wiemy, że tak się nie stało. A W TO WIERZĘ , DLACZEGO ?
– Pracownik na chwilę wyszedł, ja w tym czasie pełniłem służbę – komentuje proboszcz Pajurek. – Ktoś musiał wyrwać kłódki. One same by nie wyszły – dodaje duchowny. CIEKAWE DLACZEGO W TO NIE WIERZĘ ? Szopka dobrze znana jest Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Ex Lege. W styczniu 2016 roku interweniowali tam wolontariusze ze względu na liczne skargi mieszkańców. – Chodziło o złe warunki bytowe zwierząt – tłumaczy prezes Fundacji Ex Lege. Zwierzęta zostały wtedy zabrane przez właściciela do miejsca z którego pochodziły. – Wszystko zakoń... rozwiń
Avatar
życzliwy / 1 stycznia 2020 r. o 20:48
+2
Ksiądz kłamie. Proboszcza nigdzie nie było, gdy osiołki doprowadzono do stajenki. Łaził jakiś ksiądz całkiem bezradny wobec sytuacji ale to nie był proboszcz. Sam byłem i widziałem. Tam w szopie nigdy nie było łańcuchow. zwykły skobel i beztroska
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 15:01
+2
Niech ten ksiądz sam sobie w tej szopce postoi. Osły nie są przystosowane do naszego klimatu. Są bardzo wrażliwe na niskie temperatury.
 Tak, tak. Rzeczywiścue mamy teraz iście syberyjskie temperatury...  Głupota ma się dobrze.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2020 r. o 17:56
0
Jak można nazwać osła Shrek
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 08:28
0
kto dziś wierzy księżom? No na serio trzeba być półgłówkiem żeby mieć zaufanie do tych ludzi i tej instytucji
 A tobie kto wierzy? Pewien jesteś, że głosisz prawdę? A może to ty jesteś półgłówkiem? Nie bądź pewny, że tak nie jest. 
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 08:18
+1
kto dziś wierzy księżom? No na serio trzeba być półgłówkiem żeby mieć zaufanie do tych ludzi i tej instytucji
Avatar
e-kologia / 1 stycznia 2020 r. o 22:00
-4
trzeba zabrać wszystkie zwierzęta z lasu, bo zmarzną w zimie. I trzeba im założyć kurteczki, koniecznie z sztucznego tworzywa, żeby produkować więcej chemii wyniszczającej środowisko naturalne
Avatar
Uio / 1 stycznia 2020 r. o 20:51
-4
Może ten ksiądz nasłuchał się głupot biszkopta Jedraszewskiego 
Avatar
życzliwy / 1 stycznia 2020 r. o 20:48
+2
Ksiądz kłamie. Proboszcza nigdzie nie było, gdy osiołki doprowadzono do stajenki. Łaził jakiś ksiądz całkiem bezradny wobec sytuacji ale to nie był proboszcz. Sam byłem i widziałem. Tam w szopie nigdy nie było łańcuchow. zwykły skobel i beztroska
Avatar
Antyekoterrorysta / 1 stycznia 2020 r. o 20:31
+1
Jest wyjście, trzeba zaproponować tej fundacji żeby opracowała plan trzymania zwierząt w szopce i wyznaczyła wolontariusza, który przyjdzie i sprawdzi dobrostan zwierząt. Za to trzeba dokonać darowizny na rzecz tej fundacji. Prezeska też musi z czegoś żyć.
Avatar
human / 1 stycznia 2020 r. o 19:56
-2
TO OKROPNE! ZWIERZĘTA NIE POWINNY BYĆ PRZETRZYMYWANE W TEN SPOSÓB! NIECH SIĘ SAMI ZAMKNĄ W SZOPCE!
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 17:56
+11
Chleb i bułki to nie jest odpowiedni pokarm dla zwierzat. Dziwny właściciel. Juz lepiej by przyczepili kartke aby dokarmiac marchwią.
Avatar
Wojtek / 1 stycznia 2020 r. o 17:04
+11
Te fundacje to płatni ageci , zastanawiam się czy nie można ujawnić kto ile im płaci za sianie niepewności i kłamstw. Osły to bardzo zrównoważone zwierzęta , żyją w górach w temp. często - 30 stopni C , wszystkie obawy są nie zasadne.Polska wieś staje się pusta nie ma krowy , świni , kury , wszystko sami wyniszczyliśmy zakazami , nakazami , karami , bedzoemy jeść mięso jaja mleko z zachodu , chemiczne , pogłowie zwierząt spadło o 50% i nadal spada , chłopi muszą się twmu przeciwstawić.Jak nie to za kilka lat koncerny nasz wytrują a fundacje i pseudo ekolodzy stracą utrzymanie.  
Te fundacje to płatni ageci , zastanawiam się czy nie można ujawnić kto ile im płaci za sianie niepewności i kłamstw. Osły to bardzo zrównoważone zwierzęta , żyją w górach w temp. często - 30 stopni C , wszystkie obawy są nie zasadne.Polska wieś staje się pusta nie ma krowy , świni , kury , wszystko sami wyniszczyliśmy zakazami , nakazami , karami , bedzoemy jeść mięso jaja mleko z zachodu , chemiczne , pogłowie zwierząt spadło o 50% i nadal spada , chłopi muszą się twmu przeciwstawić.Jak nie to za kilka lat koncerny nasz wytrują a fundacje ... rozwiń