Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 marca 2024 r.
12:28

AKTUALIZACJA Gorąco u wojewody na rolniczym proteście

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Rolnicy protestowali przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Do rolników wyszedł wojewoda Krzysztof Komorski, na którego czekał stół z chlebem, skrzynki z jabłkami, sok z malin oraz smalec i kiełbasa. Konsumpcji nie było, ale wywiązał się zażarta dyskusja o zapaści w rolnictwie, postulatach protestujących, kampanii wyborczej, krzyżu i groźbach wobec wojewody.

Aktualizacja artykułu: 20 marca 2024 r. 15:21
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po godzinie 15 otrzymaliśmy informację o zakończeniu protestu pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.

- Dzisiaj (20 marca) zakończymy manifestację o godzini 16. Przekazaliśmy nasze stanowisko wojewodzie. Krzysztof Komorski obiecał stanąć po naszej stronie. Teraz przenosimy się na granicę. Będziemy zbierać podpisy za odwołanie tego rządu – powiedział Krzysztof Chmiel, organizator protestu.

 Dziś w całym regionie rozpoczęły się masowe protesty rolników. Blokady stanęły w 26 miejscach, paraliżując ruch na głównych drogach. Niektóre urzędy w Lublinie, w obawie przed kłopotami komunikacyjnymi, skierowały pracowników na pracę zdalną.

Kulminacja dzisiejszego protestu miała miejsce przed siedzibą Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Spokojnej w Lublinie. Rolnicy dotarli tam w kolumnie liczącej dobrze ponad 200 osób, która po godzinie ósmej ruszyła z placu Zamkowego.

– Zaprosimy pana wojewodę do nas, na zewnątrz. Przygotowaliśmy stół, przy którym wygodnie i otwarcie porozmawiamy o problemach polskiego rolnictwa, z którymi dzisiaj przyszliśmy do urzędu. Rolnicy walczą o życie – przemawiał do zebranych Krzysztof Chmiel, organizator protestu, plantator malin z powiatu opolskiego. Wcześniej rolnicy odmówili modlitwę „Ojcze nasz” i odśpiewali hymn.

Do zebranych wyszedł gen. Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. – Zapraszamy na rozmowy z panem wojewoda do urzędu. Prosimy o wybranie delegacji trzech osób – powiedział Dariusz Działo do protestujących. Rolnicy nie zgodzili się na taką formę rozmów. W końcu przystali, ale wynegocjowali delegację w 5-osobowym składzie.

Atmosfera podczas rozmów w budynku LUW była napięta. – 26 lutego było spotkanie rolników z panem. Wiceminister Michał Kołodziejczak, za pana pośrednictwem, dostał od nas, od rolników, konkretne prawne i logistyczne rozwiązania. Nie ma efektów. Co się stało z tymi postulatami – pytał się wojewody Krzysztof Chmiel. – Nam się już kończy czas. Jeśli władza myśli, że przeciągnie nas w czasie, to się myli. Dziś walczymy o życie – dodał Chmiel, który zaprosił wojewodę Krzysztofa Komorskiego na zewnątrz, aby przy przygotowanym stole szczerze i spokojnie porozmawiać o problemach rolników. Rolnicy mocno dopytywali się wojewody o sprawę usunięcia krzyża z sali kolumnowej.

– Jako reprezentant rządu wspieram was w żądaniach – powiedział wojewoda. Potem rozmowy zeszły na szczegóły, czyli kto i kiedy nie mógł się spotkać z Czesławem Siekierskim, ministrem rolnictwa, podczas spotkań na Lubelszczyźnie. – Wywiązałem się ze wszystkich zobowiązań, jakie wam obiecałem. Na ostatnim spotkaniu spisaliście listę postulatów. 27 lutego wszystkie te postulaty wysłałem do ministra Czesława Siekierskiego. Chodziło m.in. o rekompensaty w różnicach cen płodów rolnych, takich jak kukurydza, pszenica i inne zboża, owoce miękkie, zioła oraz produkty rolne pochodzenia zwierzęcego – dodał wojewoda.

Po zakończeniu rozmów wojewoda w budynku urzędu wyszedł do rolników. W międzyczasie dwóch rolnik starało się w sali kolumnowej powiesić krzyż. Doszło do małej przepychanki z gen. Dariuszem Działo, który poprosił ich o opuszczenie tej Sali kolumnowej.

Wojewoda Komorski wyszedł do rolników. Wywiązała się dyskusja, o tym, co można, a czego nie można, z dnia na dzień zmienić w polskim rolnictwie,. Rolnicy wybuczeli wojewodę, gdy ten przedstawił im listę towarów rolno-spożywczych zatrzymanych na granicy z Ukrainą.

Powróciła też sprawa krzyża. Wojewoda tłumaczył zebranym, że krzyż został przewieszony do innej sali,  a w urzędzie musi być jedno miejsce dla ludzi innego wyznania lub ateistów. Przy tej okazji wojewoda wspomniał, że po przeniesieniu krzyża otrzymywał pogróżki. Dziś ich autor tych pogróżek tłumaczy się w prokuraturze.

Krzysztof Komorski zarzucił protestującym, że ich zgromadzenie zamieniło się wiec wyborczy. Wskazał na obecność członków Konfederacji oraz Rafała Meklera, kandydata w wyborach samorządowych. Mekler ripostował, że uczestniczy w proteście z szacunku dla ludzi, z którymi przez 73 dni blokował granicę.

Rolnicy pozostaną przed urzędem do soboty. Krzysztof Komorski zobowiązał się, że po raz kolejny będzie monitować ministra rolnictwa w sprawie postulatów i rozważań przygotowanych przez lubelskich rolników. Potem wojewoda pojechał porozmawiać z rolnikami protestującymi na innych blokadach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty