Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 listopada 2021 r.
16:52

Jest decyzja ws. wizyty po kolędzie. Jedna z parafii będzie wysyłać tylko zaszczepionych księży

96 9 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w archidiecezji lubelskiej. Wizyty księży w domach będą jednak możliwe, o ile chęć przyjęcia kapłana zadeklarują wierni. Niektóre parafie na tę okazje przygotowały specjalną kartę zgłoszeniową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie zastanawiałam się nad tym, bo wizytę duszpasterską zwykle dopiero w połowie stycznia mieliśmy. Jest jeszcze czas, przecież grudzień się jeszcze nie zaczął – stwierdza pani Anna, która należy do parafii w podlubelskim Dysie. – Nikt nie wie jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w kraju i naszym województwie. Wszystko może się wydarzyć. Może znowu wprowadzą lockdown, będziemy pozamykani w domach?

Tymczasem decyzja ws. organizacji kolędy na terenie archidiecezji lubelskiej już zapadła. Została przedyskutowana podczas ostatniej konferencji księży dziekanów.

– Z uwagi na niepewną sytuację epidemiczną przyjęliśmy rozwiązanie sprzed roku, z pewnymi modyfikacjami – przyznaje ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Wierni będą mogli otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą podczas Eucharystii w dniu powszednim. Księża proboszczowie będą zapraszali mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła np. na wieczorną mszę świętą. Szczególną intencją tej mszy powinna być modlitwa za zaproszonych tego dnia parafian. Podczas mszy należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi.

Ks. Adam Jaszcz dodaje, że będzie można także poświęcić wodę, którą osoby uczestniczące w mszy zabiorą do swoich domów. Po liturgii możliwe będzie też kolędowanie i rozmowa na tematy parafialne. – Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach – zaznacza ks. Jaszcz. – Księża będą zachęcali wiernych, aby po powrocie do domu odprawili celebrację liturgii rodzinnej, kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Wicekanclerz zapowiada również, że będzie możliwość wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie.

– Jeśli taką decyzję podejmie proboszcz, jednak na specjalne zaproszenie wiernych i z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych – zastrzega ks. Adam Jaszcz.

– Najlepiej będzie kiedy nasi parafianie, którzy chcą przyjąć księdza po kolędzie skontaktowali się z kancelarią parafialną aby umówić się na taką wizytę

– podpowiada ks. Piotr Kawałko, proboszcza lubelskiej Parafii pw. św. Mikołaja. – To czy ktoś przyjmie kapłana w swoim domu to jest indywidualna sprawa, każdy decyduje sam.

Zaszczepieni i w maseczkach

„Z powodu pandemii w tym roku w ramach kolędowej wizyty duszpasterskiej kapłani odwiedzą tylko te rodziny, które zadeklarują chęć przyjęcia kolędującego księdza. Można to uczynić wypełniając formularz internetowy lub wypełniając kartę zgłoszeniową, którą należy złożyć w zakrystii (karty są wyłożone pod chórem) bądź zapisując się osobiście w zakrystii lub w kancelarii” – czytamy w ogłoszeniach Parafii św. Józefa w Lublinie. „Dzień przed kolędą o godz. 18 w kościele zostanie odprawiona Msza święta w intencji rodzin, które będą odwiedzone następnego dnia. Wszyscy kapłani odwiedzający mieszkania będą zaszczepieni i będą w maseczkach. Prosimy również parafian o nałożenie maseczek na czas trwania wizyty duszpasterskiej.”

– Niedawno przeszłam COVID-19 więc z tradycyjnej wizyty raczej zrezygnuję. Boje się o swoje zdrowie – przyznaje jedna z osób należących do parafii przy ul. Filaretów, którą zapytaliśmy jaką podejmie decyzję. – Pomodlimy się podczas mszy w kościele.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Filips / 30 listopada 2021 r. o 17:46
+13
Zaszczepieni równiez przenoszą wirusa . Na pewno zaproszą księdz a starcy z szeregiem chorob nabytych przez lata . Młodsza częsc rodziny się ucieszy...
Avatar
LLUbelak / 1 grudnia 2021 r. o 13:57
+2
Vectory wirusa ruszą w czarny pochód z pobudek czysto kopertowych Xd a i w święta nie zapomnijta oblizać palców plebana przy komunikacie będzie zabawa w styczniu z zablokowanymi szpitalami
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 23:10
-1
Jestem ochrzczonym katolikiem i takiego szamana do domu nie wpuszczam. Mam dzieci i w trosce o ich bezpieczeństwo nıe wpuszczam facetów w czarnych sukienkach do domu.
Avatar
Sir_Fred / 30 listopada 2021 r. o 17:46
-1
Od 35 lat nie puszczam łajzy do domu co by tu robiła przeszpiegi i za moje pieniądze
Avatar
Max... / 1 grudnia 2021 r. o 11:04
-2
To bardzo zaskakująca informacja! Najprawdopodobniej owi "duchowni" weszli na kolizyjny kurs z panem min. Czarnkiem! Przyznać muszę, że nie spodziewałem się takiego zamieszania. Co prawda mnie oni wcale nie interesują, ale decyzja o spuszczeniu z łańcucha domokrążców wydaje się być odbiegająca od deklaracji członka rządu!
Avatar
Kroll / 30 listopada 2021 r. o 20:02
-2
To są zaszczepieni księża? A komórki macierzyste? I pójdą do nieba? I takiego zaszczepionego będą przyjmować prawdziwi katolicy? Pomieszanie z poplątaniem.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 13:40
-3
... mają silną wiarę słudzy.... po tym experymentalnym szczepieniu ;)
Avatar
Japolan / 30 listopada 2021 r. o 17:55
-25
Jestem katolikiem i chętnie po kolędzie przyjmę katolickiego księdza - a nie szamana faszystowskiej sekty covid'owej (zanaskowanych, wyszczepionych, z(a)lanych środkami dezynfekującymi.
Avatar
Japolan / 30 listopada 2021 r. o 17:58
-30
Jestem katolikiem i chętnie po kolędzie przyjmę  katolickiego księdza  - a nie szamana faszystowskiej sekty covid'owej - zamaskowanego, wyszczepionego (mogącego zarażać jakimś syfem) , z(a)lanego środkami dezynfekującymi.
Avatar
LLUbelak / 1 grudnia 2021 r. o 13:57
+2
Vectory wirusa ruszą w czarny pochód z pobudek czysto kopertowych Xd a i w święta nie zapomnijta oblizać palców plebana przy komunikacie będzie zabawa w styczniu z zablokowanymi szpitalami
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 13:40
-3
... mają silną wiarę słudzy.... po tym experymentalnym szczepieniu ;)
Avatar
Max... / 1 grudnia 2021 r. o 11:04
-2
To bardzo zaskakująca informacja! Najprawdopodobniej owi "duchowni" weszli na kolizyjny kurs z panem min. Czarnkiem! Przyznać muszę, że nie spodziewałem się takiego zamieszania. Co prawda mnie oni wcale nie interesują, ale decyzja o spuszczeniu z łańcucha domokrążców wydaje się być odbiegająca od deklaracji członka rządu!
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 listopada 2021 r. o 23:10
-1
Jestem ochrzczonym katolikiem i takiego szamana do domu nie wpuszczam. Mam dzieci i w trosce o ich bezpieczeństwo nıe wpuszczam facetów w czarnych sukienkach do domu.
Avatar
Kroll / 30 listopada 2021 r. o 20:02
-2
To są zaszczepieni księża? A komórki macierzyste? I pójdą do nieba? I takiego zaszczepionego będą przyjmować prawdziwi katolicy? Pomieszanie z poplątaniem.
Avatar
Japolan / 30 listopada 2021 r. o 17:58
-30
Jestem katolikiem i chętnie po kolędzie przyjmę  katolickiego księdza  - a nie szamana faszystowskiej sekty covid'owej - zamaskowanego, wyszczepionego (mogącego zarażać jakimś syfem) , z(a)lanego środkami dezynfekującymi.
Avatar
Japolan / 30 listopada 2021 r. o 17:55
-25
Jestem katolikiem i chętnie po kolędzie przyjmę katolickiego księdza - a nie szamana faszystowskiej sekty covid'owej (zanaskowanych, wyszczepionych, z(a)lanych środkami dezynfekującymi.
Avatar
Filips / 30 listopada 2021 r. o 17:46
+13
Zaszczepieni równiez przenoszą wirusa . Na pewno zaproszą księdz a starcy z szeregiem chorob nabytych przez lata . Młodsza częsc rodziny się ucieszy...
Avatar
Sir_Fred / 30 listopada 2021 r. o 17:46
-1
Od 35 lat nie puszczam łajzy do domu co by tu robiła przeszpiegi i za moje pieniądze
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Po raz kolejny w tym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokazały, jak mocnym są zespołem, kiedy czują na sobie presję. Zielono-białe nie tylko odrobiły straty z pierwszego spotkania 1/8 finału EuroCup z Villeneuve d’Ascq LM, ale kompletnie rozbiły rywala z Francji 85:59. I to na jego parkiecie. Awansu do „ósemki” nikt im już nie odbierze

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Rozpoczęły się zapowiadane kontrole cen na sklepowych półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzać, czy handlowcy zareagują na obniżkę VAT. Grozi karami dla tych, którzy cen nie obniżą. Na razie niektóre produkty zdrożały.

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie
6 marca 2022, 19:00

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie

6 marca o godz. 19 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury wystąpi Olga Bończyk z zespołem.

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Po sobotniej porażce w Kielcach Wisła Puławy spisała się dużo lepiej w środowym sparingu z Pilicą Białobrzegi. Rywal tym razem był jednak mniej wymagający i Duma Powiśla rozbiła ostatecznie trzecioligowca 6:0.

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Zamieszanie z egzaminami na prawo jazdy. Do zestawu pytań zostało włączonych osiem błędnych. Ministerstwo szuka odpowiedzialnych za to urzędników, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego sprawdzają czy ci co 24 stycznia nie zdali egzaminu, oblali go słusznie.

Trzecie podejście do podwyżki opłaty śmieciowej w Puławach. Ma być jeszcze drożej

Trzecie podejście do podwyżki opłaty śmieciowej w Puławach. Ma być jeszcze drożej

W Puławach za odbiór śmieci segregowanych mieszkańcy płacą 22 zł. Pod koniec zeszłego roku Ratusz podjął dwie próby podwyższenia tej stawki do 27 zł. Obie zakończyły się niepowodzeniem, bo nie zaakceptowali tego radni. W czwartek próba numer trzy, z jeszcze wyższą kwotą – 28,70 zł.

Małe koziołki mogą ozdobić centrum Lublina
galeria

Małe koziołki mogą ozdobić centrum Lublina

W sobotę przed Ratuszem pojawi się pierwsza z kilkunastu figurek koziołków, które chcą poustawiać w centrum miasta działacze jednej z fundacji. Ten pierwszy jest trębaczem, w planie są też m.in. koziołki z poziomicą, rybą i… narzeczoną.

Halo, czy to historia? "Budka Nietelefoniczna" powstała w Trawnikach

Halo, czy to historia? "Budka Nietelefoniczna" powstała w Trawnikach

W kabinie jest zamocowany aparat telefoniczny. Zadzwonić jednak nigdzie się nie da. Będzie można za to posłuchać ciekawych opowieści. Pierwsza w Lubelskiem budka „nietelefoniczna” zostanie oficjalnie otwarta za kilka dni w Trawnikach (powiat świdnicki). Druga stanie w oddalonych o ok. 15 km Piaskach. Zostanie ustawiona wiosną.

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lider wciąż bez porażki

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lider wciąż bez porażki

4-te Piętro pokonało Lancet i umocniło się na czele wyścigu o mistrzostwo rozgrywekPod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego.

Trudny moment, ale nowe restauracje otwierają się w Lublinie. "Nie powinno się czekać na lepszy czas"