

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

Na kandydatów czeka prawie 2100 miejsc na 29 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia.
– Oferujemy kierunki studiów odpowiadające potrzebom zarówno młodzieży, jak i pracodawców. W tym roku nowościami są: cyberbezpieczeństwo, informatyka techniczna i wzornictwo przemysłowe – mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.
Cyberbezpieczeństwo oraz informatykę techniczną prowadzi Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej.
Wzornictwo przemysłowe to kierunek, który będzie realizowany na Wydziale Mechanicznym we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS oraz Uniwersytetem Przyrodniczym.
– Kompetencje absolwentów obejmują tworzenie innowacyjnych wzorów przemysłowych, opracowywanie znaków towarowych, prototypów oraz projektowanie produktów dla wielu branż przemysłu – tłumaczy prof. Hubert Dębski, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. – Program kształcenia łączy w sobie elementy inżynierii mechanicznej, sztuki projektowej oraz nauk ekonomicznych, co pozwala na kompleksowe podejście do realizacji procesu wzorniczego
Kierunek Cyberbezpieczeństwo ma być odpowiedzią na wzrost liczby zagrożeń, takich jak ataki hakerskie, kradzież danych oraz zaawansowane działania z zakresu cyberwojny.
– Na rynku pracy brakuje dziś specjalistów posiadających kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania systemów zabezpieczeń, analizowania zagrożeń oraz reagowania na różnego typu incydenty. Uruchomienie kierunku cyberbezpieczeństwo wynika więc głównie z zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów, którzy nie tylko znają technologie, ale posiadają również wiedzę z obszarów prawnych, organizacyjnych i społecznych związanych z cyberbezpieczeństwem – podkreśla dr inż. Joanna Szulżyk-Cieplak, prodziekan do spraw kształcenia Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej.
A na czym, polega Informatyka techniczna? – To naprawdę wyjątkowe studia interdyscyplinarne – zachwala prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. –Oczywiście będziemy kształcić specjalistów, którzy są informatykami, ale jednocześnie doskonale wiedzą, co dzieje się w przemyśle, w obszarach programowania linii automatycznych, analiz wielowymiarowych, zarządzania cyfrową dokumentacją projektową, programowaniem obrabiarek czy robotów
Rekrutacja potrwa do 10 lipca, jednak kandydaci na architekturę muszą się pospieszyć – tam rejestracja zakończy się już 17 czerwca, ponieważ 23 i 24 czerwca odbędą się obowiązkowe egzaminy z rysunku. Wyniki rekrutacji: 14 lipca.
