Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2024 r.
21:14

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

0 A A

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bank działa od 2019 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie i jest jedynym w regionie.

- Na nasz pierwszy apel odpowiedziało ponad 20 mam. Od samego początku mamy w naszym województwie chciały się dzielić swoim mlekiem i widziały taką potrzebę. Założenie tego banku było bardzo istotne, dlatego, że na naszym terenie go nie było, a dwa najbliższe były w Rzeszowie i Warszawie. Transport tego mleka na tak duże odległości zawsze niesie ze sobą ryzyko rozmrożenia, ryzyko działań niepożądanych. Chciałyśmy stworzyć możliwość, żeby mamy mogły podzielić się tym co mają najcenniejsze, czyli tak zwanym białym złotem – mówi dr n. med. Justyna Domosud, jedna z założycielek i była kierownik Banku Mleka Kobiecego w Lublinie.

Z okazji Dnia Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego szpital zaprosił do świętowania zarówno dawczynie jak i biorczynie. Dzięki działalności banku, kobiety, które nie mają co robić z nadwyżką pokarmu, mogą podzielić się nim m.in. z mamami wcześniaków, u których często laktacja pojawia się później.

- Ze względu na zaawansowany stan przedrzucawkowy, w 33 tyg. ciąży lekarze podjęli decyzję o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży. Zanim rozpoczęła się u mnie laktacja, synek był dokarmiany mlekiem z banku. Później dość szybko rozpoczęła się u mnie laktacja, więc już karmiłam synka swoim mlekiem. Podjęłam wtedy decyzję, że skoro mamy nadwyżkę mleka to chcemy pomóc innym mamom i dzieciom. Chcę im w ten sposób podziękować i wynagrodzić to, co my od nich otrzymaliśmy – mówi Ewelina, dawczyni mleka kobiecego.

Lekarze zachęcają i zalecają matkom karmienie piersią, ponieważ dostarcza to dzieciom wielu składników, które pozytywnie wpływają na ich rozwój. Jest to szczególnie ważne dla wcześniaków i noworodków, które rodzą się z chorobami.

- Co 10 dziecko rodzi się przedwcześnie. W tym pierwszym okresie mamy nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości pokarmu swoim dzieciom. Wtedy przekazujemy im ten pokarm, aby dzieci otrzymały go od pierwszych chwil życia. Traktujemy mleko kobiece jako lek. Jest to coś, co ratuje zdrowie i życie tych dzieci, wspiera ich odporność, wspiera w dojrzewaniu przewodu pokarmowego, zmniejsza ryzyko infekcji, w tym sepsy oraz takich chorób jak martwicze zapalenie jelit – podkreśla lek. med. Monika Dobrowolska, kierownik Banku Mleka Kobiecego USK nr 1 w Lublinie.

Mleko jest wcześniej badane oraz poddawane obróbce termicznej, dlatego jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Każda chętna mama, która chciałaby zostać dawczynią musi zrobić wszystkie niezbędne badania. Jak wspomniała jedna z dawczyń, na początku miała obawy, że procedury będą trwały bardzo długo, co okazało się nieprawdą.

- Mamy martwią się, że to skomplikowana procedura, że jest dużo badań. Tak nie jest. To jest prosta procedura, a szpital bardzo pomaga. Trzeba przyjechać na badanie krwi, próbka mleka zostaje poddana badaniom. Później już dzwoniłam do szpitala, przyjeżdżano po mleko w ciągu 1- 2 dni i nie musiałam sama nigdzie go wieźć i ponosić żadnych kosztów. Jeżeli tylko mamy mają taką możliwość, to powinny to robić – zaznacza Anna, dawczyni mleka.

W ciągu 5 lat swojego istnienia bank Mleka pomógł 564 wcześniakom z województwa lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

Gmina zaczęła kręcić w nocy 1 czerwca
NA ROWERZE

Gmina kręci kilometry na swoje konto, nie miasta

W tegorocznej rywalizacji gmina o tytuł Rowerowej Stolicy Polski walczy oddzielnie. – Prosili o to mieszkańcy – tłumaczy Agnieszka Borodijuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team zaprezentowali się znakomicie podczas Tour of Małopolska

Znakomita postawa Lubelskie Perła Polski Cycling Team podczas Tour of Małopolska

To 62 edycja tej imprezy znanej również pod nazwą Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W tym sezonie na jej starcie pojawiły dwie ekipy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski oraz KS Pogoń Mostostal Puławy

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu
DO ZOBACZENIA
5 czerwca 2024, 18:30

Tylko po francusku. Najlepsze filmy znad Sekwany w Zamościu

Przez ponad tydzień kinomani będą mieli okazję oglądać w Zamościu francuskie filmy. Zaplanowano osiem seansów, po jednym na każdy z dni 15. Przeglądu Kina Francuskiego w Centrum Kultury Filmowej Stylowy.

Noc Świętojańska organizowana przez ZDK
WIANKI I PAPROĆ
22 czerwca 2024, 20:00

Magiczna noc czerwcowa. Świętojańskie obrzędy i zabawy w parku

Wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci i tańce przy ognisku – tak będzie nocą w sobotę, 22 czerwca, w Parku Miejskim w Zamościu.

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór
HALO?

Służbowy albo prywatny na ryczałcie. W sprawie komórek urzędnicy mają wybór

Dotychczas jeśli komuś z pracowników UM Zamość przysługiwał służbowy telefon, to go dostawał. Teraz też tak będzie, ale jeżeli ktoś woli korzystać tylko z prywatnej komórki, to otrzyma ryczałt na opłacenie abonamentu. Wiemy, ile wydaje się na to pieniędzy.

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę
GRANICA

Tarcza Wschód: 700 km niespodzianek dla wroga i 4 lata na budowę

Zanim jeszcze wojska wroga wyjadą z baz, my mamy o tym wiedzieć. A gdy już przekroczą granicę, to ich czołgi mają utopić się w bagnach czy rozlewiskach, nadziać się na żelbetowe jeże czy wpaść na wybuchowe niespodzianki. W cztery lata ma powstać Tarcza Wschód. Jej koszt to 10 miliardów złotych. Nie będzie to linia na kształt Wału Pomorskiego, ale zaawansowany system aktywnej obrony.

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)
CENNIK
film

Max: Wreszcie wiadomo, ile to będzie kosztować (wideo)

Płacimy za miesiąc, albo za cały rok. Platforma Max w Polsce zacznie działać dokładnie za tydzień, 11 czerwca. Są już wszystkie cenniki, jest też trochę informacji dla tych, którzy już mają HBO Max.

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia
galeria

Studenci „Medyka” docenieni przez Ministerstwo Zdrowia

50 osób otrzymało stypendium Ministerstwa Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe. Spośród innych uczelni w kraju, Uniwersytet Medyczny w Lublinie może pochwalić się największą liczbą stypendystów.

Nie żyje Janusz Rewiński

Nie żyje Janusz Rewiński

Był znanym aktorem, satyrykiem, posłem na Sejm I kadencji. Zmarł w wieku 74 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty