Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2023 r.
13:58

Pierwsze dni nowego wojewody: Granica, zdjęty krzyż i dyrektorskie wakaty

Krzysztof Komorski
Krzysztof Komorski (fot. DW)

Priorytetem pozostaje rozwiązanie kryzysu na granicy. Z Sali Kolumnowej urzędu wojewódzkiego wyniesiono krzyż, a w jego kierownictwie wkrótce dojdzie do kolejnych zmian kadrowych. Ze stanowiskiem pożegna się też. m.in. kurator oświaty. Krzysztof Komorski mówi o swoich pierwszych dniach w roli wojewody lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że Krzysztof Komorski może zostać nowym wojewodą lubelskim, spekulowano od kilku dni. W środę popołudniu były zastępca prezydenta Lublina i radny sejmiku województwa odebrał nominację w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Jeszcze tego samego dnia umówiłem się ustępującym wojewodą Lechem Sprawką na przekazanie urzędu i najważniejszych tematów. Chciałem podkreślić, że to spotkanie odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku. Udało nam się wszystko uzgodnić tak, żeby móc rozpocząć pracę od rana następnego dnia – opowiada Krzysztof Komorski, który w piątek przed południem spotkał się z dziennikarzami.

Priorytet: kryzys na granicy

W czwartek nowy wojewoda spotkał się z najbliższymi współpracownikami i dyrektorami wydziałów. Pierwsze działania skupiły się wokół Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

- Nie ukrywam, że dla ministerstwa (MSWiA – przyp. aut.) i całego rządu dzisiaj absolutnym priorytetem jest rozwiązanie kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej. Jako administracja rządowa w terenie na bieżąco monitorujemy sytuację. W chwili obecnej ok. 1700 tirów czeka po stronie polskiej w Dorohusku, w Hrebennem wygląda to nieco lepiej, bo tam w kolejce stoi ok. 700 ciężarówek – relacjonuje Komorski. I dodaje, że jest przygotowany do ewentualnego wyjazdu na granicę, ale decyzję w tej sprawie uzależnia od efektów rozmów polskiej delegacji z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim na czele w Kijowie.

Zmiany w urzędzie i kuratorium

Nowy szef urzędu wojewódzkiego zajął gabinet po swoim poprzedniku. Swoje gabinety opuścili już także dotychczasowi wicewojewodowie. Z ich drzwi zniknęły tabliczki z nazwiskami: Roberta Gmitruczuka (Prawo i Sprawiedliwość) i Bolesława Gzika (Suwerenna Polska). Według nieoficjalnych ustaleń zastąpic ich mają Andrzej Maj z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Wojciech Wołoch z Polski 2050.

- Najprawdopodobniej będzie dwóch wicewojewodów. Jesteśmy przygotowani z działem kadr do napisania wniosków, ponieważ wicewojewodowie są powoływani na wniosek wojewody. Potrzebuję ostatecznej decyzji – mówi Komorski.

I dodaje, że to nie koniec ruchów kadrowych. Jeszcze w tym roku dojdzie do nich w kierownictwie wspomnianego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Dostałem informację, że obecny dyrektor zasygnalizował, że ma zamiar pożegnać się ze stanowiskiem, więc jestem zmuszony po podjęcia takiej decyzji. Nie mogę zostawić tak ważnego wydziału bez dyrektora. Już rozpocząłem poszukiwania i myślę, że do środy lub czwartku ta sprawa się rozstrzygnie – zaznacza wojewoda.

Zaznaczmy, że szefem WBiZK jest Andrzej Odyniec, działacz PiS z Włodawy. Z kolei z kierowania Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców zrezygnowała Angelika Konaszczuk, prywatnie szwagierka wpływowego polityka PiS Jacka Sasina. Na stanowisko wicedyrektora Centrum Spotkania Kultur odszedł Michał Mirosław, dotychczasowy wicedyrektor Biura Informatyki i Obsługi Urzędu.

Przesądzona jest już także zmiana w Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Dostałem informację z Ministerstwa Edukacji, abym był gotowy na decyzję obecnej pani kurator (Teresy Misiuk – przyp. aut.). Wiemy, że swojej misji dłużej nie będzie pełniła, natomiast na początku stycznia zwołamy konferencję prasową na temat tego, jak będzie wyglądała procedura wyłonienia nowego wojewódzkiego kuratora oświaty – mówi Krzysztof Komorski.

Pytany o aktualną sytuację kurator Misiuk dodaje: - Według mojej wiedzy jest w okresie wypowiedzenia, a 20 lutego nabiera uprawnień emerytalnych. Natomiast niewykluczone, że jeszcze w międzyczasie znajdziemy kogoś, kto do czasu rozstrzygnięcia docelowego przejmie stery w lubelskim kuratorium

 

Pierwsze decyzje

W piątek rano wojewoda Komorski podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu używania fajerwerków na terenie województwa. Będzie on obowiązywał od 26 grudnia do 31 stycznia przyszłego roku, z wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku.  

- To jedna z moich pierwszych decyzji. W czwartek rozmawialiśmy też z dyrektorami wydziałów na temat wygaszenia punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy – mówi Krzysztof Komorski. I przyznaje, że niektóre z takich punktów w związku z małym obłożeniem mają być stopniowo zawieszane . - Podjąłem decyzję, że to jeszcze nie ten czas. Widzimy, jaka jest pogoda na dworze, mamy okres przedświąteczny i jest jeszcze za wcześnie, żeby ten punkt wygaszać

Zdjęty krzyż

Przemysław Czarnek (PiS) osiem lat temu urzędowanie na stanowisku wojewody rozpoczął od wyniesienia ze swojego gabinetu flagi Unii Europejskiej oraz zdjęcia ze ściany portretów wojewodów z czasów PRL. Krzysztof Komorski zaczął od przemeblowania w Sali Kolumnowej, w której odbywa się większość organizowanych w urzędzie wydarzeń i uroczystości. Na jego pierwszej konferencji prasowej w tle obok biało-czerwonych flag stały te unijne. Z jednego z filarów został zdjęty wiszący tu od kilku lat krzyż.

- Nie jest to działanie obliczone na jakiś happening polityczny. To normalna czynność, która dla mnie jako urzędnika jest czymś zwyczajnym. Nie mam zamiaru wydawać żadnego rozporządzenia, które będzie mówiło, że jest zakaz krzyża w całym urzędzie. Natomiast wydaje mi się, że to nie jest najważniejszy element w tej sali – tłumaczy wojewoda.

Bez wątpliwości

Dopytywany o szczegóły swojej nominacji nowy wojewoda zapewnia, że nie miał wątpliwości dotyczących objęcia funkcji.

- Jest to ogromny zaszczyt, wyróżnienie i wyzwanie – przekonuje. I dodaje, że ma doświadczenie potrzebne do pełnienia roli wojewody. - Ja nie stałem się nagle zastępcą prezydenta, czy dyrektorem. Zacząłem pracę w urzędzie w 2008 roku. Zaczynałem od opisywania faktur i biegania z nimi z pl. Litewskiego na ul. Wieniawską. Byłem szeregowym pracownikiem, głównym specjalistą, referentem, zastępcą kierownika, kierownikiem, zastępcą dyrektora, dyrektorem, a potem zastępcą prezydenta. Pracowałem na obu szczeblach władzy samorządowej, bo i w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Marszałkowskim. W ostatnim czasie poznałem te organy od strony nadzorczo-kontrolnej, będąc radnym wojewódzkim. Wydaje mi się, że jestem dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji, która wymaga zapewnienia dobrego przepływu informacji między samorządami i rządem. Deklaruję mieszkańcom województwa, że zrobię wszystko, żeby spełnić oczekiwania – podsumowuje.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty