Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2022 r.
15:55

Platforma Obywatelska chce, aby państwo płaciło za in vitro. Zaczęła się zbiórka podpisów

Autor: Zdjęcie autora (TOMA)
0 21 A A
Bożena Lisowska, Stanisław Żmijan, Michał Krawczyk i Marta Wcisło
Bożena Lisowska, Stanisław Żmijan, Michał Krawczyk i Marta Wcisło (fot. Marta Wcisło Facebook)

Politycy Platformy Obywatelskiej chcą przywrócenia finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa. W tym celu rozpoczęli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W Polsce z tym problemem boryka się 1,5 mln par. A wiemy, że program leczenia metodą in vitro przyniósł bardzo dobre skutki. W latach 2013-2016 na świat przyszło ponad 22 tys. dzieci – mówi posłanka Marta Wcisło, koordynatorka zbiórki podpisów w województwie lubelskim. I przypomina, że program został zlikwidowany za rządów Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie Polska jest jednym z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej, zabiegi In vitro nie są finansowane na szczeblu centralnym. - Uważamy, że Polakom absolutnie należy się szansa zostania rodzicami i pomoc ze strony państwa – podkreśla parlamentarzystka.

Problemy związane ze zlikwidowaniem rządowego programu zauważają specjaliści. - Po raz pierwszy od wielu lat mam do czynienia z sytuacją, w której pacjenci mówią, że muszą zrezygnować z leczenia, albo przełożyć je na późniejszy czas. Związane jest to z kosztami, szalejącą inflacją, brakiem środków na leczenie. To jest straszne, że leczenie choroby nie jest wspierane ze środków centralnych – mówi dr Artur Mroczkowski, kierownik jednej z dwóch działających w Lublinie klinik leczenia niepłodności. Jak dodaje, koszt przeprowadzenia procedury dającej duże szanse zajścia w ciążę wynosi ok. 10 tys. zł. - Dzisiejsza skuteczność wynosi ponad 50 proc. przy transferze jednego zarodka. To bardzo dużo, bo kiedy zaczynaliśmy było to poniżej 20 proc. Zakładając, że w ramach jednego programu pozyskujemy dwa-trzy zarodki, jest duże prawdopodobieństwo, że pacjent będzie miał dziecko – wyjaśnia Mroczkowski.

Autorzy obywatelskiego projektu ustawy chcą, by od przyszłego roku w każdym kolejnym budżecie państwa na leczenie metodą in vitro przewidziane było co najmniej 500 mln zł w skali roku. Podpisy poparcia mają być zbierane do końca stycznia. Zbiórka będzie prowadzona na ulicach Lublina i pozostałych miast powiatowych, a także w biurach poselskich PO w całym regionie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Opat / 23 listopada 2022 r. o 09:10
Od kiedy in vitro leczy niepodłodność? Owszem, umożliwia posiadanie potomstwa ale nie sprawia że człowiek bezpłodny wraca do zdrowia. ***s://***medonet.pl/ciaza-i-dziecko,jak-przebiega-zaplodnienie-in-vitro-,artykul,1725013.html
Avatar
Labydnik / 22 listopada 2022 r. o 14:08
ZAMIAST PŁACIĆ NA INVITRO, może warto przestać zabijać nienarodzone ?
 Czy nie lepiej przestać przemocą (lub jej groźbą) zapędzać kobiety do rodzenia i zamiast tego wspomagać coraz tańsze sposoby pomocy ludziom chcącym mieć dzieci? (Oczywiście też by wypadało ułatwiać życie/pracę ludziom tak, by im się chciało mieć dzieci.) 
Avatar
Labydnik / 22 listopada 2022 r. o 13:50
PrzyPOminam że ta procedura stoji w sprzeczności z Prawem Naturalnym !
 Ależ głupoty. Jakie "Prawo Naturalne" - że większa ryba pożera mniejszą? Że istoty rozumne postępują zgodnie ze swym rozumem i wykorzystują swoje możliwości/odkrycia/wynalazki dla dobra ogółu - to prędzej. W tym wypadku wykorzystywanie możliwości wspomożenia dzietności Narodu przez pomoc chętnym parom JEST NAJBARDZIEJ NATURALNE.
Avatar
Pats / 22 listopada 2022 r. o 13:15
Szkoda mi tych dzieciaków, które BEZ in-vitro rodzą się w patologii... Czy tacy rodzice powinni być neutralizowani (wyjaławiani)-przecież oni ewidentnie znęcają się nad tymi narodzonymi dziećmi...czy to nie jest przestępstwem...??
Avatar
Pats / 22 listopada 2022 r. o 13:09
Uważam, że nikt nie powinien za nas decydować czy ktoś tego chce czy nie...jej/jego decyzja. "Pozwalać" lub "zabraniać" nam podejmowania decyzji, które zaważą na naszym jednym jedynym życiu. Po co się katować...?? Nie lepiej żyć zgodnie z własnym sumieniem a nie z czyimiś zachciankami/ideologiami/nakazami/zakazami....??? JA nie chcę, żeby ktoś za mnie decydował o moim życiu czy je sobie spi...przę czy będę do końca życia w moim szczęściu. Tego nikt nie powinien nam zabierać...!!!!!!!!!!!
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 listopada 2022 r. o 08:29
ZAMIAST PŁACIĆ NA INVITRO, może warto przestać zabijać nienarodzone ?
 Może lepiej zacząć pomagać tym juz urodzonym upośledzonym, z wadami które nigdy nie będą samodzielnie funkcjonowały?
Avatar
TECZOWY--ZSL / 21 listopada 2022 r. o 23:10
ZAMIAST PŁACIĆ NA INVITRO, może warto przestać zabijać nienarodzone ?
Avatar
_andy_ / 21 listopada 2022 r. o 19:12
niech oddają swoje diety na ten cel
Avatar
Janusz_Paliwas / 21 listopada 2022 r. o 17:26
oki ... PRZED 30 ROokiem życia, na pierwsze dziecko, rodziciela Zarodka. Taki drobny niuans. I zdaje się, że liczba "chętnych" stopnieje o 99%. Chcesz mieć dzieci, to wtedy, kiedy jest na to pora: dla ciebie i dla Dziecka. Takie rozmyślania etyczno-biologiczno-polityczne.
 Jak jesteś stary i bierzesz emeryturę, to po co ci ogrzewanie? Po co wyjadasz jedzenie młodym i grabisz pieniadze z zus? Takie rozmyślanie młodego emeryta.
Avatar
czy1telnik / 21 listopada 2022 r. o 17:11
oki ... PRZED 30 ROokiem życia, na pierwsze dziecko, rodziciela Zarodka. Taki drobny niuans. I zdaje się, że liczba "chętnych" stopnieje o 99%. Chcesz mieć dzieci, to wtedy, kiedy jest na to pora: dla ciebie i dla Dziecka. Takie rozmyślania etyczno-biologiczno-polityczne.
Avatar
Opat / 23 listopada 2022 r. o 09:10
Od kiedy in vitro leczy niepodłodność? Owszem, umożliwia posiadanie potomstwa ale nie sprawia że człowiek bezpłodny wraca do zdrowia. ***s://***medonet.pl/ciaza-i-dziecko,jak-przebiega-zaplodnienie-in-vitro-,artykul,1725013.html
Avatar
Labydnik / 22 listopada 2022 r. o 14:08
ZAMIAST PŁACIĆ NA INVITRO, może warto przestać zabijać nienarodzone ?
 Czy nie lepiej przestać przemocą (lub jej groźbą) zapędzać kobiety do rodzenia i zamiast tego wspomagać coraz tańsze sposoby pomocy ludziom chcącym mieć dzieci? (Oczywiście też by wypadało ułatwiać życie/pracę ludziom tak, by im się chciało mieć dzieci.) 
Avatar
Labydnik / 22 listopada 2022 r. o 13:50
PrzyPOminam że ta procedura stoji w sprzeczności z Prawem Naturalnym !
 Ależ głupoty. Jakie "Prawo Naturalne" - że większa ryba pożera mniejszą? Że istoty rozumne postępują zgodnie ze swym rozumem i wykorzystują swoje możliwości/odkrycia/wynalazki dla dobra ogółu - to prędzej. W tym wypadku wykorzystywanie możliwości wspomożenia dzietności Narodu przez pomoc chętnym parom JEST NAJBARDZIEJ NATURALNE.
Avatar
Pats / 22 listopada 2022 r. o 13:15
Szkoda mi tych dzieciaków, które BEZ in-vitro rodzą się w patologii... Czy tacy rodzice powinni być neutralizowani (wyjaławiani)-przecież oni ewidentnie znęcają się nad tymi narodzonymi dziećmi...czy to nie jest przestępstwem...??
Avatar
Pats / 22 listopada 2022 r. o 13:09
Uważam, że nikt nie powinien za nas decydować czy ktoś tego chce czy nie...jej/jego decyzja. "Pozwalać" lub "zabraniać" nam podejmowania decyzji, które zaważą na naszym jednym jedynym życiu. Po co się katować...?? Nie lepiej żyć zgodnie z własnym sumieniem a nie z czyimiś zachciankami/ideologiami/nakazami/zakazami....??? JA nie chcę, żeby ktoś za mnie decydował o moim życiu czy je sobie spi...przę czy będę do końca życia w moim szczęściu. Tego nikt nie powinien nam zabierać...!!!!!!!!!!!
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 listopada 2022 r. o 08:29
ZAMIAST PŁACIĆ NA INVITRO, może warto przestać zabijać nienarodzone ?
 Może lepiej zacząć pomagać tym juz urodzonym upośledzonym, z wadami które nigdy nie będą samodzielnie funkcjonowały?
Avatar
TECZOWY--ZSL / 21 listopada 2022 r. o 23:10
ZAMIAST PŁACIĆ NA INVITRO, może warto przestać zabijać nienarodzone ?
Avatar
_andy_ / 21 listopada 2022 r. o 19:12
niech oddają swoje diety na ten cel
Avatar
Janusz_Paliwas / 21 listopada 2022 r. o 17:26
oki ... PRZED 30 ROokiem życia, na pierwsze dziecko, rodziciela Zarodka. Taki drobny niuans. I zdaje się, że liczba "chętnych" stopnieje o 99%. Chcesz mieć dzieci, to wtedy, kiedy jest na to pora: dla ciebie i dla Dziecka. Takie rozmyślania etyczno-biologiczno-polityczne.
 Jak jesteś stary i bierzesz emeryturę, to po co ci ogrzewanie? Po co wyjadasz jedzenie młodym i grabisz pieniadze z zus? Takie rozmyślanie młodego emeryta.
Avatar
czy1telnik / 21 listopada 2022 r. o 17:11
oki ... PRZED 30 ROokiem życia, na pierwsze dziecko, rodziciela Zarodka. Taki drobny niuans. I zdaje się, że liczba "chętnych" stopnieje o 99%. Chcesz mieć dzieci, to wtedy, kiedy jest na to pora: dla ciebie i dla Dziecka. Takie rozmyślania etyczno-biologiczno-polityczne.