Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 stycznia 2019 r.
15:57

Praca w Niemczech. Mimo otwarcia rynku, nie ma napływu Ukraińców z Polski

5 19 A A
Szacuje się, że z Polski do pracy w Niemczech może wyjechać maksymalnie 80 tys. Ukraińców
Szacuje się, że z Polski do pracy w Niemczech może wyjechać maksymalnie 80 tys. Ukraińców

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla pracowników z Ukrainy nie spowodowało, wbrew wcześniejszym obawom, odpłynięcia sąsiadów zza wschodniej granicy z polskich firm. Wszystko przez wysokie wymagania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacował pod koniec ubiegłego roku, że z pracy za złotówki na rzecz euro zrezygnuje od 500 tysięcy do nawet miliona Ukraińców.

Maksymalnie 80 tysięcy 

- Gdyby tak się stało, to być może musielibyśmy zamykać działalność - przyznaje Bożena Pyśniak, prezes Pol-Owoc sp. z o.o. w Opolu Lubelskim. - Choć o swoich pracowników dbamy, także finansowo, to rąk do pracy nie ma. Ratujemy się więc zatrudnianiem Ukraińców. Zarabiają tyle samo co Polacy, ale dla nas są drożsi, bo zapewniamy im także lokum. To ludzie operatywni, więc szybko zorientują się, że bardziej opłaca im się pracować za niemieckie stawki. Jeśli odejdą to może to oznaczać koniec zakładu.

Problem mogliby też odczuć Polacy pracujący na zachodzie Europy. Obawiali się oni, że Ukraińcy zabiorą ich miejsca pracy, bo będą dla niemieckich pracodawców bardziej atrakcyjni finansowo.

- Z naszych szacunków wynika, że mogą wyjechać jedynie pojedyncze osoby - mówi Dawid Małecki, prezes agencji zatrudnienia Full Job. - Szacuję, że z Polski wyjedzie maksymalnie 80 tys. Ukraińców, ale bardziej realną liczbą jest 20-30 tys., przy czym w pierwszym roku na pewno mniej. Jeśli Niemcy nie będą oferować takich udogodnień, jak my, to wielu do nas jeszcze wróci. Polakom miejsc pracy nie zabiorą, bo wyjechać mogą tylko osoby spełniające bardzo duże wymagania.

Niemieckie wymagania

Czarny scenariusz nie został zrealizowany, bo Niemcy zapraszając do pracy postawili jednak warunki. Pracę za Odrą znaleźć mogą tylko pracownicy wykwalifikowani z przynajmniej podstawową znajomością języka niemieckiego. Od 1 stycznia będą mogli wjeżdżać do Niemiec i przez pół roku szukać tam pracy.

Warunek: muszą się sami utrzymać. - Zmiany w niemieckim prawie są łagodniejsze niż oczekiwali tego Ukraińcy - przyznaje Ula Worobiec, administratorka portalu Pracadlaukrainy.pl. - Zgodnie z przyjętym projektem ustawy, bariery dla imigrantów zarobkowych zostały zmniejszone, ale wciąż będą oni podlegać wielu obostrzeniom. Łatwiej w Niemczech pracę znajdą przede wszystkim osoby z dyplomem uczelni wyższej, posiadające konkretne kwalifikacje zawodowe.

Nic więc dziwnego, że wielu Ukraińców jest rozczarowanych takimi zapisami. Z nadzieją czekają do roku 2020, kiedy to Niemcy planują otworzyć się na wszystkich pracowników.

Ciężka praca

- Już teraz osoby, które chcą pracować w Niemczech nie mają jednak wielkich problemów - dodaje Worobiec. - Wielu pracodawców pomaga robić Ukraińcom wizę Vander Elst, która daje szans legalnie pracować w Niemczech w każdej branży. Wniosek wizowy podlega opłacie 60 euro i składać go można tylko w Warszawie w ambasadzie. Wielu innych pracuje w Polsce i jedzie w delegacje robiąc niemiecką wizę. Są różne możliwości.

Polscy pracodawcy nie ukrywają więc na razie zadowolenia. - Potrzebujemy Ukraińców, bo niewielu Polaków jest zainteresowanych ciężką i nienajlepiej opłacaną pracą - usłyszeliśmy w jednym z większych przedsiębiorstw przetwórczych z Lubelszczyzny. - Polacy, jeśli muszą już ciężko pracować, to wolą jechać na zachód i zarabiać w zupełnie innych stawkach. Nadrabiamy tę lukę korzystając z pomocy sąsiadów ze wschodu, którzy cieszą się z zarobków i tak znacznie przewyższających kwoty, jakie mogliby uzyskać u siebie. Wiemy też, że w większości są to osoby, które w początkowej fazie otwarcia rynku niemieckiego na specjalistów i tak nie spełniłyby początkowych wymagań lub nie utrzymały się na tamtejszym bardzo wymagającym rynku pracy.

Kierowca kat. C, Niemcy

Praca: prowadzenie pojazdu ciężarowego przeznaczonego do odbioru odpadów.
Wymagania: prawo jazdy kat. C z kodem 95, aktualna karta kierowcy, komunikatywna znajomość języka niemieckiego.
Oferta: 2000 euro „na rękę”, niemiecka umowa o pracę na czas nieokreślony, podwyżka po trzech przepracowanych miesiącach, możliwość wypracowania nadgodzin, komfortowe jednoosobowe pokoje opłacone przez pracodawcę, do 200 euro za polecenie dodatkowego pracownika, niemieckie ubezpieczenie socjalne oraz zdrowotne, płatne urlopy i premie świąteczne, opieka polskiego konsultanta oraz pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, łatwy dojazd do miejsca pracy oraz pomoc przy organizacji wyjazdu do Niemiec.

Opiekun seniora, Niemcy

Praca: opieka i wsparcie dla seniorki, asystowanie w codziennych czynnościach, prowadzenie lub pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, robienie zakupów, utrzymywanie porządku.
Wymagania: zadowalająca znajomość języka niemieckiego, doświadczenie w opiece, cierpliwość, pogodna natura i życzliwość.
Oferta: 1000-1500 euro „na rękę”, legalne zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną, odprowadzane pełne składki ZUS, bezpłatny transport lub zwrot kosztów, dodatkowe ubezpieczenie za granicą, opieka koordynatora na miejscu.

Pracownik produkcji, Holandia

Praca: produkcja dużych skrzyń z drewna, opakowań na duże maszyny, silników.
Wymagania: dobra organizacja pracy, komunikatywna znajomość języka niemieckiego, holenderskiego lub angielskiego, podstawy znajomości rysunku technicznego.
Oferta: 9,90 euro/godzinę brutto, umowę o pracę, wypłaty tygodniowe, wypłacane dodatki zmianowe, urlopowe i wakacyjne, opieka polskich koordynatorów, mieszkanie (pokoje dwuosobowe z dostępem do Internetu), transport do pracy.

Spawacz TIG, Niemcy

Praca: spawanie rur ze stali nierdzewnej metodą TIG, spawanie pod rentgen oraz montaż.
Wymagania: 2-letnie doświadczenie, aktualne certyfikaty TUV, mile widziane prawo jazdy kat. B i samochód.
Oferta: 18 euro na godzinę + premie, zwrot za koszty dojazdu z miejsca pracy na miejsce zakwaterowania, zaliczka możliwa już po 7 dniach, stałe zatrudnienie na umowę wraz ze świadczeniami socjalnymi, bezpłatne zakwaterowanie, dodatkowe ubezpieczenie, wsparcie opiekuna 24h, możliwość przepracowania płatnych nadgodzin.

Źródło: jobs.pl, (oprac.kp)

Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 16:19
+12
Nie mano napływu ? Moze dlatego ze w Niemczech jezdzi sie zgodnie z przepisami i na trzezwo??
Avatar
Aleksander / 21 stycznia 2019 o 17:57
+11
Bo Ukraińcom nie chodzi o robotę tylko o kolonizację. Zwłaszcza ziem przygranicznych...
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 16:47
+7
nawet nie czytalem artykułu rynek otwarty ale od 2020 .
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 17:47
+6
Ale o co chodzi hytlerowcom, przecież najechało się do nich beżowych inżynierów i lekarzy. A każdy ma ajfona, łatwo się do takich pracowników dodzwonić z Arbeitsamt Macht Frei.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 19:30
+5
do bartek i o to chodzi czym mniejsza i słabsza ukraina tym lepiej dla naszego przemyslu ,rolnictwa i calej Polski . Na pohybel z rezunami ua.
Avatar
Bartek / 21 stycznia 2019 o 18:36
+5
Z Polski jak z Polski, ale ciekawe ilu Ukraińców znowu pyśnie z UA...Daję, że w ciągu dekady, Ukraina stanie się krajem 30 milionowym, mniejszym niż Polska. Nie zapominajmy o emigracji do Kanady, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Polski, nie małej wciąż wbrew pozorom emigracji do Rosji (zwłaszcza ze wschodu Ukrainy)
Avatar
Wojciech / 21 stycznia 2019 o 18:24
+5
Wiadomo, że Ukraińcy wyjadą. W Polsce zarobki 3x jak na Ukrainie, a w Niemczech zrobią 10 razy więcej. Ukrainiec nie głupi i i liczyć umie. Zostaną studenci, ci co zapuścili już tu korzenie, albo są np. z Zachodniej Ukrainy (Lwowa, Wołynia) i pracują w Lublinie lub Rzeszowie, a zależy im by mieć blisko do domu. Plus pracownicy sezonowi, handel przygraniczny etc.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 17:28
+4
przeciez Niemcy nie otworzyly rynku w tym roku
Avatar
xyz / 22 stycznia 2019 o 06:44
+3
Ludzie, w Lublinie to są ochłapy UPAińców. Głównie studenci którzy mają dofinansowanie z naszego rządu do swoich studiów. Dorabiają w marketach, mają blisko do domu. Ci co przyjechali tu za pracą, nie siedzą w takim Lublinie. W Warszawie ma 2 razy tyle co tu, a dla niego kolejne 200km od domu to już żadna różnica. Tam już są żabki czy kebaby obsługiwane tylko przez UPAińców, we Wrocławiu podobnie. Tam kolega raz był z towarem, to tylko ochroniarz umiał po Polsku... My w Lublinie prawie ich nie mamy i nie widzimy.
Avatar
@ / 21 stycznia 2019 o 18:40
+2
Nie wszyscy wyjadą. Tak jak nie wszyscy Polacy wyjechali z  Włoch czy Hiszpanii mimo, że w Niemczech czy Anglii zarabia się lepiej. 
Avatar
Joanna / 2 dni temu o 11:42
0
Ukraińcy myśleli, że pojadą do Niemiec będą krocie zarabiali i nic nie robili no przykro mi nie ma tak. Jestem już 2 lata w Niemczech, wyjechałam jako opiekunka Laxo Care i nadal pracuje w tym zawodzie. I powiem, że nie było mi łatwo na samym początku. Nie znałam do końca języka tyle co na kursie się nauczyłam.. Ale wiedziałam, że przyjechałam to za chlebem a nie na wakacje i ciężką pracą zjednałam sobie podopiecznego i jego rodzinę. Płacę mam dobrą lepszą niż kobiety pracujące w Polsce w tym samym fachu co ja.
Avatar
xyz / 22 stycznia 2019 o 06:44
+3
Ludzie, w Lublinie to są ochłapy UPAińców. Głównie studenci którzy mają dofinansowanie z naszego rządu do swoich studiów. Dorabiają w marketach, mają blisko do domu. Ci co przyjechali tu za pracą, nie siedzą w takim Lublinie. W Warszawie ma 2 razy tyle co tu, a dla niego kolejne 200km od domu to już żadna różnica. Tam już są żabki czy kebaby obsługiwane tylko przez UPAińców, we Wrocławiu podobnie. Tam kolega raz był z towarem, to tylko ochroniarz umiał po Polsku... My w Lublinie prawie ich nie mamy i nie widzimy.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 21:00
0
Tez artykułu nawet nie czytałem - ciężko żeby nastąpił odpływ skoro rynek niemiecki ma być otwarty od 2020 roku.
Avatar
Proste / 21 stycznia 2019 o 20:55
-1
Angela na uchodźcach już się poznała i polskim kosztem chce nam odebrać Ukraińców. Szacuje się, że z ukraińsich pracowników  w Polsce do Niemiec może odpłynąć nawet połowa. A nam w zamian Morawiecki chce zaproponować milion Azjatów z Wietnamu, Filipin, Tajlandii, Bangladeszu czy Pakistanu.
 Lepsi  Filipińczycy niż wnuki rezunów.
Avatar
Gość / 21 stycznia 2019 o 19:30
+5
do bartek i o to chodzi czym mniejsza i słabsza ukraina tym lepiej dla naszego przemyslu ,rolnictwa i calej Polski . Na pohybel z rezunami ua.
Avatar
widz / 21 stycznia 2019 o 18:41
0
A wojewoda dzisiaj znowu nadał iluś tam Ukraińcom polskie obywatelstwo.  Przed chwilą mówili o tym w Panoramie Lubelskiej.
Avatar
@ / 21 stycznia 2019 o 18:40
+2
Nie wszyscy wyjadą. Tak jak nie wszyscy Polacy wyjechali z  Włoch czy Hiszpanii mimo, że w Niemczech czy Anglii zarabia się lepiej. 
Avatar
Bartek / 21 stycznia 2019 o 18:36
+5
Z Polski jak z Polski, ale ciekawe ilu Ukraińców znowu pyśnie z UA...Daję, że w ciągu dekady, Ukraina stanie się krajem 30 milionowym, mniejszym niż Polska. Nie zapominajmy o emigracji do Kanady, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Polski, nie małej wciąż wbrew pozorom emigracji do Rosji (zwłaszcza ze wschodu Ukrainy)
Avatar
Christian / 21 stycznia 2019 o 18:33
0
Nie każdy Ukrainiec wyjedzie. Nie wszyscy znają język, cześć chce mieć bliżej do domu, część już się tu zadomowiła i zapuściła korzenie. Bardziej mnie martwi Czeczenia, Kazahstan i Azja, która ma wypełnić lukę po Ukraińćach.
Avatar
ola la la / 21 stycznia 2019 o 18:31
0
Pani Agnieszko Kasperska, nie ma napływu z Polski? Napływ to może być do Niemiec a z Polski odpływ. Naprawdę ktoś puścił taki tekst???
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka puławskiej "Budowlanki"
galeria

Studniówka puławskiej "Budowlanki" 11 2

W sobotę, 9 lutego, w Domu Weselnym "U Jakuba" w Sosnowie, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bawili się studniówce. Poloneza zatańczyło 40 par. Nie brakowało humoru i gości specjalnych. Uczniowie przebrali się m.in. "siostrę Anastazję".

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia]
galeria

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia] 18 1

W Centrum Spotkania Kultur można oglądać rzeźbę, której autor jest projektantem wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Wstęp gratis

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą!
film

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą! 0 0

Deklasacja rywali w wykonaniu polskich skoczków w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Willingen. Drużyna w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokonała drugich Niemców o 79,2 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy.

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza
galeria

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza 21 40

Zjednoczone siły ekologów w liczbie około 30 osób przeprowadziły dziś w Lublinie „Strajk dla ziemi”. Lubelska akcja była częścią pierwszego ogólnopolskiego protestu pod tą nazwą w sprawie ochrony planety. Ekolodzy protestowali na schodach lubelskiego ratusza.

Partia Piotrowskiego zarejestrowana

Partia Piotrowskiego zarejestrowana 41 23

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do rejestru partii politycznych. Prezesem ugrupowania jest poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina Mirosław Piotrowski

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan 2 0

Tydzień po niezwykle cennym zwycięstwie ze Ślęzą Wrocław zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin czeka kolejny mecz z trudnym rywalem. W sobotę (godz. 18) akademiczki zagrają z Artego Bydgoszcz. Ponownie, nie będą faworytem tego starcia

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody!

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody! 191 4

Do kalendarzowej wiosny jeszcze ponad miesiąc, ale w Lublinie kwitną już kwiaty. Sprawdziliśmy prognozę pogody żeby sprawdzić, czy widać już stałe ocieplenie. Widać!

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek
galeria

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek 37 5

Kilka lat temu rzuciła pracę w mediach, żeby robić ciastka. Dzisiaj przed jej pracownią na warszawskim Powiślu ustawiają się kolejki. Rozmowa z Ewą Wójcik z Lublina, właścicielką pracowni cukierniczej „Ciastka z kremem” i blogerką kulinarną

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo)
film

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo) 0 0

Czas na wielką wyprawę przez zniszczoną Rosję. Wyprawę pełną niebezpieczeństw, ale też pięknych widoków. Dziś premiera gry Metro Exodus.

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce 4 15

Marek Krakowski został zastępcą dyrektora w podległym marszałkowi województwa Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich. Sekretarz okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości ostatnio pracował na dyrektorskim stanowisku w lubelskim oddziale Poczty Polskiej

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo)
film

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo) 0 0

Postapokalipsa w różowym odcieniu, czyli klasyczne rozwiązania w nowym wydaniu. Dziś premiera gry Far Cry New Dawn.

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach 1 2

Dla obu naszych drużyn najważniejszym zadaniem będzie wyjazd za dwa tygodnie do rywali z dwoma wygranymi odniesionymi na swoim terenie

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia)
galeria

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia) 3 5

Zespół z Łęcznej przegrał z innym drugoligowcem 0:2, a wynik sparingu rozstrzygnął się jeszcze przed przerwą

Rodzice oburzeni płatnymi korepetycjami w szkole. "Żaden uczeń na pewno nie jest namawiany"

Rodzice oburzeni płatnymi korepetycjami w szkole. "Żaden uczeń na pewno nie jest namawiany" 41 56

Dyrektor ZSO nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach, po anonimowym liście „oburzonych rodziców”, wypowiedziała umowę zewnętrznej firmie udzielającej uczniom grupowych, płatnych korepetycji na terenie szkoły

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.