Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 stycznia 2019 r.
8:50

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje

0 37 A A
Zapotrzebowanie np. na spawaczy jest bardzo duże, ale chętnych do nauki zawodu nie ma
Zapotrzebowanie np. na spawaczy jest bardzo duże, ale chętnych do nauki zawodu nie ma

Młodzi niechętnie wybierają naukę w szkołach uczących zawodu. Nadzieją dla rynku szukającego specjalistów dla branży budowlanej czy gastronomicznej są dorośli chcący zdobyć nową profesję

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z informacji podanych przez ministerstwo pracy wynika, że w tym roku problem ze znalezieniem pracy mogą mieć tylko ekonomiści, bo rynek jest zalany przedstawicielami tej branży. Natomiast w dramatycznej sytuacji są właściciele firm budowlanych, bo coraz trudniej im znaleźć betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz pracowników robót wykończeniowych.

W całym kraju brakować ma także operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży.

– Zapotrzebowanie na pracowników w tych zawodach jest bardzo duże, ale chętnych do nauki nie ma – przyznaje Aleksander Błaszczak, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Lublinie. – Przy ostatnim naborze nie było w ogóle osób chcących uczyć się w zawodzie dekarza. Kandydatów na murarzy, elektryków i monterów instalacji było dosłownie kilku.

Dyr. Błaszczak uważa, że za taką sytuację odpowiada pokutujące od wielu lat złe zdanie o szkołach zawodowych.

– Trudno takie nastawienie uczniów i ich rodziców szybko zmienić – przyznaje dyrektor. – Oczywiście staramy się to robić. Przekonujemy, że praca w budownictwie nie jest ciężkim kawałkiem chleba. Co roku wchodzą nowe technologie, które sprawiają, że jest to praca coraz łatwiejsza, a przy okazji bardzo dobrze płatna.

Resort pracy szacuje, że nie tylko w tym roku, ale i w kolejnych latach w branży gastronomicznej poszukiwani będą szefowie kuchni, cukiernicy, kucharze i piekarze; a w branży usługowej – wykwalifikowani fryzjerzy i kosmetyczki oraz fizjoterapeuci i masażyści.

– W Centrum Szkolenia Młodzieży i Dorosłych Przy Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie jesteśmy otwarci na potrzeby rynku. Możemy otworzyć każdą specjalność, jeśli tylko będą chętni do nauki, a z tym może być gorzej, bo wśród młodych ludzi szkolnictwo zawodowe nie cieszy się dużą popularnością – przyznaje Tadeusz Głaz, przewodniczący Branżowej Komisji Fryzjerstwa przy Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie. – Większe zapotrzebowanie na naukę zauważam u dorosłych. Raz na trzy miesiące młodzież, która ukończyła szkołę średnią lub ludzie pracujący w innych zawodach, a chcący się przebranżowić, zapisują się do nas na szkolenia zawodowe. Mam praktykanta, który ma 42 lata i właśnie zmienia poprzednio wykonywaną profesję na zawód fryzjera. Coraz więcej dorosłych decyduje się na wybór takiej alternatywnej drogi. Być może właśnie to będzie odpowiedzią na potrzeby rynku pracy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PATRIOTA 1952 R. / 16 stycznia 2019 r. o 09:39
+68
W BUDOWNICTWIE PRACUJE SIĘ PO 200-250 GODZIN W MIESIĄCU. ZA 10-14 ZŁ NETTO ZA GODZINĘ EFEKTYWNĄ PRACY.W MROZIE,ŚNIEGU, DESZCZU,WIETRZE,SŁOŃCU.BRAK JAKICHKOLWIEK PRZYWILEJÓW.NIE WSPOMNĘ O BRAKU PODSTAWOWYCH WARUNKÓW SOCJALNYCH.WCALE MNIE NIE DZIWI BRAK W TEJ BRANŻY PRACOWNIKÓW. JAK KTOŚ CHCE NABAWIĆ SIĘ CHORÓB ,ZAPRASZAM DO BUDOWNICTWA.
Avatar
Viader / 16 stycznia 2019 r. o 10:09
+52
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt dokonany jakim jest patologia wśród pracodawców mianowicie mówiąc o tu cudzysłów "wymagane doświadczenie" Osoba chętna pracować na danym stanowisku widząc ten o to wpis rezygnuje z podjęcia jakichkolwiek działań w kierunku podjęcia rozmowy z pracodawcą nawet gdyby był gotowy do przejścia szkolenia odpowiedniego gdyż "wymagane doświadczenie" Skąd młody człowiek ma wziąć to doświadczenia skoro po szkole go nie wezmą bo po szkole to '' żadne doświadczenie " I tu jest morał taki ze pracodawca wymaga doświadczenia -> młody go nie zdobędzie -> bo pracodawca wymaga doświadczenia -> ale go nie zdobędzie bo -> wymagane doświadczenie i tak można w kółko a z doświadczeniem nie pójdzie bo albo wiekowy albo psie pieniądze. Dziękuję za uwagę.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt dokonany jakim jest patologia wśród pracodawców mianowicie mówiąc o tu cudzysłów "wymagane doświadczenie" Osoba chętna pracować na danym stanowisku widząc ten o to wpis rezygnuje z podjęcia jakichkolwiek działań w kierunku podjęcia rozmowy z pracodawcą nawet gdyby był gotowy do przejścia szkolenia odpowiedniego gdyż "wymagane doświadczenie" Skąd młody człowiek ma wziąć to doświadczenia skoro po szkole go nie wezmą bo po szkole to '' żadne doświadczenie " I tu jest morał taki ze ... rozwiń
Avatar
Andrzej / 16 stycznia 2019 r. o 12:06
+42
Niestety. ale osoby które mają zawodowe wykształcenie zawsze traktowało się jak nieuków i gorszy sort. To teraz niech wykształcone magistry wezmą się za robotę. 
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 r. o 09:06
+40
Dekarz po pięcdziesiątce powinien iść na emeryturę.......ciężka praca wcale się nie dziwię że brak chętnych....
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 r. o 09:28
+35
"Co roku wchodzą nowe technologie, które sprawiają, że jest to praca coraz łatwiejsza, a przy okazji bardzo dobrze płatna."-Te nowe technologie to np.aplikacje na smartfony które służą do inwigilacji i mobbingu w pracy !Ot nowe technologie wymyślone przez cwaniaków którym pachnie przejęcie ostatnich spółek skarbu państwa i rozgrabienie ich do reszty...!
Avatar
Gość / 16 stycznia 2019 r. o 11:29
+25
Nie dziwie się.....brakuje szkół zawodowych !!! Państwo zlikwidowało to nauczanie tworząc gimnazja , czyli "wszyscy na studia" !!!! Mamy efekty jakie stworzyła Władza !!! Dziś "człowiek złota rączka"...mile widziany !!!!
Avatar
yut7 / 16 stycznia 2019 r. o 09:09
+16
Jak to nie ma chętnych. Przecież sprowadzili miliony Ukraińców.
Avatar
PRAWDA / 16 stycznia 2019 r. o 11:21
+13
To niech rząd sam se kafelkuje i buduje naszą wspaniałą RP za takie g.....ó....ne grosze :), Oj przepraszam za przejęzyczenie, powinno być zamiast słowa na gó ... - SKROMNE.
Avatar
Już biegnę ... / 16 stycznia 2019 r. o 09:22
+10
Ciekawe jak się zapisać: ******centrum.izba.lublin.pl/ Baardzo aktualna strona - ostatni kurs z 2015 :-)
Avatar
ER / 16 stycznia 2019 r. o 13:39
+9
KRAŚNIK I OKOLICE, SPAWACZ ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ, CZY WY WŁAŚCICIELE FIRM "BIZNESMENI" ZA TAKIE PIENIĄDZE MARNOWALIBYŚCIE SWOJE ZDROWIE? WOLĘ ROBIĆ CO INNEGO I ZARABIAĆ WIĘCEJ, NIŻ PSUĆ WZROK ŻEBYŚCIE WY, MOGLI SIĘ KOSZTEM MOJEGO ZDROWIA DORABIAĆ. NIE MÓWIĘ JUŻ O WARUNKACH SOCJALNYCH I URZĄDZENIACH NA JAKICH PRZYCHODZI PRACOWAĆ. NIE DZIĘKUJĘ, OSTATNI GASI ŚWIATŁO.
Avatar
kubeba / 12 lutego 2019 r. o 23:37
-1
Platformersi kształcili magistrów od przelewania wody z pustego w próżne: Kudrycka, Hall, Szumilas. dzisiaj sa tego efekty
Avatar
Gosc / 18 stycznia 2019 r. o 08:26
0
5 lat temu za wlasne pieniadze zrobilem uprawnienia mag tig mig, po sporym okresie szukania byle jakiej pracy zeby dostac doswiadczenie wyjechalem do UK. Zrobilem prawko c plus e i od razu dostalem prace w zawodzie. Najgorsze jest to ze nie naleze do osob ktore mowia ze pracy nie ma bo intensywnie szukalem to nawet na test spawania nikt bez doswiadczenia nie chcial wziac
Avatar
Pracownik 40 lat stażu pracy / 17 stycznia 2019 r. o 06:04
+4
Kiedyś niewolnika zawieźli na pole, dali mu jeść i dach nad głową.  Teraz za 14 zł brutto chcą aby niewolnik sam utrzymał mieszkanie, kupił jedzenie i ubranie oraz bilet miesięczny. Oj nie tak panowie i panie pracodawcy nie tak. W naszym kraju jest dużo rąk do pracy ale to są żywi ludzie którym oprócz 14 zł należy się szacunek i warunki do godnego życia ich i ich rodzin a na starość godna emerytura. Nikt nie pojedzie za granicę jeśli w kraju ojczystym będą go traktować jak człowieka a nie jak współczesnego niewolnika. I nie mówcie mi że pracodawcy nie stać bo musi być w górach, na Mazurach Japonii,  Egipcie , mieć dom , basen , 5 samochodów , 10 mieszkań , dacze i gosposie a to wszystko ma wypracować współczesny niewolnik!!!!!!!!!!
Kiedyś niewolnika zawieźli na pole, dali mu jeść i dach nad głową.  Teraz za 14 zł brutto chcą aby niewolnik sam utrzymał mieszkanie, kupił jedzenie i ubranie oraz bilet miesięczny. Oj nie tak panowie i panie pracodawcy nie tak. W naszym kraju jest dużo rąk do pracy ale to są żywi ludzie którym oprócz 14 zł należy się szacunek i warunki do godnego życia ich i ich rodzin a na starość godna emerytura. Nikt nie pojedzie za granicę jeśli w kraju ojczystym będą go traktować jak człowieka a nie jak współczesnego niewolnika. I nie mówcie mi że p... rozwiń
Avatar
Grzegorz / 16 stycznia 2019 r. o 22:38
+3
I tak po 25 latach pracy na stanowisku dekarza mam rozwalony kregoslup,stawy kolanowe i barkowe-czyli czlowiek zlom! Skromna reta.Emerytura tez nie bedzie wysoka bo liczona z kapitalu.Wczesniej bylo lepiej gdyz liczone byly 20 lat wyrywkowo albo 10 kolejnych.Zanim ktos podejmie decyzje o wyborze kierunku zawodu niech skontaktuje sie z osobami ,ktore wykonywaly prace w wybranym kierunku
Avatar
Rhft / 16 stycznia 2019 r. o 19:24
0
Dodatkowo masz jeszcze czas na wpisy w temacie o szukaniu pracy. Gratuluję !
Avatar
MLK657 / 16 stycznia 2019 r. o 17:46
-2
Same dyrektory i magistry a robić ni ma komu
 A co ci "magistry" przeszkadzają? Zawiść? To i ty idź i się ucz!
Avatar
and / 16 stycznia 2019 r. o 17:45
+3
Elektryk z wszystkimi uprawnieniami, doświadczeniem 30 letnim w instalacjach przemysłowych i sterowaniu linii produkcyjnych a propozycje pracy od 2,5 tys do 3 tys niektóre związane z delegacją w Warszawie. Moja odpowiedź dla januszeksa FUCK YOU pala-ncie . Za kilka lat będziecie błagać żeby przyjść do pracy za 5 tys, w tym czasie pracuję sobie spokojnie za 3 tys jako kierowca w LB czasami zrobię fuchę i wyjdę na tym lepiej, wy szukajcie sobie ukrów na pewno są tam super fachowcy za te wasze 2,5 tys nawet czasami 2 tys więc na pewno będziecie mieli sprawne i bezpieczne sieci elektryczne. Fajnie że powoli ale jednak wchodzą samochody elektryczne a fachowców coraz mniej ...
Elektryk z wszystkimi uprawnieniami, doświadczeniem 30 letnim w instalacjach przemysłowych i sterowaniu linii produkcyjnych a propozycje pracy od 2,5 tys do 3 tys niektóre związane z delegacją w Warszawie. Moja odpowiedź dla januszeksa FUCK YOU pala-ncie . Za kilka lat będziecie błagać żeby przyjść do pracy za 5 tys, w tym czasie pracuję sobie spokojnie za 3 tys jako kierowca w LB czasami zrobię fuchę i wyjdę na tym lepiej, wy szukajcie sobie ukrów na pewno są tam super fachowcy za te wasze 2,5 tys nawet czasami 2 tys więc na pewno będzieci... rozwiń
Avatar
Marek / 16 stycznia 2019 r. o 17:45
+2
Nie dziwie się.....brakuje szkół zawodowych !!! Państwo zlikwidowało to nauczanie tworząc gimnazja , czyli "wszyscy na studia" !!!! Mamy efekty jakie stworzyła Władza !!! Dziś "człowiek złota rączka"...mile widziany !!!!
 A co stoi na przeszkodzie, aby kulturalny, wykształcony absolwent gimnazjum układał kafelki? Nie o to chodzi. Ciągle niestety chodzi o NĘDZNE PŁACE ZA CIĘŻKĄ PRACĘ!!!! I tyle. Właściel firmy jeździ jaguarem, a jego pracowanika na rower nie stać. I to jest przyczyna.
Avatar
marian / 16 stycznia 2019 r. o 17:15
+2
Taaaa pewnie że brakuję .... zacznijcie lepiej płacić to i pracownicy się znajdą......
Avatar
Belfer / 16 stycznia 2019 r. o 17:15
+1
I to jest efekt zlikwidowania zawodówek. Brawo reforma. Wszyscy na studia. A złote rączki już w wieku emerytalnym. Ministra trzeba wzywać do pr, ybicia fleków, użycia sukienki, czy wymiany kranu. Brawo reforma.