Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2021 r.
16:19

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

Autor: Zdjęcie autora sko
27 4 A A

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Było to kilkanaście osób, nie tylko z Lublina, ale także ze Śląska i Warszawy. Mieli ze sobą transparenty, które nieśli, idąc z placu Łokietka pod siedzibę Polskiego Związku Łowieckiego przy ul. Wieniawskiej. Na transparentach napisano np. „Wariaci z gnatami biegają lasami” czy „Św. Hubert przestał polować. A Wy?”. Właśnie kwestii polowań był poświęcony środowy protest.

Olga Kisielewicz z lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego wyjaśnia: – Dzisiejsze wydarzenia ma tytuł „Myśliwi zagrożeniem dla społeczeństwa. Ku pamięci ofiar” – i dodawała, że myśliwi to olbrzymia grupa osób, która może chodzić z bronią i używać jej w przestrzeni publicznej. – W rękach 130 tys. osób znajduje się niemal 70 procent broni palnej zarejestrowanej broni palnej – wylicza aktywistka.

Kluczkowice

Termin protestu nie jest przypadkowy. To miesiąc po pierwszej rocznicy tragedii w Kluczkowicach koło Opola Lubelskiego i tydzień przed kolejną rozprawą sądową w tej sprawie.

1 listopada 2020 roku myśliwy, emerytowany policjant. Dariusz Ch. wybrał się na polowanie. Był z nim miejscowy strażak i kościelny Marcin B. Polowanie nie zostało zgłoszone, co oznaczało, że mężczyźni byli kłusownikami. I nikt by się może o tym nie dowiedział, gdyby nie straszna tragedia.

Przez okno w miejscowym internacie wraz z kolegami wyszedł 16-letni Imali z Kazachstanu. Był w Polsce od niedawna, w ramach wymiany międzynarodowej. Jak relacjonowali koledzy chłopaka, po pewnym czasie usłyszeli nadjeżdżający samochód. Przestraszyli się i skulili za drzewami. Wtedy ktoś z samochodu strzelił w ich kierunku. Trafił 16-latka. Gdy jego rówieśnicy zaczęli krzyczeć, samochód odjechał. Ranny chłopak nie miał szans na przeżycie. Kula trafiła go w nerkę, a następnie przeszła m.in. przez wątrobę i płuca. Nastolatek zmarł pomimo reanimacji.

Strzelał Dariusz Ch. Staje przed sądem jako oskarżony o to, że działając z naruszeniem warunków dopuszczalności polowania i bez dokładnego osobistego rozpoznania zwierzyny, oddał strzał z posiadanej przez siebie broni myśliwskiej w kierunku małoletniego. Zdaniem śledczych w chwili oddania strzału przewidywał i godził się na to, że obrany przez niego cel może być człowiekiem. Były policjant broni się, twierdząc, że jak sądził strzela do dzika. Nie przyznał się do winy.

Kościelny z kolei do wszystkiego się przyznał. Jest oskarżony o to, że utrudniał postępowanie, pomagając sprawcy zabójstwa uniknąć odpowiedzialności karnej.

„Biedni, ale honorowi”

 – W ciągu 18 lat ginie 28 osób w 59 wypadkach. W pojedynczych przypadkach była to kara bezwzględnego więzienia, w pozostałych kara w zawieszeniu lub grzywny od 10 do 40 tys. zł. Takie wyroki przeważają w naszym kraju za spowodowanie śmierci człowieka przez myśliwego – mówiono podczas środowego protestu.

Dariusz Ch. po wyjściu sprawy na jaw został od razu wyrzucony z grona myśliwych. Związek łowiecki zapowiedział też, że pomoże finansowo rodzinie.

Marek Pietrzak, rzecznik lubelskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego zapewnia, że organizacja kontaktowała się z bliskimi zabitego chłopca. – Chociaż ten człowiek nie był myśliwym, był w tym czasie kłusownikiem – zastrzega. – Chłopcem opiekowały się jego babcia i ciocia. Poprzez ambasadę skontaktowałem się z nimi. Rozmawialiśmy kilkanaście razy przy pomocy tłumacza. Zaproponowaliśmy pomoc finansową, ale została odrzucona. To ubodzy ludzie, ale bardzo honorowi. Mówiły, że nie chcą pieniędzy za śmierć chłopca - relacjonuje Pietrzak.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 18:53
+13
.... starzy ub-ecy, niewyżyci od lwp jaruzela, ex-milicjanci, pato-prawnicy z kasiastymi medykami.
Avatar
martinez957 / 1 grudnia 2021 r. o 18:05
+12
Jak może być bezpiecznie w lesie jak w każdej wsi jest kilku legalnych lub nielegalnych "myśliwych"??? Ilu jest np. w powiecie świdnickim???? albo np. w gminie Piaski???
Avatar
Gutek / 2 grudnia 2021 r. o 11:29
+2
O zgrozo wśród nich są także przedstawiciele kościoła katolickiego w sutannach . Nie zabijaj , pusty slogan ?
Avatar
Bigos / 1 grudnia 2021 r. o 19:18
-7
Jak można chodzić na takie protesty w skórzanych glanach. W butach ze skóry biednej świni katowanej na fermach, tfu w obozach koncentracyjnych dla świń. Gościu w skórzanych butach jest jak ksiądz pedofil co innego głosi a co innego robi. Obłudnicy
Avatar
Gutek / 2 grudnia 2021 r. o 11:29
+2
O zgrozo wśród nich są także przedstawiciele kościoła katolickiego w sutannach . Nie zabijaj , pusty slogan ?
Avatar
Bigos / 1 grudnia 2021 r. o 19:18
-7
Jak można chodzić na takie protesty w skórzanych glanach. W butach ze skóry biednej świni katowanej na fermach, tfu w obozach koncentracyjnych dla świń. Gościu w skórzanych butach jest jak ksiądz pedofil co innego głosi a co innego robi. Obłudnicy
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 grudnia 2021 r. o 18:53
+13
.... starzy ub-ecy, niewyżyci od lwp jaruzela, ex-milicjanci, pato-prawnicy z kasiastymi medykami.
Avatar
martinez957 / 1 grudnia 2021 r. o 18:05
+12
Jak może być bezpiecznie w lesie jak w każdej wsi jest kilku legalnych lub nielegalnych "myśliwych"??? Ilu jest np. w powiecie świdnickim???? albo np. w gminie Piaski???
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!