Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2024 r.
20:35

Janusz Opryński: Wszystko sprowadza się do powrotów

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
0 A A
Janusz Opryński - dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne
Janusz Opryński - dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne (fot. materiały prasowe )

Mam nadzieję, że Konfrontacje Teatralne powrócą do pierwszej ligi festiwali – rozmowa z Januszem Opryńskim, dyrektorem Festiwalu Konfrontacje Teatralne i reżyserem teatralnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Hasłem tegorocznych Konfrontacji Teatralnych jest słowo „powroty”. Co to oznacza?

– Jest wiele sensów tego słowa. Mam nadzieję, że będzie to powrót do pierwszej ligi festiwali teatralnych, ponieważ ubiegłoroczna edycja była tak uboga, że nie było nas stać na duże spektakle. W tym roku wracamy z dużymi przedstawieniami, to po pierwsze. Dwa: to powroty artystów: Janka Klaty, którego ostatni raz gościliśmy 20 lat temu, a teraz przyjeżdża do nas z nowym spektaklem „Folwarkiem zwierzęcym” Orwella. Jest to wielkie przedstawienie, z wielką scenografią i równie wielką grą aktorską. Powraca do nas Ania Gryszkówna, która w Lublinie ma liczne grono wielbicieli oraz Agnieszka Przepiórska, obie wyreżyserowały spektakl o Annie Walentynowicz. Oprócz wybitnych reżyserów wracają do nas wybitni aktorzy. W „Wieczerzy pańskiej” zobaczymy Mariusza Bonaszewskiego, Marka Kalitę, Wojciecha Kalarusa. Program tegorocznych Konfrontacji to siedem bardzo dobrych przedstawień. Wracamy do czytania dramatów, czyli te powroty będą na wielu płaszczyznach.

  • A powrót odczytywany jako tęsknota?

– Absolutnie, raczej jako powrót do idei, powrót do wydarzeń, ja tak to bym interpretował. Powrót do bardzo mocnych wydarzeń teatralnych, i powrót do niektórych nazwisk.

W moim przypadku jest to powrót na scenę. Proszę pamiętać, że tegoroczna edycja Konfrontacji odbywa się już po raz dwudziesty dziewiąty. Ten festiwal dorobił się własnej widowni. Oczywiście, że czasu nie zatrzymamy i mam świadomość tego, że widownia nam się lekko zestarzała ale bardzo się cieszę widząc młode osoby na widowni. Mam nadzieję, że młodzi ludzie przyjdą do lubelskiego CSK na przedstawienie Janka Klaty „Folwark Zwierzęcy”, który jest lekturą w liceum.

  • Dlaczego mamy do czegoś wracać? Po co?

– Idea wiecznego powrotu jest ideą filozoficzną. Wracamy do pytań podstawowych, wracamy też do pytań o sens istnienia, a jeżeli do czegoś wracamy to znaczy, że zastanawiamy się nad sensem życia, że zaczynamy częściej spoglądać nie tylko do przodu ale i za siebie. Powrót jest rodzajem bilansu życiowego, jest jakby chwilą ważnej refleksji i zmusza do zatrzymania się na chwilę.

  • Jak wygląda proces selekcji i układania programu festiwalowego?

– Od paru ładnych lat mam wspaniały zespół. Pracują ze mną: Xenia Duńska, Małgosia Drozd, Ewa Molik i Piotr Pękala. To są ludzie, którzy jeżdżą po całej Polsce i oglądają spektakle. Po powrocie do Lublina siadamy wspólnie i programujemy. Także program jest częścią zbiorowego namysłu mojego teamu. Jeżeli, jako organizatorzy zdecydowaliśmy się na idiom „powroty”, to w jakiś sposób budowaliśmy wokół tego program. Ten idiom ma tak szeroką konotację, że mieści się w tym dużo sensów. Proszę pamiętać, że wraca spektakl, który ostatni raz był w Lublinie wystawiany ponad 20 lat temu, mowa o sztuce „Do piachu”, który zrobiłem do spółki z Witoldem Mazurkiewiczem, a który obecnie jest dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku Białej i prowadzi go z dużym sukcesem. Udało nam się uzyskać zgodę wnuczki Tadeusza Różewicza, Julii Różewiecz. Jako ciekawostkę podam fakt, że w historii były tylko trzy zgody na wystawienie tego tekstu. Jedną z nich miał Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Kutz oraz my. O ten dramat ubiegało się wielu reżyserów. Nam się udało i możemy go wystawiać. Moim zdaniem jest to jeden z najwybitniejszych polskich dramatów w polskiej dramaturgii.

  • Ideą Konfrontacji – tak mi się wydaje – jest spór, polemika czy też zwrócenie uwagi na istotne sprawy, problemy. Jak to jest w tym roku? Z kim lub z czym chcecie polemizować, spierać się i na co chcecie zwrócić naszą, czyli widza uwagę?

– Myślę, że poprzez wystawienie „Do piachu” zwracamy uwagę widza na problem wojny, która rozgrywa się niedaleko nas, w Ukrainie. Spektakl ten doskonale dialoguje z tym, co się tam dzieje. Nieustannie wielkim ostrzeżeniem przed totalitaryzmem jest tekst Orwella „Folwark zwierzęcy” oraz przedstawienie „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” opowiadający historię rumuńskich tyranów, którzy odpowiadają za śmierć tysięcy ludzi. Wyreżyserował to Wojciech Faruga, który nie tak dawno został dyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Nawiązujemy też historii Polski poprzez spektakl o Annie Walentynowicz, która jest bohaterką ruchu Solidarność. My od samego początku bardzo cenimy sam tekst, który dla nas jest istotną częścią całego widowiska.

  • W tegorocznym programie są dzieła twórców kultowych np. Jana Klaty. Nie obawia się pan sytuacji, że zapraszanie wielkich nazwisk i głośnych przedstawień spowoduje, że Konfrontacje mogą stać się takim trochę „The best off”, gdzie będzie można zobaczyć same hity?

– Wie pan, jeśli na festiwalu są hity to jest dobrze, ale ważniejsze jest to, żeby festiwal nie był ulepiony wyłącznie z tego. Jan Klata jest w piątce najlepszych reżyserów teatralnych w Polsce, wszyscy chcą go u siebie mieć. Cieszę się, że zobaczymy go w Lublinie. Nie wydaje mi się, że jesteśmy nastawieni tylko na hity. Jeśli już, to jesteśmy nastawieni na bardzo solidny teatr.

  • Tegoroczna edycja ma być jedną ze składowych części obchodów jubileuszu 30-lecia Konfrontacji i 50-lecia pańskiej pracy twórczej. Co się wydarzy?

– Będę chciał zaprosić swoich przyjaciół, z którymi pracowałem oraz spektakle. Będę chciał pokazać moją „Wojnę i Pokój”. Być może uda mi się pokazać coś innego. Mogę zdradzić, że jesteśmy po rozmowach z Krzysztofem Warlikowskim z Teatru Nowego w Warszawie aby pokazać u nas wybitną sztukę „Elisabeth Costello” z wybitnymi aktorami.

  • Zatrzymajmy się przez chwilę przy przedstawieniu „Do piachu”, które wyreżyserował pan razem z Witoldem Mazurkiewiczem. W materiałach prasowych można przeczytać, że będzie to przedstawienie w nowej odsłonie. Czyli?

– W tej realizacji jest więcej aktorów niż w poprzedniej wersji ponieważ poszerzyliśmy trochę liczbę postaci z dramatu. Absolutnie w konstrukcji dramatu nic nie zmieniliśmy. Część inscenizacji została nienaruszona. Będzie ta sama laweta. Aktorzy grają z drzewami na plecach, bo taki był nasz zamysł. Jestem podekscytowany faktem, że przedstawienie odbędzie się w Chatce Żaka, czyli w miejscu, w którym zaczynałem pracę w teatrze.

  • Powrót do źródeł?

– O właśnie. Czyli znowu powrót. Jak sam pan widzi, wszystko sprowadza się do powrotów.

 

Konfrontacje Teatralne             

9 października/środa

* 19 – Teatr Śląski: „Folwark zwierzęcy”, reż. Jan Klata. Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

10 października/czwartek

* 20 – Czytelnia Dramatu: „Brylant” – czytanie performatywne, reż. Daniel Adamczyk. Sala Kameralna, Piwnice CK. Wstęp wolny

16 października/środa

* 19 – Teatr Polski w Bielsku-Białej: „Do piachu”, reż. Witold Mazurkiewicz, Janusz Opryński. Sala Widowiskowa ACKiM UMCS Chatka Żaka

18 października/piątek

* 19 – Czytelnia Dramatu: „W imię Jakuba S.” – czytanie performatywne, reż. Maciej Gorczyński. Sala Widowiskowa CK. Wstęp wolny

20 października/niedziela

* 19 – Teatr Collegium Nobilium – Akademia Teatralna w Warszawie: „Casting”, reż. Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak. Sala Widowiskowa CK

22.10 października/wtorek

* 19 – Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie: „Romeo i Julia” (spektakl w j. polskim i PJM z napisami), reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska. Sala Widowiskowa CK

24 października/czwartek

* 19 – Nowy Teatr, Warszawa: „Goście wieczerzy Pańskiej”, reż. Tomasz Fryzeł. Sala Widowiskowa CK

25 października/piątek

* 19: – Ludomir Franczak/Piotr Pękala [abq]: „Atlas Rzeki Wieprz” – działanie performatywne. Sala Kameralna, Piwnice CK. Wstęp wolny

BILETY dostępne w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz online: cklublin.bilety24.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny finał poszukiwań. 82-latka z Lublina nie żyje

Tragiczny finał poszukiwań. 82-latka z Lublina nie żyje

Akcja poszukiwawcza trwała ponad dwa tygodnie. Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz.

Znalazł kartę, ale wykorzystał ją do własnych celów

Znalazł kartę, ale wykorzystał ją do własnych celów

28-latek na chodniku znalazł kartę płatniczą. Myślał, że dzięki temu będzie mógł bezkarnie robić „darmowe” zakupy.

Bigos na cebularzu, czyli regionalnie na talerzu - 10 najsmaczniejszych dań z lubelskiego
PRZEPISY

Bigos na cebularzu, czyli regionalnie na talerzu - 10 najsmaczniejszych dań z lubelskiego

Przedstawiamy 10 najsmaczniejszych dań z region lubelskiego. O te dania pytają turyści, przepisów na nie szukamy w rodzinnych zeszytach. Zaczynamy od bigosu pułankowickiego.

W Sercu Wam gra
foto
galeria

W Sercu Wam gra

To był wieczór pełen hitów i szalonej zabawy. 18 stycznia (sobota) w Klubie Serce zagrał zespół Playboys – twórcy takich przebojów jak „Tylko Ty”, „Nikt nie tańczy tak jak Ty” i „Nasza Noc”! Po koncercie parkiet przejął niezastąpiony DJ Arex, który sprawił, że impreza trwała do rana. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Czas na 33. finał WOŚP

W niedzielę na ulicach całej Polski wszędzie będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Barret Benson w poprzednim sezonie występował w koszulce Startu, teraz jest zawodnikiem ekipy z Torunia

PGE Start Lublin kontra Arriva Polski Cukier Toruń. Powrót Barreta Bensona

W niedzielę o godz. 15.30 PGE Start rozpocznie drugą rundę w hali Globus. Pierwszym przeciwnikiem lublinian będzie Arriva Polski Cukier Toruń.

Zmarł Marcin Wicha – projektant, grafik i pisarz

Zmarł Marcin Wicha – projektant, grafik i pisarz

Twórca zmarł dzisiaj w nocy. Miał 53 lata.

W domowym meczu kontrolnym zamościanie pokonali Orła Przeworsk

KPR Padwa Zamość ma za sobą pierwszy sparing przed swoimi kibicami

W pierwszej domowej grze kontrolnej KPR Padwa Zamość pokonała Orła Przeworsk 36:19

Wypadek w Firleju. Są ranni
UTRUDNIENIA

Wypadek w Firleju. Są ranni

Po drogowej kolizji jeden pas ruchu jest zablokowany. Teren zabezpieczają służby.

Zatrudnij prezydenta, czyli co Chełm przygotował na WOŚP

Zatrudnij prezydenta, czyli co Chełm przygotował na WOŚP

Własnoręcznie upieczone ciasto, spacer po mieście oraz wspólny obiad - brzmi jak przepis na udaną randkę? Nic bardziej mylnego. Tym razem mowa o przedmiotach licytacji Prezydenta Chełma na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeśli jednak poczujesz niedosyt, prezydent przyjdzie u Ciebie popracować.

Weekend w 30-tce
foto
galeria

Weekend w 30-tce

Piątkowa i sobotnia noc to najlepszy czas na dobrą zabawę! Lubelskie kluby przeżywają wtedy oblężenie. W ubiegły weekend w Klubie 30 odbyła się impreza z udziałem duetu Kalwi i Remi, który rozgrzał popularną parkiet w Trzydziestce do czerwoności. Jeśli jesteście ciekawi tego, co się działo w Klubie 30 to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Jedną z ważniejszych inwestycji, która kończy się w tym roku jest budowa nowej siedziby puławskiej PSP (z lewej), najdroższym zadaniem drogowym będzie natomiast kontynuacja budowy ul. Powstańców Listopadowych (w środku). W tym roku rozpocznie się także długo oczekiwana przebudowa hali MOSiR (z prawej)

Puławy w budowie: co się zmieni w roku 2025

Mieszkańcy Puław i powiatu puławskiego w rozpoczynającym się roku mogą spodziewać się zakończenia jednej z ważniejszych inwestycji ostatnich lat oraz rozpoczęcie kilku nowych, których łączna wartość przekracza sumę 100 mln zł. Ciężki sprzęt pojawi się nie tylko na drogach.

Zapaśniczka Cementu-Gryfa Chełm Katarzyna Krawczyk była najlepsza podczas rozegranego w Nicei Grand Prix De France Henri Deglane

Katarzyna Krawczyk: Mam nadzieję, że po tych startach zostanę powołana do reprezentacji na kwietniowe Mistrzostwa Europy i tam pokażę się ze swojej najlepszej strony

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm najlepsza podczas Grand Prix De France Henri Deglane

Szkoła w Olchowcu do likwidacji. Radni zrobili pierwszy krok

Szkoła w Olchowcu do likwidacji. Radni zrobili pierwszy krok

Podczas piątkowej sesji radni gminy Obsza podjęli uchwałę intencyjną o likwidacji Szkoły Podstawowej w Olchowcu. Powodem zbyt mała liczba dzieci i niemałe koszty utrzymania placówki. Dokument czeka na konsultacje.

Co z tą halą? Głos w sprawie budowy obiektu w Lublinie zabiera europoseł Krzysztof Hetman

Co z tą halą? Głos w sprawie budowy obiektu w Lublinie zabiera europoseł Krzysztof Hetman

Hala wielofunkcyjna z funkcją stadionu żużlowego, jak oficjalnie nazywana jest planowana w Lublinie inwestycja może jednak powstać ze środków zewnętrznych. Tak przynajmniej twierdzi europoseł Krzysztof Hetman i przedstawia potencjalne źródła finansowania. Tłumaczy przy okazji słowa ministra Rasia, o tym, że pieniędzy od ministerstwa nie będzie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

Sprzedam ,,szosę'' Triban

lublin

1 100,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę
Do wynajęcia lokal 75 m2  handlowo-usługowy w Puławach

Do wynajęcia lokal 75 m2 handlowo-usługowy w Puławach

Puławy

1 700,00 zł

Komunikaty