Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2023 r.
18:48

„Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa". Politycy podsumowują rok od napaści Rosji na Ukrainę

(fot. PM)

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Kraj, który miał upaść w kilka dni od roku bohatersko broni swojej niepodległości. Zapytaliśmy polityków, jaki to był dla nich rok oraz co najbardziej zapadło im w pamięć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rok nieprzewidywalnych zdarzeń

— To był rok całkowicie nieprzewidywalnych zdarzeń. Przypomnę tylko, że problemy z zakupem, dostawą i dystrybucją węgla do poszczególnych gmin były efektem tej bestialskiej agresji. W polskich szkołach znalazło się 200 tys. ukraińskich dzieci, na co przeznaczyliśmy miliardy złotych — podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki chwali rząd Prawa i Sprawiedliwości za sprawne działania dyplomatyczne, dzięki którym możliwe było "zmobilizowanie Zachodu do znacznej pomocy Ukrainie". Zaznacza też, woj. lubelskie i podkarpackie stały się głównym miejscem pomocy uchodźcom.

— Chcę też wyróżnić znakomite zachowanie Polaków, którzy na granicy witali uchodźców i przyjmowali ich do własnych domów. To piękne potwierdzenie kim jesteśmy, jako naród. Z powodu naszego położenia byliśmy i jesteśmy na pierwszej linii pomocy uchodźcom, co niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, jak chociażby wypadek w Przewodowie, ale dalej będziemy pomagać — przekonuje Czarnek.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

— To był bardzo trudny rok, zarówno dla mieszkańców Lublina i całej Lubelszczyzny. Niezwykle odczuliśmy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Pamiętajmy, że niemal od samego początku pomagaliśmy naszym sąsiadom. Cztery dni po wybuchu wojny z Lublina wyjechały pierwsze konwoje z pomocą humanitarną — wspomina Marta Wcisło.

Posłanka PO przypomina, że tylko na terenie Lublina powstało 50 sztabów, w których ponad 5 tys. wolontariuszy prowadziło akcje pomocowe dla uciekających przed wojną Ukraińców. Dodaje, że obecnie ok. 20 proc. mieszkańców miasta stanowią obywatele Ukrainy, głównie matki z dziećmi.

— Obecnie Lublin, jak nigdy wcześniej, jest miastem wielokulturowym. Te wszystkie zawierane przez miasto partnerstwa niedotyczącą tylko współpracy na polu kulturowym czy sportowym. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a my jako przyjaciele Ukraińców, pokazaliśmy, jak trzeba pomagać — zaznacza parlamentarzystka. 

Egzamin z człowieczeństwa

— Zdaliśmy ten najważniejszy egzamin z człowieczeństwa, wartości i obrony słabszego, czyli w tym przypadku Ukrainy. Można być dumnym, że Polacy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców ukraińskich — podkreśla Krzysztof Hetman, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Wiceprezes ludowców cieszy się również z tego, że niemal cała klasa polityczna mówi jednym głosem w sprawie Ukrainy. Choć jednocześnie żałuje, że dzieje się to dopiero, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt.

— Oczywiście dalej powinniśmy wspierać Ukraińców i pomagać Ukrainie. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Nie wiemy, jak dalej potoczy się ta wojna, ale oby zakończyła się jak najszybciej — dodaje Hetman. 

Ukraińcy mają siłę do działania

Zdaniem Ryszarda Madziara, byłego szefa gabinetu politycznego wicepremiera, część państw europejskich nie zdała egzaminu po ataku Rosji na Ukrainę. Zaznacza jednak, że z czasem nastąpiła poprawa i obecnie wygląda to znacznie lepiej. Nie ma wątpliwości, kto spisał się na medal.

— To polskie społeczeństwo, rząd i samorządowcy doskonale spisali się pod kątem pomocy Ukrainie. Każdy pomagał jak mógł i dzięki temu relacje polsko-ukraińskie osiągnęły niespotykany wcześniej poziom — tłumaczy Ryszard Madziar. 

Podobnie jak pozostali nasi rozmówcy uważa, że dalej należy wspierać naszych sąsiadów. — Sam osobiście wielokrotnie jeździłem do naszych sąsiadów z pomocą humanitarną. Ukraińcy są wdzięczni, że mogą walczyć o swoją niepodległość, mając świadomość, że ich rodziny są u nas bezpieczne. To daje im dodatkową siłę do działania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty