Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 września 2018 r.
8:43

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego

0 1 A A

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obaj pochodzili z Galicji, obaj bardzo dobrze się uczyli, obaj w młodości zaznali biedy, co skłoniło ich do podjęcia pracy prywatnych nauczycieli, obaj łączyli politykę z dziennikarstwem, a raczej -w swej działalności politycznej parali się też piórem, obaj uchodzili za znakomitych mówców: Daszyńskiemu Polska Akademia Literatury w 1935 r. przyznała Złoty Wawrzyn Akademicki za krasomówstwo.
Ich polityczne drogi zeszły się na krótko w latach 1920-1921, gdy obaj weszli w skład Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa: Daszyński jako wicepremier, Rataj jako minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Obaj w znacznym stopniu wpłynęli na kształt Konstytucji marcowej z 1921 r. Obaj wreszcie, popierający Józefa Piłsudskiego (Daszyński był wręcz z nim zaprzyjaźniony), przeciwstawili mu się po przewrocie majowym, nie mogąc zaakceptować odejścia Marszałka od bliskich obu nowym kawalerom Orderu Orła Białego wartości demokratycznych. Obaj też podejmowali bezskuteczne próby pogodzenia zwaśnionych politycznie stron.

Ignacy Daszyński: trybun socjalistyczny

Urodził się w 1866 roku w Zbarażu w rodzinie szlachecko-urzędniczej. Wcześnie zaczął działalność polityczną, co ściągnęło na niego wielokrotne szykany, w tym relegowanie ze szkół i uczelni, a także aresztowania. Jego edukację przerywały szykany władz i zmienne koleje jego losu. Studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Zurychu, prawo na UJ. Jednak polityka wciągała go coraz bardziej.

Był jednym z pionierów polskiego ruchu socjalistycznego w Galicji; m.in. współzałożycielem Socjalno-Demokratycznej Partii Galicji. Działał we Lwowie, Berlinie, Krakowie. Zabiegał o zjednoczenie polskich socjalistów. Kierował pismem „Naprzód”.

W 1897 roku został wybrany do austriackiej Rady Państwa, gdzie został przewodniczącym klubu Związku Posłów Socjalno-Demokratycznych. Zapoczątkowało to jego nieprzerwaną, niemal 40-letnią karierę parlamentarną. W latach 1902-1919 był też radnym Krakowa.

Reprezentował orientację austriacką, jak wielu współczesnych polityków dostrzegając szansę na odrodzenie Polski w jej związku z monarchią habsburską. Gdy jednak pojawiła się szansa na niepodległość, Daszyński zdecydowanie się za nią opowiedział. Wszedł do prezydium krakowskiej Polskiej Komisji Likwidacyjnej, a w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku stanął na czele powstałego w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Po kilku dniach podporządkował się Piłsudskiemu i bezskutecznie usiłował stworzyć nowy rząd.

Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej zjednoczonej PPS. W 1923 roku stanął na czele Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego - socjalistycznej organizacji oświatowej. 11 lat później wybrano go na honorowego przewodniczącego PPS.

W kolejnych wyborach zdobywał mandat poselski. W latach 1922-1927 był wicemarszałkiem, a w okresie 1928-1930 Marszałkiem Sejmu, przejmując laskę marszałkowską po Macieju Rataju. 31 października 1929 roku stanowczo przeciwstawił się Józefowi Piłsudskiemu, odmawiając rozpoczęcia obrad Sejmu wobec pojawienia się w nim grupy uzbrojonych oficerów. Ściągnął tym na siebie gniew i obelgi ze strony dawnego przyjaciela i towarzysza walki.

Już od 1923 roku poważnie chorował, co zmuszało go do ograniczenia aktywności, choć nigdy jej nie zaprzestał. Ostatnie pięć lat życia spędził w sanatorium w Bystrej Śląskiej. Tam też zmarł w 1936 roku, a jego pogrzeb w Krakowie, na cmentarzu Rakowickim, stał się wielką uroczystością.

Maciej Rataj: działacz ludowy

Urodził się niemal o pokolenie później: w 1884 roku, w chłopskiej rodzinie we wsi Chłopy k. Lwowa. On także już w szkole wciągnął się w działalność społeczną. Członkiem PSL został najprawdopodobniej na studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku filologii klasycznej. Po studiach pracował jako nauczyciel gimnazjalny, a także prywatny nauczyciel w majątku Czartoryskich w Pełkiniach.

W 1918 roku przeniósł się do Zamościa, gdzie nie tylko kontynuował pracę nauczycielską, ale stał się czołowym działaczem ludowym. Stamtąd też po raz pierwszy wybrano go na posła. Mimo braku wykształcenia prawniczego, w Sejmie Ustawodawczym był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, wywierając wielki wpływ na kształt nie tylko Konstytucji, ale także pierwszej ordynacji wyborczej.

Po rozłamie w ruchu ludowym związał się z PSL „Piast”, następnie przeszedł do PSL „Wyzwolenie”, gdyż w Zamościu struktury „Piasta” nie istniały, by następnie wrócić do tego stronnictwa. Posłem był w latach 1919-1930 i 1934-1936. Cały czas dążył do zjednoczenia ruchu ludowego, co nastąpiło w 1931 roku. Kierował PSL „Piast”, a potem SL w latach 1930-1939, gdy Wincenty Witos był uwięziony, a następnie na emigracji. Był redaktorem naczelnym „Zielonego Sztandaru”; organu SL.

W latach 1922-1928 pełnił funkcję Marszałka Sejmu, zyskując powszechne uznanie dzięki swym umiejętnościom koncyliacyjnym. Dwukrotnie na krótko przejmował obowiązki głowy państwa: w 1922, po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza, oraz w 1926, po wymuszonym w wyniku przewrotu majowego ustąpieniu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wtedy też dążył do jak najszybszego przerwania rozlewu krwi.

Po wybuchu wojny pozostał w kraju. Od samego początku zaangażował się w organizację politycznych struktur Państwa Podziemnego. Aresztowany po raz pierwszy przez Niemców jeszcze w 1939 roku, został po kilku miesiącach zwolniony. Aresztowany ponownie, został wraz z innymi przedstawicielami polskich elit zamordowany w masowej egzekucji w Palmirach w 1940 roku.
W 1946 roku jego ciało ekshumowano i uroczyście pochowano na pamiątkowym cmentarzu w miejscu kaźni.

Źródło:sejm.gov.pl

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium