Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 września 2018 r.
8:43

Ignacy Daszyński i Maciej Rataj. Dwaj marszałkowie Sejmu, nowi kawalerowie Orderu Orła Białego

0 1 A A

Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obaj pochodzili z Galicji, obaj bardzo dobrze się uczyli, obaj w młodości zaznali biedy, co skłoniło ich do podjęcia pracy prywatnych nauczycieli, obaj łączyli politykę z dziennikarstwem, a raczej -w swej działalności politycznej parali się też piórem, obaj uchodzili za znakomitych mówców: Daszyńskiemu Polska Akademia Literatury w 1935 r. przyznała Złoty Wawrzyn Akademicki za krasomówstwo.
Ich polityczne drogi zeszły się na krótko w latach 1920-1921, gdy obaj weszli w skład Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa: Daszyński jako wicepremier, Rataj jako minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego.

Obaj w znacznym stopniu wpłynęli na kształt Konstytucji marcowej z 1921 r. Obaj wreszcie, popierający Józefa Piłsudskiego (Daszyński był wręcz z nim zaprzyjaźniony), przeciwstawili mu się po przewrocie majowym, nie mogąc zaakceptować odejścia Marszałka od bliskich obu nowym kawalerom Orderu Orła Białego wartości demokratycznych. Obaj też podejmowali bezskuteczne próby pogodzenia zwaśnionych politycznie stron.

Ignacy Daszyński: trybun socjalistyczny

Urodził się w 1866 roku w Zbarażu w rodzinie szlachecko-urzędniczej. Wcześnie zaczął działalność polityczną, co ściągnęło na niego wielokrotne szykany, w tym relegowanie ze szkół i uczelni, a także aresztowania. Jego edukację przerywały szykany władz i zmienne koleje jego losu. Studiował nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Zurychu, prawo na UJ. Jednak polityka wciągała go coraz bardziej.

Był jednym z pionierów polskiego ruchu socjalistycznego w Galicji; m.in. współzałożycielem Socjalno-Demokratycznej Partii Galicji. Działał we Lwowie, Berlinie, Krakowie. Zabiegał o zjednoczenie polskich socjalistów. Kierował pismem „Naprzód”.

W 1897 roku został wybrany do austriackiej Rady Państwa, gdzie został przewodniczącym klubu Związku Posłów Socjalno-Demokratycznych. Zapoczątkowało to jego nieprzerwaną, niemal 40-letnią karierę parlamentarną. W latach 1902-1919 był też radnym Krakowa.

Reprezentował orientację austriacką, jak wielu współczesnych polityków dostrzegając szansę na odrodzenie Polski w jej związku z monarchią habsburską. Gdy jednak pojawiła się szansa na niepodległość, Daszyński zdecydowanie się za nią opowiedział. Wszedł do prezydium krakowskiej Polskiej Komisji Likwidacyjnej, a w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku stanął na czele powstałego w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Po kilku dniach podporządkował się Piłsudskiemu i bezskutecznie usiłował stworzyć nowy rząd.

Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej zjednoczonej PPS. W 1923 roku stanął na czele Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego - socjalistycznej organizacji oświatowej. 11 lat później wybrano go na honorowego przewodniczącego PPS.

W kolejnych wyborach zdobywał mandat poselski. W latach 1922-1927 był wicemarszałkiem, a w okresie 1928-1930 Marszałkiem Sejmu, przejmując laskę marszałkowską po Macieju Rataju. 31 października 1929 roku stanowczo przeciwstawił się Józefowi Piłsudskiemu, odmawiając rozpoczęcia obrad Sejmu wobec pojawienia się w nim grupy uzbrojonych oficerów. Ściągnął tym na siebie gniew i obelgi ze strony dawnego przyjaciela i towarzysza walki.

Już od 1923 roku poważnie chorował, co zmuszało go do ograniczenia aktywności, choć nigdy jej nie zaprzestał. Ostatnie pięć lat życia spędził w sanatorium w Bystrej Śląskiej. Tam też zmarł w 1936 roku, a jego pogrzeb w Krakowie, na cmentarzu Rakowickim, stał się wielką uroczystością.

Maciej Rataj: działacz ludowy

Urodził się niemal o pokolenie później: w 1884 roku, w chłopskiej rodzinie we wsi Chłopy k. Lwowa. On także już w szkole wciągnął się w działalność społeczną. Członkiem PSL został najprawdopodobniej na studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku filologii klasycznej. Po studiach pracował jako nauczyciel gimnazjalny, a także prywatny nauczyciel w majątku Czartoryskich w Pełkiniach.

W 1918 roku przeniósł się do Zamościa, gdzie nie tylko kontynuował pracę nauczycielską, ale stał się czołowym działaczem ludowym. Stamtąd też po raz pierwszy wybrano go na posła. Mimo braku wykształcenia prawniczego, w Sejmie Ustawodawczym był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, wywierając wielki wpływ na kształt nie tylko Konstytucji, ale także pierwszej ordynacji wyborczej.

Po rozłamie w ruchu ludowym związał się z PSL „Piast”, następnie przeszedł do PSL „Wyzwolenie”, gdyż w Zamościu struktury „Piasta” nie istniały, by następnie wrócić do tego stronnictwa. Posłem był w latach 1919-1930 i 1934-1936. Cały czas dążył do zjednoczenia ruchu ludowego, co nastąpiło w 1931 roku. Kierował PSL „Piast”, a potem SL w latach 1930-1939, gdy Wincenty Witos był uwięziony, a następnie na emigracji. Był redaktorem naczelnym „Zielonego Sztandaru”; organu SL.

W latach 1922-1928 pełnił funkcję Marszałka Sejmu, zyskując powszechne uznanie dzięki swym umiejętnościom koncyliacyjnym. Dwukrotnie na krótko przejmował obowiązki głowy państwa: w 1922, po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza, oraz w 1926, po wymuszonym w wyniku przewrotu majowego ustąpieniu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wtedy też dążył do jak najszybszego przerwania rozlewu krwi.

Po wybuchu wojny pozostał w kraju. Od samego początku zaangażował się w organizację politycznych struktur Państwa Podziemnego. Aresztowany po raz pierwszy przez Niemców jeszcze w 1939 roku, został po kilku miesiącach zwolniony. Aresztowany ponownie, został wraz z innymi przedstawicielami polskich elit zamordowany w masowej egzekucji w Palmirach w 1940 roku.
W 1946 roku jego ciało ekshumowano i uroczyście pochowano na pamiątkowym cmentarzu w miejscu kaźni.

Źródło:sejm.gov.pl

Pozostałe informacje

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium