Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2018 r.
9:44

Wincenty Witos: ludowiec do końca

1 1 A A
Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku<br />
Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku

„Ziemia, władza i oświata dla ludu” - to hasło przyświecało ludowcom w działaniach związanych z odzyskaniem niepodległości. W tym czasie Wincenty Witos był niekwestiono-wanym liderem ruchu chłopskiego, który włączył się w tworzenie nowych struktur państwa. Wprawdzie II RP wygnała go na emigrację, jednak do końca życia pozostał niezłomnym państwowcem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszych sejmach II Rzeczypospolitej chłopi stanowili najliczniejszą grupę wśród posłów. Wincenty Witos trzykrotnie piastował urząd premiera w latach 1920, 1923 i 1926. Zanim jednak doszedł do najwyższych stanowisk w państwie, musiał zmierzyć się z biedą i trudną edukacją.

Na wsi urodzony

Był rok 1874, wieś Wierzchosławice, obecnie w Małopolskim, w powiecie tarnowskim. Wincenty Witos urodził się w ubogiej rodzinie, gospodarującej na dwóch morgach ziemi (areał ok. hektara). Typowa galicyjska bieda. Musiał dorabiać jako drwal, aby pomagać rodzinie. W wieku 10 lat trafił do dwuletniej szkoły wiejskiej.

Wincenty Witos intensywnie samokształcił się. W 1893 roku publikuje swój pierwszy artykuł w „Przyjacielu Ludu” pod pseudonimem Maciej Rydz.

W 1895 roku związał się z Stronnictwem Ludowym. Jego poglądy polityczne kształtują się pod wpływem starszych kolegów: Karola Lewakowskiego, Henryka Rewakowicza oraz Jana Stapińskiego. Już w 1903 roku zostaje wybrany do Rady Naczelnej PSL. Pięć lat później trafił Sejmu Krajowego w Lwowie.

W PSL, do rozłamu w 1913 roku, był odpowiedzialny za odbudowę niepodległej Polski, powszechne wybory, oświatę oraz reformę rolną. Ta ostatnia miała pozwalać między innymi na powiększenie gospodarstw chłopskich oraz zwiększenie możliwości awansu społecznego mieszkańców wsi. Od 1914 roku jest członkiem PSL „Piast”. Cztery lata później zostaje prezesem tego ugrupowania.

I Wojna

Wybuch wojny światowej dawał szansę na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Wincenty Witos to wiedział i zintensyfikował działania niepodległościowe.

W 1914 roku jest już w składzie Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie. NKN chce rozszerzenia monarchii i stworzenia triumwiratu: Austro-Węgiersko-Polskiego. Jednym z postulatów jest także zjednoczenie ziem polskich pod berłem Habsburgów. 
W swoich poglądach Witos zbliżył się do Ignacego Paderewskiego i Jędrzeja Moraczewskiego, przyszłych premierów. Niestety pomiędzy nim a Józefem Piłsudskim nie było politycznej chemii. Witosowi było bardziej pod drodze z Narodową Demokracją. Dlatego też wstąpił do Ligi Narodowej kierowanej przez Romana Dmowskiego.

Sprawy przyspieszają w 1917 roku.

Witos jest jednym z autorów deklaracji o niepodległości Polski. Przyjmuje ją Sejm Krajowy Galicji we Lwowie. Rok później Witos działa w ramach Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Na początku listopada 1918 roku kieruje pracami tej komisji, co daje mu legitymacje do zasiadania w pierwszych rządach niepodległej Polski, tworzonych przez Ignacego Daszyńskiego oraz Jędrzeja Moraczewskiego.

Nie do końca jest mu jednak po drodze z tymi politykami, przez ich lewicowe poglądy. Z tych samych powodów nie został marszałkiem Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku.

Premier

Witos nigdy nie odmawiał Polsce. W trudnym 1920 roku, kiedy wojska bolszewickie parły na Warszawę, w Wierzchosłowicach pojawia się przedstawiciel Józefa Piłsudskiego. W teczce przywozi propozycję objęcia przez Witosa teki Prezesa Rady Ministrów. Wincenty Witos nie odmawia, bo ważą się losy Polski. Kilka dni po nominacji Witos staje na czele Rządu Obrony Narodowej.
Jego wielka zasługą było podniesienie morale społeczeństwa w tym trudnym i przełomowym okresie. Osobiście wizytuje wojska na linii frontu, a jego głównym celem jest zapobieżenie komunistycznej propagandzie oraz mobilizowanie społeczeństwa w walce o młode państwo. Tekę szefa rządu dzierży do września 1921 roku. Po rozłamie w popierającym go Narodowym Zjednoczeniu Ludowym składa dymisję.

Witos jeszcze dwukrotnie staje na czele gabinetu. Nigdy nie pogodził się ze skutkami przewrotu majowego. Po procesie członków opozycyjnego Centrolewu, w 1933 roku Witos wyjeżdża na emigracje do Czechosłowacji.

Wraca w marcu 1939 roku, ranny w wrześniu trafia do szpitala. Po aresztowaniu odmawia kolaboracji z Niemcami. W 1945 nie widzi też możliwości współpracy z bolszewikami. Umiera 31 października 1945.

Wincenty Witos spoczął w Wierzchosławicach. Podczas pogrzebu utworzono kondukt żałobny, który w od 3 do 6 listopada szedł pieszo z Krakowa, po uroczystościach pogrzebowych w Kościele Mariackim, do rodzinnej wioski polityka. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy.

Pozostałe informacje

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium