Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2023 r.
19:15

Jak dobrze wybrać studia? Radzi specjalista

0 A A
Piotr Krzesiński
Piotr Krzesiński (fot. Piotr Michalski/Archiwum)

Nieprzypadkowo istotną potrzebą, na którą wskazuje się przez ostatnie lata jest konieczność zdobycia umiejętności uczenia się przez całe życie. Tego wymaga i będzie jeszcze silniej wymagać od nas zmieniający się rynek pracy – ROZMOWA z Piotrem Krzesińskim, naczelnikiem Wydziału Badań i Analiz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • „Idź na studia, będziesz miał dobrą pracę”. Czy to utarte powiedzenie ma dziś odzwierciedlenie w rzeczywistości?

– Wydaje mi się, że od lat takie powiedzenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jest bardzo ogólne i za bardzo upraszcza. Jednak zapotrzebowanie na absolwentów studiów wyższych, w zależności od kierunku, było i jest zróżnicowane. Kilka lat temu w badaniu losów absolwentów szkół wyższych województwa lubelskiego zapytaliśmy respondentów, czy gdyby mieli taką możliwość, to czy zmieniliby wybrany przez siebie kierunek studiów na inny, dający większe szanse na rynku pracy. Okazało się, że 47,2 proc. badanych przyznało, że mogąc jeszcze raz zaplanować swoją przyszłość, zdecydowaliby się na inny kierunek.

Wypowiedzi silnie różnicował jednak kierunek studiów. Na taki krok najrzadziej decydowaliby się absolwenci kierunków informatycznych oraz medycznych i dentystycznych. Na przeciwnym biegunie znaleźli się absolwenci kierunków rolniczych, ogrodniczych, leśnych i rybactwa, produkcyjnych i przetwórczych, czy społecznych .

Do podstawowych barier, z jakimi absolwenci spotykali się po ukończeniu studiów należały przede wszystkim brak doświadczenia lub niewielki jego wymiar oraz brak zapotrzebowania na osoby po ich kierunkach studiów. Jest to badanie sprzed kilku lat, ale sytuację tę potwierdza realizowana corocznie prognoza zapotrzebowania na zawody jaką jest „Barometr zawodów”. Wśród zawodów nadwyżkowych, czyli takich, w których trudno jest znaleźć zatrudnienie, znajduje się część związanych z posiadaniem wyższego wykształcenia.

Są to przede wszystkim ekonomiści, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy oraz specjaliści ds. administracji.

Wśród zawodów deficytowych, czyli tych, w których to pracodawcy mają problemy ze znalezieniem kandydatów istnieją zawody dla absolwentów szkół wyższych, ale także takie, gdzie nie jest to wymagane. We wszystkich powiatach województwa poszukiwane są osoby posiadające określone uprawnienia, np. kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, spawacze lub typowo zawodowe wykształcenie – piekarze. Taki stan rzeczy podważa zasadność tezy, że samo ukończenie studiów gwarantuje dobrą pracę.

  • O czym maturzyści powinni pamiętać dokonując decyzji o wyborze studiów?

– Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że wybierając kierunek kształcenia w dużej mierze określają także swoją zawodową przyszłość. Analizując ich sytuację na rynku pracy można zauważyć, że podjęta decyzja wpływa nie tylko na możliwości związane z zawodem i stanowiskiem, na którym będą pracowali, ale także na poziom szans na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Jednocześnie badania pokazują, że kierują się przede wszystkim własnymi przemyśleniami, opinią znajomych, czy zainteresowaniami. Rzadko korzystają z porad doradców zawodowych i nie poszukują informacji o zapotrzebowaniu na zawody.

Oczywistym jest, że konieczne jest zbadanie swoich predyspozycji zawodowych, jednak młodzi ludzie wybierając kierunek kształcenia powinni brać pod uwagę nie tylko osobiste aspiracje, uzdolnienia i zamiłowania. Posiadanie wiedzy na temat sytuacji na rynku pracy umożliwi im lepszą odpowiedź na jego potrzeby. Jak pokazują badania realizowane przez WUP w Lublinie, świadomy wybór kierunku edukacji, uzupełnianie wykształcenia o kwalifikacje preferowane przez pracodawców i kształtowanie kompetencji docenianych w środowisku pracy to działania, które zdecydowanie zwiększają szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Wszystkie te aktywności powinny zostać dokładnie zaplanowane w oparciu o rzetelne informacje pochodzące z badań lokalnego rynku pracy: szczególnie tych dotyczących zapotrzebowania na pracowników w poszczególnych zawodach.

  • Czyli świadomy wybór kierunku kształcenia w stronę zdobycia zawodu deficytowego daje duże szanse na łatwiejsze wejście na rynek pracy oraz znalezienie zatrudnienia w zawodzie wyuczonym.

– Gdy ukończy się kierunek nadwyżkowy będzie to zdecydowanie trudniejsze. Nie mówię, że niemożliwe, jednak w przypadku dużej konkurencji na rynku pracy konieczne będzie podjęcie działań mających uatrakcyjnić w oczach pracodawców swoją osobę. Konieczne będzie konsekwentne kształtowanie swojej kariery poprzez zdobywanie dodatkowych kwalifikacji i kompetencji, poszerzanie doświadczenia zawodowego itp. Jeśli zapotrzebowanie na zawód nie występuje, możliwe jest także przeniesienie się do innego regionu, gdzie takie potrzeby pracodawców się ujawniają. W innym przypadku będzie istniała konieczność podjąć pracy w zupełnie innym zawodzie. Świadomy wybór kształcenia pomaga uniknąć późniejszych rozczarowań.

  • Które z kierunków oferowanych przez lubelskie uczelnie dają największą gwarancję znalezienia pracy po ukończeniu studiów?

– Analizując dane dotyczące bezrobocia absolwentów rok po ukończeniu studiów znajdujemy szereg takich, gdzie nie odnotowano ani jednej osoby bezrobotnej. Są to m.in. kierunek lekarski, lotnictwo i kosmonautyka, kierunek lekarsko-dentystyczny, behawiorystyka zwierząt oraz położnictwo. Wszystkie z nich ukończyło co najmniej 100 osób, a nikt nie był zarejestrowanych w PUP. Od lat wiemy też, że istnieje duże zapotrzebowanie na osoby związane z informatyką, przy czym w tym przypadku bardzo często od posiadanego formalnego wykształcenia w procesach rekrutacyjnych doceniane są umiejętności i doświadczenie.

  • Jakie są dziś najbardziej przyszłościowe kierunki?

– Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, gdzie występuje duża zmienność oraz znaczny stopień niepewności. Pokazały to wydarzenia z ostatnich lat, jakimi były pandemia oraz wybuch konfliktu w Ukrainie.

Nieprzypadkowo istotną potrzebą, na którą wskazuje się przez ostatnie lata jest konieczność zdobycia umiejętności uczenia się przez całe życie. Tego wymaga i będzie jeszcze silniej wymagać od nas zmieniający się rynek pracy. Elastyczność i umiejętność dostosowania do zachodzących zmian. Szereg osób, które dziś zaczyna kształcenie, za 5 lat może wyjść na zupełnie inny rynek pracy.

Inną kwestią jest oderwanie pracy od miejsca jej wykonywania. Popularność pracy zdalnej w wielu branżach sprawia, że mieszkając w naszym regionie można świadczyć pracę na rzecz firm z innej części świata, a będzie to jeszcze bardziej powszechne. Dlatego należy śledzić zachodzące zmiany. Niemniej jednak

wydaje się, że w związku ze starzejącym się społeczeństwem dalej istnieć będzie duże zapotrzebowanie na absolwentów szeroko rozumianej opieki zdrowotnej.

Ponadto podstęp technologiczny i cyfryzacja pociąga za sobą powstawanie nowych miejsc pracy w sektorze IT, czy związanych za automatyzacją produkcji. W przyszłości na pewno będzie istniało zapotrzebowanie na osoby zajmujące się analizą dużych zbiorów danych Big data oraz projektujących sztuczną inteligencję.

  • Jak wygląda sytuacja związana z zarobkami osób, które podejmują pracę po ukończeniu studiów?

– Co prawda Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie nie zbiera tego typu informacji, jednak takie dane prezentowane są w ramach Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Informacje te pochodzą z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz systemu POL-on. Jest to mediana średnich miesięcznych zarobków ze wszystkich źródeł w pierwszym roku po dyplomie.

Najnowsze dane w systemie dotyczą absolwentów z roku 2020 i prezentowane są w podziale na kierunki z poszczególnych uczelni wyższych. Należy pamiętać, że wartości te są bardzo wrażliwe w przypadku niskich liczebności poszczególnych grup oraz występujących wartości skrajnych.

Najwyższą medianę, na poziomie prawie 7 900 zł brutto zanotowano w przypadku absolwentów studiów stacjonarnych I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne w Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Obecnie jest to Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II. Drugie miejsce pod tym względem odnosi się również do absolwentów tej uczelni, chodzi o zdrowie publiczne (studia stacjonarne II stopnia), gdzie mediana wynagrodzeń wynosiła nieco ponad 7 100 zł brutto. W pierwszej piątce znalazły się osoby, które ukończyły pielęgniarstwo w Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Było to przeszło 6 700 zł brutto w przypadku niestacjonarnych studiów II stopnia i prawie 6 400 zł brutto po niestacjonarnych studiach I stopnia. Wspomniane dwie grupy w rankingu rozdzielają absolwenci niestacjonarnych studiów informatycznych II stopnia na Politechnice Lubelskiej: przeszło 6 600 zł brutto. Analizując pierwszą dziesiątkę zestawienia należy zauważyć, że aż 7 miejsc dotyczy kierunków związanych z obszarem zdrowia, tj. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz zdrowie publiczne. Wspomniany system zawiera także inne informacje dotyczące absolwentów szkół wyższych i może stanowić pewien drogowskaz dla osób rozważających swoją przyszłą ścieżkę kształcenia.

  • Jak lubelskie uczelnie odnajdują się pod względem dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy? Czy tworzenie nowych kierunków jest odpowiedzią na zachodzące na nim zmiany?

– Obserwujemy powstawanie nowych kierunków na uczelniach naszego regionu, które swoim programem starają się odpowiadać na potrzeby rynku pracy. Zdarza się, że szkoły wyższe zwracają się do nas z prośbą o zaopiniowanie zasadności otwierania nowych kierunków, przedstawiają nam także program studiów. Staramy się wtedy na podstawie prowadzonych przez nas badań i analiz przekazywać informacje pomocne w podejmowaniu takich decyzji. Otwieranie nowych kierunków powinno być właśnie poprzedzone szczegółową diagnozą deficytów rynkowych i „uszyte na miarę” tych potrzeb.

  • Jak duża jest skala bezrobocia wśród absolwentów?

– W naszym województwie na koniec lutego w rejestrach urzędów pracy znajdowało się 9 797 osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Wśród nich kobiet 2/3 stanowiły kobiety. Odsetek osób z wyższym wykształceniem stanowił 15,4 proc. w stosunku do ogółu bezrobotnych. Natomiast liczba osób w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia nauki z wyższym wykształceniem wynosiła 738.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu planowane jest otwarcie centrum handlowego Karuzela w Białej Podlaskiej. Na obiekcie właśnie zawieszono tradycyjną wiechę.

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Zmiana prezesa w Łęcznej. 28 marca sternikiem klubu przestał być Piotr Sadczuk. Jego miejsce do 27 czerwca pełnić będzie Adam Laskowski

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu
16 czerwca 2023, 0:00

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu

To będzie już trzeci rok z rzędu, gdy organizowany wcześniej w Sopocie Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w Zamościu. Znamy termin imprezy, niektóre szczegóły programu i nowości, jakie się pojawią.

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

To ma być nie tylko biblioteka, ale także drugie – po Domu Chemika – kulturalne serce miasta i popularne miejsce spędzania wolnego czasu. Nowa mediateka przy ul. Wojska Polskiego w sobotę, 1 kwietnia, będzie czekała na zwiedzających. Wypożyczalnia ruszy w poniedziałek.

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna
30 marca 2023, 8:00

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna

Już 2 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się 4. edycja akcji "Uwolnij ciucha". Można przynieść ubrania, które się znudziły i znaleźć nowe.

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur
2 kwietnia 2023, 16:00

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur

2 kwietnia o godz. 16 i 19.15 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - "Ślub doskonały".

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Co tak śmierdzi? – pytają mieszkańcy Łukowa. Uciążliwy fetor wyczuwalny jest od kilku tygodni. Paweł Krasuski, szef miejskiej spółki wodociągowo–kanalizacyjnej powodów każe szukać na polach, a nie przy oczyszczalni.

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

To już pewne. 1 kwietnia nie będzie już straganów za Bramą Krakowską. Uzgodnione są nowe lokalizacje.

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Ponad 330-metrowy fragment drogi prowadzącej od zakładu produkującego wodę mineralną w Drzewcach w kierunku linii kolejowej, zyska nową nawierzchnię i chodnik. Koszty remontu to ok. 1,4 mln zł, które w całości pokryje spółka Nałęczów Zdrój.

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

W środę oraz czwartek odbędą się dwa kolejne spotkania półfinałowe. Polski Cukier AZS UMCS zagra z PolskąStrefąIwnestycji Enea. Po rywalizacji w Gorzowie jest remis 1:1.

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Współpraca Platinum Motoru Lublin z Politechniką Lubelską będzie kontynuowana. Uczelnia, podobnie jak w ubiegłych latach, zapewni pomoc w przygotowaniu toru Mistrza Polski od strony naukowej. Nowa umowa między stronami została zawarta do 2025 roku.

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Ponad 231 mln zł trafi do samorządów z województwa lubelskiego. We wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na realizację łącznie 115 projektów.

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Szydełkowane lub dziergane zabawki dla najmłodszych cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Na topie są pojedyncze maskotki i prezentowe boxy, złożone z wielu własnoręcznie wykonanych elementów. Chcesz samodzielnie przygotować upominek dla malucha? Zobacz, jakie są najlepsze włóczki na maskotki.

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

W piątek w Kolonii zaczynają się wielkie targi przemysłu rękodzielniczego i tekstylnego. Niemieckiej imprezie towarzyszy międzynarodowa wystawa prac twórców z całego świata. Na zaproszenie organizatorów, lubelskie Otulanie Włóczką wysłało włóczkowy obraz naszego miasta.

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków
galeria

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków

Od lutego przedszkolaki ze Śródmieścia i Starego Miasta uczęszczają na zajęcia do nowego przedszkola przy ul. Farbiarskiej. Są tu jeszcze wolne miejsca dla 65 dzieciaków

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium