Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2023 r.
10:53

To był szok. Pół Polski usłyszało o rakiecie z Lublina. O co chodzi w tym zamieszaniu?

0 A A
Rakieta na LSM obecnie
Rakieta na LSM obecnie (fot. Szymon Zalewski)

Rakieta-zjeżdżalnia na placu zabaw, jeden z najbardziej znanych elementów LSM w Lublinie, została przemalowana. Teraz jest ozdobiona lotniczą szachownicą. Było nawet godło Polski, ale spółdzielnia mieszkaniowa je zdjęła. Komu podoba się nowa rakieta, a kto woli jej poprzednią wersję?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rakieta stoi na placu zabaw na osiedlu im Mickiewicza Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jest legendą. Jednym z bardziej znanych elementów LSM.

Z rakiety-zjeżdżalni korzystają kolejne pokolenia mieszkańców Lublina.

>>e-wydanie świątecznego Magazynu Dziennika Wschodniego do pobrania w tym miejscu<<

– Jeszcze kilka lat temu, kiedy moje dzieci były małe, a teściowa mieszkała właśnie na LSM, jeździliśmy na ten plac zabaw. Któregoś dnia postanowiłam sama zjechać z rakiety. Niestety: był jakiś wystający metalowy element i skaleczyłam się w rękę – opowiada pani Agnieszka z Lublina.

Kolorowa historia rakiety

– Rakieta została postawiona w latach 60. XX wieku po locie Gagarina w kosmos. To nie tyle symbol, to po prostu już tradycja – mówi starszy pan, mieszkający tu od ponad 50-ciu lat. – Oryginalnie rakieta była cała srebrna, szara – zaczyna opowiadać jej kolorystyczną historię, a jego żona dopowiada: – Po kilku latach została przemalowana na niebiesko-żółto, ale zostawiono srebrny czubek.

Można to zobaczyć na zdjęciu Tadeusza Boruckiego, które pochodzi z 1972 roku.

– Następnie od lat 90. była niebiesko-czerwono-biała – dowiaduję się od innej mieszkanki, zmierzającej do osiedlowego sklepu.

Oryginalna rakieta na fotografii Romualda Marona zamieszczonej na stronie Teatru NN (fot. Teatr NN)

Na stronie internetowej Teatru NN, na fotografii Romualda Marona, wykonanej na początku lat 60. możemy zauważyć, że dodatkowo rakieta miała małe kwadraty na statecznikach.

To lotnicze szachownice, a z czarno-białego zdjęcie można wnioskować, że oznaczenie było dwukolorowe. Można się też domyślać, że biało-czerwone.

Szachownica na zjeżdżalni

Pod koniec marca rakieta została ponownie przemalowana. Teraz cała jest w biało-czerwoną szachownicę kojarzącą się wojskowym lotnictwem. Nos rakiety jest czerwony i naklejone na nim godło Polski. Naklejka szybko została usunięta.

– Pomysł z barwami i godłem bardzo mi się spodobał. Szkoda, że je zdjęto. Moi sąsiedzi nawet nie zauważyli, myśleli, że zmyślam z tym godłem – odpowiada klientka osiedlowego sklepu. – Miałam nadzieję, że to może być taki nasz symbol, że Polacy kiedyś wylądują na Księżycu – dodaje żartobliwie.

Ale nie wszystkim nowe malowanie się podoba. Widać to po burzliwej dyskusji w internecie. „Łał, szachownica ok, taki pomysł. Ale z tym godłem na zjeżdżalni dla dzieci to ktoś odleciał” – to jedna z opinii.

Kolejny komentarz: „Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby nawiązanie do pierwotnego wyglądu rakiety. Uważam także, że obiekty małej architektury na placu zabaw powinny być neutralne, nie wzbudzać negatywnych emocji. Od zarządzających spółdzielnią powinno wymagać się szerszego spojrzenia na zagadnienie, czego w tym przypadku zabrakło”.

Tak wyglądała rakieta przed marcową renowacją (fot. Nasz Wspólny LSM/FB)

Nie można komentować

Jednak kiedy zapytać o sprawę ludzi spacerujących w okolicy placu zabaw, to już wielkiego oburzenia nie ma.

– Nie mam pojęcia o dyskusji. Nawet nie zauważyłam, że rakietę przemalowano. Po co mieszać w to politykę. Najważniejsze, aby dzieci miały się gdzie bawić – mówi starsza pani spacerująca ze swoim psem.

Jednak w internecie sprawa nadal rozpala. Do tego stopnia, że na profilu facebookowym Nasz Wspólny LSM została zablokowana możliwość komentowania.

– Założeniem autora profilu było po prostu dzielenie się obrazkami, wspominanie historii, luźna wymiana poglądów. Z czasem profil, z przyczyn osobistych, przeszedł w inne (również prywatne) ręce. Z założenia chcemy skupiać się na dzielnicy i zjawiskach związanych z LSM. Stronimy jednak od brudnej polityki, a ta ewidentnie rozgrywa się na innych, podobnych stronach i grupach dyskusyjnych – opowiada jeden z administratorów, a zapytany o przemalowanie rakiety odpowiada: – Modernizacja, a właściwie odświeżanie malowania: tak, popieramy. Warto dbać o naszą wspólną infrastrukturę. Tu się bawiliśmy my, nasze dzieci i zakładamy, że z placu będą również korzystać nasze wnuki.

W środku po staremu

Tu trzeba dodać, że modernizacja zjeżdżalni jest tylko zewnętrzna. W środku nic się nie zmieniło, nadal widnieją tam obraźliwe rysunki i napisy. Zresztą z wierzchu też już jest pomazana.

Chciałem o rakiecie, o jej barwach, o godle co pojawia się i znika, a także o dyskusji na ten temat, porozmawiać z prezesem Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nie udało się. Odpowiedzi na pytania mailem nie otrzymałem.

– Osobiście barwy mi nie przeszkadzają, kojarzą się z polskim lotnictwem. Godła wcześniej nie zauważyłam. Jedyny minus, to córka teraz mówi, że po przemalowaniu rakieta wydaje się niższa – kwituje pani spacerująca w okolicach placu zabaw.

(fot. Szymon Zalewski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach
foto
galeria

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach

Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 r. i ponownie w 1990 r. na cześć Konstytucji 3 Maja. Obchody tego Święta miały niezwykle uroczysty charakter. Zobaczmy, jak wyglądały obchody tego Święta przed wojną, jak i w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium