Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

MATURA2010ODPOWIEDZI

18 maja 2010 r.
9:44
Edytuj ten wpis

Matura informatyka 2010 - odpowiedzi, arkusze i pytania tuż po egzaminie

0 50 A A

O godz. 9 rozpoczęła się informatyka i matura z łaciny i kultury antycznej. Odpowiedzi, arkusze i pytania opublikujemy po egzaminach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Matura z informatyki - poziom podstawowy cz. 1 - ściągnij arkusz

Matura z informatyki - poziom podstawowy cz. 2 - ściągnij arkusz

Matura z informatyki - poziom rozszerzony cz. 1 - ściągnij arkusz

Matura z informatyki - poziom rozszerzony cz. 2 - ściągnij arkusz

Maturę z informatyki zdaje około 3 tys. osób w całej Polsce. 1758 z nich wybrało poziom podstawowy, a 1230 będzie rozwiązywać arkusz rozszerzony.

Egzamin w wersji łatwiejszej trwa 195 minut i składa się z dwóch części: najpierw przez 75 minut uczniowie rozwiązują testy bez korzystania z komputer, a później przez 120 minut zmagają się z zadaniami przy komputerze.

Dzisiaj też maturzyści będą zdawać egzamin z łaciny i kultury antycznej. Rozpocznie się on godz. 14.

Matura z informatyki - odpowiedzi , pytania, arkusze opublikujemy po zakończeniu egzaminu

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jacaszek / 3 lutego 2011 o 19:45
0
Kilka dni temu zarejestrowałem się na www.akademiapwn.pl - mają tam bardzo fajną ofertę powtórkową dla maturzystów. Można się solidnie przygotować do egzaminu. :-)
Avatar
dbk / 25 maja 2010 o 23:01
0
Skopiuje wam odpowiedz na mój e-mail do CKE. Odpisali mi, co widać (np, różną czcionką między odpowiedzą na pytanie o rok, a resztą listu) standardową formułką:
Odpowiedz "89" jest poprawna.
[size=4]
[font="Times New Roman"]Wg "Słownika języka polskiego PWN":

poprzedzić (poprzedzać):

1. pójść, wysunąć się, znaleźć się przed kimś, przed czymś
2. zrobić, umieścić coś przed czymś

Sformułowanie "zapisano ciąg zer i jedynek w taki sposób, że wszystkie zera poprzedzają jedynki" trudno zinterpretować niepoprawnie, nawet samo sformułowanie "ciąg zer i jedynek" sugeruje już prawidłowe zrozumienie treści. "Wszystkie" jest tylko wzmocnieniem, a w połączeniu z rzeczownikiem tworzy wyrażenie oznaczające całość zbioru. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to natychmiast rozwiewa je podany algorytm.
Natomiast, gdy podczas sprawdzania okaże się, że ktoś był tak dociekliwy i rozważał kilka przypadków, to komisja uwzględni to w ocenie jego pracy.
Dziękujemy za nadesłane uwagi.

Z poważaniem
Wydział Matur CKE[/font][/size]

Poprawiłem czcionkę tak, aby cytat przypominał formą oryginalny e-mail jaki dostałem. Lepiej widać o co mi chodziło, mówiąc "standardowa formuła". brakuje mi też trochę formułek grzecznościowych ale chyba za wiele wymagam...

Poprawiłem czcionkę tak, aby cytat przypominał formą oryginalny e-mail jaki dostałem. Lepiej widać o co mi chodziło, mówiąc "standardowa formuła". brakuje mi też trochę formułek grzecznościowych ale chyba za wiele wymagam... rozwiń
Avatar
dbk / 25 maja 2010 o 12:49
0
Gośćf napisał:
Rok w zadaniu 5. podalem 89 zamiast 1989. Jak myślicie, polecą za to punkty?


Pisałem do CKE, i odpisali mi lakonicznie Odpowiedz "89" jest poprawna..
Więc nie wiem teraz, czy akceptują 1989 bo i o to się ich pytałem.
Uznali też, że zadanie 2 trudno zrozumieć w inny sposób. Jak widać tutaj, jednak nie trudno.
Avatar
~bialy~ / 23 maja 2010 o 00:22
0
Jak zwykle coś zwale :0 Tablica dla której przeprowadzałem symulacje to 1111000 , a nie [s]1110000[/s]
Avatar
~bialy~ / 23 maja 2010 o 00:19
0
@up Ok dzięki wielkie,juz wie o co tutaj chodzi, aczkolwiek tym algorytmem nie da się zawsze poprawnie wyliczyć liczb 0 dla tablicy typu...111000....
Wyobraźmy sobie tablice 7 elementową: 1110000

liczba_zer=0
l=1
p=7

Pętla 1
s=4
p=3

Pętla 2
s=2
p=1

Pętla 3
s=1
p=0


p<l koniec , więc liczba_zer=0 == BŁAD

Jak widać wyżej tablica cały czas jest, tak jakby zawężana poprzez odcinanie jej prawej strony. Dzieje się tak, gdyż instrukcja warunkowa zawsze zwraca prawdę wiec wartość p maleje, na dodatek nigdy nie wywoływana jest linijka zwiększająca liczbę zer i zmienną l;
@up Ok dzięki wielkie,juz wie o co tutaj chodzi, aczkolwiek tym algorytmem nie da się zawsze poprawnie wyliczyć liczb 0 dla tablicy typu...111000....
Wyobraźmy sobie tablice 7 elementową: 1110000

liczba_zer=0
l=1
p=7

Pętla 1
s=4
p=3

Pętla 2
s=2
p=1

Pętla 3
s=1
p=0


p<l koniec , więc liczba_zer=0 == BŁAD

Jak widać wyżej tablica cały czas jest, tak jakby zawężana poprzez odcinanie jej prawej strony. Dzie... rozwiń
Avatar
MDobak / 22 maja 2010 o 18:04
0
Dla ...000111...
liczba_zer := iczba_zer + (s - l + 1)
l:=s + 1

Dla ...111000...
liczba_zer := iczba_zer + (p - s + 1)
l:=s + 1
Avatar
~bialy~ / 22 maja 2010 o 17:31
0
Poprawka

3 petla
p:=7
s:=7
liczba_zer:=2
l:=7
zmiana p na s-1 wiec p:=6
4 petla
p:=6
s:=11/2=5
liczba_zer:=3
l:=6
5 petla
p:=6
s:=6
liczba_zer:=4
l:=7

i l>p wiec nadal zle... bo ma byc 6 zer
Avatar
~bialy~ / 22 maja 2010 o 17:18
0
Co do zadania 2a z poziomu rozszerzonego to wg mniw nie macie racji z tym ze liczba_zer:=liczba_zer+1, a l:=s+1;

Weźmy dla przykładu ciąg 7 elementowy: 0000001

1 petla
p:=7
s:=4
liczba_zer:=1
l:=5
2 petla
p:=7
s:=6
liczba_zer:=2
l:=7
3 petla
p:=7
s:=7
liczba_zer:=3
l:=8 ( 8>7 - koniec)

wychodzi ze liczba_zer:=3

Za to ja zauważyłem, że liczba_zer:=l-s+p gdy l:=l+2 ( No ale w zadaniu było, że liczba_zer:=liczba_zer+....)
Avatar
dbk / 21 maja 2010 o 18:51
0
Gośćf napisał:
Rok w zadaniu 5. podalem 89 zamiast 1989. Jak myślicie, polecą za to punkty?


Głupio by było, jakby obcinali za to punkty. W zadaniu pisze "Dla wszystkich urodzonych przed 1.1.2000 r. skonstruowany został w następujący sposób:
" a więc równie dobrze, mogli mieć na myśli rok 1889. Dane mogły pochodzić, np. z roku 1990 i czemu ktoś nie mógłby mieć np. 101 lat. Co prawda dla prawdziwych numerów PESEL to nie jest prawda, ale w zadaniu o tym nie pisze, a lekka przesadą byłoby wymaganie od nas pełnej znajomości budowy numerów pesel.


Głupio by było, jakby obcinali za to punkty. W zadaniu pisze "Dla wszystkich urodzonych przed 1.1.2000 r. skonstruowany został w następujący sposób:
" a więc równie dobrze, mogli mieć na myśli rok 1889. Dane mogły pochodzić, np. z roku 1990 i czemu ktoś nie mógłby mieć np. 101 lat. Co prawda dla prawdziwych numerów PESEL to nie jest prawda, ale w zadaniu o tym nie pisze, a lekka przesadą byłoby wymaganie od nas pełnej znajomości budowy numerów pesel. rozwiń
Avatar
Gośćf / 21 maja 2010 o 13:36
0
Rok w zadaniu 5. podalem 89 zamiast 1989. Jak myślicie, polecą za to punkty?
Avatar
Jacaszek / 3 lutego 2011 o 19:45
0
Kilka dni temu zarejestrowałem się na www.akademiapwn.pl - mają tam bardzo fajną ofertę powtórkową dla maturzystów. Można się solidnie przygotować do egzaminu. :-)
Avatar
dbk / 25 maja 2010 o 23:01
0
Skopiuje wam odpowiedz na mój e-mail do CKE. Odpisali mi, co widać (np, różną czcionką między odpowiedzą na pytanie o rok, a resztą listu) standardową formułką:
Odpowiedz "89" jest poprawna.
[size=4]
[font="Times New Roman"]Wg "Słownika języka polskiego PWN":

poprzedzić (poprzedzać):

1. pójść, wysunąć się, znaleźć się przed kimś, przed czymś
2. zrobić, umieścić coś przed czymś

Sformułowanie "zapisano ciąg zer i jedynek w taki sposób, że wszystkie zera poprzedzają jedynki" trudno zinterpretować niepoprawnie, nawet samo sformułowanie "ciąg zer i jedynek" sugeruje już prawidłowe zrozumienie treści. "Wszystkie" jest tylko wzmocnieniem, a w połączeniu z rzeczownikiem tworzy wyrażenie oznaczające całość zbioru. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to natychmiast rozwiewa je podany algorytm.
Natomiast, gdy podczas sprawdzania okaże się, że ktoś był tak dociekliwy i rozważał kilka przypadków, to komisja uwzględni to w ocenie jego pracy.
Dziękujemy za nadesłane uwagi.

Z poważaniem
Wydział Matur CKE[/font][/size]

Poprawiłem czcionkę tak, aby cytat przypominał formą oryginalny e-mail jaki dostałem. Lepiej widać o co mi chodziło, mówiąc "standardowa formuła". brakuje mi też trochę formułek grzecznościowych ale chyba za wiele wymagam...

Poprawiłem czcionkę tak, aby cytat przypominał formą oryginalny e-mail jaki dostałem. Lepiej widać o co mi chodziło, mówiąc "standardowa formuła". brakuje mi też trochę formułek grzecznościowych ale chyba za wiele wymagam... rozwiń
Avatar
dbk / 25 maja 2010 o 12:49
0
Gośćf napisał:
Rok w zadaniu 5. podalem 89 zamiast 1989. Jak myślicie, polecą za to punkty?


Pisałem do CKE, i odpisali mi lakonicznie Odpowiedz "89" jest poprawna..
Więc nie wiem teraz, czy akceptują 1989 bo i o to się ich pytałem.
Uznali też, że zadanie 2 trudno zrozumieć w inny sposób. Jak widać tutaj, jednak nie trudno.
Avatar
~bialy~ / 23 maja 2010 o 00:22
0
Jak zwykle coś zwale :0 Tablica dla której przeprowadzałem symulacje to 1111000 , a nie [s]1110000[/s]
Avatar
~bialy~ / 23 maja 2010 o 00:19
0
@up Ok dzięki wielkie,juz wie o co tutaj chodzi, aczkolwiek tym algorytmem nie da się zawsze poprawnie wyliczyć liczb 0 dla tablicy typu...111000....
Wyobraźmy sobie tablice 7 elementową: 1110000

liczba_zer=0
l=1
p=7

Pętla 1
s=4
p=3

Pętla 2
s=2
p=1

Pętla 3
s=1
p=0


p<l koniec , więc liczba_zer=0 == BŁAD

Jak widać wyżej tablica cały czas jest, tak jakby zawężana poprzez odcinanie jej prawej strony. Dzieje się tak, gdyż instrukcja warunkowa zawsze zwraca prawdę wiec wartość p maleje, na dodatek nigdy nie wywoływana jest linijka zwiększająca liczbę zer i zmienną l;
@up Ok dzięki wielkie,juz wie o co tutaj chodzi, aczkolwiek tym algorytmem nie da się zawsze poprawnie wyliczyć liczb 0 dla tablicy typu...111000....
Wyobraźmy sobie tablice 7 elementową: 1110000

liczba_zer=0
l=1
p=7

Pętla 1
s=4
p=3

Pętla 2
s=2
p=1

Pętla 3
s=1
p=0


p<l koniec , więc liczba_zer=0 == BŁAD

Jak widać wyżej tablica cały czas jest, tak jakby zawężana poprzez odcinanie jej prawej strony. Dzie... rozwiń
Avatar
MDobak / 22 maja 2010 o 18:04
0
Dla ...000111...
liczba_zer := iczba_zer + (s - l + 1)
l:=s + 1

Dla ...111000...
liczba_zer := iczba_zer + (p - s + 1)
l:=s + 1
Avatar
~bialy~ / 22 maja 2010 o 17:31
0
Poprawka

3 petla
p:=7
s:=7
liczba_zer:=2
l:=7
zmiana p na s-1 wiec p:=6
4 petla
p:=6
s:=11/2=5
liczba_zer:=3
l:=6
5 petla
p:=6
s:=6
liczba_zer:=4
l:=7

i l>p wiec nadal zle... bo ma byc 6 zer
Avatar
~bialy~ / 22 maja 2010 o 17:18
0
Co do zadania 2a z poziomu rozszerzonego to wg mniw nie macie racji z tym ze liczba_zer:=liczba_zer+1, a l:=s+1;

Weźmy dla przykładu ciąg 7 elementowy: 0000001

1 petla
p:=7
s:=4
liczba_zer:=1
l:=5
2 petla
p:=7
s:=6
liczba_zer:=2
l:=7
3 petla
p:=7
s:=7
liczba_zer:=3
l:=8 ( 8>7 - koniec)

wychodzi ze liczba_zer:=3

Za to ja zauważyłem, że liczba_zer:=l-s+p gdy l:=l+2 ( No ale w zadaniu było, że liczba_zer:=liczba_zer+....)
Avatar
dbk / 21 maja 2010 o 18:51
0
Gośćf napisał:
Rok w zadaniu 5. podalem 89 zamiast 1989. Jak myślicie, polecą za to punkty?


Głupio by było, jakby obcinali za to punkty. W zadaniu pisze "Dla wszystkich urodzonych przed 1.1.2000 r. skonstruowany został w następujący sposób:
" a więc równie dobrze, mogli mieć na myśli rok 1889. Dane mogły pochodzić, np. z roku 1990 i czemu ktoś nie mógłby mieć np. 101 lat. Co prawda dla prawdziwych numerów PESEL to nie jest prawda, ale w zadaniu o tym nie pisze, a lekka przesadą byłoby wymaganie od nas pełnej znajomości budowy numerów pesel.


Głupio by było, jakby obcinali za to punkty. W zadaniu pisze "Dla wszystkich urodzonych przed 1.1.2000 r. skonstruowany został w następujący sposób:
" a więc równie dobrze, mogli mieć na myśli rok 1889. Dane mogły pochodzić, np. z roku 1990 i czemu ktoś nie mógłby mieć np. 101 lat. Co prawda dla prawdziwych numerów PESEL to nie jest prawda, ale w zadaniu o tym nie pisze, a lekka przesadą byłoby wymaganie od nas pełnej znajomości budowy numerów pesel. rozwiń
Avatar
Gośćf / 21 maja 2010 o 13:36
0
Rok w zadaniu 5. podalem 89 zamiast 1989. Jak myślicie, polecą za to punkty?
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 16 12

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 2

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 3 2

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 62 12

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 38 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców