Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Najnowsze

14 marca 2023 r.
6:40

Wojna w lubelskim PiS wchodzi w nową fazę. Andrzej Pruszkowski nie odpuści marszałkowi

0 A A
(fot. Archiwum)

Urząd Marszałkowski oficjalnie przyznaje, że Andrzej Pruszkowski został dyscyplinarnie zwolniony ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Marszałek stawia mu zarzut "ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych". Były dyrektor odpowiada, że działania Stawiarskiego były nielegalne i zamierza walczyć o sprawiedliwość w sądzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek niespodziewanie Andrzej Pruszkowski został dyscyplinarnie zwolniony z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, którym kierował od niemal czterech lat. Nikt z Urzędu Marszałkowskiego, pod który podlega WUP, nie chciał oficjalnie komentować decyzji władz województwa. A właściwie to decyzji jednego człowieka – marszałka Jarosława Stawiarskiego (PiS).

– Proszę pytać tego, który je podpisał – takiego SMS-a wysyłał nam Andrzej Pruszkowski w piątek, zapytany o swoje dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Instytucja bez dyrektora

Stało się to po jego niemal trzymiesięcznej nieobecności, częściowo spowodowanej sprawami zdrowotnymi. Jeszcze w piątek rano Pruszkowski miał brać udział w tzw. dyrektoriacie, czyli naradzie podległych marszałkowi dyrektorów, a kilka godzin później dowiedział się, że musi sobie szukać nowej pracy.

– Nie mamy obecnie informacji o tym, kto kieruje pracą WUP – powiedział nam w poniedziałek około godz. 13 Marek Kuna, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Anna Nycz, z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego zapewnia, że nowy szef będzie. I to bardzo szybko. – Najpóźniej 14 marca zostanie wskazana osoba mająca pełnić obowiązki dyrektora WUP. Mają one zostać powierzone „wskazanemu przez marszałka pracownikowi”. – Marszałek ma zamiar ogłosić konkurs na to stanowisko – dodaje urzędniczka.

Marszałek stawia ciężkie zarzuty

Nycz jednocześnie potwierdza nasze wcześniejsze informacje, że Pruszkowski został z pracy zwolniony dyscyplinarnie. – Pan Andrzej Pruszkowski został zwolniony z pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Sposób wykonywania zadań przez pana Pruszkowskiego nie dawał gwarancji należytej jakości realizacji zadań przez WUP. Pan Pruszkowski nie wypełniał poleceń postawionych przez pracodawcę – komunikuje Nycz.

O co chodzi konkretnie? Tego nie zdradza. W poniedziałek marszałek Stawiarski nie odbierał od nas telefonu. Jednak wiele wskazuje na to, że zwolnienie jest pokłosiem sprawy, która zaczęła się jeszcze w listopadzie 2022 r.

Wówczas nazwisko Andrzej Pruszkowskiego pojawiło się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Wpis wyglądał następująco: „Dodano pracownika: Pruszkowski Andrzej do struktury organizacyjnej: Oddział Realizacji Projektów”. Miał zostać kierownikiem oddziału, jednak nigdy się tam nie pojawił.

Pruszkowski chce iść do sądu

Były dyrektor WUP nie zgadza się z zarzutami stawianymi przez Urząd Marszałkowski. Przypomina, że 30 listopada ub. r., na podstawie tzw. ustawy covidowej otrzymał polecenie przeniesienia na trzy miesiące do LAWP. Pruszkowski uznał, że odbyło się to z naruszeniem obowiązujących przepisów.

- Był to ruch wykonany bez właściwej podstawy prawnej, który naruszał przepisy prawa. W związku z tym odmówiłem jego wykonania. Swoją decyzję uzasadniłem solidnie i rzetelnie – przekonuje w rozmowie z Dziennikiem Andrzej Pruszkowski.

Pruszkowski podkreśla, że jego stanowisko w tej sprawie potwierdził Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. - Na podstawie tego przepisu nie można przenieść dyrektora WUP do pracy w innej jednostce. Kontrolę w tej sprawie wszczęła Państwowa Inspekcja Pracy, która w swoim wystąpieniu pokontrolnym przyznała mi rację i wezwała marszałka do wycofania tego polecenia, jako naruszającego przepisy prawa - tłumaczy.

Kiedy Pruszkowski wrócił do WUP, marszałek Jarosław Stawiarski, zamiast odstąpić od polecenia przeniesienia, zwolnił go dyscyplinarnie. - Odmówiłem wykonania polecenia, o którym wiemy, że jest niezgodne z prawem. Taki jest stan faktyczny. Zamierzam pójść do sądu pracy – zapowiada polityk PiS.

PiS dba(ł) o swoich

Andrzej Pruszkowski to jeden z czołowych lubelskich polityków PiS. W latach 1998 – 2006 był prezydentem Lublina. Kiedy władze w mieście przejęła Platforma Obywatelska, Pruszkowski nadal był cenionym działaczem swojego obozu. Przewodniczył sejmikowi województwa i radnym. Partia o niego dbała i w ciągu kilku ostatnich lat zajmował same znaczące stanowiska.

Był m.in. dyrektorem lubelskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, a potem wiceprezesem państwowej spółki PGE Dystrybucja. To była dla Pruszkowskiego bardzo intratna posada. Np. w 2017 r. otrzymał aż 632 tys. zł, co daje średnio blisko 53 tys. zł miesięcznie.

Albo biznes, albo polityka

W 2018 r. Pruszkowski został jedną z twarzy tzw. konwoju wstydu PO. Była to akcja, w której partia pokazywała milionerów z PiS. Zdjęcie Pruszkowskiego znalazło się na billboardzie z hasłem: „Zarabiał tyle co ty, teraz został milionerem. Ok. 1 mln zł w latach 2016-2017 dostał dzięki PiS. Wstyd”.

W połowie grudnia 2018 r. rada nadzorcza PGE Dystrybucja odwołała Pruszkowskiego z zarządu.

Pruszkowski nie był już wtedy radnym, bo wcześniej prezes PiS, Jarosław Kaczyński ogłosił, że działacze jego partii muszą wybrać: albo biznes, albo polityka. Pruszkowski wybrał biznes i już w kolejnych wyborach nie znalazł się na listach. Wolał pracę w PGE Dystrybucja.

Kiedy stracił pracę w spółce energetycznej, partia o nim nie zapomniała i polityk został dyrektorem WUP.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu nowe centrum handlowe Karuzela z 60 sklepami

We wrześniu planowane jest otwarcie centrum handlowego Karuzela w Białej Podlaskiej. Na obiekcie właśnie zawieszono tradycyjną wiechę.

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Piotr Sadczuk odchodzi z Górnika Łęczna

Zmiana prezesa w Łęcznej. 28 marca sternikiem klubu przestał być Piotr Sadczuk. Jego miejsce do 27 czerwca pełnić będzie Adam Laskowski

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu
16 czerwca 2023, 0:00

Widowiska i słuchowiska, koncerty, spotkania. Festiwal „Dwa Teatry” ponownie w Zamościu

To będzie już trzeci rok z rzędu, gdy organizowany wcześniej w Sopocie Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w Zamościu. Znamy termin imprezy, niektóre szczegóły programu i nowości, jakie się pojawią.

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

Ponad 30 mln zł i ok. 55 tys. książek. W sobotę otwarcie puławskiej mediateki

To ma być nie tylko biblioteka, ale także drugie – po Domu Chemika – kulturalne serce miasta i popularne miejsce spędzania wolnego czasu. Nowa mediateka przy ul. Wojska Polskiego w sobotę, 1 kwietnia, będzie czekała na zwiedzających. Wypożyczalnia ruszy w poniedziałek.

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna
30 marca 2023, 8:00

"Uwolnij ciucha" - edycja wiosenna

Już 2 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się 4. edycja akcji "Uwolnij ciucha". Można przynieść ubrania, które się znudziły i znaleźć nowe.

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur
2 kwietnia 2023, 16:00

Komedia na scenie. "Ślub doskonały" w Centrum Spotkania Kultur

2 kwietnia o godz. 16 i 19.15 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można dwukrotnie zobaczyć spektakl w gwiazdorskiej obsadzie - "Ślub doskonały".

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Śmierdzący problem Łukowa. Wina leży na polach

Co tak śmierdzi? – pytają mieszkańcy Łukowa. Uciążliwy fetor wyczuwalny jest od kilku tygodni. Paweł Krasuski, szef miejskiej spółki wodociągowo–kanalizacyjnej powodów każe szukać na polach, a nie przy oczyszczalni.

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

W kwietniu zmiany na Starym Mieście w Lublinie. Znamy szczegóły

To już pewne. 1 kwietnia nie będzie już straganów za Bramą Krakowską. Uzgodnione są nowe lokalizacje.

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Gmina Nałęczów nie ma pieniędzy na remont. Cisowianka przebuduje drogę

Ponad 330-metrowy fragment drogi prowadzącej od zakładu produkującego wodę mineralną w Drzewcach w kierunku linii kolejowej, zyska nową nawierzchnię i chodnik. Koszty remontu to ok. 1,4 mln zł, które w całości pokryje spółka Nałęczów Zdrój.

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS kontra Polska Strefę Iwnestycji Enea. W środę i czwartek mecze w Lublinie

W środę oraz czwartek odbędą się dwa kolejne spotkania półfinałowe. Polski Cukier AZS UMCS zagra z PolskąStrefąIwnestycji Enea. Po rywalizacji w Gorzowie jest remis 1:1.

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Politechnika Lubelska zadba o tor żużlowców Platinum Motoru Lublin

Współpraca Platinum Motoru Lublin z Politechniką Lubelską będzie kontynuowana. Uczelnia, podobnie jak w ubiegłych latach, zapewni pomoc w przygotowaniu toru Mistrza Polski od strony naukowej. Nowa umowa między stronami została zawarta do 2025 roku.

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Rządowe pieniądze na drogi. Lubelszczyzna jednym z największych beneficjentów

Ponad 231 mln zł trafi do samorządów z województwa lubelskiego. We wtorek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na realizację łącznie 115 projektów.

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Jakie są najlepsze włóczki na maskotki? Poznaj je!

Szydełkowane lub dziergane zabawki dla najmłodszych cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Na topie są pojedyncze maskotki i prezentowe boxy, złożone z wielu własnoręcznie wykonanych elementów. Chcesz samodzielnie przygotować upominek dla malucha? Zobacz, jakie są najlepsze włóczki na maskotki.

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

Włóczkowy Sztukmistrz i wydziergany Lublin pokaże się w Niemczech

W piątek w Kolonii zaczynają się wielkie targi przemysłu rękodzielniczego i tekstylnego. Niemieckiej imprezie towarzyszy międzynarodowa wystawa prac twórców z całego świata. Na zaproszenie organizatorów, lubelskie Otulanie Włóczką wysłało włóczkowy obraz naszego miasta.

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków
galeria

Lublin. Zespół Przedszkolny nr 2 oficjalnie otwarty. Są wolne miejsca dla przedszkolaków

Od lutego przedszkolaki ze Śródmieścia i Starego Miasta uczęszczają na zajęcia do nowego przedszkola przy ul. Farbiarskiej. Są tu jeszcze wolne miejsca dla 65 dzieciaków

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium