Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

16 maja 2024 r.
8:24

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Jabłonie po przymrozkach
Jabłonie po przymrozkach (fot. YouTube)

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Mam jabłonie, gruszki i śliwki. Tak źle nie było, odkąd jestem na gospodarstwie, czyli od 42 lat- przyznaje Krzysztof Cybulak, sadownik z gminy Łaziska w powiecie opolskim. Hoduje wczesne i późne odmiany owoców. – Na większości areału mróz uszkodził pąki kwiatowe w 95 proc. - precyzuje. Pan Krzysztof liczył, że tam, gdzie są wzniesienia terenu, będzie lepiej. – Nie mam pewności, czy coś z tego będzie, bo teraz dodatkowo mamy suszę. Ostatnie duże opady deszczu były przed Wielkanocą- rozkłada ręce sadownik. Stres jest więc duży. – Kiedyś do zbioru przy ponad 2 hektarach śliwek musiałem najmować kilkadziesiąt osób, a teraz nie wiem czy nawet na placek starczy- nie ukrywa Cybulak. 

Do Lubelskiej Izby Rolniczej spływają dane o stratach. -Największe przymrozki były w powiatach opolskim, kraśnickim i lubelskim. W tych regionach praktycznie wszystkie odmiany owoców ucierpiały, bo miejscami przymrozek sięgał minus 12 stopni- zauważa Gustaw Jędrejek, prezes LIR. Te powiaty to lubelskie zagłębie sadownicze.  – Nawet truskawki, które były pod osłonami wymroziło-dodaje Jędrejek. Ten problem prezes LIR sygnalizował od razu na sejmowej komisji rolnictwa.- Zgłosiłem zapotrzebowanie na rekompensaty dla rolników, bo skala jest naprawdę duża. A jest jeszcze inna kwestia. Wegetacja ruszyła 3 tygodnie wcześniej niż zakładano i firmy ubezpieczeniowe nie chciały rolników ubezpieczać, wiec oni zostali teraz bez niczego- tłumaczy.

Potwierdza to sadownik z Łazisk. – Chciałem się ubezpieczyć od klęsk, ale mi odmówiono. Niech rząd wymyśli inny system- apeluje Cybulak. – Przecież od 10 lat już się męczymy, ceny na skupie są upodlające. Nasze dzieci nie chcą zostawać na gospodarstwach. Niedługo na wsi będzie wyrwa pokoleniowa- przewiduje sadownik. Chociaż nie będzie miał zbiorów, to pracować w sadzie musi. – Trzeba zrobić kilkanaście oprysków przez zarazami. To kosztuje- zaznacza.

Szef Lubelskiej Izby Rolniczej zgłaszał też postulaty w sprawie zmian w systemach ubezpieczeń rolników. – Przecież rząd dopłaca 60 proc. do ubezpieczeń, zatem powinien wymóc pewne zachowania. Nie może być tak, że zakład wybiera, kogo ubezpiecza, a rolnicy pozostają sami- przekonuje Jędrejek.

Teraz komisje do szacowania strat ruszyły w teren. – Na podstawie protokołów będą wypłacane rekompensaty… taką mam nadzieję-przyznaje szef LIR.  Wnioski o takie wsparcie sadownicy mogą zgłaszać do swoich gmin.

Tymczasem, kilka dni temu szef resortu rolnictwa zapowiedział, że sadownicy nie zostaną na lodzie. – Będę wnioskował, występował i zabiegał o pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez przymrozki – zapewnia minister Czesław Siekierski. - Aktualnie zbierane są informacje o stratach z Instytutu Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach i z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zrobię wszystko, ale nie obiecuję gruszek na wierzbie. Nie ma możliwości, aby poziom wsparcia całkowicie zniwelował straty – stwierdza szef resortu. Ma też rozmawiać o tym na szczeblu unijnym z komisarzem ds. budżetu. – Tak, by wprowadzić pewne elementy pomocowe ze strony Unii Europejskiej – tłumaczy Siekierski

Artykuł jest częścią specjalnego dodatku AgroDziennik do Dziennika Wschodniego

Partneterm wydania jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji zatrzymał mężczyznę, który ukradł towar o wartości ponad 2000 zł. Złodziej próbował uciekać na rowerze, jednak po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Ośrodek wypoczynkowy puławskich Zakładów Azotowych trafi pod młotek

Azoty sprzedają ośrodek wypoczynkowy w Puławach

Puławskie Azoty wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy za basenem, brodzikami i całym wyposażeniem. Cena wywoławcza za działkę na os. Wółka Profecka to prawie 5 milionów złotych.

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście.

Polski Cukier Start rozstrzygnął losy meczu z Arką w trzeciej kwarcie

Cudowny wieczór w Lublinie. Polski Cukier Start rozbił Arkę Gdynia

Polski Cukier Start Lublin po raz pierwszy w tym sezonie wygrał w hali Globus. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w wielkim stylu pokonali AMW Arka Gdynia.

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Na drodze S17 w kierunku Lublina doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który prowadził Volkswagenem mając aż 3 promile alkoholu we krwi. Reakcja innych uczestników ruchu zapobiegła tragedii. 26-letni obywatel Ukrainy nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu – zostały mu one wcześniej odebrane za podobne przewinienie.

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Do poważnych utrudnień dochodzi obecnie na trasie S19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem i dalej Rzeszowem. Jak przekazuje policja zderzyły się trzy samochody osobowe. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby są poszkodowane. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna.

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Długa jest tegoroczna lista nominowanych w konkursie nagród środowiska studenckiego „Pro Juvenes”, a na tej liście jest sporo akcentów lubelskich. Z głosowaniem należy się spieszyć.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

To łoś który został odłowiony w Międzyrzecu Podlaskim

Samorząd kupuje "broń" i przeszkoli urzędników

Po co powiatowi bialskiemu broń? Radny z PiS już zdążył pomyśleć, że do zabijania zwierząt. Ale starosta chce za jej pomocą podawać środki do uśpienia choćby łosi, które coraz częściej odwiedzają miasta.

Przybywający na cmentarz będą mogli na spokojnie odwiedzić groby swoich bliskich, dzięki nowo powstałemu parkingowi.

Prace przy cmentarzu na finiszu - koniec problemów z parkowaniem

Zakończenie prac przy cmentarzu komunalnym w Chełmie ma zniwelować problem z parkowaniem pojazdów.

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Władze miasta wraz z lokalnymi restauratorami i miejskimi ośrodkami spróbują przedłużyć sezon turystyczny w stolicy Lubelszczyzny. W związku z tym ponownie organizują festiwal kulinarny „Kuchnia Inspiracji”. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół miodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium