Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 grudnia 2024 r.
21:38

Ziemia rolna to nie lokata

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR<br />
<br />
Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

(fot. Archiwum DW)

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Struktura powierzchni gospodarstw rolnych w Lubelskiem jest dość kiepska. Jednym z zadań KOWRjest poprawa tego stanu rzeczy…

– W kontekście struktury obszarowej ta teza jest niestety prawdziwa. Aktualnie średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w naszym regionie wynosi niewiele ponad 8 hektarów. Z regionami: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim w skali kraju jesteśmy na końcu tej listy. Co prawda sytuacja ulega każdego roku poprawie, jednakże proces ten zachodzi bardzo powoli, z wielu powodów. Najlepszą sytuację pod względem struktury obszarowej mamy w regionie zachodniopomorskim, w którym średnia powierzchnia gospodarstwa wynosi prawie 33 ha. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w skali kraju gospodaruje na powierzchni około 1,3 mln ha gruntów, z tego w województwie lubelskim 35 tys. ha.

  • Czy w Lubelskiem jest popyt na grunty rolne?

– Nasze doświadczenia wynikające z przeprowadzanych przetargach na sprzedaż i dzierżawę gruntów świadczą o bardzo dużym zainteresowaniu kupujących i dzierżawców, pomimo tego że ceny gruntów po wejściu Polski do Unii Europejskiej stale rosną. Ostatecznie o cenie nieruchomości decyduje: przeznaczenie w planie przestrzennego zagospodarowania, klasa i poziom kultury gruntów rolnych oraz położenie względem dużych ośrodków miejskich. Dzięki ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego KOWR zawiadamiany jest o transakcjach, w których nabywcą nie jest rolnik indywidualny. Ostatnio zaobserwowano ciekawą transakcję w sąsiadującej z Lublinem gminie Niemce. Podczas licytacji komorniczej uzyskano kwotę 1,5 mln zł za 2 hektary gruntów rolnych.

  • Po naszym wejściu do Unii najlepsza lokatą była ziemia. Czy dalej tak jest?

– Taka opinia zapewne funkcjonuje w dalszym ciągu, jednak pragnę podkreślić, że jednym z podstawowych zadań KOWR jest kontrola obrotu nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym. Ziemia rolna ma służyć do produkcji żywności, czyli uprawy roślin i hodowli zwierząt. W żadnym calu nie może być lokatą kapitału. Narzędziem do realizacji tego zadania jest prawo pierwokupu po stronie KOWR.

  • A co z komasacją…

– Proces scalania gruntów, aczkolwiek czasochłonny i kosztochłonny, jest doskonałym narzędziem do poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych. Działania takie poprawiają atrakcyjność gruntów rozdrobnionych, zmieniając je w obszary odpowiadające wymogom racjonalnego gospodarowania.

  • Czy rzeczywiście rolnicy dziś wybierają dzierżawę?

– W ostatnim czasie dzierżawa cieszy się ogromnym wzięciem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników organizujemy w większości tego rodzaju przetargi. Wynika to prawdopodobnie z tego, że rolnicy chcą inwestować w technologię i sprzęt. Zakup ziemi to jednak spory wydatek, a więc „mrożenie kapitału”.

  • Czy dzierżawa gruntów od KOWR możebyć kołem ratunkowym dla hodowców trzody i bydła?

– Hodowla w Polsce jest poważnym problemem. Rzeczywiście rząd, a resort rolnictwa w szczególności, pracują nad rozwiązaniami umożliwiającymi odbudowę pogłowia zwierząt hodowlanych. Niestety mamy potworny spadek pogłowia, trzody chlewnej, ze względu na afrykański pomór świń. Notujemy też poważny spadek pogłowia bydła i owiec. Jest więc zielone światło dla działań poprawiających sytuację hodowców.

  • Poza działaniami stricte rolniczymi, KOWRrealizuje także również akcje promocyjne i pomocowe. Na czym one polegają?

– Bardzo ważnym zdaniem jest promowanie naszej żywności, zarówno na rynku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Działania w tym zakresie mają na celu podnoszenie atrakcyjności produktów naszych rolników, ogrodników, sadowników i hodowców, zwiększając konsumpcję na rodzimym rynku, a także zdobywanie rynków za granicą, podnosząc w ten sposób export. W kompetencjach KOWR jest także wiele innych zadań, między innymi nadzór nad uprawami akcyzowymi. Uprawa tytoniu w naszym regionie stanowi ponad 50 procent krajowej produkcji. Nadzorujemy także uprawy maku i konopi. Realizujemy wiele programów społecznych np. „program dla szkół”. Jest to program uzupełniający dietę żywieniową dla dzieci i młodzieży w szkołach. W naszym regionie jest 950 szkół, z których aż 789 jest objętych tym programem. Przypomnę jeszcze o sztandarowej „Bitwie regionów”, w której rywalizują Koła Gospodyń Wiejskich na lokalne przysmaki, przygotowane wyłącznie z produktów regionalnych. Nasze KGW zawsze są na topie w tym konkursie, bo LUBELSKIE jest smaczne. W tym roku finał regionalny miał miejsce w Janowie Podlaskim, podczas corocznej Aukcji Koni Arabskich Pride of Poland.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium